środa, 19 sierpnia 2020

75. rocznica zakończenia wojny na Pacyfiku, Felipe i Letizia na Balearach, Rania i Abdullah otwierają szpital, wakacyjne podróże + więcej

Norwegia

Opublikowano nowe zdjęcia norweskiej rodziny królewskiej cieszącej się ostatnimi dniami wakacji na archipelagu Lofot u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii.
Poinformowano również, że książę Sverre Magnus przystąpi do konfirmacji 5 września w kościele Asker, po której goście zostaną zaproszeni na prywatny obiad do Skaugum. Uroczystość będzie znacznie skromniejsza niż ubiegłoroczna konfirmacja jego starszej siostry, księżniczki Ingrid Alexandry (LINK).


Serbia

Książę Philip i księżna Danica razem ze Stefanem od początku sierpnia podróżują po Serbii. Pod koniec lipca odwiedzili grobowiec rodziny królewskiej w Oplenac.


1 sierpnia odwiedzili kościół św. Stefana i kamienny pomnik Cat's Stone upamiętniający poległych we wrześniu 1914 w bitwie nad Driną Serbów oraz monaster w Soko Grad.9 sierpnia wzięli udział w nabożeństwie w kościele Wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny w Trebinje na południu Serbii. Danica i Philip spotkali się też z burmistrzem Trebinje.
rtrs.tv

13 sierpnia udali się do monasteru Tvrdoš w Trebinje. W niedzielę byli w nim ponownie na nabożeństwie.

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt
Szwecja

Sofia i Carl Philip zakończyli swoją tegoroczną wakacyjną podróż po Szwecji z powrotem na Djurgården w Sztokholmie.
Grecja

Tatiana i Nikolaos, jak co roku latem, wybrali się na kilka dni poza Ateny na wyspy na Morzu Egejskim.


Hiszpański Hola! poinformował o pierwszym "oficjalnym" chłopaku księżniczki Marii-Olympii. Jest nim starszy o dwa lata Peregrine Pearson, syn i spadkobierca tytułu Michaela Pearsona, 4. wicehrabiego Cowdray, należący do jednej z najzamożniejszych rodzin w Wielkiej Brytanii. Związek wydaje się poważny skoro Pearson został zaproszony na wspólne wakacje do Grecji z rodziną księżniczki. Poznał już zarówno jej rodziców i rodzeństwo, jak i dziadków, króla Konstantinosa i królową Anne-Marie. Był też obecny na wspólnym obiedzie na wyspie Spetses, z którego zdjęcie opublikował na początku sierpnia Pavlos. Sama księżniczka zamieściła kilka kolejnych zdjęć na swoim Instagramie.


Wyświetl ten post na Instagramie.

💙 🇬🇷 ✨

Post udostępniony przez Olympia of Greece (@olympiagreece)

Hiszpania

13 sierpnia król Felipe i królowa Letizia, oficjalnie na wakacjach na Majorce, odwiedzili miasta Mahón oraz Ciutadella de Menorca na Menorce.17 sierpnia, tuż przed powrotem do Madrytu następnego dnia, udali się do muzeum historii Necrópolis Puig des Molins oraz przespacerowali się po centrum Sant Antoni de Portmany na Ibizie.
Domysły na temat aktualnego miejsca pobytu Juana Carlosa wreszcie się skończyły wraz z wydaniem kolejnego komunikatu w tej sprawie. Jak się okazuje, król nie wyjechał ani do Portugalii, ani na Dominikanę, a do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Luksemburg

Wielka Księżna Maria Teresa jako przewodnicząca Luksemburskiego Czerwonego Krzyża wzięła udział w kampanii "Not a Target" i wzywała do ochrony pracowników organizacji humanitarnych niosących pomoc na terenach objętych konfliktem zbrojnym po tym, jak 9 sierpnia w Nigrze uzbrojeni mężczyźni zabili osiem osób, w tym sześciu francuskich pracowników przebywających na misji humanitarnej.

