sobota, 23 maja 2020

Światowy Dzień Pszczół, wizyta w Musée Oldmasters, przepis na argentyńskie Alfajores + więcej


Norwegia

17 maja przypadało Święto Narodowe, w tym roku obchodzone jednak nieco inaczej niż zazwyczaj. Więcej na blogu Justyny KLIK.

© Lise Åserud, NTB scanpix© Lise Åserud, NTB scanpix

© Lise Åserud, NTB scanpix

© Lise Åserud, NTB scanpix

© Fredrik Varfjell / NTB scanpix

© Lise Åserud, NTB scanpix

20 maja królowa Sonja i książę Haakon za pośrednictwem wideo otworzyli koncert inaugurujący Międzynarodowy Festiwal w Bergen.

© Det kongelige hoff


Belgia

Elisabeth, Gabriel, Emmanuel i Eleonora kontaktują się ze starszymi i samotnymi osobami, które są szczególnie dotknięte obecną sytuacją. Jak podano, od początku pandemii rozmawiali już z ponad 300 osobami.

© Belgian Royal Palace

© Belgian Royal Palace

© Belgian Royal Palace

© Belgian Royal Palace

19 maja król Philippe i królowa Mathilde odwiedzili muzeum Musée Oldmasters w Brukseli, które zostało ponownie otwarte po dwumiesięcznym zamknięciu wszystkich belgijskich muzeów z powodu pandemii koronawirusa.

© Belgian Royal Palace

© Fine Arts Belgium

© Fine Arts Belgium

© Belgian Royal Palace

Ogłoszono, że pod koniec lata księżniczka Elisabeth wstąpi do Królewskiej Akademii Wojskowej, w której będzie uczyć się przez następny rok. Wcześniej jednak musi przejść testy fizyczne, do których już zaczęła się przygotowywać.
22 maja natomiast księżniczka ukończyła UWC Atlantic College w Walii. Zaplanowana tego dnia ceremonia ukończenia szkoły została jednak odwołana z uwagi na obecną sytuację.

© Belgian Royal Palace

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Szwecja

Królowa Silvia 19 maja zadzwoniła do Pierwszej Damy Niemiec, aby porozmawiać między innymi o otwarciu trzeciego Child House w Niemczech, tym razem w Berlinie, zainicjowanym przez fundację królowej Childhood, które zostało zaplanowane na 3 września.

newmyroyals.com

20 maja obchodzony był Światowy Dzień Pszczół. Księżniczka Victoria razem z Estelle i Oscarem udała się więc do uli Pałacu Haga.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Później tego dnia para królewska oraz Następczyni Tronu z mężem odbyli wideo rozmowę z przedstawicielami Królewskiej Akademii Nauk o obecnej pandemii.

© Kungl. Hovstaterna


Japonia

20 maja Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako spotkali się z przewodniczącym Japońskiego Czerwonego Krzyża i podziękowali wszystkim pracownikom służb medycznych.

© FNN

© Jiji Press

© Jiji Press


Niemcy

17 maja w wypadku motocyklowym na autotradzie w pobliżu Lindau am Bodensee w Bawarii zginął 55-letni książę Otto z Hesji. Urodził się w 1965 jako drugi syn i najmłodsze dziecko landgrafa Hesji Wilhelma i jego żony Ody-Mathilde von Garmissen. We wrześniu 1998 książę poślubił Carlę Blickhaäuser, z którą doczekał się czwórki dzieci. Rozwiedli się w 2017.
Według wstępnych ustaleń policji, przyczyną wypadku była nadmierna prędkość.

eurohistoryjournal.blogspot.com


Wielka Brytania

Księżna Kornwalii wsparła artykuł magazynu YOU, który zachęca ludzi do intwerwencji, kiedy ich sąsiedzi, rodzina lub przyjaciele doświadczają przemocy domowej. Artykuł jest częścią kampanii "Reach In"  organizacji SafeLives. Jak czytamy w wiadomości przekazanej przez księżną:
SafeLives jest kołem ratunkowym dla kobiet, mężczyzn i dzieci, które cierpią lub cierpiały z powodu przemocy domowej. Kiedy po raz pierwszy ich odwiedziłam kilka lat temu, słuchałam wstrząsających historii tych niezwykle odważnych kobiet i wiedziałam, że chcę zrobić coś, aby pomóc ... Mam wielką nadzieję, że po przeczytaniu ich historii także będziesz chciał pomóc. W tych wyjątkowych czasach jeszcze ważniejsze jest, abyśmy wszyscy na siebie uważali. Jeśli sądzisz, że ktoś, kogo znasz, może być zagrożony, skorzystaj z rad SafeLives i 'wyciągnij dłoń'. To naprawdę może zrobić różnicę.Książę i księżna Cambridge nagrali specjalną wiadomość z okazji rozpoczynającego się 18 maja Mental Health Awareness Week.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Heads TogetherKsiążę Walii włączył się do rządowej kampanii Pick for Britain i zachęcił osoby bezrobotne lub szukające zajęcia zgłosiły się do pracy przy zbieraniu owoców i warzyw.


