niedziela, 5 kwietnia 2020

Walka z koronawirusem, wirtualne otwarcie szpitala, przeprowadzka Emerytowanej Pary Cesarskiej, książka Marie-Chantal + więcej


Rumunia

Zarówno księżniczka Margareta, jak i Nicolas Medforth-Mills, opublikowali nagrania ze słowami wsparcia skierowanymi do rodaków w związku ze światową pandemią (nagranie Nicolasa można obejrzeć z angielskimi napisami).
Swoje 35. urodziny 1 kwietnia były książę spędził z żoną Aliną.

© Nicolae al Romaniei

Kilka dni wcześniej, wysłał życzenia swojej ciotce, księżniczce Margarecie, z okazji jej 71. urodzin.


Dania

Mary i Frederik z dziećmi nagrali specjalny filmik, w którym przesłali wszystkim Duńczykom pozdrowienia oraz podziękowania tym, którzy podwoili swoje wysiłki w tym trudnym okresie.Urodziny królowej Małgorzaty zostały odwołane; ale królowa apeluje też, by kwiaty, które zazwyczaj z tej okazji dostawała, wysłać do jednej ze starszych osób z najbliższej okolicy, a zamiast osobiście wpisywać się do księgi gratulacyjnej wyłożonej w Żółtej Rezydencji Det Gule Palæ, wysłać królowej gratulacje online, za pośrednictwem specjalnej listy, która zostanie uruchomiona 14 kwietnia na oficjalnej stronie rodziny królewskiej www.kongehuset.dk.


Wielka Brytania

Książę i księżna Cambridge, mimo zawieszenia publicznych obowiązków, pozostają w stałym kontakcie z przedstawicielami organizacji charytatywnych, którym patronują. W ostatnim czasie Pałac opublikował dwa zdjęcia z ich telefonicznych rozmów z dyrektorami organizacji Mind i Place2Be.

dailymail.co.uk

© Kensington Palace

Książę Karol wyzdrowiał po zakażeniu koronawirusem i zakończył 7-dniową izolację.

Ale, jak donoszą brytyjskie media, koronawirusa wykryto u byłego męża księżnej Kornwalii, Andrew Parker-Bowlesa, a także teściów księżniczki Eugenie. Ojciec Jacka trafił na oddział intensywnej terapiiKsiążę Walii po wyzdrowieniu powrócił do swoich normalnych obowiązków, choć teraz wykonuje je zdalnie. 1 kwietnia opublikował specjalne nagranie z wyrazami uznania dla personelu National Health Service.


3 kwietnia "otworzył" nowy szpital dla pacjentów z koronawirusem NHS Nightingale London, który stał się tym samym pierwszym budynkiem w historii otwartym na odległość przez członka brytyjskiej rodziny królewskiej.

© Clarence House

© The Royal Family

© The Royal Family


1 kwietnia książę i księżna Cambridge rozmawiali telefonicznie z personelem medycznym szpitali Queen's Hospital Burton w Staffordshire i University Hospital Monkland.W wywiadzie udzielonym Royal Central księżna Sarah potwierdziła, że ślub Beatrice i Edo został przesunięty. Wywiad dotyczył jej nowej książeczki dla dzieci, Genie Gems and The Enchanted Oak Tree.2 kwietnia hrabina Wessex uczestniczyła w serii wideo konferencji z przedstawicielami National Autistic Society i International Civil Society Action Network (ICAN), aby dowiedzieć się, jak radzą sobie z pandemią koronawirusa.


Hrabina wysłała także specjalną wiadomość wideo wszystkim kobietom walczącym z przemocą seksualną w sytuacji konfliktu.


Dziś wieczorem (o godz. 20.00 czasu brytyjskiego) zostanie wyemitowane specjalne przemówienie królowej nagrane na zamku Windsor skierowane do wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów w związku z globalną pandemią.
Monako

Książę Albert, podobnie jak książę Walii, już wyzdrowiał i wrócił do Charlene i dzieci.

newmyroyals.com


Szwecja

30 marca księżniczka Victoria pomagała Food4Heroes przygotowywać pudełka z drugim śniadaniem  dla personelu medycznego i członków organizacji non-profit w Stockholm City Mission.

© Anna Z Ek/Stockholms Stadsmission

© Anna Z Ek/Stockholms Stadsmission

© Anna Z Ek/Stockholms Stadsmission

1 kwietnia księżniczka Victoria i książę Daniel uczestniczyli w webinarium zorganizowanym przez Centre for Business and Policy Studies (SNS).

