sobota, 27 lutego 2016

Sobota z monarchią: Gruzińska Rodzina Królewska

Zapraszamy na kolejną notkę z serii.
***
Herb dynastii Bagrationi

Królestwo Gruzji powstało w 1008 roku. Początkowo było znane jako Imperium Gruzji. "Złoty wiek" państwa przypadł na XIII wiek. Dominowało w regionie Kaukazu, do czasu najazdów tatarskich. Pod koniec XV wieku doszło do rozłamu państwa. W 1762 państwa gruzińskie zjednoczyły się i stworzyły Królestwo Kartli-Kakheti. W 1801 zostało wcielone w skład Imperium Rosyjskiego, pozostało w jego granicach do czasu upadku ZSRR, czyli 1991. Po tym czasie Gruzini zdecydowali się być republiką, którą pozostają do dzisiaj.

Obecnie do tronu Gruzji pretendują dwie osoby. Jeden z nich jest przedstawicielem gałęzi Mukhrani, z kolei drugi reprezentuje gałąź Gruzinsky.


Pretendentem do tronu Gruzji z dynastii Bagrationi-Gruzinsky jest Książę Nugzar.

royal-houseofgeorgia.org

Przyszedł on na świat 25 sierpnia 1950r. jako drugie wspólne dziecko i jedyny syn Księcia Petre (potomka Króla Giorgi'ego XII) i jego drugiej żony, Liyi Mgeladze.
Obecnie Nugzar jest dyrektorem teatru artystów kinowych w Tbilisi.

10 lutego 1971r. Książę poślubił aktorkę, Leilę Kipiani.

Książę z żoną/ royal-houseofgeorgia.org

Para ma dwie córki, Księżniczkę Anę i Księżniczkę Maię.
Jako że Nugzar nie posiada synów, po jego śmierci pretendentem powinien zostać jego krewny, Yevgeny Petrovich Gruzinsky. Książę nie zgadza się jednak z takim stanem rzeczy i za swoją prawowitą następczynię uważa najstarszą córkę, Anę.


Księżniczka Ana Bagrationi-Gruzinsky przyszła na świat 1 listopada 1976r. w Tbilisi. Z wykształcenia jest dziennikarką, a obecnie pracuje w jednej ze szkół w stolicy.

Georgian Royal House, CC BY-SA 2.0
via Wikimedia Commons


Księżniczka jest również znana ze swojej działalności charytatywnej. Współpracuje z m.in. z organizacją Heifer International, która walczy z głodem i ubóstwem. Odbyła również kilka misji humanitarnych.

royal-houseofgeorgia.org

17 maja 2001r. Ana wyszła za mąż za architekta, Grigoriy'a Malania, który przez swoją matkę również jest potomkiem Giorgi'ego XII.

Para doczekała się dwóch córek, które zgodnie z oficjalną stroną Rodziny Królewskiej noszą tytuły książęce i nazwisko swojej matki. Są to:
 • Księżniczka Irina (ur. w 2003r.)
 • Księżniczka Mariam (ur. w 2007r.)

Księżniczka Irina/ royal-houseofgeorgia.org

Niedługo po narodzinach najmłodszej córki Ana i Grigoriy rozwiedli się.Księżniczka Maia urodziła się 2 stycznia 1978r. w Tbilisi.

youtube.com

Jest żoną Nikolaia Chichinadze, z którym ma dwójkę dzieci: Themoura i Anę.Zaś pretendentem z dynastii Bagration-Mukhrani jest książę David.

czipm.org

Urodził się 24 czerwca 1976 w Madrycie. Jest synem księcia Jorge Bagration-Mukhrani i jego hiszpańskiej żony Doñy Maríi de las Mercedes de Zornoza y Ponce de León. Ma siostrę i dwóch braci (w tym jednego przyrodniego).

Tumblr

Książę powrócił do Gruzji w 2003. W 2008 został głową rodu po śmierci ojca. W 2014 był jednym z niewielu gości na uroczystości proklamacji Króla Felipe VI z Hiszpanii.