18 maja powinna zostać otwarta coroczna wystawa kwiatów Royal Chelsea Flower Show, niestety w tym roku impreza odbywa się tylko wirtualnie, ale rodzina królewska postanowiła w ramach rekompensaty podzielić się z nami swoimi ulubionymi roślinami kwitnącymi o tej porze roku. I tak, królowa wybrała konwalię, która znalazła się w jej bukiecie koronacyjnym; książę Walii ostróżkę rosnącą w jego ogrodach w Highgrove; księżna Kornwalii przywrotnik miękki; księżniczka Anne ciemiernik; hrabia i hrabina Wessex azalie; książę Gloucester stokrotki; jego żona wybrała groszek pachnący, a księżniczka Alexandra różę Golden Celebration.


Z kolei Pałac Kensington opublikował nowe/stare zdjęcie księżnej Cambridge z ubiegłego roku, kiedy przygotowywała na wystawę swój ogród Back to Nature.

© The Duke and Duchess of Cambridge

Książę William wysłał wiadomość z podziękowaniami dla pracowników służb medycznych na pierwszej linii i zachęcił do korzystania z wsparcia Our Frontline, jeśli tego potrzebują.


20 maja książę rozmawiał z przedstawicielami szkockich organizacji charytatywnych, Finding your Feet oraz PEEK Project, które skorzystały z wsparcia National Emergencies Trust. Skontaktował się także z Lifelines Scotland, aby porozmawiać o ich współpracy w zakresie wsparcia psychicznego.21 maja książę natomiast podziękował pracownikom opieki z Anglii i Irlandii Północnej.


Księżna Kornwalii z okazji Światowego Dnia Pszczół wysłała specjalną wiadomość jako przewodnicząca Bees for Development, którą została tego dnia.


21 maja skontaktowała się z brytyjskim aktorem Davidem Walliamsem, z którym rozmawiała na temat The Queen’s Commonwealth Essay Competition 2020.


Tymczasem książę Walii jako wieloletni miłośnik muzyki klasycznej wystąpił w dwóch programach "A Royal Appointment" stacji radiowej Classic FM, w którym opowiedział o swojej pasji oraz swoich ulubionych utworach, w tym koncertach fortepianowych Fryderyka Chopina, Czterech ostatnich pieśniach Richarda Straussa czy koncercie fortepianowym Juliusa Benedicta. Oba dwugodzinne programy zostaną wyemitowane w radiu 25 i 26 maja w godzinach 20-22 czasu brytyjskiego.Książę zainaugurował ostatnio "Remember Me", internetową księgę pamięci dla ofiar COVID-19.


Tymczasem książę i księżna Cambridge poprowadzili wirtualną grę bingo dla mieszkańców domu opieki Shire Hall Care Home w Cardiff.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Hrabia i hrabina Wessex nagrali wiadomość z podziękowaniami i słowami wsparcia dla Local Resilience Forums w Wessex.


W czwartek para dołączyła do wolontariuszy w meczecie Shah Jahan i pakowała paczki z żywnością. Dzisiaj opublikowano wiadomość nagraną z okazji zakończenia Ramadanu.Hiszpania

18 maja król Felipe i królowa Letizia pojawili się na prezentacji corocznego raportu COTEC 2020.

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

19 maja król odbył wideokonferencję z hiszpańskimi inżynierami. Królowa Letizia w tym czasie przewodniczyła Radzie Powierniczej FAD. Później oboje rozmawiali z pracownikami madryckiego metra.

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

20 maja para królewska skontaktowała się z hiszpańskimi pisarzami, jak Elvira Sastre, Defreds czy Leticia Sala, oraz piosenkarzami takimi jak David Bisbal czy Miguel Poveda. Król Felipe przyjął na audiencji prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

21 maja o świcie para królewska odwiedziła firmę Mercamadrid odpowiedzialną za dostawy świeżej żywności.

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

22 maja królowa Letizia odbyła wideokonferencję z przedstawicielami krajowej federacji obiektów sportowych i sal gimnastycznych FNEID. Król Felipe w tym czasie rozmawiał z przedstawicielami sektora dostaw. Później oboje uczestniczyli w wideo rozmowie z Hiszpańską Konfederacją Handlu.

