sobota, 25 kwietnia 2020

Our Frontline, urodziny Isabelli i Louisa, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich + więcej


Wielka Brytania

23 kwietnia książę Walii i księżna Kornwalii w swojej rezydencji Birkhall oraz książę i księżna Cambridge z dziećmi w Anmer Hall zaangażowali się w cotygodniowy aplauz dla służby zdrowia walczącej z epidemią, który został pokazany w programie The Big Night In w telewizji BBC. Wcześniej pokazano krótki skecz z udziałem brytyjskiego aktora i komika Stephena Fry, do którego dołączył książę William, tym samym "debiutując" w roli aktora. Fy zapytał księcia m.in. czy oglądał już nowy amerykański serial "Król Tygrysów", na co książę zażartował: "Staram się unikać programów o rodzinie królewskiej." :)

dailymail.co.ukdailymail.co.uk

23 kwietnia książę Louis obchodził swoje 2. urodziny. Z tej okazji opublikowano szereg nowych zdjęć, wszystkie wykonane przez dumną mamę.

© HRH The Duchess of Cambridge

© HRH The Duchess of Cambridge

© HRH The Duchess of Cambridge

© HRH The Duchess of Cambridge

© HRH The Duchess of Cambridge22 kwietnia uruchomiono kolejny projekt księcia i księżnej Cambridge: Our Frontline, czyli całodobowe wsparcie psychologiczne dla pracowników służby zdrowia i innych osób bezpośrednio zaangażowanych w walkę z epidemią. Jest to wspólna inicjatywa Fundacji pary książęcej oraz organizacji Mind, Samaritans, Shout i Hospice UK. Wyszkoleni wolontariusze przez całą dobę oferują wsparcie drogą telefoniczną lub SMS-ową, są też dostępne specjalne zasoby internetowe, zestawy narzędzi i porady wspierające zdrowie psychiczne osób na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Jak poinformowano, będzie to główny, priorytetowy projekt pary książęcej w nadchodzących miesiącach.
Stronę internetową projektu znajdziecie TUTAJ.

© PA

"W ciągu ostatnich kilku tygodni miliony pracowników pierwszej linii w Wielkiej Brytanii wystawiły swoje zdrowie fizyczne i psychiczne na niebezpieczeństwo, aby chronić nas wszystkich podczas pandemii koronawirusa. Każdego dnia spotykają się z traumatycznymi sytuacjami w tym samym czasie, gdy muszą zmagać się ze swoimi obawami o siebie i swoje rodziny. To naprawdę odbija się na zdrowiu i, jak sam się przekonałem pracując w Air Ambulance, bez odpowiedniego wsparcia we właściwym czasie, wyzwania, przed którymi stoją, będą tylko większe. Catherine i ja wraz z The Royal Foundation zrobimy wszystko, co możemy, aby wesprzeć naszą linię frontu", czytamy słowa księcia Williama przy inauguracji projektu.Książę i księżna Cambridge wystosowali specjalne listy do pracowników i wolontariuszy organizacji, które obejmują patronatem, Child Bereavement i Evelina London Children's Hospital, ze słowami wsparcia i podziękowaniami za ich pracę.Księżna Kornwalii napisała specjalną wiadomość dla uczestników tegorocznej edycji The Queen's Commonwealth Essay Competition 2020.

Księżna jako patronka The Silver Line zadzwoniła ostatnio do 90-letniej Betty, aby sprawdzić, jak sobie radzi w obecnej sytuacji. Jak przyznała w rozmowie z nią księżna, sama tęskni za swoimi wnukami.

© Clarence House

© Clarence House

24 kwietnia opublikowano specjalną wiadomość od księcia Walii z okazji rozpoczęcia Ramadanu.


Książę wsparł także zbiórkę funduszy British Asian Trust, aby wesprzeć kraje Azji Południowej najbardziej dotknięte epidemią. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup żywności, lekarstw i innych niezbędnych rzeczy dla najbardziej potrzebujących rodzin.


22 kwietnia opublikowano wiadomość od księcia z okazji Dnia Ziemi.


Książę napisał także krótki artykuł o ważnej roli rolników w obecnym kryzysie dla magazynu Country Life. Cały znajdziecie TUTAJ.


