sobota, 16 maja 2020

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, wizyta w Drentheplantsoen, spotkanie SeaBOS, sprawa Pałacu Elisabeta rozwiązana + więcej


Japonia

Cesarzowa Masako 11 maja została zauważona w drodze do Pałacu Imperialnego, gdzie karmiła jedwabniki, kontynuując tradycję ich hodowli zapoczątkowaną w 1871 przez Cesarzową Shōken (co ciekawe, jej imienniczkę Masako, bo takie imię otrzymała po narodzinach), żonę Cesarza Meiji.

Kyodo News / english.kyodonews.netTymczasem księżniczka Aiko rozpoczęła studia na Uniwersytecie Gakushuin, z powodu pandemii koronawirusa zajęcia odbywają się zdalnie.


Wielka Brytania

Książę Walii i księżna Kornwalii napisali list z podziękowaniami do wszystkich pracowników poczty w Wielkiej Brytanii za ich pracę w tym trudnym czasie.


Hrabina Wessex ostatnio udzielała się jako wolontariuszka, pomagając przygotowywać paczki ze świeżą żywnością dla pielęgniarek i położnych w szpitalu St Peter's z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

12 maja z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek rodzina królewska - królowa, książę Walii, księżna Kornwalii, książę i księżna Cambridge, hrabina Wessex, księżniczka Anne oraz księżniczka Alexandra - skontaktowała się z pielęgniarkami z krajów Wspólnoty Narodów, by wyrazić uznanie dla ich pracy, złożyć podziękowania i życzenia.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.comKsiążę Harry nagrał wiadomość z okazji ceremonii rozdania nagród organizacji On Side Youth Zones.


Hrabina Sophie pomagała przygotowywać posiłki dla personelu medycznego

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Księżniczka Eugenie z mężem pomagali ostatnio Salvation Army pakować paczki z żywnością, które trafią do banków żywności, a stamtąd do najbardziej potrzebujących.


Zara i Mike Tindall zaangażowali się w podziękowania dla służby zdrowia.


14 maja książę i księżna Cambridge uczcili 1. rocznicę organizacji Shout, rozmawiając z jej wolontariuszami.

Twitter

Twitter


15 maja książę Wiliam wziął udział w wideo rozmowie z przedstawicielami muzułmańskiej społeczności w Christchurch, których spotkał w zeszłym roku w czasie swojej wizyty w Nowej Zelandii po zamachu terrorystycznym.Norwegia

Królowa Sonja wysłała specjalną wiadomość z podziękowaniami dla pielęgniarek z okazji ich dnia.


15 maja książę Haakon i księżna Mette-Marit "spotkali się" z uczniami szkoły w Hovden.

© Maren Kvikshaug, Det kongelige hoff

© Skjermdump, Det kongelige hoff

© Skjermdump, Det kongelige hoff

Jutro, 17 maja, przypada Święto Narodowe w Norwegii, niestety w tym roku odwołano wszystkie "oficjalne" uroczystości. Para królewska dzień spędzi na swojej farmie Bygdøy Royal Farm, gdzie królowa nadzorowała przygotowania do jutrzejszego obiadu.Hiszpania

11 maja królowa Letizia odwiedziła siedzibę Hiszpańskiego Czerwonego Krzyża, gdzie rozmawiała z pracownikami i wolontariuszami i dołączyła do ich codziennych zajęć.

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey


12 maja para królewska skontaktowała się z lekarzami walczącymi na pierwszej linii, a następnie farmaceutami, i wyrazili uznanie za ich pracę.

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

13 maja rozmawiali z farmaceutami, ale również psychologami.

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

14 maja królowa Letizia uczestniczyła w wideokonferencji z przedstawicielami organizacji onkologicznych.

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

Król w tym czasie odwiedził Narodowe Centrum Monitorowania i Koordynacji Sytuacji Kryzysowych (CENEM).

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey


Niderlandy

12 maja królowa Maxima odwiedziła firmę AFPRO Filters w Alkmaar.

newmyroyals.com

© AFPRO Filters

© AFPRO Filters

© AFPRO Filters

newmyroyals.com

13 maja król Willem-Alexander odwiedził Centrum Operacji Terytorialnych niderlandzkiej armii Koninklijke Landmacht w Amersfoort, a później Genneper Parken w Eindhoven.

© Rotapool / Patrick van Katwijk

© Ministerie van Defensie

© Rotapool / Bernard Rübsamen

© Rotapool / Bernard Rübsamen

14 maja królowa Maxima odwiedziła placówkę opieki społecznej Drentheplantsoen dla osób niepełnosprawnych umysłowo.