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey


Luksemburg

22 maja Wielki Książę Henri udał się do centrum znakowania ptaków wędrownych w rezerwacie przyrody "Schlammwiss" Stowarzyszenia "natur & ëmwelt Fondation Hëllef fir d´Natur", które obejmuje patronatem.

© Cour grand-ducale / Sophie Margue

© Cour grand-ducale / Sophie Margue

© Cour grand-ducale / Sophie Margue

© Cour grand-ducale / Sophie Margue


Dania

Tymczasem dzieci Mary i Frederika, podobnie jak wielu innych duńskich uczniów, wróciły już do szkół.


Książę Frederik i książę Christian odwiedzili duńską drużynę e-sportową Astralis w czasie ich treningu, do którego Christian z chęcią się przyłączył.
Niderlandy

Wieczorem w dniu, w którym w Rotterdamie miał odbyć się finał Eurowizji, który z powodu pandemii został odwołany (po raz pierwszy w 64-letniej historii tego konkursu), udostępniono wiadomość od rodziny królewskiej wraz z nowym zdjęciem.
17 maja królowa Maxima skończyła 49 lat. Specjalnie na swoje święto upiekła swoje ulubione, tradycyjne argentyńskie ciasteczka, Alfajores. Podała nam przepis swojej mamy na ich wykonanie.

Składniki na ciasto:

300 g skrobi kukurydzianej
200 g mąki
200 g masła w temperaturze pokojowej
150 g cukru
4 żółtka
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
1 mała laska wanilii lub szczypta cukru waniliowego
Skórka starta z 1 cytryny
1 łyżeczka koniaku

Nadzienie:

Kajmak (domowy lub kupiony w sklepie)
Wiórki kokosowe

Przygotowanie

Piekarnik nagrzej do 160 stopni. W misce wymieszaj wszystkie suche składniki z miękkim masłem. Dodaj żółtka i koniak i zagniataj ręcznie do utworzenia twardego ciasta. Uformuj kulę i daj jej odpocząć przez około godzinę. Jeśli wydaje ci się, że ciasto się nie klei, dodaj 2 łyżeczki soku z cytryny.
Rozwałkuj ciasto na grubość od 5 do 7 mm i wytnij kółka o średnicy około 4 cm (kieliszkiem). Następnie umieść krążki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odległości ok. 2 cm od siebie.
Piecz ciasteczka w temp. 160 stopni przez 10-12 minut. Ciasteczka powinny się nieco odbarwić, ale nie za bardzo, inaczej staną się zbyt suche i popękają.
Kiedy ciasteczka są gotowe, wyjmij je z piekarnika i pozwól im ostygnąć. Później kremem kajmakowym sklejaj razem po dwa ciasteczka; krem rozsmaruj też na krawędziach, tak, aby można je było obtoczyć w kokosie.
Gotowe!

© RVD


19 maja królowa Maxima odwiedziła centrum dystrybucji Banku Żywności w Delft.

© Rotapool / Albert Nieboer

© Rotapool / Albert Nieboer

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Tymczasem król Willem-Alexander odwiedził przedsiębiorców, którzy właśnie wrócili do pracy, takich jak fryzjer, optyk czy fizjoterapeuta w Stein w prowincji Limburgia, a później udał się do centrum rehabilitacji Adelante w Hoensbroek.

© Rotapool / Patrick van Katwijk

© Rotapool / Patrick van Katwijk

© Rotapool / Robin van Lonkhuijsen

20 maja król zaprzysiągł w Pałacu Huis ten Bosch nowe radne Sądu Najwyższego oraz Rady Stanu.

© Rotapool / Patrick van Katwijk

© Rotapool / Patrick van Katwijk

Królowa Maxima tego dnia odwiedziła wydział mikrobiologii medycznej w szpitalu uniwersyteckim Leiden University Medical Center (LUMC), gdzie prowadzone są badania nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa oraz leków na COVID-19.

© Rotapool / Patrick van Emst

© Rotapool / Patrick van Emst

© Rotapool / Patrick van Emst

newmyroyals.com


Królestwo Obojga Sycylii

Ostatnio kończyliśmy smutnymi wieściami, więc tym razem, dla odmiany, mamy radosne. 15 maja ogłoszono zaręczyny księcia Noto Jaime z Królestwa Obojga Sycylii, najstarszego z siedmiorga dzieci jednego z pretendentów do tamtejszego tronu, i Lady Charlotte Lindesay-Bethune. Ślub planowany jest latem 2021.
Książę Jaime przyszedł na świat 26 czerwca 1992 w Madrycie jako syn księcia Kalabrii Pedro, który obok księcia Castro pretenduje do tronu Obojga Sycylii (więcej: KLIK). Jego narzeczona, Lady Charlotte, jest niespełna rok młodsza - urodziła się 12 maja 1993 jako najmłodsza córka 16. hrabiego Lindsay i hrabiny Lindsay. Ma czwórkę starszego rodzeństwa, w tym brata bliźniaka.

