sobota, 17 sierpnia 2019

Księżna Mary na Odense Flower Festival, National Memorial Service for War Dead, wizyta w Bhutanie + więcej


Holandia

Zaczynamy od smutnych wieści. 16 sierpnia rano w Hadze zmarła 72-letnia księżniczka Christina, najmłodsza siostra księżniczka Beatrix. Kilka lat temu zdiagnozowano u niej raka kości.
Kremacja i pochówek księżniczki na terenie pałacu Noordeinde będą prywatne.

© RVD - Emannuela LoddoUrodziła się 18 lutego 1947 w pałacu Soestdijk w Baarn jako Maria Christina, najmłodsza z czterech córek królowej Juliany i księcia Bernharda. Od dzieciństwa uwielbiała muzykę i biegle posługiwała się kilkoma językami. W wieku 21 lat przeniosła się do Kanady, gdzie studiowała muzykę klasyczną w Montrealu, a oprócz śpiewu i muzyki zajmowała się tańcem i terapią dźwiękową. Była członkiem komitetu konkursu muzycznego dla dzieci Prinses Christina Concours. W 1975 wyszła za mąż za Jorge Guillermo. Obawiając się, że ogłoszenie zaręczyn z katolikiem wywoła skandal, podobny do tego, jaki wybuchł w 1964, kiedy starsza siostra Christiny, Irene, poślubiła katolickiego księcia, Christina postanowiła jeszcze przed ogłoszeniem zaręczyn zrzec się praw do tronu w imieniu swoim i swoich przyszłych dzieci. W 1992 przeszła na katolicyzm, ale małżeństwo nie przetrwało próby czasu - para rozwiodła się w 1996, doczekawszy się trójki dzieci.

Księżniczka Beatrix, król Willem-Alexander i królowa Maxima wystosowali wspólne oświadczenie po śmierci księżniczki:

Jest nam przykro z powodu śmierci naszej drogiej siostry i cioci. Christina była uderzającą osobowością o ciepłym sercu. Dzięki muzycznemu popędowi i talentowi potrafiła dotknąć wielu. Pielęgnujemy wiele pięknych wspomnień z nią. - WA, Máxima i Beatrix

15 sierpnia księżniczka Beatrix była obecna na koncercie Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej EUYO.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Japonia / Bhutan

15 sierpnia Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako po raz pierwszy wzięli udział w corocznej ceremonii National Memorial Service for War Dead upamiętniającej 74. rocznicę kapitulacji Japonii, która zakończyła II wojnę światową. Po otwarciu ceremonii, wejściu Pary Cesarskiej, odegraniu hymnu państwowego i przemówieniu Premiera, punktualnie w południe zebrani na hali Nippon Budokan w Tokio oddali hołd poległym minutą ciszy. Później głos zabrał Cesarz Naruhito, który, podobnie jak jego ojciec w podobnych przemówieniach począwszy od roku 2015, użył sformułowania "głęboka skrucha": "Patrząc wstecz na długi okres powojennego spokoju, zastanawiając się nad naszą przeszłością i mając na uwadze uczucie głębokiej skruchy, mam szczerą nadzieję, że zniszczenia wojenne nigdy więcej się nie powtórzą." Warto dodać, że Naruhito jest pierwszym Cesarzem Japonii, który urodził się już po wojnie, nigdy więc jej nie doświadczył.
Para Cesarska oddała hołd poległym i ich rodzinom pogrążonym w żałobie oraz pomodliła się o pokój.
Przemówienie wygłosił także Premier Shinzo Abe, który obiecał, że Japonia nigdy nie powtórzy tragedii wojennej, "wnikliwie wspominając lekcje historii". "Podczas wojny zginęło ponad 3 miliony naszych rodaków” - powiedział Abe. „Nigdy nie zapomnimy, że pokój i dobrobyt, którym się teraz cieszymy, oparte są na ostatecznych ofiarach poległych w wojnie."
Na ceremonii zgromadziło się także około 5 000 krewnych poległych w wojnie osób, z czego prawie 80% stanowiły osoby powyżej 70. roku życia. Najstarszym uczestnikiem Memorial Service for War Dead był 97-letni Haru Uchida, z kolei najmłodszy miał zaledwie cztery lata.
National Memorial Service for War Dead odbywa się co roku 15 sierpnia.