© Jonas Ekströmer/TT

newmyroyals.com

3 kwietnia para skontaktowała się ze szwedzką firmą Getinge.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Tymczasem książę Carl Philip spotkał się z restauratorami, by dowiedzieć się, jak aktualny kryzys wpływa na ich biznes.


Na stronie SVT można już obejrzeć pierwszą część dokumentu "Kungliga smycken" o biżuterii szwedzkiej rodziny królewskiej KLIK, która poświęcona jest Leuchtenberg Sapphire Parure, Braganza Tiara, Cameo Tiara i Napoleonic Cut-Steel Tiara. Druga część zostanie wyemitowana 9 kwietnia.


Dziś wieczorem zostanie wyemitowane specjalne przemówienie króla Carla Gustafa w związku z globalną pandemią, nagrane w Pałacu Stenhammar, w którym para królewska przebywa od pewnego czasu.

Serbia

4 kwietnia książę Alexander i księżna Katherine zapalili świece w Kaplicy Królewskiej w Pałacu Królewskim w Belgradzie dla 39 ofiar koronawirusa w Serbii, modląc się o zdrowie i szczęście dla wszystkich mieszkańców Serbii, Serbów żyjących za granicą i wszystkich ludzi na całym świecie. Nagrali także specjalną wiadomość.

royalfamily.org

Grecja

A co słychać u Marie-Chantal? W ubiegłym miesiącu, 10 marca, do amerykańskich księgarni trafiła jej pierwsza książka, "Manners Begin at Breakfast" wydawnictwa Vendome Press (premiera w Wielkiej Brytanii miała miejsce 5 marca). Jak księżna napisała na swoim blogu, pomysł na napisanie książki o etykiecie, zrodził się kilka lat temu, kiedy w 2013 założyła swojego bloga i wiele osób pytało, jak udało jej się pogodzić swój "napięty harmonogram, wychowując jednocześnie pięcioro dzieci". "Blog wydawał się idealnym sposobem na dzielenie się moimi pomysłami i poradami dla rodziców obejmującymi wszystkie tematy, co założyć na przyjęcia urodzinowe, rywalizację między rodzeństwem, czy szczepić czy nie, jak walczyć z grypą i oczywiście wszystkie rzeczy związane z manierami". Prace nad książką ruszyły dwa lata temu.
Wraz ze zbliżającą się datą premiery książki, ruszyła jej promocja - księżna udzielała wywiadów, pozowała do zdjęć czy zamieszczała zdjęcia i nagrania na swoim koncie na Instagramie.

Pod koniec marca ukazał się ekskluzywny artykuł Hello! prezentujący wnętrza rezydencji Pavlosa i Marie-Chantal w eleganckiej dzielnicy Nowego Jorku, Upper East Side, w którym mieszkają obecnie z piątką dzieci. Artykuł znajdziecie TUTAJ.


Hiszpania

30 marca król Felipe i królowa Letizia uczestniczyli w wideo spotkaniu z przedstawicielami Hiszpańskiego Czerwonego Krzyża oraz sektora motoryzacyjnego.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

31 marca królowa spotkała się z przewodniczącym Federacji Stowarzyszeń Osób Głuchych i Niewidomych w Hiszpanii. Później razem z królem rozmawiali z przedstawicielami sektora handlu w Oviedo.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

1 kwietnia para królewska przekazała słowa uznania dla całego zespołu medycznego i badawczego z San Carlos Clinical Hospital w Madrycie za ich badania nad chorobą COVID-19.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

3 kwietnia król spotkał się z przedstawicielami Hiszpańskich Sił Zbrojnych i podziękował im za ich pomoc w walce z koronawirusem.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el ReyNorwegia

Dwór Królewski opublikował serię nowych zdjęć z rezydencji pary książęcej Skaugum - z rodzinnego obiadu przygotowanego przez Sverre'a Magnusa w ramach zadania domowego oraz wideo spotkania Haakona i Mette-Marit z przedstawicielami fundacji Church City Mission.Para królewska przesłała wielkanocne życzenia.Belgia

30 marca król Philippe podziękował personelowi medycznemu ze Szpitala Uniwersyteckiego Saint-Luc w Woluwe-Saint-Lambert za ich wysiłek w walce z koronawirusem.

© Belgian Royal Palace

© Belgian Royal Palace

31 marca królowa Mathilde rozmawiała przez Skype'a z przedstawicielami organizacji CréSam i Zorgnet-Icuro zajmującymi się kwestią zdrowia psychicznego.

