sobota, 2 stycznia 2016

Sobota z monarchią: Serbska Rodzina Królewska

Zapraszamy Was do przeczytania kolejnej notki z serii Sobota z monarchią.***Herb Królestwa Jugosławii/ Serbii


W przeszłości Serbia była częścią m.in. Imperium Osmańskiego czy Austro-Węgier. Na skutek kongresu berlińskiego powstało niepodległe Królestwo Serbii (Jugosławii).Początkowo jednak Serbia traktowana była jako terytorium zależne od Austro-Węgier. W 1882 tron objął Milan I Obrenowić, zwolennik Habsburgów. Po siedmiu latach został on zmuszony do abdykacji na rzecz swojego najstarszego syna, Aleksandra. Kontynuował on politykę swojego ojca, ku niezadowoleniu Serbów. W nocy z 10 na 11 czerwca 1903 Aleksander I został zamordowany. 

Aleksander I Obrenowić


Po krótkim czasie tron objął Piotr Karadziordziewić. Był on zwolennikiem połączenia wszystkich państw słowiańskich w jedno. Chciał uczynić ze swojego kraju potęgę europejską. Takie poglądy doceniał rząd, naród i wojsko. Dążył do połączenia Serbii z Bośnią i Hercegowiną.

Piotr I z synami: Aleksandrem i Jerzym/ www.ravepad.com

Za jego panowania Serbia nawiązała stosunki z Rosją (Imperium pomagało Serbii, ponieważ byli po przeciwnej stronie niż Austro-Węgry).  W takiej sytuacji Cesarstwo było zagrożone. W 1906 wybuchnęła Świńska Wojna - konflikt gospodarczy między Serbią i Austrią. Po zakończeniu wojny Austro-Węgry zaanektowały Bośnię i Hercegowinę.

Ślub następcy tronu, Aleksander z Marią, księżniczką Rumunii/ www.royalfamily.org

Po I Wojnie Światowej wszystkie bałkańskie kraje złączyły się w Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców (tzw. Królestwo SHS). Piotr I rządził nim do śmierci, kolejnym królem został jego syn.

Aleksander I z żoną Marią/ Getty Images

Aleksander I Karadziordziewić objął tron w 1921. Był on zwolennikiem absolutyzmu, istnienie partii politycznych było zakazane. Został zamordowany przez Macedończyków, żądających odłączenia się od Królestwa. Ponieważ syn króla był niepełnoletni przez 7 lat regencję sprawował książę Paweł - kuzyn Aleksandra.

Koronacja Piotra II/ Pinterest

Piotr II Karadziordziewić rozpoczął swoje rządy w 1941. Niedługo potem III Rzesza, Włochy, Węgry i Rumunia zaatakowały Jugosławię. Bardzo szybko państwa Osi zajęły Chorwację. Po kilku tygodniach walki podpisano zawieszenie broni. Król był zmuszony wyjechać z kraju. Pod koniec II Wojny Światowej był cień szansy na powrót Piotra II, jednak przywódca partyzantów Josip Tito stworzył nowe państwo pod nazwą Federacyjnej Republiki Jugosławii. Piotr żył na emigracji do końca życia, zmarł w Stanach Zjednoczonych na zapalenie wątroby.

Piotr II z żoną Aleksandrą/ Tumblr

Obecnym pretendentem do tronu Serbii jest Książę Aleksander.

pogledi.rs

Przyszedł on na świat 17 lipca 1945r. w Londynie jako jedyne dziecko Króla Piotra II i Księżniczki Alexandry Grecko-Duńskiej. Podobnie jak w przypadku Księcia Lekii II z Albanii, miejsce narodzin Aleksandra (apartament w hotelu Claridge) czasowo stało się terytorium Jugosławii.

royalfamily.org

Chrzest ówczesnego tytularnego Następcy Tronu odbył się w Westminster Abbey. Rodzicami chrzestnymi chłopca zostali Król George VI i jego córka, Elizabeth (obecna Królowa Wielkiej Brytanii).

Aleksander z rodzicami w dniu chrztu/ royalfamily.org
Piotr i Alexandra mieli problemy zdrowotne i finansowe, przez co nie byli w stanie zajmować się synem. Aleksandra wychowywała więc babcia ze strony matki, Aspasia Manos.

Książę ze swoją drugą babcią, Marią Rumuńską/ royalfamily.org
Naukę pobierał w słynnym Instytucie Le Rosey, a później w Akademii Wojskowej Culver i Mons Officer Cadet School. Następnie wstąpił do armii brytyjskiej.

royalfamily.org
1 lipca 1972r. w Villamanrique de la Condesa, niedaleko Sewilli, Aleksander (już jako tytularny Król Aleksander II) poślubił brazylijską księżniczkę, Marię da Glórię de Orléans e Braganza. 
Jako że Maria była katoliczką, Aleksander stracił swoje miejsce w sukcesji do brytyjskiego tronu.

pinterest.com
Para doczekała się trzech synów: Piotra i bliźniaków- Filipa i Aleksandra.

Synowie Aleksandra i Marii/ royalfamily.org

W 1985r. Aleksander i Maria rozwiedli się i oboje szybko ułożyli sobie życie z innymi partnerami.
Aleksander poślubił Greczynkę, Katherine Batis, obecną Księżną (tytularną Królową Serbii). Ceremonia cywilna odbyła się 20 września 1985r., a kościelna następnego dnia w Kościele prawosławnym Św. Sawy w Notting Hill.

royalfamily.org

Para nie ma wspólnego potomstwa. Z pierwszym mężem, Jack'iem Andrews'em, Katherine ma dwoje dzieci: Davida i Alison. Ma również pięcioro wnucząt: Alexandra (syna Davida), Amandę, Stephanie, Nicolasa i Michael'a (dzieci Alison).