Jiji

english.kyodonews.net

The Asahi Shimbun / asahi.com

Jiji

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko oraz księżniczka Aiko także oddali poległym cześć minutą ciszy, mimo że nie byli obecni na uroczystości.


Potwierdzono, że w przyszłym miesiącu księżniczka Kako uda się w swoją pierwszą oficjalną zagraniczną podróż do Austrii i na Węgry w przyszłym miesiącu. Wyleci z lotniska Haneda w Tokio 15 września i po przesiadce w Niemczech wyląduje w Wiedniu, gdzie spędzi kilka pierwszych dni. 19 września uda się do Budapesztu. Do Japonii ma wrócić 25 września. Wizyta ma związek z przypadającym w tym roku 150-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych z obydwoma państwami. Rodzice księżniczki odwiedzili Austrię i Węgry w 2009.


10 sierpnia księżniczka Tsuguko, najstarsza córka księżnej Takamado, po raz pierwszy odwiedziła prefekturę Kumamoto, gdzie odwiedziła zamek Yatsushiro i Shōhin-ken, herbaciarnię rodziny Matsui oraz obejrzała finał zawodów w łucznictwie w ramach Inter-High School General Sports Championships.
16 sierpnia książę Fumihito, księżna Kiko i książę Hisahito wylecieli z Tokio w 10-dniową prywatną podróż do Bhutanu, pierwszą zagraniczną podróż dla księcia Hisahito. Tak jak już wcześniej podano, książę Fumihito oraz księżna z synem wylecieli dwoma osobnymi samolotami ze względów bezpieczeństwa.
W czasie wizyty rodzina w poniedziałek ma spotkać się na lunchu z królem Jigme Khesarem. W planie uwzględniono również m.in. pokaz strzelania z łuku, narodowego sportu Bhutanu.
Pierwszym członkiem rodziny imperialnej, który złożył wizytę w Bhutanie był książę Naruhito w 1987. W listopadzie 2011 był natomiast gospodarzem wizyty państwowej króla Jigme Khesara i królowej Jetsun Pemy w Japonii, zastępując chorego na zapalenie płuc ojca. W 2016 przyjął natomiast przybywające z krótką wizytą królową  Tshering Yangdon (matkę obecnego króla) i jej córkę, Dechen Yangzom, a w 2017 księżniczkę Sonam Dechan.
Jeśli chodzi o rodzinę Akishino, jak dobrze pamiętamy starsza siostra Hisahito, księżniczka Mako, odwiedziła Bhutan w czerwcu 2017. Wcześniej, w 1997, kraj odwiedzili wspólnie książę Fumihito i księżna Kiko.

english.kyodonews.net

english.kyodonews.net


Cała trójka bezpiecznie wylądowała w Bhutanie 17 sierpnia. Na lotnisku Paro zostali przywitani przez siostry króla Jigme Khesara - księżniczki Sonam Dechan, Dechen Yangzom i Euphelmę Choden -  i bhutańskiego ministra spraw zagranicznych.
Jak zdradziła Agencja Dworu Imperialnego, to król Jigme Khesar wystosowała prywatne zaproszenie na wizytę.
Rodzice księcia podkreślali, że chcą, by ich syn podróżował za granicę od najmłodszych lat, aby poszerzyć swoje horyzonty. Na konferencji prasowej w 2017 książę Akishino mówił: "Jeśli nadarzy się okazja, chcę, aby wyjechał za granicę, ponieważ uważam, że to dla niego ważne, aby zobaczyć Japonię stamtąd". Bliski przyjaciel rodziny twierdzi ponadto, że para książęca wierzy, że dzięki podróżom i spotkaniom z obywatelami różnych narodów poglądy Hisahito na temat Japonii ulegną zmianie.

The Asahi Shimbun / asahi.com

english.kyodonews.net

english.kyodonews.net

Hiroyuki Yamamoto / The Asahi Shimbun / asahi.com

Hiroyuki Yamamoto / The Asahi Shimbun / asahi.com
Post udostępniony przez His Majesty King Jigme Khesar (@kingjigmekhesar)


Dzisiaj w Bhutanie z dwudniową wizytą wylądował także Premier Indii Narendra Modi i został przyjęty przez króla Jigme Khesara i królową Jetsun Pemę. Na przestrzeni lat ta trójka spotykała się wielokrotnie odkąd Modi objął urząd Premiera w 2014. Po raz ostatni widzieli się jesienią 2017 przy okazji oficjalnej wizyty pary królewskiej z synkiem w Indiach.
Dla Premiera to druga wizyta w Bhutanie i pierwsza po niedawnej reelekcji.