© Belgian Royal Palace

1 kwietnia król Philippe spotkał się online z mieszkańcami domu opieki Tree of Life w Quaregnon oraz Amphora w Wingene.

© Belgian Royal Palace

Następnego dnia królowa spotkała się z mieszkańcami kolejnych trzech domów opieki, Open Kring w Ardooie, Accueil et Solidarité i Sainte Barbe Care Center w Seilles.

© Belgian Royal Palace

© Belgian Royal Palace

3 kwietnia król podziękował dyrektorowi i więźniom więzienia Oudenaarde, którzy uszyli 15 000 maseczek ochronnych dla personelu wszystkich instytucji karnych w Belgii.

© Belgian Royal Palace

© Belgian Royal Palace

Dziś Dwór Królewski opublikował filmik pary królewskiej z dziećmi zachęcających do zjednoczenia się, by wspólnymi siłami pokonać koronawirusa i przesyłających życzenia powrotu do zdrowia dla wszystkich zarażonych oraz podziękowania dla pracowników służby zdrowia i wolontariuszy.Japonia

31 marca Emerytowana Para Cesarska wróciła do Tokio i wprowadziła się do swojej nowej rezydencji Takanawa Imperial Residence, która zmieniła tym samym nazwę na Sento Temporary Imperial Palace. Jak poinformowano, wszystkie ważne dla Emerytowanego Cesarza i Emerytowanej Cesarzowej rośliny, jak sadzonki z regionów dotkniętych wielkim trzęsieniem ziemi z 2011 czy róże nazwane na cześć wówczas księżnej "Princess Michiko", zostały przesadzone do ich nowego ogrodu.

© The Asahi Shimbun / asahi.com

© The Asahi Shimbun / asahi.com

© The Asahi Shimbun / asahi.com


31 marca księżniczka Aiko została zauważona w drodze do sanktuariów na terenie kompleksu Pałacu Imperialnego, gdzie poinformowała swoich przodków o tym, że ukończyła liceum Gakushuin Girls' Senior High School.

© The Sankei News / sankei.com

© The Sankei News / sankei.com

1 i 3 kwietnia Cesarz Naruhito uczestniczył w ceremoniach religijnych w świątyniach na terenie Pałacu Imperialnego.Luksemburg

Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa pozostają w codziennym kontakcie ze wszystkimi zaangażowanymi w walkę z koronawirusem.Saksonia-Coburg-Gotha

24 marca w dalszej linii rodziny Sachsen-Coburg und Gotha na świat przyszła księżniczka Chloe, córeczka księcia Daniela (młodszego z dwóch synów księcia Adriana z Sachsen-Coburg und Gotha i tym samym bratanka obecnego księcia Sachsen-Coburg und Gotha Andreasa) i jego żony Eileen Chen. Dziewczynka dołączyła do starszego brata, Chedwicka, urodzonego w maju 2018. Ich rodzice pobrali się 4 lipca 2017 w Bern.


Niderlandy

31 marca królowa Maxima odwiedziła Niderlandzki Czerwony Krzyż w Loenen, gdzie spotkała się z wolontariuszami w związku z pandemią koronawirusa.

© Rotapool / Robin van Lonkhuijsen

© Rotapool / Robin van Lonkhuijsen

© Rotapool / Robin van Lonkhuijsen

newmyroyals.com


3 kwietnia król Willem-Alexander i królowa Maxima odwiedzili Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) w Bilthoven, gdzie prowadzone są badania nad koronawirusem.

© Rotapool / Patrick van Emst

© Rotapool / Patrick van Emst

© Rotapool / Patrick van Emst

Tego samego dnia król odwiedził Ministerstwo Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu (VWS).

© Rotapool / Patrick van Katwijk

© Rotapool / Patrick van Katwijk

© Rotapool / Patrick van Katwijk


Portugalia

Książę Bragança Duarte Pio przekazał maseczki ochronne szpitalowi w portugalskim mieście Setúbal. Pierwszą część darowizny dostarczył jego syn, książę Alfonso.

