środa, 22 kwietnia 2020

Diamond Scroll Parure


tiara-mania.com


Crown Princess Scroll Tiara została stworzona około roku 1959 przez wiodącego japońskiego jubilera Mikimoto. Wszystkie tiary na japońskim dworze cesarskim są wykonane z białych kamieni i ten diadem nie jest wyjątkiem - został wykonany z diamentów. Składa się z diamentowych zwojów, od których wzięła się jego nazwa - Diamond Scroll Tiara - na szczycie których znajdują się diamenty w kształcie chryzantem, symbolu japońskiej monarchii. Niektórzy przypuszczają, że diadem jest przerobioną wersją innej tiary, należącej do Cesarzowej Kōjun (Nagako), ale biorąc pod uwagę stosunek Cesarzowej do synowej (więcej: KLIKKLIK i KLIK) myślę, że to mało prawdopodobne. Częścią tego kompletu biżuterii są też pasujący naszyjnik, broszka oraz prawdopodobnie kolczyki.

Cesarzowa Nagako w swojej tiarze - modan255.blog133.fc2.com

Michiko w tiarze i kolczykach od kompletu - tiara-mania.com

Broszka - thecourtjeweller.com

pinterest

Cały zestaw został podarowany Michiko Shōda z okazji jej ślubu z księciem koronnym Akihito. W tiarze i naszyjniku zaprezentowała się po raz pierwszy właśnie w dniu ślubu, 10 kwietnia 1959 i w kolejnych latach wybierała je na najbardziej formalne okazje jako księżna koronna. Kiedy w 1989 została Cesarzową, przestała nosić ten komplet, korzystając z innych klejnotów przeznaczonych dla japońskich Cesarzowych.

orderofsplendor.blogspot.com

melangemagazine.biz

Tiara, kolczyki i naszyjnik z kompletu - pinterest
W 1993 Michiko podarowała zestaw biżuterii synowej, kolejnej księżnej koronnej Masako, która, podobnie jak przed laty teściowa, założyła go na swój ślub z księciem koronnym Naruhito, i nosiła w początkowych latach małżeństwa. Później jednak, kiedy zaczęła stopniowo wracać do obowiązków po depresji, którą zdiagnozowano u niej na początku tego wieku, bardziej przypadł jej do gustu komplet Pearl Sunburst Parure, także podarowany jej przez teściową w 1993, i to w nim najczęściej się pojawiała. Niemniej jednak broszka z kompletu Diamond Scroll widać bardzo jej się spodobała, skoro nosiła ją wielokrotnie na przestrzeni lat pomimo, że zrezygnowała z noszenia tiary - na noworoczne ceremonie, kiedy pozdrawiała zebranych Japończyków z balkonu Pałacu Imperialnego czy oficjalne obchody urodzin Cesarza. Po raz ostatni założyła broszkę w grudniu 2018, w czasie obchodów 85. urodzin teścia.

Nowy Rok 1998 - thecourtjeweller.com

Urodziny Cesarza Akihito w 2007 - nickverrreos.blogspot.com/

Nowy Rok 2014 - hellomagazine.com

Urodziny Cesarza Akihito w 2018 - newmyroyals.com

Kiedy Naruhito został Cesarzem w 2019 komplet biżuterii przeznaczony dla księżnej koronnej przypadł księżnej Kiko. Po raz pierwszy (za wyjątkiem broszki) zaprezentowała go już 1 maja podczas ceremonii objęcia tronu przez szwagra.

tiara-mania.com


20 komentarzy:

  1. Ciekawa opowieść. Bardzo podoba mi się sposób w jaki tą tiarę nosiła Michiko w latach 60-tych. Ta moda na wysoko utapirowane włosy pięknie podkreślała urodę tiary. Przy okazji poczytałam sobie wcześniejsze posty do których są odnośniki. Równie bardzo ciekawa opowieść. Chętnie bym sobie jeszcze coś na ten temat poczytała-choćby informacje o jakiś dalszych koligacjach rodziny imperialnej. W końcu skoro wcześniej żenili się z arystokratkami to chyba jakieś rodzinny powiązania tam są....