© Rotapool / Wesley de Wit

© Stichting Middin / Lucia Berg

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Rumunia

Księżniczka Margareta na początku maja zaangażowała się w podziękowania dla blisko 14 milionów wolontariuszy z organizacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca na całym świecie.


Księżniczka nagrała specjalną wiadomość skierowaną do Rumunów z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.


12 maja nagrała kolejną wiadomość na temat działalności swojej fundacji Fundația Regală Margareta a României i jej programach wspierających młodzież i osoby starsze znajdujące się w trudnej sytuacji.


Zakończono wreszcie trwający ponad dwa lata spór pomiędzy rodziną królewską a rumuńskim rządem w sprawie użytkowania Pałacu Elisabeta (o którym pisałyśmy TUTAJ). 11 maja Premier Rumunii Ludovic Orban przyznał Dworowi Księżniczki Margarety (Asociației Casa Majestăţii Sale) prawo do bezpłatnego korzystania z Pałacu na kolejne 49 lat (czyli do 2069, o ile przyszłe władze Rumunii tego nie zmienią).
W 2001 rumuński rząd przekazał Pałac Elisabeta królowi Mihai'owi jako byłej głowie państwa, a kiedy ten zmarł w 2017 liczono na to, że Pałac zostanie w rękach księżniczki Margarety, która przez wiele lat wykorzystywała go jako swoją rezydencję. Jednak ponieważ nie była ona nigdy głową państwa i na mocy umowy zawartej z jej ojcem nie miała prawa w nim dłużej mieszkać, Parlament miał uchwalić nową ustawę, która by na to zezwalała. Niestety, sprzeciwił się temu ówczesny rząd Tudose'a, który argumentował, że rumuński Dwór Królewski nie jest instytucją użyteczności publicznej. Dopiero w ubiegłym miesiącu obecny Premier Orban podjął kroki, aby za instytucję użyteczności publicznej uznać utworzoną w 2009 Asociației Casa Majestăţii Sale i tym samym pozwolić księżniczce Margarecie wciąż korzystać z Pałacu.

vp-news.com


Belgia

12 maja królowa Mathilde rozmawiała z uczestnikami projektu 1Toit2Ages.

© Belgian Royal Palace

14 maja skontaktowała się z rzeczniczką i koordynatorką Fédération des services de Télé-Accueil de Flandrie.

© Belgian Royal Palace

Tego samego dnia razem z księżniczką Eleonore odwiedziła restaurację "Kamiano" w Brukseli.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

15 maja księżniczka Eleonore wróciła do szkoły po jej ponownym otwarciu, odprowadzona przez króla Philippe'a.

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Szwecja

10 maja z okazji Dnia Matki księżniczka Madeleine opublikowała na swoim Instagramie nowe zdjęcie Adrienne.


11 maja księżniczka Victoria wzięła udział w cyfrowym spotkaniu Seafood Business for Ocean Stewardship (SeaBOS).

newmyroyals.com


12 maja księżniczka z mężem "odwiedzili" liceum St Eriks oraz gimnazjum dla uczniów niepełnosprawnych Riksgymnasiet w Sztokholmie.

© Victor Ericsson/Kungl. Hovstaterna

© Victor Ericsson/Kungl. Hovstaterna

13 maja książę Carl Philip świętował swoje 41. urodziny, z tej okazji pojawiło się nowe zdjęcie wykonane przez księżną Sofię.


14 maja Następczyni Tronu wzięła udział w cyfrowej konferencji na temat chorób rzadkich.

newmyroyals.comDania

9 maja książę Frederik i księżna Mary oglądali przedstawienie teatralne transmitowane w telewizji.


Książę Joachim i księżna Marie wrócili z dziećmi do Paryża, gdzie otwarto szkoły, a książę kończy swoje szkolenie wojskowe.


Księżna Marie udzieliła ostatnio wywiadu włoskiej telewizji dotyczącym marnowania żywności. Wywiad był częścią dokumentu "Green City: Copenhagen".

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Księżna udzieliła także wywiadu magazynowi Soir Magazine na temat walki z marnowaniem jedzenia i książki kucharskiej "Mad med Respekt", której jest współautorką.


Razem z księciem Joachimem przed powrotem do Francji udzielili wywiadu Billed Bladet.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Tymczasem książę Frederik i księżna Mary, do tej pory przebywający razem z dziećmi w Pałacu Fredensborg, wrócili do Kopenhagi. Księżna 14 maja spotkała się z ministrem rozwoju...

© Kongehuset

...a książę 12 maja wziął udział w cyfrowym corocznym spotkaniu komitetu zarządzającego Crown Prince Frederiks Center for Public Management Uniwersytetu Aarhus.


15 maja natomiast odwiedził fabrykę etanolu w zakładzie Asnæsværket w Kalundborg, który może być stosowany w środkach dezynfekujących.

