poniedziałek, 25 maja 2020

"Złote" Igrzyska Olimpijskie w Rzymie


8 września 1960 ówczesny Następca Tronu Konstantinos razem ze swoją drużyną na łodzi "Nireus" zdobył złoty medal w żeglarstwie na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w klasie Dragon. Był to pierwszy złoty medal dla Grecji od czasu Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie w 1912, kiedy to złoto w skoku w dal wywalczył imiennik księcia, Konstandinos Tsiklitiras.

Konstantinos z George'm Zaimiesem i Odysseasem Eskidzoglu - newsit.grRazem z księciem medalistami zostali Odysseas Eskidzoglu oraz George Zaimis, najstarszy z tej trójki. Obaj panowie startowali później w kolejnych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i Meksyku. Odysseas Eskidzoglu zmarł 26 sierpnia 2018 w wieku 86 lat.

Facebook

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

Zwycięstwo było efektem ciężkich, trwających ponad rok treningów (w których brała udział starsza siostra Konstantinosa, późniejsza królowa Hiszpanii Sofia, jako zawodnik rezerwowy) pod okiem duńskiego żeglarza Paula Elvstrøma. Konkurencja odbywała się w Zatoce Neapolitańskiej przypominającej zdaniem greckim żeglarzy zatoczkę Faliro w Atenach, w której Konstantinos wraz z drużyną trenowali.

greekroyalfamily.gr

W siedmiu wyścigach najgorzej poszło im w pierwszym, kiedy zajęli 10. miejsce. W sumie grecka drużyna zdobyła 6733 punkty, które zadecydowały o zwycięstwie; pokonując tym samym Argentynę, która znalazła się na 2. miejscu z 5715 punktami. Brązowy medal w tej dyscyplinie zdobyły Włochy.

Nireus na linii mety - greekroyalfamily.gr

Po powrocie do Grecji cała drużyna już na lotnisku została niezwykle entuzjastycznie powitani przez rodaków, którzy tłumnie wyszli na ulice; dumnego króla Pavlosa, członków rodziny królewskiej oraz przedstawicieli Sił Zbrojnych.

greekroyalfamily.gr

Facebook

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

greekroyalfamily.gr

Po ceremonii powitania i złożenia gratulacji w imieniu narodu złożyli wieniec laurowy na grobie Nieznanego Żołnierza.

greekroyalfamily.gr

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

Król Konstantinos nie jest jedynym członkiem rodziny królewskiej, który zdobył medal olimpijski. Zaszczytu tego dostąpili również m.in. ówczesny książę koronny Norwegii Olav (w 1928 na letnich IO w Amsterdamie wywalczył złoty medal w żeglarstwie w klasie 6 metrów) czy księżniczka Nathalie Sayn-Wittgenstein-Berleburg, zdobywczyni brązowego medalu drużynowo w ujeżdżeniu z 2008.

Źródło: royalchronicles.grnewsit.gr, greekroyalfamily.gr, wikipedia.org

2 komentarze:

  1. I jeszcze Zara, chyba srebro w drużynie.

    OdpowiedzUsuń
  2. I co im z tego reprezentowania kraju i zdobywania dla niego medali przyszło, skoro i tak na koniec Grecy się ich pozbyli...

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.