wtorek, 2 kwietnia 2019

Golden Week 2019 - jak będzie wyglądać abdykacja w Japonii?


Ten miesiąc, jak żaden inny do tej pory, upłynie Nam przede wszystkim z myślą o wydarzeniach w Japonii (nie umniejszając narodzin pierwszego dziecka księcia i księżnej Sussex), dlatego też pora wyciągnąć swoje kalendarze i przyjrzeć się dokładniej harmonogramowi abdykacji Cesarza Akihito, wydarzeń bezpośrednio ją poprzedzających, ale i tych, których będziemy świadkami w nadchodzących miesiącach. Pomoże nam w tym dzisiejszy post, ostatni "teoretyczny" z tej serii, od przyszłego tygodnia zajmiemy się już postaciami głównym zbliżającego się widowiska.

Twitter18 kwietnia

Ceremonia Jingū-ni-Shin'etsu no Gi, w czasie której Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko oddadzą hołd bogini Amaterasu w świątyni Ise Grand Shrine w Ise w prefekturze Mie i poinformują bogów o nadchodzącej abdykacji.

21 kwietnia

Lokalne wybory w Japonii.

23 kwietnia

Kolejna z serii ceremonia, Shōwa-Tennō-Sanryō-ni-Shin'etsu no Gi, tym razem obecna Para Cesarska uda się do mauzoleum Cesarza Shōwa na cmentarzu Musashi Imperial Graveyard w Tokio.

27 kwietnia

Początek Złotego Tygodnia. (więcej o tym: KLIK)

29 kwietnia

Shōwa Day, coroczne święto z okazji urodzin zmarłego już Cesarza Shōwa (Hirohito).


asahi.com


30 kwietnia

Dzień abdykacji. Od tej pory Cesarz Akihito będzie znany jako Jōkō, co jest skróconą wersją japońskiego wyrażenia Daijō Tennō (太上天皇) - oznaczającego "Emerytowany Cesarz". Jego żona otrzyma analogiczny tytuł Jōkōgo.

Jako że ostatnia abdykacja w Japonii odbyła się przeszło 200 lat temu zgodnie z zasadami, które już nie obowiązują, a w obecnym kodeksie Dworu Imperialnego (Imperial Household Law) nie ma ani słowa o ceremoniach abdykacyjnych, trudno powiedzieć, jak dokładnie będzie ten dzień wyglądał. Wiadomo na pewno, że odbędzie się ceremonia Taiirei Seiden no Gi zorganizowana przez rząd, podczas której Cesarz Akihito po raz ostatni spotka się z przedstawicielami trzech władz Japonii, ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, i skieruje do nich pożegnalne słowa.

Mają się także odbyć ceremonie religijne w obrządku shintoistycznym - Taiirei-Tōjitsu-Kashikodokoro-Ōmae no Gi, w czasie której Cesarz Akihito opisze bogini Amaterasu przebieg swojej abdykacji w jednej ze świątyń Kashiko-dokoro w kompleksie świątyń na terenie Pałacu Imperialnego w Tokio; oraz Taiirei-Tōjitsu-Kōreiden-Shinden-ni-Hōkoku no Gi, w dwóch pozostałych świątyniach, Kōrei-den i Shin-den na terenie Pałacu Imperialnego, gdzie poinformuje swoich przodków o abdykacji.

Koniec ery Heisei.

Twitter


1 maja

Początek nowej ery - Reiwa - i wstąpienie na tron Naruhito oraz pierwsza z trzech ceremonii, na które podzielona jest japońska intronizacja nowego Cesarza - prezentacja japońskich regaliów cesarskich (Trzech Świętych Skarbów) - Kenji-tō-Shōkei no Gi. Cesarz otrzyma pudełka zawierające dwie repliki oraz jeden oryginał Trzech Świętych Skarbów:
 • replikę miecza Kusanagi-no-Tsurugi (znany także pod nazwą Ama-no-murakumo-no-tsurugi) przechowywaną w Pałacu Cesarskim. "Oryginał" znajduje się w chramie (świątyni) Atsuta Shrine w mieście Nagoja. Kusanagi-no-Tsurugi symbolizuje odwagę lub gwiazdy i ma magiczną moc działania w obronie rodziny cesarskiej i całego narodu;
Artystyczna wizja regaliów - wikipedia.org

 • Ośmioboczne Zwierciadło Yata no Kagami (lub Mafutsu-no-kagami) - najważniejsze z trzech regaliów symbolizujące uczciwość lub słońce, ma oznaczać stałą obecność bogini Amaterasu przy Cesarzu; na co dzień znajduje się w chramie Naikū należącym do Ise Jingū (najświętszym sanktuarium religii shintoistycznej) w prefekturze Mie, w Pałacu Imperialnym znajduje się tylko jej replika, która zostanie użyta podczas intronizacji;
mainichi.jp