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt


Bhutan

Król Jigme Khesar kontynuuje swoją podróż po kraju, aby sprawdzić, jak przebiegają przygotowania do walki z koronawirusem i zapobiegania wybuchowi epidemii w Bhutanie. 31 marca odwiedził Tsirang i Gelephu, a w ciągu kilku ostatnich dni kolejno Zhemgang, Trongsa, Bumthang, Mongar i Tashiyangtse, gdzie wizytował miejscowe szpitale, oddziały Food Corporation of Bhutan (FCB), aby skontrolować przechowywane zapasy żywności, i sklepy, aby dowiedzieć się, jak ich właściciele sobie radzą w obecnej sytuacji, oraz spotkał się z członkami specjalnych grup zadaniowych powstały do walki z koronawirusem w każdym dystrykcie kraju.
 W Mongarze odwiedził Royal Guest House, który został teraz przekształcony w szpital dla zarażonych koronawirusem.
4 kwietnia spotkał się z urzędnikami Trashigang i Pemagatshel w drodze do Samdrup Jongkhar. Ma odwiedzić także miejsca szkoleniowe DeSuung w Dewathang i Samtse.

© HM King Jigme Khesar Namgyel

© HM King Jigme Khesar Namgyel

© HM King Jigme Khesar Namgyel


***

Kwietniowa kartka z kalendarza zawiera wizerunek Buddy Sangay Menlha, w tradycji buddyjskiej przywoływany, aby pomóc w leczeniu chorób ciała i umysłu. Tradycyjnie znajdziecie go pod tym linkiem KLIK.


12 komentarzy:

 1. Maria Chantal zawsze miała swoje specyficzne zachowanie, ale na tych filmikach i zdjęciach szczególnie razi mnie ta sztuczność min, te dziubki itp. To raczej nie pasuje do jej książki o dobrych manierach i dobrej prezentacji...
  Królowa Małgorzata wykonała piękny gest swoim życzeniem całkowitej rezygnacji z wszelkich prezentów nawet kwiatów na rzecz starszych osób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też Marie Chantal wydaje się bardzo sztuczna, jej pozy są takie jakieś teatralne, nie znam jej, ale kompletnie nie mogę się do niej przekonać.

   Usuń
  2. Mam takie samo zdanie. Poszłabym nawet dalej - uważam, że Marie Chantal w ogóle nie powinna być zaliczana do współczesnych royalsów. Jej tytuł jest tylko umowny, ta kobieta zupełnie nie interesuje się Grecją (poza luksusowymi wakacjami na greckich wyspach, ale nie na tym powinna polegać miłość do Ojczyzny męża). Jej głupawe i infantylne dziubki nie przystoją księżnej koronnej, a wredny charakter pokazała w komentarzach zamieszczanych publicznie w internecie(!) przy okazji konfliktu Sophia-Letizia. To zwykła celebrytka "znana z tego, że jest znana".

   Zdecydowanie najmniej udana żona nastęcy tronu w całej Europie.

   Usuń
 2. Wstawiłam dwa komentarze o bohaterach - Janie Bytnarze ps.Rudy, Alku Dawidowskim ps. Alek i Tadeuszu Zawadzkim ps. Zośka, o ludziach którzy oddali życie, byśmy mogły mówić po polsku i żyć. Chciałam, aby pamięć o nich przetrwała wśród nas. A moje komentarze zostaly usunięte, przykro mi
  :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie nie. To blog o royalsach i wszystkie komentarze, które nie dotyczą tego tematu powinny być usuwane. Znajdź blog na temat harcerstwa lub II wojny i tam pisz o jej bohaterach. A jeżeli sądzisz, że Polacy zapominają o takich postaciach, to się mylisz.

   Usuń
  2. Twoje komentarze zostały usunięte, bo były zwyczajnie nie na temat. Miło, że pamiętasz o bohaterach, ale nie wolno Ci narzucać nikomu czytania o nich. Tak jak już wspomniał(a) Raven, to blog o rodzinach królewskich i o nich powinno się tu pisać. Poza tym wykazujesz się totalnym brakiem szacunku do autorek bloga - dziewczyny piszą wyczerpujące posty nie po to, żeby czytać komentarze osób, które nawet nie zadały sobie trudu przeczytania ich notek. Także to im może być przykro, nie Tobie.

   Usuń
 3. Trudne czasy, ale widzę, że członkowie Rodzin Królewskich na całym świecie robią co mogą aby pomóc i wspierać swoje kraje co bardzo mi się podoba. Mam nadzieję, że opanujemy w końcu tego wirusa i powoli wrócimy do normalności :(

  OdpowiedzUsuń
 4. W Japonii o każdym ważnym wydarzeniu informują przodków - ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy przy okazji nowego posta informacyjnego mogłaby być informacja (europejskich) odnośnie powrotu do normalności w danym państwie królestwie

  OdpowiedzUsuń
 6. Wallis i Dawidowi brakuje pieniędzy. Wrócą z podkulonymi ogonami

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe na kiedy przełożono ślub Beatrycze.
  Fajnego pieska mają Haakon i mette marit

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.