czwartek, 7 maja 2020

Koronacje, intronizacje, inauguracje - Austria i Węgry

Pinterest

Cesarzy Austrii nigdy nie koronowano (w przeciwieństwie do ich poprzedników w Świętym Cesarstwie Rzymskim), ponieważ koronacja nie była uważana za konieczną do legitymizacji ich rządów w tym kraju.

Niektóre królestwa w obrębie Cesarstwa Austriackiego koronowały monarchę. Ferdinand I został koronowany na króla Węgier z Koroną Świętego Stefana w 1830 roku, na króla Czech z Koroną Świętego Wacława w 1836 oraz na króla Lombardii i Wenecji z Żelazną Koroną Lombardzką w 1838.

Koronacja Franza Josefa na króla Czech w Ołomuńcu/ Getty Images
Po kompromisie austro-węgierskim z 1867 roku cesarze byli koronowani tylko na królów Węgier (ponownie z Koroną Świętego Stefana): Franz Josef I w 1867 (na Węgrzech jako Ferenc József I) oraz Karl I (na Węgrzech jako Károly IV) w 1916.

Oficjalne zdjęcie po koronacji: król Karl, królowa Zita i książę Otto, następca tronu/ habsburger.net
Koronacje na Węgrzech odbywały się w trzech miejscach: w Katedrze Panny Marii w Székesfehérvár, w Bazylice św. Wojciecha w Ostrzyhomiu, w Katedrze św. Marcina w Bratysławie oraz w Kościele Macieja w Budapeszcie.

Zgodnie ze starożytnym zwyczajem tuż przed właściwą koronacją arcybiskup Esztergom wręczał koronę hrabiemu Palatynowi (Nádor), który ją podnosił i pokazywał ludowi i pytał, czy zebrani akceptują króla. Lud odpowiadał: „Zgadzam się, niech tak będzie, niech żyje król!” Biskup następnie przedstawiał króla arcybiskupowi, prosząc go w imieniu Kościoła o przystąpienie do koronacji. Arcybiskup zadawał królowi trzy pytania: Czy zgadza się chronić świętą wiarę, czy zgadza się chronić święty Kościół i czy zgadza się chronić królestwo - na każde z nich król odpowiadał: „Będę”.

Pinterest
Król padał na twarz przed ołtarzem, gdy śpiewano Litanię Świętych. Następnie arcybiskup namaścił monarchę i odmawiał modlitwę. Po tym rozpoczynała się msza święta. Podczas jej trwania król otrzymywał regalia: Miecz św. Stefana, Świętą Koronę, Berło i Kulę. Potem odbywała się koronacja królowej.

Koronacja Władysława I Świętego z dynastii Arpadów w 1077 roku/ Wikimedia
Po zaśpiewaniu pieśni Te deum para królewska udawała się do zamku królewskiego, gdzie odbywało się złożenie hołdu królowi i królowej.

vignette.wikia.nocookie.net
W filmie z 1967 roku Sissi została ukazana koronacja Franz Josefa i Elisabeth na króla i królową Węgier.
Regalia znajdują się w budynku parlamentu w Budapeszcie. Miałam okazję zobaczyć je w zeszłym roku i wyglądają imponująco. Niestety nie można robić im zdjęć.  

7 komentarzy:

 1. Wydawałoby się, że to Napoleon był badassem, gdy nałożył sobie samemu koronę. Ale to cesarze Austrii byli najlepsi - wszyscy inni starali się zrobić jak największą koronację, żeby legitymizować swoją władzę, a ci uważali się za tak zarąbistych,że nawet koronacja nie była im do szczęścia potrzebna. Co jak co, ale genialności i oryginalności w rozumowaniu nie można im odmówić :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Po obejrzeniu filmu Sisi w dzieciństwie, wydawało mi się, że każda koronacja jest taka bajkowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja miałam podobnie, jako dziecko zachwycałam się tym filmem, strojami i przepychem koronacji,dworu:)

   Usuń
  2. A ja dla odmiany nie. Filmy z Romy zawsze wydawały mi się tak cukierkowe i sztuczne, że nawet jako dziecko wątpiłam w bajkowość przedstawionych tam zdarzeń, w tym koronacji.

   Usuń
  3. To były filmy ''ku pokrzepieniu serc''. Po dramatach wojny ludzie potrzebowali czegoś, co przypomniałoby im stare, dobre czasy.

   Usuń
 3. Zdecydujcie się w końcu, czy cesarz miał na imię Franz Joseph czy Franciszek Józef czy Ferenc Józszef (nie wiem, czy dobrze napisałam, bo nie znam węgierskiego).

  OdpowiedzUsuń
 4. Albino on miał różnie na imię :P w zależności, który z poddanych wymieniał jego imię.
  Tak patrzę na koronę węgierską i po raz kolejny ogania mnie złość, że polskie regalia spotkał taki los.....

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.