piątek, 17 kwietnia 2020

80. urodziny królowej Małgorzaty


16 kwietnia królowa Małgorzata obchodziła swoje okrągłe, 80. urodziny. Choć nie wyglądały one tak, jak ona sama, i zapewne większość z Nas je sobie wyobrażała, to i tak myślę, że jak dotąd były one najważniejszym i najradośniejszym wydarzeniem tego roku.

© Per Morten AbrahamsenNa początku tego tygodnia pojawiły się dwa nowe wywiady królowej dla duńskich magazynów Politiken i Alt, a niemiecka stacja ZDF wyemitowała dokument "Ein Leben für die Krone" (niestety jest on dostępny tylko w Niemczech, Austrii i Szwajcarii).

© Franne Voigt

© Franne Voigt
Już 14 kwietnia wydano trzy nowe oficjalne zdjęcia królowej z jej następcami, księciem Frederikiem i księciem Christianem wykonane jesienią i zimą ubiegłego roku w Pałacu Christiana IX na terenie kompleksu Amalienborg i w Pałacu Fredensborg przez Pera Mortena Abrahamsena.

© Per Morten Abrahamsen

© Per Morten Abrahamsen

© Per Morten Abrahamsen

Tego samego wieczoru stacja DR1 wyemitowała dokument "Dronningen holder frikvarter", w którym królowała opowiadała o swoim zamiłowaniu do sztuki i doświadczeniu w malarstwie czy scenografii. Dokument w całości można obejrzeć TUTAJ, poniżej krótkie fragmenty:15 kwietnia  na oficjalnej stronie Dworu Królewskiego pojawiły się dwa kolejne oficjalne fotografie królowej wykonane we wrześniu 2019 we Fredensborg przez Pera Mortena Abrahamsena, a także zbiór ciekawostek, z których dowiadujemy się m.in.: że królowa urodziła się o godz. 10.10 rano; a narodziny obwieszczono po zaledwie 23 minutach w oficjalnym telegramie; jej ulubioną bajką w dzieciństwie był Kubuś Puchatek, a do teatru wybrała się po raz pierwszy na sztukę "Elverhøj", od której zaczęła się jej pasja. Pozostałe ciekawostki znajdziecie TUTAJ.
Narodowy Bank Duński z okazji okrągłych urodzin monarchini wybił okolicznościową monetę oraz srebrny medal "Commemorative Medal on the occasion of Her Majesty the Queen's 80th birthday", którym królowa odznaczyła członków rodziny królewskiej, pracowników dworu i kilka innych osób, z którymi jest szczególnie związana.
Królowa z okazji urodzin przyznała także czterem firmom: Schwartz ApS, Slagelse Bånddruk ApS, HJ Hansen Vin A / S i firmie sprzątającej Jana Mikkelsena prawo do używania specjalnego predykatu "Royal Court Supplier", które obecnie przysługuje 102 duńskim i 5 zagranicznym firmom. Prawo to jest przyznawane na okres pięciu lat, po tym czasie sprawdza się czy warunki przyznania tego predykatu nadal są spełnione, w szczególności, czy Dwór Królewski wciąż kupuje produkty danej firmy lub korzysta z jej usług.

© Per Morten Abrahamsen

© Per Morten Abrahamsen

© Danmarks Nationalbank

© Kongehuset

© Kongehuset

16 kwietnia rano Dwór Królewski udostępnił dwa kolejne portrety monarchini wykonane ponownie przez Pera Mortena Abrahamsena w ogrodach Pałacu Fredensborg.

© Per Morten Abrahamsen

© Per Morten Abrahamsen

Rankiem w dniu urodzin królowa została obudzona piosenką, którą zaśpiewali pracownicy Pałacu Fredensborg pod jej sypialnią.