© Keld Navntoft, DI

© Keld Navntoft, DI

© Keld Navntoft, DIGrecja

Kończymy smutnymi informacjami. 9 maja zmarł Richard Paul George Andrew Brandram, daleki kuzyna króla Konstantinosa z Grecji; jedyne dziecko greckiej księżniczki Katherine, najmłodszej córki króla Konstantinosa I i królowej Sophii (i tym samym prawnuk króla George'a i królowej Olgi) i majora Richarda Campbella Brandrama. Urodził się 1 kwietnia 1948 w Londynie. 12 lutego 1975 poślubił Jennifer Diane Steele, z którą doczekał się trójki dzieci oraz czwórki wnucząt. Rozwiedli się w 1993, a Paul ożenił się ponownie 19 września 2009 z Katherine Moreton.
Utrzymywał bliskie stosunki ze swoimi kuzynami ze strony matki, zwłaszcza królem Konstantinosem i królową Sofią.
Miał 72 lata.Parma

Kilka dni wcześniej, 4 maja w wieku 87 lat w Bad Krozingen zmarła natomiast księżniczka Diane Bourbon-Parma, wnuczka ostatniego panującego księcia Parmy Roberto I, kuzynka królowej Rumunii Anne i córka bratanka Cesarzowej Austro-Węgier Zity. Krażyły pogłoski, że przyczyną śmierci było zakażenie koronawirusem, ale zostały zdementowane.
Była jedynym dzieckiem księcia aetano Bourbon-Parma i księżniczki Margarete von Thurn und Taxis. Przyszła na świat 22 maja 1932; jej rodzice rozwiedli się osiem lat później. W 1955 wyszła za mąż za księcia Franza Josepha Hohenzollern-Sigmaringen, ale małżeństwo rozpadło się w 1961. Wcześniej Diane urodziła syna Alexandra, ponoć owoc romansu z Hansem Joachimem Oehmichen, którego poślubiła po rozwodzie. Doczekali się razem jeszcze dwójki dzieci.

14 komentarzy:

 1. Japonia - Aiko na studiach! Jak ten czas leci. Mam wrażenie, że jeszcze niedawno była małą dziewczynką i dyskutowano nad zmianą zasad sukcesji do tronu, żeby mogła objąć w przyszłości tronu.
  Na marginesie - zastanawiałyście się może kiedyś nad artykułem o imionach w japońskiej rodzinie cesarskiej? Chodzi mi nie tyle o listę imion członków rodziny (bo to można znaleźć np. na wikipedii), ale jakieś zasady dot. nadawania imion, imiona z podziałem na kategorie pod kątem płci czy pozycji na dworze, ciekawostki dotyczące etymologii. Coś takiego na temat monarchii brytyjskiej było już wielokrotnie na innych stronach, a o Japonii cisza. Wiem, że temat trudny, bo to zupełnie inna kultura, inny język i alfabet, ale byłoby to bardzo pomocne dla osób jak ja, któym zdarza się pogubić w tych wszystkich imionach. To oczywiście tylko taka luźna niezobowiązująca propozycja.

  Hiszpania - mam wrażenie, że Letizia jest bardziej zestresowana na zdjęciach z zacisza domowego niż gdy normalnie pojawia się w plenerze.

  Niderlandy - te czarne spodnie 7/8 wyjątkowo niekorzystnie leżą na Maximie. Strasznie mocno wyolbrzymiają jej brzuch oraz skracają i pogrubiają nogi, choć przecież Maxima jest bardzo wysoką kobietą, a na nogach ma szpilki.

  Rumunia - ogromnie się cieszę, że pozwolono Margarecie pozostać w pałacu. Zresztą nikt inny jak ona nie zasługuje na restaurację monarchii, jak ona. Swoją drogą nieprzychylny jej premier szczerze mnie rozbawił twierdzeniem, że "dwór nie jest instytucją użyteczności publicznej". No pewnie, za to żałośni politycy z całą litanią skandali na koncie, z ministrami i prezydentem oskarżonymi o plagiaty prac naukowych, na pewno są użyteczni publicznie...

  Szwecja - uroda Adrienne do mnie nie przemawia (więcej nie powiem, bo zaraz zwolennicy wszechobecnych zachwytów nad dziećmi mnie zjedzą ;) ). Swoją drogą szkoda, że Madeleine rzadko kiedy wstawia naturalne zdjęcia dzieci, a częściej sili się na sztuczne "hamerykańskie" stylizacje - na urodziny to nie może być normalny tort, tylko idealny tort z idealnymi balonikami, a zdjęcie z kwiatkiem nie może być spontaniczne, tylko ściana musi być kolorystycznie dopasowana do kwiatka itp.