Książę Jaime z narzeczoną - eurohistoryjournal.blogspot.com

eurohistoryjournal.blogspot.com

10 komentarzy:

 1. Uwielbiam rodzinę królewską z Norwegii. Zawsze wydawali mi się najsympatyczniejszymi royalsami. Miło widzieć ich wszystkich uśmiechniętych. Księżniczka Ingrid wyrasta na piękną młodą damę.
  Podziwiam zaangażowanie księżnej Camilli w walkę z przemocą domową. Oraz podkreślenie, że jej ofiarami mogą być również mężczyźni. Spośród moich znajomych wszyscy patrzą na nią przez pryzmat afery z księżną Dianą, jednak ja darzę księżną Kornwalii szczerym szacunkiem i sympatią.
  Podoba mi się zdjęcie z przywitania łokciami królowej Letizii z pracownikiem Mercamadrid. Jest naturalne i na luzie.
  Wielkie dzięki za podanie przepisu na ulubione ciasteczka królowej Maximy. Po zakończeniu zwolnienia lekarskiego muszę wybrać się do sklepu, kupić potrzebne składniki i je zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hiszpania: Letycja coraz mniej przypomina samą siebie. Mnie też się podoba przywitanie łokciami, aczkolwiek u Nas jest to praktykowane od dawna. O wiele bardziej podobało mi się klaskanie królów dla pracowników MercaMadrid.
  Norwegia: Jestem zszokowana, że następcy tronu spędzają ten czas z Haraldem i Sonią. Raz, że królowie są narażeni z racji wieku, a dwa Harald jest ostatnio bardzo chorowity.
  Szwecja: Fajni mali kosmonauci :) .
  Dania: Powrót do szkoły po takim okresie musi być trudny, choć radość z powodu koleżanek i kolegów.
  Wielka Brytania: Kate i ten jej sztuczny uśmiech, w ogóle odnoszę wrażenie, że stała się strasznie sztuczna. Jak kukła.
  Holandia: Miło ze strony Maximy, że podzieliła się z nami przepisem na ulubione ciasto. Może spróbuję zrobić, aczkolwiek mam do ciast dwie lewe ręce. Piękne zdjęcie z dziewczynami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałoby się skomentować post aktualnościach z podziałem na kraje, ale widzę, że komuś mój styl pisania "spodobał się" tak bardzo, że go zapożyczył :/ W każdym razie w niemal wszystkich przypadkach mam zupełnie odmienne zdanie.

   Usuń
  2. Ależ to, że ktoś skomentował w podobny sposób nie oznacza, że ty nie możesz komentować, tym bardziej, że jak napisałaś, macie odmienne zdanie :)

   Usuń
 3. Daj znać jak smakują te ciasteczka:)Ja nie przepadam za ciastkami z dodatkiem skórki z cytryny.
  Ja również darzę księżną Kornwalii szacunkiem i sympatią. Mimo przeciwności losu w końcu udało jej się stworzyć związek z Księciem Karolem. Zastanawiam się o ile mniej nieszczęść spadłoby na rodzinę królewską gdyby Karol zamiast Diany poślubił od razu Kamilę.

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 4. Tęsknię za normalnymi wyjściami, ale royalsi starają się nam jak mogą urozmaicać swoje spotkania. Pewnie w innej sytuacji nigdy Maxima nie podzieliłaby się przepisem na ciastka, William i Kate nie zagraliby w bingo z pensjonariuszami, Karol nie rozmawiałby o muzyce klasycznej.

  OdpowiedzUsuń
 5. To nie suknia, tylko bluzka i spodnie :) Królowa Maxima ma ubrany tej strój gdy trzymie tacę z ciastecznkami. Jeśli przewiniesz dalej zdjęcia widać, że podczas pieczenia jest ubrana w coś innego i ma fartuch kuchenny.

  OdpowiedzUsuń
 6. A myślisz że je piekła z tymi pierścieniami na palcach ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciastka Maximy bardzo przypominają z wyglądu ciastka warszawskie, które uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przecież tylko w tym zapozowała do zdjęcia

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.