20 kwietnia książę Walii nagrał specjalną wiadomość z okazji otwarcia nowego szpitala  Ysbyty Calon Y Ddraig, the Dragon’s Heart Hospital w Cardiff, w którym będą przyjmowani pacjenci z koronawirusem, a także wiadomość skierowaną do przedstawicieli społeczności żydowskiej, którzy obchodzili tego dnia święto upamiętniające Żydów, którzy zginęli w Holokauście.21 kwietnia królowa Elżbieta obchodziła swoje 94. urodziny.


21 kwietnia królowa Elżbieta oraz książę Karol przesłali swoje kondolencje w związku ze strzelaniną w Nowej Szkocji.

20 kwietnia opublikowano rzadką wiadomość od księcia Edynburga w związku z rozpoczynającym się Światowym Tygodniem Szczepień, w której podziękował wszystkim zaangażowanym w walkę z koronawirusem oraz wszystkim, którzy mimo tej trudnej sytuacji wciąż wykonują swoje obowiązki.


20 kwietnia Harry i Meghan wystosowali list otwarty do redaktorów czterech brytyjskich tabloidów: The Sun, Daily Mail, Daily Express i Daily Mirror, oznajmiając, że kończą z nimi współpracę. Jak napisali, to posunięcie nie ma na celu uniknięcia krytyki. "Nie chodzi o zamknięcie publicznej dyskusji ani cenzurowanie artykułów. Media mają pełne prawo do relacjonowania i oczywiście prawo do własnej opinii na temat księcia i księżnej Sussex, dobrej lub złej. Ale to nie może być oparte na kłamstwie." Podkreślają również, że nie dotyczy to wszystkich mediów, z pozostałymi para książęca ma nadzieję nadal współpracować nad ważnymi dla siebie projektami.Księżniczka Beatrice jako patronka Helen Arkell Dyslexia Charity nagrała specjalną wiadomość, w którym zachęcała do skorzystania z wsparcia organizacji w tym trudnym czasie.Niderlandy

Król Willem-Alexander i królowa Maxima kontynuują pracę zdalnie ze swojego biura w Pałacu Huis ten Bosch. W ostatnim czasie skontaktowali się z instytucjami opieki zdrowotnej, organizacjami, firmami i poszczególnymi osobami, aby uzyskać aktualne informacje na temat epidemii koronawirusa w Niderlandach i wyrazić uznanie za wysiłki podejmowane przez tak wiele osób, którzy chcą pomóc.

© Koninklijk Huis

© Koninklijk Huis

© Koninklijk Huis

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Uważny obserwator dostrzeże w biurze króla dwa zdjęcia z ubiegłorocznej podróży pary królewskiej do Wielkiej Brytanii na Święto Orderu Podwiązki i Royal Ascot.


W mijającym tygodniu król Willem-Alexander odbył jednak dwie wizyty. 21 kwietnia odwiedził agencję UWV odpowiadającą za wdrożenie ubezpieczenia pracowniczego.

© Rotapool / Wesley de Wit

© UWV / Maarten de Groot

23 kwietnia złożył roboczą wizytę w w ośrodku opieki Lindendael w Hoorn w Holandii Północnej.

© Rotapool / Albert Nieboer

© Rotapool / Albert Nieboer

© Rotapool / Albert Nieboer

Tego samego dnia rozmawiał z gubernatorami Aruby, Curaçao i Sint Maarten na temat kryzysu spowodowanego przez koronawirusa.


Tymczasem królowa Maxima 21 kwietnia odbyła wideo spotkanie z pracownikami GGZ Noord-Holland-Noord.

newmyroyals.com
Hiszpania

24 kwietnia król Felipe wziął udział w wideokonferencji z przedstawicielami sektora hodowli kóz i owiec. Królowa Letizia w tym czasie rozmawiała z dyrektorami i pracownikami Residencia de Estudiantes. Później para królewska wspólnie rozmawiała z przedstawicielami branży hotelarskiej.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

Po południu król odwiedził siedziby Gwardii Cywilnej i Korpusu Policji Narodowej.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Leonor i Sofia wzięły udział w narodowym czytaniu "Don Kichota".

