wtorek, 15 grudnia 2020

Świąteczne wideorozmowy, posiedzenie Fundacji Księżniczki Girony + więcej

 Belgia

10 grudnia królowa Mathilde uczestniczyła w wideorozmowach z ekspertami z zakresu zdrowia psychicznego; Profesorem Janem De Lepeleire i doktorem psychologii Pierre Missotten, którzy opowiadali o wpływie pandemii na samopoczucie psychiczne starszych osób.
11 grudnia królowa odwiedziła dwa domy opieki w Brukseli, aby osobiście podziękować personelowi oraz wolontariuszom, którzy od początku pandemii niestrudzenie wykonują swoją pracę.


14 grudnia odbyła wideorozmowy ze studentami kilku uniwersytetów w Belgii.Dzisiaj natomiast pojawiła się na koncercie świątecznym dla pacjentów i personelu kliniki psychiatrycznej Sans Souci w wykonaniu Queen Elisabeth Music Chapel.Rumunia

Pojawiły się kolejne zdjęcia z pierwszej sesji zdjęciowej Marii-Alexandry, urodzonej na początku listopada córeczki Aliny i Nicolasa Medforth-Mills, które możecie zobaczyć tutaj.
W wywiadzie dla Point de Vue zostali zapytani m.in. o pierwsze doświadczenie z rodzicielstwa, na co Nicolas odparł, że są świetne: "Myślę, że mamy szczęście. Maria-Alexandra jest cudowna, bardzo dobrze rośnie i nie sprawia nam żadnych trudności, nawet jeśli czasami jest bardziej rozbudzona w nocy niż w dzień...". Alina natomiast dodała: "Miałam szczęście, że ciąża była bardzo łatwa. Mogłam pozostać aktywną do końca i maksymalnie wykorzystaliśmy wieś, między długimi spacerami w lesie a spacerami wzdłuż jezior. Starałam się zdrowo odżywiać i nasycić świeżym górskim powietrzem, co jest szczególnie korzystne w tym trudnym okresie."
Mówili też o narodzinach córeczki, Alina wspominała, że moment, w którym po raz pierwszy trzymała ją w ramionach był dla niej bardzo wzruszający i nie kryła łez. Nicolas natomiast powiedział: "Widząc ją, ciężko mi było zrozumieć, że to urocze dziecko może być moją córką! Wcześniej trochę się bałem noworodków, bałem się, że upuszczę je na ziemię, jeśli je potrzymam, ale z nią natychmiast poczułem się komfortowo." Jak powiedzieli, z powodu pandemii reszta rodziny mogła poznać ich córeczkę na razie tylko za pośrednictwem Internetu.
W pierwszym wywiadzie dla rumuńskiej gazety Adevărul udzielonym kilka dni po narodzinach Marii-Alexandry, Nicolas opowiadał też, że bycie rodzicem to dla niego radość, którą trudno opisać słowami: "[...] nie możemy uwierzyć, jaki cud mamy wokół siebie. [...] Muszę powiedzieć, że jestem bardzo dumny z mojej żony, ze wszystkiego, co zrobiła i już widzę, jaką jest dobrą matką." Oboje z Aliną cieszą się z każdej chwili spędzonej z córeczką. Na pytanie o to, do kogo jest bardziej podobna, zaśmiał się i odparł, że on uważa, że do niego, ale Alina twierdzi, że do niej. Został też zapytany, kto jako pierwszy złożył im gratulacje, poza personelem medycznym, na co odpowiedział, że "rodzice chrzestni" Marii-Alexandry, a zaraz po nich rodzina Nicolasa, w tym jego młodsza siostra i mama: "Moja mama zadzwoniła do mnie i rozmawialiśmy przez długi czas." Dodał też, że dostali gratulacje od księcia Leki z Albanii i hrabiego Paryża Jeana.
Wreszcie, padło pytanie o chrzciny dziewczynki, na co odparł, że z pewnością odbędą się w przyszłym roku, ale muszą zaczekać i zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja. "Nie zdecydowaliśmy jeszcze, czy chrzest odbędzie się w Curtea de Argeş [gdzie pochowani są m.in. dziadkowie Nicolasa, król Mihai i królowa Anna - wszystkie przyp. Blue Blood], czy Sinaia [gdzie wzięli ślub kościelny]."


Norwegia

6 grudnia książę Haakon i księżna Mette-Marit odwiedzili kawiarnię w Oslo, gdzie zapalili drugą świecę adwentową i spotkali się z przedstawicielami środowiska narkotycznego i ulicznego.

9 grudnia para książęca uczestniczyła w pierwszej z serii zaplanowanych wideorozmów z trzema studentami, aby dowiedzieć się, jak wyglądały ich ostatnie miesiące i jak bardzo pandemia wpłynęła na ich studia, a także porozmawiać o nadchodzących świętach. Przed rozmową studenci otrzymali niezwykłą przesyłkę z Pałacu - pudełko ze świątecznymi przysmakami z dołączoną kartką świąteczną od książęcej rodziny.
W trakcie drugiej wideorozmowy 10 grudnia, para skontaktowała się z dwoma emerytami z Gudbrandsdalen w okręgu Oppland, państwem Hovengen, aby porozmawiać o ich doświadczeniach z czasu pandemii i planach na święta.