    ciekawi mnie ta tradycja 39 konkubin, jak to wyglądało i funkcjonowało
    ilu cesarzy mogło być właśnie synami konkubin, skąd one się brały, jak były dobierane
    więcej pytań na razie nie mam.......

    pozdrawiam
    Małgosia

    OdpowiedzUsuń
  2. czego caly czas piszecie o tych chinczykach? Lubie Wasz blog, ale wolalabym cos o polskich królowych np.Bona lub o skandynawskich rojalsach. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A Ty czemu cały czas wykazujesz się skrajną ignorancją (to nie Chińczycy, a Japończycy) i negatywnym podejściem, które zahacza o rasizm?
      Zresztą to autorki bloga decydują o czym piszą, a Ty możesz tylko zdecydować, czy to przeczytasz, czy nie. Nie masz podstaw, żeby narzucać im tematy postów, bo nie płacisz im zapewne złamanej złotówki za zapewnianie Ci rozrywki czytania o royalsach.

      Usuń
    2. Rozumiem, że macie już trochę dosyć czytania o Japońskiej Rodzinie Cesarskiej, co jest dość zrozumiałe, zważywszy na fakt, że pojawiło się już sporo postów na ten temat, także śpieszę uspokoić, że w najbliższym czasie nie planuję kolejnych, a w postach tematycznych zajmiemy się raczej europejskimi rodzinami królewskimi :)
      Co do propozycji o polskich królowych, ktoś już proponował takie posty, więc pewnie się pojawią, ale nie mam pojęcia kiedy, nie zaczęłam jeszcze niczego szukać i ostatnio niestety nie mam za wiele wolnego czasu.
      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
    3. Dość czytania o Japońskiej Rodzinie Cesarskiej mają chyba tylko pewne Anonimowe Anonimy, które trafiły tutaj z nudów bo galerie pozamykane i dodatkowo hybryda podzieliła los rzęs jak skrzydła motyla.....
      Dla mnie historie pozaeuropejskich rodzin królewskich są ciekawsze. Wnoszą powiew egzotyki i czegoś innego niż mamy na co dzień. Przy okazji można się naprawdę sporo dowiedzieć o zwyczajach kultur całkowicie odmiennych od europejskiej.
      Tak samo ciekawe są opowieści o dawnej królewskiej biżuterii, rezydencjach, czy wydarzeniach rozgrywających się w rodzinach królewskich wiele lat temu.
      Kwestie polityczne i to kto z kim chodził na piwo są po tylu latach nieistotne i odpowiednio już omówione i ponadto powinny być poruszane pod postami dotyczącymi danej tematyki.
      Tu powinniśmy rozmawiać drogie Anonimowe Anonimy o Japońskiej biżuterii i ewentualnie jeszcze o tematach blisko związanych z tym postem.
      Przepraszam Gabrielo za taki wpis ale po prostu się zdenerwowałam. Wchodzę na bloga, widzę 14 komentarzy. Myślę sobie,że jest coś fajnego do poczytania a tu takie teksty....

      pozdrawiam
      Małgosia

      Usuń
    4. Małgosiu, rozumiem Twoje zdenerwowanie. Mnie też irytują komentarze nie na temat albo pełne nienawiści. Jako czytelnik mogę jednak co najwyżej odpowiedzieć takiemu "anonimowi", że to nie miejsce na takie komentarze albo styl pisania (nazywanie CRJ mianem "tych chińczyków") jest co najmniej nieodpowiedni. Tylko że inni , co zrozumiałe, też będą chcieli wyrazić swoje zdanie i stąd te dyskusje.

      Tak naprawdę jedyną osobą, która ma realny wpływ na wygląd sekcji komentarzy, jest autorka bloga. Tylko ona może zawczasu usunąć nieodpowiedni komentarz i nie pozwolić ani na uzewnętrznianie się takich typów, jak ten od chińczyków czy ojca Silvii, ani na rozwinięcie się dyskusji nie odnoszących się do treści posta. Bo tego że ludzie będą się wypowiadać na tematy, które ich z jakiegoś powodu zainteresowały, nie unikniemy.