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey


Dwór Królewski udostępnił także nagranie Infantek, w którym przekazały słowa wsparcia Hiszpanom oraz podziękowania wszystkim zaangażowanym w pomoc innym i walkę z epidemią.

© Casa de S.M. el Rey


Tymczasem para królewska wzięła tego dnia udział w wideokonferencji z przedstawicielami Instytutu Cervantesa oraz laureatem tegorocznej Nagrody.

© Casa de S.M. el Rey

22 kwietnia uczestniczyli w wideokonferencji z przedstawicielami Forum Zawodów Medycznych, Stowarzyszenia Geriatrii i Gerontologii (SEGG) oraz Młodzieżowej Rady Hiszpanii.
Król ponadto spotkał się z minister ds. przemian ekologicznych i wyzwania demograficznego, a królowa skontaktowała się z personelem szpitala położniczego Maternal and Child Hospital Gregorio Marañón w Madrycie.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

21 kwietnia natomiast królowa rozmawiała z przedstawicielami Fundacji Integra o pogorszeniu sytuacji osób wykluczonych społecznie, a król skontaktował się z prezesem Microsoft, który poinformował go o zaangażowaniu firmy w walce z aktualnym kryzysem i spotkał się z ministrem kultury i sportu. W ciągu dnia uczestniczyli w wideokonferencji z przedstawicielami firmy farmaceutycznej Farmaindustria oraz Wyższej Rady ds. Badań Naukowych.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

20 kwietnia wzięli udział w dwóch wideokonferencjach: z przedstawicielami świata sportu, a później pracownikami firmy Aena.
Tego dnia królowa rozmawiała także z członkami organizacji Down España, a król odbył spotkanie z minister pracy i gospodarki społecznej.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey


Norwegia

20 kwietnia książę Haakon i księżna Mette-Marit rozmawiali z trzema nauczycielami o wyzwaniach, przed jakimi w obecnej sytuacji stoją norweskie szkoły. Następca Tronu "spotkał się" następnie z liderami biznesu.

© Maren Kvikshaug, Det kongelige hoff

© Maren Kvikshaug, Det kongelige hoff

23 kwietnia para książęca rozmawiała z osobami, które na skutek obecnego kryzysu straciły pracę, oraz przedstawicielami norweskiej agencji rządowej NAV, która przyznaje m.in. zasiłki dla bezrobotnych. Według danych agencji, w tym roku wpłynęło już prawie 444 tysiące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, w porównaniu do 160 600 wniosków w przeciągu całego ubiegłego roku.

© Maren Kvikshaug, Det kongelige hoff

Skjermdump


Belgia

24 kwietnia król Philippe spotkał się z pracownikami poczty w Braine-l'Alleud.

© Belgian Royal Palace

© Belgian Royal Palace

23 kwietnia król rozmawiał z przedstawicielami muzułmańskiej społeczności w Belgii o Ramadanie, który rozpoczął się wieczorem.

© Belgian Royal Palace

Królowa Mathilde tego dnia przekazała telefonicznie słowa wsparcia i podziękowania dla dyrektora, opiekunów i podopiecznych centrum Heilig Hart Deinze dla osób niepełnosprawnych umysłowo.


22 kwietnia królowa dowiedziała się więcej o oferowanym wsparciu psychologicznym dla personelu medycznego szpitala akademickiego Ghent w Gandawie.

© Belgian Royal Palace

© Belgian Royal Palace

Król Philippe natomiast wziął udział w wideo rozmowie z dyrektor generalną stowarzyszenia l’asbl L’Ilot walczącego z bezdomnością.

© Belgian Royal Palace

21 kwietnia para królewska rozmawiała z dyrektorem i personelem ośrodków Sint-Truiden Transitional Care Center dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

© Belgian Royal Palace

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Szwecja

23 kwietnia księżniczka Victoria i książę Daniel rozmawiali z uczniami i nauczycielami Norra Real School w Sztokholmie.

© Pelle T Nilsson / Swedish Press Agency

© Pelle T Nilsson / Swedish Press Agency

Tego samego dnia Następczyni Tronu i para królewska odbyli wideo spotkanie z szefem biura Komisji Europejskiej.