© Kongehuset

© Kongehuset

© Kongehuset

Uroczystości z udziałem członków zagranicznych rodzin królewskich zostały odwołane, ale zostaliśmy mile zaskoczeni (zapewne podobnie jak sama królowa) nagranymi przez nich życzeniami.
Podobne pozdrowienia i gratulacje przesłały wnuczęta królowej, które także nie mogły się z nią zobaczyć tego dnia osobiście.
Nie zabrakło życzeń od Royal Life Guards, pracowników Teatru Królewskiego oraz urodzinowej piosenki nagranej przez Duńczyków. Także za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej rodziny królewskiej można było składać monarchini życzenia, przesyłając jej elektronicznie własnoręcznie wykonane kartki, rysunki czy zdjęcia. Dziś Dwór Królewski opublikował kilka z nich TUTAJ.


Królowa odebrała tego dnia życzenia od marszałka dworu, a w południe wyszła przed Pałac Fredensborg, by pozdrowić zebranych pod nim Duńczyków. Wieczorem w duńskiej telewizji wyemitowane zostało jej specjalne przemówienie, w którym królowa podziękowała wszystkim za życzenia, ciepłe słowa czy nagrane dla niej piosenki, ale też skierowała słowa wsparcia dla osób szczególnie dotkniętych obecną sytuacją - tych, którzy zachorowali, stracili bliskich czy z niepokojem spoglądają w przyszłość.

"Patrząc wstecz, zapamiętam moje 80. urodziny jako wyjątkowe, jedne z najbardziej niezapomnianych. Pokazują one, że kiedy nadchodzi kryzys możemy i będziemy jednoczyć się w naszej społeczeństwie - razem, ale na odległość. [...] Moje urodziny nie wyglądały tak, jak je sobie wyobrażałam, ale jestem wdzięczna za to, jak się potoczyły  - pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że moje urodziny były dniem świątecznym i niezapomnianym. Teraz powoli otwieramy Danię ponownie. Moje myśli i pozdrowienia raz jeszcze kieruję do każdej osoby w tym kraju i całym Królestwie z życzeniami nadziei, odwagi i zaufania."

© Keld Navntoft, Kongehuset

© Keld Navntoft, Kongehuset

© Keld Navntoft, Kongehuset

© Keld Navntoft, Kongehuset

© Kim Refslund, DR


Wieczór królowa spędziła w towarzystwie księcia Frederika, księżnej Mary, księcia Joachima i księżnej Marie, którzy przyjechali do Pałacu Fredensborg na kolację. Nagranie zobaczycie TUTAJ.***

Post z pozostałymi nowościami znajdziecie na blogu w najbliższych dniach.


6 komentarzy:

 1. Dziękuję bardzo za podsumowanie. Dużo ładnych oficjalnych fotografii.Myślę,że Królowa Małgorzata II jest człowiekiem renesansu, to niesamowite jak bardzo angażuje się w różne inicjatywy związane ze sztuką. Świetny pomysł z tymi elektronicznymi życzeniami. Mam nadzieję, że Królowej udało spędzić się ten wyjątkowy dzień jak najlepiej i podejrzewam, że tak było :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, że to urodziny mimo skromnej oprawy były jednym z najradośniejszych wydarzeń w tym roku w monarchii, jak do tej pory. Życzenia od innych rodzin królewskich były pięknym i zaskakującym gestem. Wymagały przecież koordynacji od wszystkich dworów. Wnuki królowej też się postarały.
  Mam nadzieję, że następne urodziny królowej będą już przebiegały w niczym niezmąconej atmosferze i może wtedy zdecyduje się na huczniejsze świętowanie za tegoroczny jubileusz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne uroczystości mimo wszystko. Oczywiście liczyliśmy na jeszcze większe świętowanie niż 5 lat temu, bardzo szkoda, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze jak oglądałam to video z gratulacjami, myślałam tylko: Jak super byłoby tak mieszkać jak oni wszyscy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne są życzenia od wnuków i członków innych rodzin królewskich :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super pomysł z życzeniami od innych rodzin królewskich i od wnucząt Królowej!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.