David i Alexander/ royalfamily.org
Od lewej: Nicholas, Amanda, Stephanie i Michael/ royalfamily.org

W 1991r. Aleksander po raz pierwszy przyjechał do Serbii. Aktywnie działał w opozycji przeciwko reżimowi Slobodana Miloševića. W 2001r. członkowie Serbskiej Rodziny Królewskiej oficjalnie otrzymali obywatelstwo serbskie. Zwrócono im również wszystkie posiadłości, łącznie z Pałacem Królewskim pod Belgradem, gdzie Aleksander i Katherine mieszkają obecnie.

post-gazette.com


Następcą Księcia Aleksandra jest jego najstarszy syn, Piotr. W przypadku restauracji monarchii nosiłby on tytuł Księcia koronnego Serbii/Jugosławii, ale jako że tego tytułu używa obecnie jego ojciec, Piotr jest tytułowany jako Dziedziczny Książę Serbii/Jugosławii.

royalfamily.org

Przyszedł on na świat 5 lutego 1980r. w Chicago. Jego rodzicami chrzestnymi zostali Książę Aleksander (syn byłego Księcia-Regenta Jugosławii) i Księżniczka Anne z Wielkiej Brytanii.

Piotr naukę pobierał w Stanach oraz Wielkiej Brytanii. Był jednym z najlepszych uczniów w szkole. Z wyróżnieniem ukończył The King's School w Canterbury. Następnie studiował sztukę w Camberwell College of Arts oraz Rhode Island School of Design.
Obecnie pracuje jako grafik komputerowy. Mówi płynnie po angielsku, francusku i hiszpańsku, a jego serbski jest już prawie idealny.

royalfamily.org


Jako tytularny Następca Tronu Piotr uchodzi oczywiście za jedną z najlepszych partii na świecie. Podobno Książę ma już dziewczynę, ale jeszcze nie pokazał się z nią nigdy publicznie.

vwmin.orgKsiążę Filip urodził się 15 stycznia 1982r. w Fairfax, w Wirginii. Ma młodszego brata bliźniaka (nieidentycznego), Aleksandra. Rodzicami chrzestnymi Filipa są: Królowa Sofía z Hiszpanii, Król Konstantinos II z Grecji i żona zmarłego w tym roku pretendenta do tronu Królestwa Obojga Sycylii, Anne.

royalfamily.org

Podobnie jak starszy brat uczęszczał do The King's School. Ukończył University College London.
Obecnie pracuje dla różnych instytucji finansowych w Londynie.

royalfamily.org

Filip przez kilka lat był związany z Brytyjką, Lucy Atwood. Para często pojawiała się razem na rozmaitych eventach, również tych w Serbii. Ich związek zakończył się jednak nieoczekiwanie w 2012r.

Filip i Lucy/ gettyimages.comKsiążę Aleksander jest najmłodszym synem pretendenta do tronu Serbii i Księżniczki Marii de Orléans e Braganza. Ma takich samych chrzestnych, co jego brat bliźniak.

Aleksander (po lewej) z bratem bliźniakiem/ royalfamily.org

Skończył Uniwersytet San Francisco na kierunku komunikacja i media, a także marketing.
Obecnie pracuje w Kalifornii.Serbia jest jedynym z krajów, które mają największe szanse na restaurację. Nie dość, że Rodzina Królewska mieszka na stałe w kraju, to jeszcze w Pałacu Królewskim. Rodzina cieszy się ogromną popularnością wśród społeczeństwa i poparciem Kościoła prawosławnego. Wiele demokratycznych partii w Serbii chce, aby kraj stał się monarchią konstytucyjną z Królem Aleksandrem II na czele.

royal.rs

Przeprowadzono wiele sondaży w kwestii restauracji monarchii. W 2011r. 64% Serbów opowiedziało się za monarchią. W 2013r. poparcie zmniejszyło się do 32% z powodu słabej znajomości serbskiego u Aleksandra. Z kolei sondaż z 27 lipca 2015r. pokazuje, że 49.8% Serbów chce monarchii, 44.6% jest przeciw, a 5.5% jest to obojętne.

royalcorrespondent.comIza & Larissa
Źródło: royalfamily.org, theroyalforums.com, wikipedia.org***W ankiecie, w której odpowiadaliście na pytanie, kto Waszym zdaniem powinien zasiąść na tronie Rosji, większością głosów zadecydowaliście, że powinna to być Wielka Księżna Maria Władimirowna.

2 komentarze:

  1. W końcu doczekałam się postu o tej monarchii :)
    Bardzo lubię tą rodzinkę i bardzo bym chciała żeby synowie Aleksandra w końcu się ustatkowali i poślubili jakieś fajnie dziewczyny :D Podobno jeden z bliźniaków był w związku z jakąś Serbską celebrytką /Lena

    OdpowiedzUsuń
  2. Ksiażę Aleksander był w związku z Dunją Kusturicą, córką reżysera Emira. Był, bo kilka miesięcy temu (podobno) zerwali. A Filip chyba nadal spotyka się z Lucy Atwood, albo z łudząco podobną dziewczyną (na jednym ze zdjeć z poniższego linka w lipcu na 70. urodzinach ojca http://www.blic.rs/vesti/drustvo/proslava-rodjendana-princa-aleksandra-svetska-aristokratija-krstari-savom-i-dunavom/wvsc1tz)

    nawiasem mówiąc, to niedawno wyciekły dosyć kompromitujące zdjęcia braci...:)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.