      Usuń
    5. Na takie komentarze nawet nie warto reagować. I ja również nie mam dość takich postów :)

      Usuń
    6. Według mnie też nie warto na nie reagować, co nie zmienia faktu, że i tak powinny być usuwane prędzej czy później, bo niektóre są dezinformujące albo wręcz oszczercze.

      Usuń
  3. Wiecie, że ojciec królowej Silvii chodził na piwo z hitlerem i był nazistą?Dla mnie to nie do pomyślenia...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwestia relacji ojca królowej Silvii z nazistami to temat stary jak świat. I nie chodzi tu o jakieś "chodzenie na piwo" czy poglądy polityczne, bo każdy ma prawo chodzić na piwo z kim chce, a kwestia "wyznawania" danych poglądów w reżimie totalitarnym to coś zupełnie innego niż światopogląd w krajach demokratycznych, gdzie za bycie w opozycji do władz nie grożą żadne konsekwencje.

      Problem polegał bardziej na tym, że ojciec Silvii miał według oskarżających skorzystać finansowo na ówczesnej sytuacji politycznej w Niemczech. Tak czy siak - jakiekolwiek nie byłyby przewinienia pana Sommerlatha, jego córka nie ma z tym nic wspólnego i nie ma żadnego powodu, by miała za to odpowiadać.

      Także szukaj sensacji gdzie indziej, szacowny detektywie z zapłonem Internet Explorera.

      Usuń
    2. każdy ma prwo chodzic na piwo z hitlerem?! ojjj prosze pani...

      Usuń
    3. Gdzie i kto napisał, że każdy ma prawo chodzić na piwo z Hitlerem? Nie widzę czegoś takiego w żadnej wiadomości.

      Usuń
    4. Tu chodzi o poglądy jakie wyznawał, co to za różnica z kim chodził na piwo - liczy się, że go popierał

      Usuń
    5. Jak łatwo nam oskarżać kogoś o popieranie zbrodniarza 70 lat później, gdy wiadomo, jak to się skończyło. Ile razy zdarzyło Wam się zagłosować na polityka albo wielbić aktorke/piosenkarkę, a dopiero po latach dowiedzieliście się, co to były za szuje? Poza tym wszyscy tak się dziwią, jak nagle ludzie mogli odwrócić się od Żydów i innych "niepożądanych" ludzi i zachowywać się jak prymitywne świnie w latach 30. i 40. a zobaczcie jak dziś wielu zachowuje się w stosunku do zakażonych wirusem, na kwarantannie czy pracowników ochrony zdrowia. Także Ci, którzy tak się bulwersujecie, bo uważacie się za uczciwych i odważnych patriotów, pamiętajcie, że nigdy nie wiecie, jak byście się zachowali w takiej sytuacji - możecie okazać się Sophie Scholl, ale możecie stać się też Walterem Sommerlathem albo gorzej.

      Co nie zmienia faktu, że to naprawdę nie ma związku z Silvią i dajcie jej spokój, bo to jest już żenada.

      Usuń
    6. Anonim z 08:06 ma poważny problem z czytaniem ze zrozumieniem. Nie dość, że widzi treści, których ewidentnie nie ma (więc sobie wymyśla/dopowiada), to jeszcze bez żadnych podstaw zakłada, że post napisała kobieta, choć mógł napisać to równie dobrze mężczyzna.

      Usuń
  4. Kiko ma na zdjęciu przepiękny naszyjnik - "czy wiadomo coś o nim!??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To właśnie naszyjnik od kompletu, ten sam, który nosiły na swoich ślubach Michiko i Masako :)

      Usuń
    2. Ten naszyjnik stanowi takie lustrzane odbicie tiary. Bardzo ładnie to wygląda.
      Zresztą na zdjęciu wyżej Cesarzowa Nagako ma podobnie zrobiony komplet-tiara i naszyjnik to również swoje lustrzane odbicia. Może się mylę, ale w europejskich kompletach tego się nie spotyka.

      pozdrawiam
      Małgosia

      Usuń
  5. Dla mnie Cesarz Naruhito jest boskim cesarzem, i nie zmienię swego zdania. Lubię japońską monarchia. Banzai! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Przepiękna biżuteria. Chyba każda kobieta marzy, aby taką założyć.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.