 • Yasakani no Magatama, tłumaczone na język polski jako Klejnot, Wielki Klejnot, Klejnoty albo Sznur Klejnotów, jest to naszyjnik z kamiennych koralików w kształcie przecinka, symbolizuje życzliwość i czynienie dobra, rozum i wiedzę albo księżyc. Jest świadectwem doświadczeń zgromadzonych przez boskich przodków Cesarza. Jedyny oryginał używany podczas ceremonii.
W przeciwieństwie do innych monarchii, Japonia nie posiada w swoich regaliach korony. Jak głosi legenda, Trzy Święte Skarby były darem bogini Amaterasu dla jej wnuka, który zstąpił na ziemię, by zaprowadzić na niej porzątek. Ten z kolei przekazał je swojemu wnukowi, Jimmu, pierwszemu Cesarzowi Japonii, dając tym samym początek rodzinie imperialnej. Co ważne, regalia nie są pokazywane publicznie, nawet podczas ceremonii intronizacji, nie wiadomo więc dokładnie, jak wyglądają. Każdy Cesarz otrzymywał je na poparcie swojego boskiego pochodzenia, miały mu zapewniać poparcie bogów.

bbc.co.uk

Inna legenda głosi także, że w trakcie wojny Gempei toczącej się w latach 1180-1185 pomiędzy dwoma rywalizującymi ze sobą klanami walczącymi o panowanie nad krajem - Taira oraz Minamoto - 8-letni Cesarz Antoku, a wraz z nim insygnia, znajdował się pod kontrolą klanu Taira. Kiedy klan Taira został pokonany przez rywalizujący z nim klan Minamoto w czasie bitwy w zatoce Dan-no-Ura, babka Cesarza, chcąc uniknąć schwytania, miała rzucić Cesarza oraz insygnia cesarskie, a na koniec sama rzuciła się w morze. Ośmioboczne Zwierciadło udało się wyłowić, ale według opisu wspomnianej bitwy, żołnierz klanu Minamoto, próbując otworzyć skrzynię, w której znajdowało się lustro, został oślepiony. Wkrótce potem nurkowie odzyskali także Sznur Klejnotów, ale miecz zaginął, choć istnieją różne wersje. Część średniowiecznych tekstów twierdzi, że później wykonano jego replikę znajdującą się obecnie w świątyni Atsuta Shrine (a następnie replikę repliki), inne, że sam zaginiony miecz był tylko repliką, jeszcze inne - że miecz znalazł się z powrotem na lądzie z pomocą bogów czy sił nadprzyrodzonych.

kunaicho.go.jp

Przed intronizacją specjalni posłańcy i kapłani cesarscy zostaną wysłani do świątyni Ise Jingū, gdzie znajduje się oryginał najważniejszego insygnia cesarskiego, Ośmiobocznego Zwierciadła, a także do grobowców czterech poprzednich Cesarzy panujących przed wstępującym na tron (w przypadku Naruhito będą to prawdopodobnie grobowce tylko trzech ostatnich Cesarzy, Cesarza Hirohito-Shōwa, Cesarza Yoshito-Taishō oraz Cesarza Mutsuhito-Meiji, jako że jego poprzednik, Cesarz Akihito wciąż żyje), aby poinformować ich o objęciu tronu przez nowego Cesarza.

W czasie zbliżającej się ceremonii Emerytowany Cesarz Akihito sam przekaże swojemu następcy regalia.

Tego dnia mają się odbyć także inne ceremonie, w tym  Sokuigo Choken no Gi, w czasie której nowy Cesarz po raz pierwszy spotka się z przedstawicielami władz ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, a także ceremonie religijne - Kashikodokoro no Gi, która potrwa do 3 maja, w czasie której specjalni wysłannicy poinformują boginię Amaterasu w świątyni Kashiko-dokoro na terenie Pałacu Imperialnego w Tokio o wstąpieniu na tron nowego Cesarza; a także Kōreiden-Shinden-ni-Hōkoku no Gi, również wykonana przez pełnomocników, obwieszczająca wstąpienie na tron nowego Cesarza jego przodkom w świątyniach Kōrei-den i Shin-den na terenie kompleksu Pałacu Imperialnego w Tokio.

Sokuigo Choken no Gi Akihito - Getty Images - gettyimages.com


3 maja

Constitution Memorial Day, dzień upamiętniający Konstytucję z 1947.

4 maja

Greenery Day, kolejne coroczne święto, poświęcone naturze. Nowy Cesarz Naruhito wraz z rodziną (za wyjątkiem Akihito i Michiko) po raz pierwszy pojawi się na balkonie, by pozdrowić zgromadzonych w imperialnych ogrodach Japończyków.

5 maja

Dzień Dziecka w Japonii, ustanowione świętem narodowym w 1948, ale obchodzone w Japonii już od czasów starożytnych.

