środa, 7 września 2016

Camilla Parker-Bowles - rottweiler czy księżna?

Jak doskonale wiecie, z wielkim hukiem rozpoczął się wrzesień. To jest bardzo pracowity czas dla Nas wszystkich. Nie możemy niestety poświęcać tyle czasu temu blogowi, ile byśmy chciały, w końcu doba ma tylko 24 godziny ;) W związku z tym, notki nie będą pojawiały się tak często, jak do tej pory i być może będą miały formę podobną do tej notki. Mamy nadzieję, że to zrozumiecie, za co z góry Wam dziękujemy :)

***

Camilla Parker-Bowles, Milla, rottweiler, księżna Kornwalii, żona następcy tronu - wszystkie te określenia, trafnie bądź nie, opisują jedną i tę samą osobę. Jedni ją nienawidzą, drudzy kochają. Jak to się stało, że kobieta, która w oczach wielu rozbiła idealne małżeństwo księcia Walii i ubóstwianej "Królowej Ludzkich Serc", weszła do rodziny królewskiej?


"Rottweiler"


people.com

Camilla Shand pojawiła się w życiu następcy brytyjskiego tronu w 1970. Oboje mieli wówczas niewiele ponad 20 lat. Mówi się, że Karol od razu "stracił dla niej głowę". Ale wkrótce książę wstąpił do Royal Navy, nie mógł więc widywać ukochanej tak często, jak by chciał. Ona zresztą niedługo potem wyszła za mąż za Andrew Parker-Bowlesa, a Karol poznał Dianę. Nie znaczy to bynajmniej, że o sobie zapomnieli.

mecz polo, 1975 - telegraph.co.uk

Według Jonathan'a Dimbleby'ego, oficjalnego biografa Karola, ich romans rozpoczął się w późnych latach 80. Jednak na jaw wyszedł dopiero w 1992 po publikacji książki Mortona, Diana. Prawdziwa historia oraz skandalu Camillagate, kiedy w prasie została opublikowana nieprzyzwoita rozmowa między Camillą a Karolem. Rozpętało się prawdziwe piekło, zarówno dla księcia, jak i pani Parker-Bowles, na których media nie zostawiły suchej nitki. Jednak następca tronu głos na temat ich relacji zabrał dopiero w 1994 w trakcie wywiadu telewizyjnego, w którym powiedział, że "Pani Parker-Bowles jest wspaniałą przyjaciółką". W biografii opublikowanej w tym samym roku przyznał, że do zdrady doszło w 1986 po "nieodwracalnym podziale" w małżeństwie z Dianą. Także małżeństwo Parker-Bowlesów przechodziło kryzys i w 1995 zakończyło się rozwodem.

Para pojawiła się po raz pierwszy publicznie razem w styczniu 1999 - telegraph.co.uk

Kilka lat wcześniej, w lecie 1991:
"księżna [Diana - wszystkie przyp. moje], która przebywała w Balmoral, przekopała się przez aktówkę Karola i natrafiła na skrytkę z listami. Dzięki temu otrzymała ostateczny dowód - zamiast abstrakcyjnego jak dotychczas podejrzenia - że inna kobieta pozostaje zakochana w jej mężu, a jej miłość jest odwzajemniona. Listy - i dwie pikantne pocztówki - które pokazała mi w sierpniu 1991 roku, były od Camilli Parker-Bowles. Kiedy Diana czytała tę namiętną korespondencję, stało się dla niej jasne, że Camilla, nazywająca Karola swoim "najdroższym ukochaniem", była kobietą, której miłość, mimo upływu czasu i trudności w pościgu za obiektem uczucia, pozostała równie silna jak dawniej." (fragment książki "Diana. W pogoni za miłością" A. Mortona)

Pracowita księżna

Dla kogoś, kto jest postrzegany przez prasę jako wróg publiczny numer 1, nie jest łatwe zyskać sympatię ludzi. Stopniowo jednak Camilla zaczęła pojawiać się publicznie w towarzystwie księcia. W 2000 towarzyszyła mu nawet w czasie kilku oficjalnych spotkań w Szkocji. Jednocześnie starała się odnaleźć w rodzinie królewskiej i ich świecie. W 2001 została prezesem Narodowego Towarzystwa Osteoporozy. Później czekało ją także pierwsze spotkanie z królową.