Dzisiejsza, trzecia wideorozmowa, dotyczyła zdrowia psychicznego. Para rozmawiała z trzema osobami chorymi psychicznie - jednym pisarzem i dwoma osobami związanymi z organizacją Fontenehuset w Oslo i Tromsø - o ich doświadczeniach i nadziejach na nadchodzące Święta.13 grudnia razem z Ingrid Alexandrą i Sverre Magnusem zapalili trzecią świecę adwentową i życzyli wszystkim Wesołych Świąt.Jordania

7 grudnia król Abdullah i królowa Rania uczestniczyli w wideorozmowie z Jordańczykami z niepełnosprawnością.
Królowa opublikowała nowe rodzinne zdjęcie z wiadomością: "W tym roku, mimo że zachowywaliśmy dystans, wszyscy trzymaliśmy naszych bliskich trochę bliżej w naszych sercach. Wysyłając modlitwy o zdrowie i szczęście do wszystkich".


Wielka Brytania

11 grudnia książę i księżna Cambridge razem z George'm, Charlotte i Louisem, pojawili się na specjalnym przedstawieniu pantomimicznym w Palladium Theatre, aby podziękować tzw. pracownikom kluczowym - służb ratunkowych, ale też m.in.: pracownikom szkolnych i przedszkolnych, osobom pracującym w transporcie publicznym, odpowiedzialnym za produkcję, dystrybucję i sprzedaż żywności czy leków, pracownikom mediów publicznych; i ich rodzinom za ich wysiłki w czasie pandemii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Dzisiaj opublikowano nagranie zza kulis piątkowego przedstawienia - przygotowywania prezentów świątecznych dla dzieci - którego narratorami byli książę i księżna Cambridge.Księżna Meghan wzięła udział w programie "CNN Heroes: An All-Star Tribute", w trakcie którego uhonorowano wszystkich, którzy w czasie pandemii podejmowali wysiłki, by zapewnić wyżywienie najbardziej potrzebującym. Księżna mówiła m.in. "Znamy wartość jedzenia jako pożywienia, jako źródło życia, a w chwilach kryzysu ciepło posiłku może być równie pocieszające jak bardzo potrzebny uścisk. [...] Dziś wieczorem tych cichych bohaterów - niektórych z nich znam, innych oklaskujemy z daleka. Dbali o to, by osoby wokół nich nie cierpiały w samotności. Karmili swoich sąsiadów na więcej niż jeden sposób."
Jak wynika z raportu "State of Food Security and Nutrition in the World" przygotowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD), UNICEF, Światowy Program Żywnościowy WFP oraz WHO (LINK), liczba osób dotkniętych głodem na całym świecie stale rośnie; tylko w ubiegłym roku wynosiła niemal 690 milionów ludzi. W tym, z powodu światowego kryzysu wywołanego pandemią, prognozuje się, że może wzrosnąć o ponad 130 milionów osób. Każdy z nas może pomóc - czy to poprzez wolontariat, czy też darowizny na rzecz organizacji i programów, takich jak Banki Żywności czy Pajacyk.Hiszpania

11 grudnia król Felipe i królowa Letizia wraz z Leonor i Sofią przewodniczyli posiedzeniu Rady Powierniczej Fundacji Księżniczki Girony, w trakcie którego zatwierdzono sprawozdanie z tegorocznej działalności fundacji oraz plan działań na przyszły roku. Na koniec posiedzenia król oraz księżniczka Leonor zabrali głos. Księżniczka, jako honorowa przewodnicząca fundacji, podziękowała "wszystkim powiernikom i osobom pracującym w Fundacji za zaangażowanie i wsparcie" oraz wyraziła nadzieję, że ceremonia wręczenia nagród fundacji, która z powodu pandemii została przesunięta na przyszły rok, odbędzie się najszybciej jak to będzie możliwe.
Głównym celem Fundacji Księżniczki Girony jest praca na rzecz młodych ludzi, a jej działania koncentrują się na trzech obszarach: odkrywaniu młodych talentów, którzy są wzorami do naśladowania dla swoich rówieśników, promocji programów zwiększających szanse na zatrudnienie oraz promocji transformacji edukacji przez wspieranie młodych nauczycieli.

Opublikowano świąteczną kartkę Felipe i Letizii zawierającą zdjęcie Leonor i Sofii z październikowej wizyty w Somao, które zostało tegorocznym Wzorowym Miastem Asturii.

Relacja z rozpoczętej wczoraj misji humanitarnej królowej Letizii w Hondurasie pojawi się w późniejszym czasie.

Serbia

13 grudnia książę Philip i księżna Danica ze Stefanem oraz książę Mihailo i księżna Ljubica z Nataliją wzięli udział w nabożeństwie w St George's Church w Oplenac z okazji święta św. Andrzeja Apostoła.


 **** **** **** ****

Odsyłam także do wczorajszego postu KLIK.

3 komentarze:

 1. Uroczy debiut trójki Cambridges na czerwonym dywanie. Również wspaniały pomysł ze stworzeniem współczesnej bajki z głosem pary książęcej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeurocze zdjęcia z Rumunii! Co do Wielkiej Brytanii - nie mam nic przeciwko sukienkom nie z tej epoki, ale to, w co non stop ubierana jest Charlotte, to naprawdę przesada. To przypomina mi ubiór dzieci z wiktoriańskiego sierocińca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego, ja często widzę sukienki o podobnych wzorach, zarówno tańsze, jak i droższe.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.