czwartek, 9 kwietnia 2020

Koronacje, intronizacje, inauguracje - Niderlandy

businessinsider.com


W porównaniu do wstąpień monarchów na tron w innych krajach, to ta w Niderlandach jest jedną z najbardziej wystawnych. Inauguracja odbywa się w Nieuwe Kerk w Amsterdamie. Jest to ceremonia świecka, podczas której nowy król bądź królowa składa przysięgę w obecności obu izb Stanów Generalnych, ponieważ wymaga tego konstytucja.


Monarcha nie zostaje koronowany, choć insygnia są wystawione na widok publiczny. Ceremonia ma charakter symboliczny, ponieważ oficjalne wstąpienie na tron miało miejsce wcześniej - na skutek abdykacji bądź śmierci poprzedniego monarchy.

wikimedia.org
W Nieuwe Kerk monarcha wygłasza przemowę oraz składa przysięgę. Również członkowie parlamentu składają przysięgę. Ceremonia kończy się okrzykiem zebranych - "Niech żyje król (królowa)!". Po niej w Pałacu Królewskim odbywa się lunch dla zaproszonych gości.


Ostatnia taka inauguracja odbyła się 30 kwietnia 2013 roku, kiedy to królowa Beatrix abdykowała na rzecz najstarszego syna, Willema-Alexandra. Najpierw w Pałacu Królewskim w Amsterdamie odbyło się podpisanie aktu abdykacyjnego przez dotychczasową królową. Willem-Alexander został pierwszym królem Niderlandów od 1890 roku.

wikimedia.org
Dzień wcześniej w Rijsksmuseum w Amsterdamie odbyła się kolacja na cześć abdykującej monarchini.

demorgen.be
rtlnieuws.nl
Warto wspomnieć, że to nie była pierwsza abdykacja. W 1948 roku królowa Wilhelmina abdykowała na rzecz córki Juliany, a ona 32 lata później także zrezygnowała z tronu na rzecz Beatrix. Powstała z tego już pewna tradycja.


Na ceremonii byli obecni członkowie zagranicznych rodzin królewskich, chociażby książę Albert z Monako oraz następcy tronów z Hiszpanii, Belgii, Luksemburga, Szwecji, Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii czy Japonii.

Pinterest
Wieczorem król i królowa z córkami odbyli krótki rejs stakiem po rzece IJ. W tym samym czasie rozpoczął się koncert, na którym wystąpił m.in. Armin van Buren czy Royal Concertgebouw Orchestra. Po zakończeniu mini-rejsu rodzina królewska i goście udali się na kolację zorganizowaną przez premiera, Marka Rutte.


***
Ze swojej strony przepraszam za opóźnienia, przez które nie byłam w stanie wcześniej skończyć tego cyklu. Mam nadzieję, że teraz wszystko wróci do normy. Oczywiście, w następny czwartek kolejny post z tej serii.

Pozdrawiam, Iza.

7 komentarzy:

 1. Dzięki za przypomnienie, piękne to były uroczystości.

  Przy okazji: Czy ktoś wie, co się dzieje z Lallą Salmą?

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjna seria i post :) Z niecierpliwością czekam na kolejne, królowa Maxima wyglądała przepięknie w dniu ceremonii inauguracji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szafirowa suknia Maximy jest jedną z najbardziej bajkowych kreacji w historii ostatnich lat monarchii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny post. Szkoda, że taki krótki, bo miło się czytało :) Mam jedynie zastrzeżenia do pierwszego zdania: "W porównaniu do wstąpień monarchów na tron w innych krajach, to w Niderlandach jest jedną z najwystawniejszych." Nie brzmi najlepiej (wstąpienie na tron nie może być "jedną z najwystawniejszych").

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, przepraszam, przeoczenie. Zaraz zostanie poprawione 😉

   Usuń
 5. I ja podpisuję się pod przedmowczyniami:) Szafirowa suknia Maximy jest/była zjawiskowa, Maxima wygląda w niej wspaniale, to jedna z moich ulubionych kreacji. Bardzo ci za ten post. Fajnie było sobie przypomnieć koronację - to już 7 lat. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo się cieszę, że wróciła moja ulubiona seria. na takie rzeczy warto czekać choćby i "wieki". To była najlepsza z intronizacji, które widziałam do tej pory i miałam cichą nadzieję na powtórkę tego w Hiszpanii, ale tam jest zupełnie inna, skromna tradycja. Mam nadzieję, że Wielka Brytania mnie nie zawiedzie. Pytanie tylko kto będzie królem, choć myślę, że Karol ma szanse dożyć.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.