Pogrzeb księcia Jorge/czipm.org

8 lutego 2009 David ożenił się z księżniczką Aną Bagrationi-Gruzinsky. Ślub przedstawicieli dwóch konkurujących ze sobą linii cieszył się ogromnym zainteresowaniem mediów na całym świecie. Na ślubie obecnych było 3 tysiące osób, był również transmitowany przez gruzińską telewizję.

passioinfo.blogspot.com

Do dzisiaj mówi się o tym, że małżeństwo Davida i Any zostało zaaranżowane. Podobno jego głównym inicjatorem był książę Nugzar, który wiedział, że nie wszyscy popierają wysuwanie przez niego swojej najstarszej córki na tytularną Następczynię Tronu. Miał zmusić ją do rozwodu z pierwszym mężem i poślubienia Davida oraz dania mu potomka obu linii, najlepiej oczywiście męskiego. 

monarchico.blogspot.com

Jak było naprawdę pewnie nigdy się już pewnie nie dowiemy. Kilka miesięcy po ślubie David i Ana byli już w separacji, a w sierpniu 2009r. rozwiedli się. 
Byli małżonkowie byli jednak później często widywani razem. 12 listopada 2010r. w ceremonii cywilnej w Hiszpanii ponownie zawarli związek małżeński.

27 września 2011r. na świat przyszło ich wspólne dziecko i to na dodatek syn, Książę Giorgi.

Kingdom of Georgia, CC0 via Wikimedia Commons


W 2013r., w dniu swojego chrztu, Giorgi został oficjalnie uznany przez Patriarchę Gruzji za przyszłego, jedynego pretendenta do tronu Gruzji.


Małżeństwo Davida i Any ponownie jednak nie przetrwało. 15 grudnia 2013r. na swojej oficjalnej stronie Książę poinformował, że "z wielkim żalem" zakończył swoje małżeństwo z Aną. Księżniczka sprawuje opiekę nad synkiem pary.


Przed narodzinami Giorgi'ego ruch monarchistyczny w Gruzji był bardzo słaby i popierali go właściwie tylko duchowni Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Dopiero po narodzinach Księcia, który jako potomek obu rywalizujących linii ma w przyszłości zostać jedynym pretendentem i pogodzić zwaśnione rody, monarchistów zdecydowanie przybyło.
Ostatni sondaż został przeprowadzony 5 listopada 2013r. w programie Barrier. Na pytanie Czy Gruzja powinna być monarchią? 56,8% ankietowanych odpowiedziało "tak", a 42,4% "nie".
Nie wiadomo jak sytuacja ma się dzisiaj, kiedy David i Ana nie są już małżeństwem.Iza & LarissaŹródło: royalhouseofgeorgia.ge, royal-houseofgeorgia.org, wikipedia.org, theroyalforums.com

***
W ankiecie, w której odpowiadaliście na pytanie, kto Waszym zdaniem powinien zasiąść na tronie Brazylii, większością głosów zadecydowaliście, że powinien to być Książę Luiz.

Nie zapomnijcie też zajrzeć do poprzedniego postu.
 

11 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post. I jakie perypatie rodów z Gruzji! Koniec końców wszyscy mają swojego Następcę Tronu - uroczy chłopiec.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, może inne konkurujące ze sobą rody też powinny pomyśleć o czymś takim ;P

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 2. Proponuję stworzyć kalendarz, w którym były by zawarte wydarzenia, które odbywają sie co roku np. Dzień flagi- Hiszpania. Troping de colour- WB dzien króla itd dalej victoriadagen- Szwecja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam zamiar umieścić te wydarzenia w "Najważniejsze wydarzenia roku", ale na razie zajmuję się aktualizowaniem i uzupełnianiem zakładki "Adresy". Jak znajdę chwilkę czasu, to je tam umieszczę :)

   Usuń
 3. Podziwiam, że po raz drugi zdecydowali się na ślub...by potem znowu się rozwieść :P Przynajmniej synka mają uroczego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa historia, trochę szkoda że Ana i David nie są już razem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. czy ta dynastia jest pokrewniona z Ormiańska ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdzie teraz są potomkowie Ormieńskiej dynastii czy prawda że Bagratuni z Armeniii to potomkowie Roumbenides i Hetumyanner

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.