wtorek, 28 maja 2019

Nowa Para Cesarska przyjmuje pierwszych zagranicznych gości - wizyta Prezydenta USA w Japonii + zapowiedź wizyty w Polsce


W dniach 27-28 maja Prezydent USA Donald Trump i jego małżonka Melania odbyli państwową wizytę w Japonii, stając się tym samym pierwszymi zagranicznymi gośćmi nowej Pary Cesarskiej, Cesarza Naruhito i Cesarzowej Masako.

The Asahi Shimbun / asahi.comJapoński rząd zdecydował na zaproszenie właśnie Prezydenta USA jako pierwszego zagranicznego gościa w nowej erze Reiwa, aby pokazać głęboki japońsko-amerykański sojusz. Prezydent Trump i Cesarz Naruhito mieli okazję poznać się już wcześniej, w 2017 przy okazji wizyty Prezydenta w Japonii, kiedy Naruhito był jeszcze księciem koronnym.

FNN

Jiji

Reuters / japantimes.co.jpPara prezydencka przybyła do Tokio już w niedzielę wieczorem, aby od poniedziałku rozpocząć program wizyty. Tradycyjnie pierwszym punktem planu było oficjalne powitanie gości przez Parę Cesarską, Premiera Japonii i innych urzędników państwowych oraz członków rodziny cesarskiej (księcia Fumihito i księżną Kiko). Po odegraniu hymnów państwowych Prezydent USA dokonał inspekcji wojsk.

asahi.com

The Mainichi Shimbun / mainichi.jpPo zakończeniu ceremonii Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako zaprosili Parę Prezydencką do Pałacu Imperialnego na rozmowę, która dotyczyła, z tego, co ujawniła Agencja Dworu Imperialnego, wzajemnych stosunków pomiędzy Japonią a USA w czasie II wojny światowej. Prezydent Trump zapytał również o samopoczucie Emerytowanej Pary Cesarskiej, którą spotkał przy okazji wizyty w Tokio dwa lata temu. Cesarzowa Masako i Melania Trump rozmawiały natomiast o edukacji swoich dzieci.

sankei.com

Warto odnotować pierwsze małe odstępstwo od protokołu - Naruhito i Masako rozmawiali ze swoimi gośćmi w języku angielskim bez pośrednictwa tłumaczy (choć byli oni obecni). Para Cesarska biegle posługuje się tym językiem, oboje studiowali na anglojęzycznych uczelniach. Do tej pory Para Cesarska, przyjmując zagranicznych gości, a więc reprezentując Japonię, zawsze korzystała z pomocy tłumaczy, niezależnie od tego, czy znała ojczysty język zaproszonej głowy Państwa, czy nie.

asahi.com

Po rozmowie nastąpiła zwyczajowa wymiana podarunków. Para Prezydencka podarowała Cesarzowi altówkę vintage wykonaną w 1938 w USA (jak wiadomo, Cesarz gra na tym instrumencie od młodości). Cesarzowa Masako otrzymała natomiast zestaw biurowy z Białego Domu, zawierający wieczne pióro z ręcznie wyrzeźbionym czerwonym dębem z Uniwersytetu Harvarda, na którym niegdyś studiowała. Naruhito i Masako przygotowali natomiast ciemnoniebieską porcelanową miskę dla Prezydenta i lakierowane pudełko ozdobione złotem dla jego żony.

The Asahi Shimbun / asahi.com

asahi.com

mainichi.jp

Wieczorem goście wrócili do Pałacu Imperialnego na państwowy bankiet wydany na ich cześć przez Cesarza Naruhito i Cesarzową Masako. Z członków rodziny imperialnej obecni byli książę Fumihito i księżna Kiko, księżniczka Mako, księżniczka Kako, księżna Takamado i księżniczka Tsuguko oraz  księżna Nobuko z córkami. Niestety, z bliżej nieznanych mi powodów zabrakło tiar.