  Dania - przepiękne zdjęcie Mary i Frederika z 2004 roku (była to bodajże kolacja przed ślubem?)

  Co do śmierci Diane - mogliby sobie darować to z koronawirusem. Starsi ludzie umierali zawsze, a teraz co śmierć wiekowego royalsa, to zaraz dopatrują się koronawirusa. Powinni zaczekać z takimi wieściami, aż sprawdzą informację, czy faktycznie wirus miał z tym coś wspólnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie myślałam o takim poście, ale wezmę pod uwagę Twoją propozycję :)

   Usuń
 2. Dobrze, że ta sprawa z zamkiem się wyjaśniła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie to wysoce nienormalne, żeby publikować nagie zdjęcia swojego dziecka (nawet jeśli to jest tylko fragment) jak to zrobiła Madeleine. Walczy na rzecz dzieci, a golasy wstawia. Hipokryzja.
  Mam nadzieję, że Sophie zostanie udekorowana medalem zasłużonych tak jak Kate. Kobieta robi bardzo wiele, a jest niedoceniana.
  Miło widzieć razem Eugenię i Jacka.
  Zara i Mike wcześnie się obudzili.
  Zastanawiam się czy Letycja pożycza na wyjścia te wszystkie ciuchy, bo za każdym razem mam wrażenie, że w domu widzę ją w tym samym. W tym wdzianku z dnia spędzonego w siedzibie Czerwonego Krzyża przypomina mi odlotową agentkę z bajki o tym samym tytule.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moze to nie zabrzmi najmilej, ale dla mnie Madeleine nigdy nie byla typem intelektualistki i to stad ta niekonsekwencja w jej dzialaniach. Ona pomysli o tym, czy cos jest modne, stylowe i estetyczne, ale juz nie o tym, czy madre i majace sens.

   Usuń
 4. Chciałbym częściej widzieć takie wspólne "wyjścia" członków brk. Filmik dla pielęgniarek wyszedł bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też bym chciała post o tradycji imion na japońskim dworze. Wiem jedynie, że ich znaczenie wywodzi się z języka chińskiego i to bardzo stara tradycja.
  Ale chciałam coś innego napisać...
  Hrabina Sophie i królowa to dla mnie jedyne osoby z jajami (że tak powiem) w rodzinie Windsorów. Królowa jest niczym skała a hrabina pokazała, że bez zbędnego strojenia się, rozdawania uśmiechów i uścisków dłoni potrafi być przydatna i pomagać. Myślę, że ludzie to widzą i doceniają.

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 6. Zbyt wielu nowoczesnych rzeczy w swoim apartamencie nie mogą mieć. W końcu pałac jest stary i takie połączenie nie wyglądałoby zbyt dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hah, miałam podobnie, gdy pierwszy raz zobaczyłam apartament księżnej Diany (z czasów gdy tam mieszkała). Ekstrawagancji nie oczekiwałam, ale jednak czegoś bardziej "królewskiego" już tak. Tymczasem tam wszystko było takie... zwyczajne. Nawet dziś trudno mi sobie wyobrazić księżną szykującą się tam na wielkie gale i chodzącą w ekstrawaganckich kreacjach czy tiarach :) Niejeden Kowalski miał urządzone bardziej "na bogato". Oczywiście dobrze to świadczy o royalsach, że znają umiar i nie realizują stereotypu, że są pasożytami, którzy potrafia tylko wydawać miliony i żyć w luksusach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kate jest taka sztuczna,okropnie się na nią patrzy i słucha

  OdpowiedzUsuń
 9. Aiko już na studiach, kiedy to zleciało:)?

  Dla mnie Hrabina Sophie to absolutny number one, bez zadęcia i z klasą. Bardzo mi się podoba jej styl, postawa oraz to jak działa i gdzie się udziela.

  Zaś Księżniczka Margaretha z Rumunii to dla mnie dziwny twór, z jednej strony często reprezentuje kraj, odwiedza, otwiera różne miejsca, jednocześnie nie jest ani głową państwa, monarchii w Rumunii oficjalnie nie ma. To nie krytyka, po prostu mnie to zadziwia. Dobrze, że rząd przyznał jej użytkowanie zamku. Czy ktoś wie, jak będzie po jej śmierci, w sensie kto dziedziczy i czy ktoś będzie dziedziczyć jej funkcję?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Następna w kolejce do tronu jest jej młodsza siostra Elena i to ona prawdopodobnie ona przejmie jej obowiązki (a przynajmniej powinna, jak w rzeczywistości będzie to się dopiero okaże). Więcej o RRK tutaj: https://blueblood-royals.blogspot.com/2015/03/rumunska-rodzina-krolewska.html

   Usuń
 10. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.