© Croix-Rouge luxembourgeoise

Pojawiły się nowe zdjęcia Claire, Amalii i Liama reklamujące Young Empire Brand.
Dania

Kilka dni temu w duńskiej telewizji TV 2 wyemitowano ostatni z pięciu odcinków programu telewizyjnego "Kurs ku wybrzeżom Danii" prezentującego rejs Mikkela Beha z rodziną dookoła Danii. W ostatnim odcinku gościnnie pojawił się książę Frederik.

Dzisiaj książę wziął natomiast udział w jednym z treningów w Odense przed Royal Run, które odbędzie się 24 maja 2021.

Księżna Mary wróciła dzisiaj do królewskich obowiązków po wakacyjnej przerwie. W swojej nowej roli przewodniczącej duńskiego oddziału World Wide Fund for Nature (WWF) wzięła udział w wypuszczeniu na wolność pięciu płaszczek w Kattegatcentret w Grenå. Większość z trzynastu gatunków płaszczek w Danii jest zagrożonych wyginięciem. Więcej zdjęć: KLIK.


Jordania

16 sierpnia król Abdullah w towarzystwie królowej Ranii otworzył nowy Szpital Ratunkowy powiązany ze Szpitalem Publicznym Al Bashir w Ammanie. Para odwiedziła też niedawno odnowiony oddział onkologiczny.

newmyroyals.com

17 sierpnia król otworzył natomiast szpital Al Hussein Hospital w Salt. Towarzyszył mu książę Hussein. Później tego samego dnia panowie odwiedzili siedzibę Hashemite Charity Organization, aby dowiedzieć się o jej pracy w obliczu pandemii.

18 sierpnia Następca Tronu odwiedził hodowlę ryb w miejscowości Thiban w muhafazie Madaba, założoną przy wsparciu Narodowego Programu Samozatrudnienia "Inhad" zapewniającego pracę młodym Jordańczykom.

Niemcy

Niestety, mamy też smutne wieści. 11 sierpnia zmarł książę Waldemar Schaumburg-Lippe, średni z trzech synów księcia Christiana  Schaumburg-Lippe i duńskiej księżniczki Feodory (stąd był kuzynem drugiego stopnia królowej Małgorzaty). Wiadomość o jego śmierci potwierdziła jego córka Eleonore.

Książę z córką - billedbladet.dk

Książę urodził się 19 grudnia 1940 w Brandenburgii jako drugie z czwórki dzieci księcia Christiana i księżniczki Feodory oraz prawnuk króla Danii Frederika VIII. W wieku pięciu lat wyjechał do Danii, do krewnych ze strony matki. Po pięciu latach wrócił do Niemiec, gdzie został bankierem. W 1977 przeprowadził się na stałe do Danii i po ślubie z Dunką  Anne-Lise Johansen 10 września 1977 otrzymał duńskie obywatelstwo. Doczekali się razem córki, księżniczki Eleonore (ur. 1978). Rozwiedli się w 1992 po tym, jak Johansen przyznała się do romansu. Książę wyjechał z Danii na stałe, grożąc wcześniej byłej żonie i jej kochankowi, że ich zastrzeli. Został później oskarżony o nielegalne posiadanie broni.
Dwa kolejne małżeństwa księcia - zawarte w 2001 z Karin Grundmann oraz zawarte w 2002 z Ruth Schneidewind - również kończyły się rozwodami. Z żadnego z nich nie doczekał się dzieci. W 2008 ożenił się po raz czwarty z austriacką prawniczką, Gertraud-Antonią Wagner-Schoeppl, i adotpował jej syna, Mario-Helmuta czy też Mario Maxa, przyznając mu tytuł księcia, ale ani ostatnie małżeństwo, ani adopcja nie zostały zatwierdzone przez obecnego księcia Schaumburg-Lippe Alexandra.
Książę zmarł w Stanach Zjednoczonych w wieku 79 lat.Brazylia

