poniedziałek, 17 czerwca 2019

Święto Orderu Podwiązki 2019 + więcej


Dania

17 czerwca księżna Mary odwiedziła centrum psychiatryczne Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus.

newmyroyals.comnewmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Egipt

Z okazji Dnia Ojca w Egipcie księżna Noal Zaher udostępniła dwa nowe zdjęcia księcia Muhammada Al'ego z bliźniętami, Fouadem Zahirem i Farah Noor dla "najlepszego 'Papy' na świecie".

© Arabian Royal Agency

© Arabian Royal Agency


Szwecja

Dziś księżniczka Madeleine odwiedziła Min Stora Day (My Big Day) w Sztokholmie.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com


Wielka Brytania / Holandia / Hiszpania

Książę Harry 17 czerwca uczestniczył w sesji poświęconej zwalczaniu min przeciwpiechotnych w Chatham House.
Księżna Cambridge wystosowała list z okazji rozpoczynającego się Tygodnia Hospicjów Dziecięcych.17 czerwca, jak co roku w poniedziałek po Trooping the Colour, przypadało Święto Orderu Podwiązki, w tym roku wyjątkowe dla fanów rodziny królewskiej, bowiem z udziałem "gości specjalnych" - króla Willema-Alexandra i królowej Maximy z Holandii oraz króla Felipe i królowej Letizii z Hiszpanii.
Order Podwiązki jest najwyższym orderem brytyjskim oraz trzecim w hierarchii odznaczeniem brytyjskim, ustanowionym przez króla Anglii Edwarda III w XIV wieku. Nadawany jest z inicjatywy panującego monarchy Brytyjczykom (przy czym odznaczonym nim nie może być więcej niż 24 osoby jednocześnie) lub koronowanym głowom państwa przy okazji ich wizyty państwowej. Przyznanie orderu ma miejsce wcześniej, ale odznaczeni otrzymują go dopiero tuż przed uroczystością Święta Orderu Podwiązki na Zamku Windsor, w której biorą udział.
Król Felipe został odznaczony orderem przy okazji swojej wizyty państwowej w Wielkiej Brytanii w 2017, a król Willem-Alexander w 2018, również przy okazji wizyty państwowej. Poza nimi, Orderem Podwiązki wśród swoich odznaczeń mogą poszczycić się królowa Danii Małgorzata, król Szwecji Carl Gustaf, emerytowany król Juan Carlos, księżniczka Beatrix, Emerytowany Cesarz Akihito oraz król Norwegii Harald. Order przyznawany jest dożywotnio, a po śmierci posiadacza zwracany.

Twitter

Press Agency PA Twitter

Koninklijk Huis Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

Kensington Palace Twitter

Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

therealmyroyals.com
10 komentarzy:

 1. Szkoda,że co roku odznaczoni monarchowie nie uczestniczą w uroczystości Orderu Podwiązki. W tym roku mieliśmy piękny spektakl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę szkoda, ale trudno wymagać ich uczestnictwa co roku przy ich własnym na pewno wiecznie ,,zapchanym" grafiku wydarzeń, spotkań i obowiązków :)

   Usuń
 2. Jak cudownie widzieć razem trzy królowe Maxima wygląda najpiękniej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, za to z Leti robi się pomału zombie...

   Usuń
  2. Tak, podobnie jak Kate trochę obie za szczupłe są a pewnej dojrzałości juz dobrze kiedy ciało jednak jest okrągłe w przyjemny dla oka sposób co np, bardzo dobrze widac u Hrabiny Wessex.

   Usuń
  3. Pół biedy szczupłość. Nieszczęsna Leti jest tak ponaciągana, że z chwilę zacznie pękać w szwach...

   Usuń
 3. Uroczystość Orderu Podwiązki przypomniała mi otym, że jakiś czas temu czytałam artykuł, w którym twierdzili, że wiele starych, szlacheckich rodów brytyjskich podchodzi z dużą rezerwą do obecnej rodziny panującej. Wiecie coś więcej na ten temat? A może przygotowałybyście kiedyś post na temat takich rodów? Szczególnie potomkowie Plantagenetów mnie ciekawią.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może chodzi o to, że w żyłach brytyjskiej rodziny królewskiej płynie dużo krwi niemieckiej? Jeszcze przed pierwszą wojną światową nosili niemieckie nazwisko. Także książe Filip ma korzenie niemieckie (choć także duńskie i greckie), jego siostry były związane z wysokiej rangi hitlerowcami. Zresztą między innymi dlatego tak mile widziano w rodzinie Dianę, która wywodziła się ze Spencerów, rodu na wskroś brytyjskiego. Bodaj była pierwszą od 300 lat brytyjską żoną następcy tronu.

   Usuń
 4. Dobrze powiedziane niedługo twarz Letycji zacznie się rozpadać jak Jacksonowi.
  Widać, że Maxima jest bardzo dumna z męża.
  Madeleine pięknie wygląda, ale serio w Szwecji jest tak zimno, że się tak ubrała ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co patrzę w Sztokholmie miało byc wtedy ok. 23 stopni - czy to dużo czy mało, to zależy, ale może wiał wiatr? Nie zapominajmy, że to jednak Szwecja, więc jest raczej chłodniej niż u nas

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.