© Pelle T Nilsson / Swedish Press Agency

24 kwietnia Następczyni Tronu wzięła udział w seminarium internetowym poświęconym składowaniu dwutlenku węgla "Storage of Carbon Dioxide to reduce emissions".

© Kungl. Hovstaterna


Monako

Księżniczka Alexandra udzieliła ostatnio wywiadu magazynowi Telva.


newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Dania

21 kwietnia księżniczka Isabella obchodziła 13. urodziny. Z tej okazji udostępniono jej nowe zdjęcie wykonane przez księżną Mary oraz cztery "starsze" z prywatnego albumu.

© H.K.H. Kronprinsessen23 kwietnia księżna Mary wzięła udział w wideo spotkaniu swojej fundacji Mary Fonden.Jak dzisiaj poinformowano, Frederik i Mary postanowili przenieść się do swojej rezydencji Chancellory House na terenie Pałacu Fredensborg, gdzie spędzą najbliższe miesiące. Więcej o niej w najbliższym poście z serii "Królewskie rezydencje".16 komentarzy:

 1. Piękne są nowe zdjęcia Louisa i Isabelli :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W tym tygodniu uraczono nas pięknymi zdjęciami z Wielkiej Brytanii. A w następnym tygodniu będą kolejne z racji urodzin Charlotte. Ale nam te dzieci
  powyrastały.
  Rodziny królewskie już się dostosowały do nowych warunków i odbywają prawie taką samą ilość wyjść, co normalnie. Szczególnie Victoria i Letizia, które codziennie mają jakieś spotkania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy z tą ilością wyjść 'jak normalnie' na pewno tak jest? Przecież wiele spotkań polegało na fizycznych wizytach w danych miejscach i faktycznym kontakcie z ludźmi. Aktywność zdalna daje jakąś namiastkę normalnej pracy i pozwala funkcjonować w tych okolicznościach, jednak czy można to liczyć w skali 1:1 z prawdziwym spotkaniem?

   Usuń
  2. A co to właściwie zmienia? Jedyne rzeczy, których nie robią a robiły to dojazdy i ściskanie rąk. Tyle wystarczy by ich praca stała się "namiastką"?

   Usuń
  3. Nie. Po prostu różnica między relacją miedzyludzką zdalną a taką w świecie realnym jest na tyle znaczna, że (mam nadzieję) nie muszę Ci tego tłumaczyć. Bardzo ważny jest tu aspekt emocjonalny - niestety często pomijany. Zaangażowanie i poziom stresu są zupełnie inne, gdy siedzisz bezpiecznie przy komputerze, a inne, gdy jesteś w konkretnym miejscu i masz wszystko realnie przed oczami. Uścisk ręki to też nie tylko zwykły "uścisk" i ma ogromne znaczenie psychologiczne. Dla przykładu różnica między pracą Sofii fizycznie udzielającej się w szpitalu i Kate nagrywającej filmik w zaciszu domowym jest nieporównywalna i bynajmniej nie chodzi tu o dojazd. Dlatego tak, taka forma pracy (w sytuacji, gdy mowa o pracy polegającej aa kontakcie z człowiekiem) to dla "namiastka". Nie bez przyczyny royalsi w normalnych czasach tak nie pracują.

   Usuń
  4. Do Anonima 14.26

   Oczywiście, ale chyba zgodzisz się, że rodziny królewskie dostosowały się bardzo dobrze. Spotkania na żywo zawsze będą lepsze. Pracują jednak jak mogą, udzielają się.

   Mówisz że podanie ręki robi różnicę. Jasne że robi. Ale w chwili obecnej ani Kate ani Sofia nie podają ręki, więc co to ma do rzeczy. Namiastka? Oczywiście, to co robią teraz, to coś zupełnie innego niż zwykle. Ale:
   1. Cały czas chociażby wspomniane Victoria i Letizia rozmawiają z organizacjami, fundacjami. To ich praca. Tak, obecność też odgrywa tu naprawdę ważną rolę, ale słowo "namiastka" brzmi jakby prawie nic nie robiły. A to bzdura.
   2. Praca royalsów polega też na dawaniu przykładu. Zarówno Sofia, pomagając w szpitalu, jak i Letizia, będąc w domu, to robią. A to też ważne.