The Asahi Shimbun / asahi.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com
Po bankiecie byliśmy świadkami kolejnego odstępstwa od reguły: z sali wyszła tylko Para Cesarska oraz Para Prezydencka, podczas gdy pozostali członkowie rodziny imperialnej oraz goście zostali na swoich miejscach. Do tej pory wszyscy wychodzili razem.


Po południu drugiego dnia wizyty Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako udali się do hotelu, w którym na czas wizyty zatrzymali się Prezydent i Pierwsza Dama USA, aby oficjalnie ich pożegnać.

sankei.com

Jiji

Kyodo

asahi.com


***

25 maja książę Fumihito, księżna Kiko i książę Hisahito zostali zauważeni w drodze na lunch do Emerytowanej Pary Cesarskiej w ich rezydencji Fukiage Sento Imperial Palace.***

27 maja księżniczka Mako uczestniczyła w ceremonii upamiętniającej niezidentyfikowanych poległych żołnierzy z II wojny światowej na Narodowym Cmentarzu Chidorigafuchi w Tokio.

Jiji

Kyodo

Jiji

***

Dzisiaj podano, że w dniach 27 czerwca - 6 lipca książę Fumihito i księżna Kiko odwiedzą POLSKĘ oraz Finlandię. Wizyta będzie miała związek z obchodami 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych.
Według wstępnego planu, para książęca opuści Tokio rankiem 27 czerwca i wyleci do Warszawy lotem przez Niemcy. 28 czerwca zostaną oficjalnie powitani przez Prezydenta Andrzeja Dudę, zobaczą występ Noh i zasadzą drzewko. 1 lipca wezmą udział w przyjęciu, podczas którego książę wygłosi przemówienie. Mają też odwiedzić Kraków.
2 lipca wylecą z Warszawy do Helsinek na dalszą część podróży. Następnego dnia spotkają się z Prezydentem Finlandii i wezmą udział w kolejnym przyjęciu z okazji 100-lecia, na którym książę koronny ma wygłosić swoje przemówienie. Wizytę zakończą 5 lipca, a do Japonii wrócą 6 lipca.
Dla pary będzie to pierwsza oficjalna wizyta zarówno w Polsce, jak i Finlandii.

9 komentarzy:

 1. Masako w rozkwicie:) Fantastyczna metamorfoza!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się bycie cesarzowa zdecydowanie jej służy trzymam kciuki za Masako aby w końcu pokonała depresję

   Usuń
  2. Również się zgadzam. Masako kwitnie, wspaniale widzieć ją w takim stanie.:)
   Sukienka (?) Melanii z pożegnania okropna.:/

   Usuń
  3. Ja też jestem pod wrażeniem. Wygląda wspaniale, zdrowo i rześko!

   Usuń
 2. Myślę, że Masako potrzebowała właśnie tego co się stało aby odżyć i uwolnić się od duchów przeszłości:)
  Ciekawa jestem czy te drobne protokolarne zmiany dokonały się z dużym oporem dworu cesarskiego?

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 3. Dalej trudno mi się przyzwyczaić do tego, że Akishino i Kiko są crown prince i crown princess.
  Faktycznie miło widzieć Masako w tak dobrej formie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I oby Cesarzowa Masako już pozostała taka piękna i promienna. Piękne stroje wybrała.

   Usuń
 4. Tak, Para Cesarka wzorowo stylem, Melania Trump jakby jednak nie to. Poza oficjalną kolacją gdzie suknia przystaje do okoliczności pozostałe stylizacje moim zdaniem nietrafione. Wydaje mi sie równiez, że włosy powinna miec ułozone mniej swobodnie, kok lub jakis fantazyjny wezęł ? ten styl amerykańskiej dziewczyny powinna juz porzucić przynajmniej na tych oficjalnych wizytach. Te jej wszystkie kreacje zapewne markowe ale mnie nie zachwycają i rzadko kiedy PD Ameryki ubrana jest adekwatnie do okolicznośi . A co wy sądzicie o stylu Melanii Trump? Czy ktos ma może podobne odczucia ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajnie, że przyjadą do Polski.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.