Od kwietnia 2005 przysługuje jej tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Kornwalii, Księżnej Rothesay i Hrabiny Chester. Po objęciu przez Karola tronu zgodnie z tradycją Camilla powinna otrzymać tytuł Królowej-małżonki, Clarence House jednak przy okazji ich ślubu ogłosił, że przyjmie ona tytuł Księżnej-małżonki, co do tej pory nie miało miejsca.

dailymail.co.uk

Jako księżna Camilla bierze udział w wielu uroczystościach królewskich, jak Trooping the Colour, obchody urodzin królowej, rocznice jej wstąpienia na tron, Royal Ascot czy Święto Orderu Podwiązki. Reprezentuje monarchinię w kraju, ale i za granicą podczas oficjalnych podróży. Uczestniczy w kolacjach czy bankietach na cześć przedstawicieli innych państw w czasie ich wizyty państwowej. Otwiera wystawy, wygłasza przemówienia, spotyka się z ludźmi. Stała się częścią "Firmy".

hellomagazine.com

Księżna jest patronką lub prezydentem 90 organizacji charytatywnych. Skupia się głównie na kilku kwestiach: zdrowiu i dobrym samopoczuciu, promowaniu literatury, pomaganiu ludziom w potrzebie, orgnizacjach z Kornwalii, sztuce i dobrostanie zwierząt. W ostatnich latach zaangażowała się także w pomoc kobietom, które doświadczyły przemocy seksualnej. Jest prezesem Maggie's Cancer Caring Centre, innowacyjnego ośrodka zapewniającego opiekę dla ludzi chorych na raka. Od czerwca 2012 jest prezesem JDRF, organizacji finansującej badania nad znalezieniem lekarstwa na cukrzycę typu I. Nie można zapomnieć, że księżna w swojej pracy koncentruje się także na osteoporozie, która pozostaje jednym z najważniejszych filarów jej działań.

princeofwales.gov.uk
Od 2007 na szczególnie ważnych bankietach na lewym ramieniu księżnej możemy dostrzec Royal Family Order - najwyższe odznaczenie nadawane przez panującego monarchę członkiniom rodziny królewskiej. To, że błyszczy akurat na ramieniu "rottweilera" świadczy tylko o jednym - pełnej akceptacji królowej dla partnerki syna, której wysiłki wreszcie zostały docenione. Po tylu latach w cieniu następcy tronu, a potem w blasku fleszy żądnych sensacji fotoreporterów i wrogich spojrzeń ludzi obwiniających ją o rozpad królewskiego małżeństwa, a być może nawet śmierć ukochanej księżnej, wreszcie została zaakceptowana. Czy Brytyjczycy ufają jej jednak na tyle, by zgodzić się, aby po koronacji męża przyjęła tytuł królowej, a nie księżnej?

***

A co Wy sądzicie w kwestii tytułu dla księżnej? Jakie jest Wasze zdanie na jej temat? Czy według Was Camilla to bardziej "rottweiler" czy księżna? 