   "Różnica między relacją miedzyludzką zdalną a taką w świecie realnym jest (...) znaczna". Tak. Prawda. Ale ich praca to też coś więcej. Odbywają praktycznie tyle spotkań co normalnie. Te spotkania są inne. Różnią się. Ale mają funkcję, cel i jakąś wartość. Gdyby to była "namiastka" to po co miałyby się odbywać?

   "Czy można to liczyć w skali 1:1 z prawdziwym spotkaniem?" Ciekawe pytanie. (bez ironii) Myślę, że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje w ten sposób. I nie mam na myśli koronawirusa, a XXI wiek. Powoduje to, że przystosowujemy się i mamy naprawdę dobre możliwości pracowania zdalnie. Ale jak powiedziałam - spotkania są ważne. Ale te rozmowy to też coś. One i ludzie, z którymi rozmawiają, widzą się, a to też coś. My widzimy kilka zdjęć. Ale to są rozmowy i plany. To one są jednak najważniejsze.

   1:1? Emocjonalnie - na pewno nie, masz rację. Praca, wysiłek, rozmowy, działania - myślę, że tak.

   Usuń
  5. Z Twojego komentarza widzę, że nasza różnica zdań wynika z różnej interpretacji słowa "namiastka". Piszesz, że namiastka brzmi tak, jakby te panie nic nie robiły - ale "namiastka" wcale tego nie oznacza. To coś, co pełni funkcję zastępstwa, ale jednak nie jest do końca tym samym - taką definicję podają słowniki i w takim znaczeniu użyłam tego słowa. Innymi słowy: namiastka ma pozytywne znaczenie, po prostu nie ma takiej relacji emocjonalnej jak przy normalnym kontakcie co jest praktycznie esencją ich pracy i stąd wg mnie nie można ich porównywać w skali 1:1.

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia z BRK. Louis to czysta Kate, ten sam uśmiech:) Bardzo ładne są infantki z Hiszpanii, będą z nich kiedyś piękne kobiety:)

  Bardzo podoba mi się to, że rodziny krolewskie składają życzenia wyznawcom różnych religii, które funkcjonują w danym państwie, że jest szacunek i akceptacja dla każdej religii i ich członków.

  No i urodziny Elżbiety II !!! Podziwiam jej siłę, witalność, energię, to że tak dobrze się trzyma, co tu ukrywać ma już trochę lat na karku, ludzie w jej wieku różnie funkcjonują. Uwielbiam jej kolorowe, energetyczne stroje i fantastyczne kapelusze. Elżbieta II i Beatrix z Niderlandów to dwie ostatnie kobiety z rodzin królewskich noszące fantastyczne kapelusze, duże lub ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o kapelusze, to jeszcze Maxima! Jest co prawda już z innego pokolenia, ale również zaliczyłabym ją do grona "ostatnich z ostatnich", które często noszą (i potrafią nosić!) kapelusze z wielkim rondem.

   Usuń
 4. Tak, masz rację i Maxima:) Też o niej myślałam w związku z kapeluszami, ona już trochę mniej nosi, ale nosi i ładnie jej w nich:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Politologia to bardzo ciekawy kierunek, jeśli ktoś interesuje się polityką, chce z pracować w dyplomacji, czy np. w strukturach państwowych, to takie studia to najlepszy okres życia:). Bardzo dużo osób wybiera ten kierunek. A filozofia to wcale nie taki prosty kierunek, trudny wbrew pozorom. I tak jak napisała osoba piętro wyżej - Aleksandra może sobie pozwolić na studiowanie tego, czego chce, ma zaplecze finansowe i komfort, a nie każdy ma takie możliwości, ja np. nie miałam, ale nie narzekam:), ale chciałabym mieć taki komfort finansowy:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Król Willem-Alexander- urzekło mnie jego zdjęcie przy pracy, gdzie jest ubrany " po domowemu". Mokasyny na gołe stopy.

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem wszystkie RK doskonale sobie radzą w czasie pandemii. Wiadomo, że ich praca musiała się zmienić, ale jednocześnie wciąż ma sens. Są teraz na pierwszej linii, dają przykład i wsparcie innym bez względu na okoliczności. Oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealne podsumowanie! Świetnie opisałaś obecną sytuację :)

   Usuń
 8. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.