Dwa dni później, 13 sierpnia w Rio de Janeiro po długiej chorobie pożegnaliśmy też księcia Eudesa Orléans-Bragança, młodszego brata obecnego pretendenta do brazylijskiego tronu księcia Luiza. Miał 81 lat.
Książę Eudes Maria Rainier Pedro Jose przyszedł na świat 8 czerwca 1939 we francuskim Mandelieu-la-Napoule jako drugie dziecko księcia Pedro Orléans-Bragança, prawnuka ostatniego Cesarza Brazylii Pedro II, i bawarskiej księżniczki Marii Elisabeth. Miał jedenaścioro rodzeństwa: siedmiu braci i cztery siostry. Uczył się w Szkole Marynarki i Szkole Okrętów Podwodnych, stając się jednym z największych brazylijskich specjalistów od okrętów podwodnych. Ukończył także studia podyplomowe z ekonomii na Fundação Getúlio Vargas w São Paulo oraz kursy specjalizacyjne na Uniwersytecie w Cambridge. 14 maja 1967 w São Paulo ożenił się z młodszą o sześć lat Aną Marią de Cerqueira César Moraes de Barros, dla której zrzekł się praw do tronu w imieniu swoim i swoich potomków. Doczekali się dwójki dzieci, syna Luiza Philippe i córki Any Luizy oraz trójki wnucząt. Rozwiedli się w 1976, a książę cztery dni później ożenił się ponownie z Mercedes Willemsens Neves da Rocha, z którą miał czwórkę dzieci: dwóch synów, Eudesa i Guy'a, oraz dwie córki bliźniaczki, Marię Franciscę i Marię Antonię, oraz ośmiorga wnucząt.Wielka Brytania

Książę Cambridge jako patron Child Bereavement UK nagrał specjalną wiadomość ze słowami wsparcia i podziękowaniami dla Alexa Fitzgibbons, który rozpoczął swoją podróż z Londynu do Sztokholmu celem zebrania funduszy dla organizacji - w jej trakcie przebiegnie, przepłynie, przejedzie rowerem i przepłynie kajakiem, pokonując w sumie ponad 2020 kilometrów.


12 sierpnia księżniczka Anne jako patronka The Not Forgotten wspierającej rannych i niepełnosprawnych kombatantów nagrała specjalną wiadomość z okazji 100-lecia organizacji.


W ostatnim czasie rzecznik księcia i księżnej Sussex poinformował, że para wraz z synkiem w lipcu przeprowadziła się do nowego domu w Santa Barbara w Kalifornii. 14 sierpnia księżna, już w nowym domu, wzięła udział w wirtualnym szczycie 19th* Represents Virtual Summit 2020.

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Tymczasem książę Sussex skontaktował się z zawodnikami Invictus Games, z którymi rozmawiał o zdrowiu psychicznym i radzeniu sobie ze społeczną izolacją.


15 sierpnia przypadała 75. rocznica kapitulacji Japonii i zakończenia II wojny światowej na Pacyfiku. Z tej okazji opublikowano specjalną wiadomość od królowej:


Książę Walii i księżna Kornwalii wzięli udział w ceremonii upamiętniającej poległych w wojnie w National Memorial Arboretum w Staffordshire oraz spotkali się z weteranami i ich rodzinami.


Embed from Getty ImagesKsiążę przeczytał także fragment dziennika swojego dziadka, króla Jerzego VI, przedstawiający jego wspomnienia z 15 sierpnia 1945.


Także książę Cambridge wziął udział w obchodach tego dnia, wygłaszając przemówienie podczas Horse Guard Parade na początku sierpnia. Przemówienie księcia pojawiło się w specjalnym programie BBC One "VJ Day 75: The Nation’s Tribute".
Księżniczka Anne tymczasem uczestniczyła w wideo rozmowie z weteranami, którzy 75 lat temu brali udział w walkach na Dalekim Wschodzie.

Książę Rothesay w minionym tygodniu wziął udział w skromnej uroczystości podniesienia uroczystości z okazji szkockich zawodów Ballater Highland Games, które miały się tego dnia rozpocząć. Zawody odbywały się co roku od 1864 (nie licząc obu wojen światowych) w Ballater w Szkocji z udziałem rodziny królewskiej, ale w tym roku z powodu pandemii musiały zostać odwołane.