12 komentarzy:

 1. Osobiście uważam, że po tylu latach pracy zasłużyła na tytuł królowej. Nie rozumiem, dlaczego mają robić wyjątek od tej reguły ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozumiem, że na początku wszyscy byli do niej wrogo nastawieni, bo Diana itd, ale minęło już tyle lat i chyba każdy widzi, że Camilla wykonuje kawał dobrej roboty i na pewno spełni się w roli królowej małżonki. A Brytyjczycy nie muszą się na nic zgadzać, bo to nie oni decydują o tytułach, jeżeli Camilla zostanie królową (a mam nadzieję, że tak będzie), to jedyne co im pozostanie to zaakceptować to.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po tylu latach zdecydowanie zasłużyła, zobaczymy jak to będzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jestem jednak zdania, że to pierwsza żona powinna mieć tytuł królowej, a druga i kolejna tylko Królowej Małżonki :) Zgadzam się, że bardzo na niego zasłużyła ale to jednak za poważny tytuł dla Camilli :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego? Królowa Letizia jest rozwodka i jest królowa. Mette brała narkotyki i zadawala sie ze zbrodniarzami a będzie królowa. A jedyną zbrodnia Camilli jest to że szczerze kochać jednego mężczyznę i dużo pracuje. Gdyby nie śmierć Diany, a Diana wciąż by żyła a Camilla wyszła za karola to Camilla byłaby królowa

   Usuń
  2. Żona panującego monarchy nigdy nie nosi tytułu królowej (bo ten nosi tylko kobieta pełniąca funkcję głowy państwa, jak EII, czy MII; potocznie mówi się jednak np. królowa Maxima), tylko królowej małżonki, tak więc Camilla dostanie albo tytuł królowej małżonki albo księżnej małżonki ;)

   Usuń
 5. Dla mnie Camilla nigdy nie powinna zostać królową. Dla mnie zawsze pozostanie rottweilerem i zawsze będę czuć do niej niechęć. Śmierć Diany była dla niej w pewnym sensie wybawieniem, bo bądźmy szczerzy - gdyby Diana żyła Camilla nie miałaby życia, na co zresztą są dowodem lata '90.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie żyłam w czasach Diany i nie odczuwam tego co ludzie w latach 80-90. Po bliższym poznaniu historii Rottweilera i Karola uważam jednak że Camilla robiła i robi co tylko może żeby ludzie ją akceptowali i jest gotowa poświęcić wszystko dla prawdziwej miłości życia jaką są nawzajem dla siebie z Karolem. Podsumowując - od 2005 roku do ok 2026 (zakładam że Królowa dożyje 100), czyli po 21 latach pracy i małżeństwa Camilli należy się conajmniej spory szacunek 90% ludności.

  OdpowiedzUsuń
 7. według mnie to powinna być królową małżonką,bo w końcu jest Karola żoną ,to sa fakty ,możemy ją lubić lub nie ,ale to nie ma znaczenia,tak wogóle powinni się pobrać w latach 70tych

  OdpowiedzUsuń
 8. Książę Karol jest znany z hodowli ozdobnego dobiu. Drób ten używany jest przez Towarzystwo Kurkowe do wyboru Króla Kurkowego - zawody strzeleckie. Król Kurkowy zawierza co roku Matce Boskiej w Częstochowie Polskę. Ceremonia odbywa się w Klasztorze Jasnogórskim. W Klasztorze Jasnogórskim są Komnaty Królewskie, które są rezydencją Suwerena Zjednoczonego Królestwa, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Małżonka Suwerena staje się Księżna lub Królową Zjedoczonego Królestwa, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kamilla nie zniszczyla Dianie malzenstwa jak ludzie ciagle mowia.Malzenstwo bylo od poczatku zniszczone bo niedobrane.kamilla jest ladna kobieta z pieknym charakterem.Prosze poczytac co karol mowi o jej charakterze, dlaczego sie w niej zakochal.kamilla jest wspaniala kobieta;

  OdpowiedzUsuń
 10. Kamilla nie zniszczyla Dianie malzenstwa jak ludzie ciagle mowia.Malzenstwo bylo od poczatku zniszczone bo niedobrane.kamilla jest ladna kobieta z pieknym charakterem.Prosze poczytac co karol mowi o jej charakterze, dlaczego sie w niej zakochal.kamilla jest wspaniala kobieta;

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.