Queen Jetsun Pema Facebook

Queen Jetsun Pema Facebook

Queen Jetsun Pema Facebook

Queen Jetsun Pema Facebook

Queen Jetsun Pema Facebook


Szwecja

13 sierpnia król Carl Gustaf i królowa Silvia pojawili się na Salzburg Festival 2019.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Embed from Getty Images

Norwegia

14 sierpnia księżniczka Astrid była obecna na chrzcinach statku ratunkowego nazwanego na cześć jej starszej siostry Princess Ragnhild w Norweskim Muzeum Morskim.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Dania

14 sierpnia królowa Małgorzata została zauważona na targu w Cahors nieopodal Château de Cayx na południu Francji, do którego przybyła na ostatnią część wakacji przed powrotem do obowiązków.

newmyroyals.com

newmyroyals.comSommerhilsen fra Château de Cayx, hvor Hendes Majestæt Dronningen opholder sig i disse uger. I år er det 45 år siden, at Majestæten og Prins Henrik købte det franske vinslot. Købet kom i stand under et sommerophold i Prinsens barndomshjem Le Cayrou i 1974, da Regentparret hørte, at slottet var sat til salg. Kort tid efter kunne Dronningen og Prinsen kalde sig for slotsejere i Frankrig. Med en beliggenhed på blot 15 kilometer fra Prins Henriks barndomshjem har Château de Cayx en helt særlig placering, og om købet af slottet har Prins Henrik i en bog fra 2004 sagt, at ”i løbet af meget kort tid var vi derfor blevet de lykkelige ejere af et smukt lille vinslot i et af Frankrigs skønneste områder, tæt på min familie.” Gennem årene har Château de Cayx været den kongelige families base i Frankrig. I Prins Henriks levetid tilbragte Dronningen og Prinsen flere uger på det franske vinslot hver sommer, og denne tradition har Hendes Majestæt fortsat efter Prins Henriks død. 📸 Jacob Jørgensen, Kongehuset ©
Post udostępniony przez DET DANSKE KONGEHUS (@detdanskekongehus)


Jak zwykle księżna Mary jako pierwsza wróciła do swoich obowiązków po wakacyjnej przerwie. 15 sierpnia otworzyła Odense Flower Festival.

© Carsten Bundgaard, Ritzau Scanpix

© Carsten Bundgaard, Ritzau Scanpix

© Carsten Bundgaard, Ritzau ScanpixPost udostępniony przez DET DANSKE KONGEHUS (@detdanskekongehus)

6 komentarzy:

 1. Smutne wieści z Holandii :(
  Za to cieszą mnie oficjalne wizyty w Buthanie królowa Jetsun Pema jak zwykle piękna
  Fajnie że Mary już wróciła do obowiązków ciekawa jestem jakimi stylizacjami nas zaskoczy podczas wizyty Trumpa

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo smutna wiadomość. To musiał być cios szczególnie dla dzieci i sióstr, które będą musiały pożegnać najmłodszą z nich.

  OdpowiedzUsuń
 4. W końcu widzę Jetsun, już nie pamiętam kiedy ostatni raz ją widziałam

  Smutne, że najmłodsze z rodzeństwa odchodzi, ale tak już niestety jest, brat mojej matki odszedł kilka lat temu, a był najmłodszy z rodzeństwa, i nawet 30 lat nie skończył. Życie czasem jest niesprawiedliwe :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Brakuje mi informacji, że Astrid towarzyszyły siostrzenice.
  Szkoda, że post o siostrze Beatrix nie został napisany osobno.

  OdpowiedzUsuń
 6. Smutna wiadomość :( Szkoda, że księżniczka Christina odeszła. Myślę jednak, że tam gdzie teraz jest, jest szczęśliwa inie cierpi.
  Rak kości jest najgorszym z raków. W końcowym stadium chorym n ból nawet morfina nie pomaga.

  Cieszą mnie zapowiedzi wizyt zagranicznych. Zawsze coś się dzieje!
  Szkoda że Kako zastąpi Mako.

  Pozdrawiam
  ania_lroyal

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.