Japonia

 Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako wzięli udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej i uczcili minutą ponad trzy miliony poległych w jej trakcie Japończyków. Ceremonia odbywa się co roku 15 sierpnia z udziałem Pary Cesarskiej, w tym roku jednak pojawiło się na niej tylko około 500 osób (dla porównania, w ubiegłym roku zaproszonych zostało 6200 osób) z zachowaniem odpowiednich odstępów. Każdemu z uczestników przed wejściem na salę Budokan mierzono temperaturę, obowiązkowo musieli też zdezynfekować ręce i założyć maseczki.
Cesarz Naruhito tradycyjnie wygłosił przemówienie, w którym wyraził nadzieję, że wojna nigdy więcej się nie powtórzy oraz oddał hołd wszystkim poległym i ich rodzinom.
Dla Pary Cesarskiej było to pierwsze publiczne wyjście poza Pałacem od kilku miesięcy.


newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Z powodu pandemii, coroczne letnie wakacje rodziny cesarskiej w Nasu i Shimoda zostały odwołane.


Niderlandy

15 sierpnia król Willem-Alexander wziął udział w uroczystościach upamiętniających poległych w wojnie przeciwko Japonii z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej pod Indisch Monument w Hadze.Księżniczka Beatrix 16 sierpnia pojawiła się na koncercie European Union Youth Orchestra.7 komentarzy:

 1. Najmłodsza córka Marthy Luizy ma chyba jedne buty - klapki, zresztą dzieci Haakona ubrane są zawsze tak normalnie a dziewczyny Marthy za dużo kombinują - jedynie Leah Isadora się wyłamuje; jednakże tam kuzynostwo raczej jest zżyte ze sobą - zdjęcia pokazują niesamowitą więź między nimi, razem wspaniale spędzają czas, rodzina Sonji i Olava mimo, na pewno występujących różnic, trzyma się razem i to jest dobry przykład;
  biała sukienka Letizii z falbankami i ażurkami jest bardzo ładna;
  księżniczka Beatrice jest zawsze tak serdecznie uśmiechnięta - szczęśliwa babka;
  Danica z Serbii jest taka chudziutka,
  Tatiana z Grecji też jak patyczek i jak zawsze piękna, bardzo lubię jej styl i uśmiech;
  z okazji urodzin księżniczki Anny wyemitowano film i czy jest on gdzieś dostępny online?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Był przez krótki czas dostępny na YouTubie, ale został zablokowany :( Można go obejrzeć na ITV - to "Anne - The Princess Royal at 70" - ale, o ile się nie mylę, trzeba mieć założone konto

   Usuń
  2. Zgadzam się do do córek Marthy. Emma i Maud zawsze wyglądają strasznie niechlujnie, najczęściej ubrane byle jak i nieuczesane. Tylko Leah zawsze wygląda ładnie i jakby nie była siostrą Emmy i Maud.

   Usuń
  3. Nie masz większych problemów w życiu niż komentowanie czyjegoś stroju ? Może mają taki styl.
   Uważam, że to bardzo miło móc zobaczyć zadowolone i uśmiechnięte dziewczyny po tragedii, która je spotkała w grudniu. W ogóle cała rodzina wygląda super i już nie mogę się doczekać fotek z bierzmowania Sverre.
   Cieszę się, że Letycja i Filip nadal promują swój kraj.
   Ciekawa jestem jak teraz będą wyglądały obowiązki rodzin królewskich biorąc pod uwagę fakt, że nie widać końca pandemii.

   Usuń
 2. Letizia wyglądała fenomenalnie w bieli. Stylizacja w przypadku Camilli nie była najważniejsza, ale nie mogłam nie zauważyć, jak dobrze i elegancko prezentuje się w delikatnym beżu. Klasyczny płaszcz i kapelusz zawsze wygląda dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wczoraj (20 sierpnia) w Teleexpressie mówili o księżnej Mary, że wypuściła płaszczki na wolność (tutaj można zobaczyć od 04:55: https://teleexpress.tvp.pl/49203639/20082020-1700)

  Ale Amalia i Liam z Luksemburga urośli :)

  Bardzo smutne wiadomości z Niemczech i Brazylii. Wyrazy współczucia dla rodzin.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.