6 maja

Ostatni dzień Złotego Tygodnia.

bbc.co.uk


8 maja

Kolejne trzy rytuały: Kashikodokoro-ni-Kijitsu-Hōkoku-no-gi - Cesarz Naruhito w świątyni Kashiko-dokoro na terenie kompleksu świątyń w Pałacu Imperialnym w Tokio podaje bogini Amaterasu daty swojej intronizacji oraz Daijōsai, Festiwalu Dziękczynnego (o czym więcej poniżej) - Kōreiden-Shinden-ni-Kijitsu-Hōkoku-no-gi - analogicznie, z tym, że Naruhito poda daty swoim przodkom w świątyniach Kōrei-den i Shin-den na terenie Pałacu Imperialnego w Tokio - oraz Jingū-Jinmu-Tennō-Sanryō-oyobi-Shōwa-Tennō-izen-Yondai-no-Tennō-Sanryō-ni-Chokushi-Hakken-no-gi - specjalni wysłannicy i kapłani w świątyni shintoistycznej Ise Grand Shrine, mauzoleum Cesarza Jimmu i mauzoleach czterech (trzech?) ostatnich Cesarzy podadzą bogini Amaterasu i przodkom nowego Cesarza daty intronizacji oraz festiwalu Daijōsai. Ten ostatni rytuał odbędzie się ponownie 10 maja, także z udziałem wysłanników.

abc.net.au


22 października

Oficjalna intronizacja Naruhito na Cesarza z udziałem najprawdopodobniej przedstawicieli zagranicznych rodzin królewskich. Druga część intronizacji z kolejnymi ceremoniami, Sokuirei Seiden no Gi, a następnie Shukuga Onretsu no Gi. Pierwsza z nich, ważniejsza, to oficjalny rytuał intronizacji, który zwyczajowo odbywał się w Kioto, dawnej stolicy Japonii, ale w 1990 Cesarz Akihito został intronizowany w Tokio i tam też zostanie intronizowany Naruhito. Tylko część tego rytuału jest publiczna, a używane w jego trakcie regalia widzą osobiście tylko Cesarz i kilku kapłanów shintoistycznych. Druga ceremonia, Shukuga Onretsu no Gi, to parada/procesja prezentująca Japończykom nowego Cesarza. Wcześniej tego dnia odbędą się także rytuały shintoistyczne, Sokuirei Tōjitsu Kashikodokoro Ōmae no Gi, Cesarz Naruhito poinformuje boginię Amaterasu o intronizacji w świątyni Kashiko-dokoro na terenie Pałacu Imperialnego, oraz Sokuirei Tōjitsu Kōreiden Shinden ni Hōkoku no gi, poinformowanie przodków o intronizacji w świątyniach Kōrei-den i Shin-den na terenie Pałacu Imperialnego

madmonarchist.blogspot.com


22, 25, 29 i 31 października

Seria bankietów z okazji intronizacji, podczas których nowy Cesarz odbierze gratulacje od zaproszonych gości.

23 października

Oficjalny bankiet wydany przez Premiera Japonii i jego małżonkę. Będą na nim obecni zagraniczni goście, w tym przedstawiciele innych rodzin królewskich.

26 października

Cesarz Naruhito przyjmie gratulacje od Japończyków w Pałacu Imperialnym w Tokio.

Szwedzka para królewska na bankiecie z okazji intronizacji Cesarza Akihito - theroyalforums.com


14-15 listopada

Daijōsai, czyli Festiwal Dziękczynienia za pomyślną abdykację i intronizację, trzecia i ostatnia część intronizacji. Dla rodziny imperialnej i zapewne dla Japończyków także jest najważniejszą z trzech części, ale i zarazem najbardziej kontrowersyjną, ponieważ w jego trakcie nowy Cesarz jednoczy się z boginią Amaterasu i poświadcza o swojej boskości. Amerykańskie siły okupacyjne, które pozbawiły Cesarza jego statusu boga, nie wymieniły tej ceremonii w narzuconej Cesarstwu Konstytucji, była więc ona kwestionowana pod względem konstytucyjności w czasie intronizacji Cesarza Akihito. Ceremonia nie jest wymieniana w oficjalnym programie opublikowanym przez Agencję Dworu Imperialnego, ale prawdopodobnie będzie miała miejsce.

W jego trakcie Cesarz złoży ofiarę z ryżu, sake (alkoholu) wyprodukowanego z tego z ryżu, prosa, ryb i wielu innych pokarmów bogini Amaterasu i innych bóstwom, dziękując i modląc się o obfite żniwa dla kraju i jego mieszkańców.

worldroyalfamily.blogspot.com


9 grudnia

Pierwsze urodziny Masako jako Cesarzowej.

23 lutego 2020

Pierwsze urodziny Naruhito jako Cesarza.

19 kwietnia 2020

Mianowanie księcia Akishino na Następcę Tronu. Odbędą się dwie ceremonie: Rikkoshi Senmei no gi, podczas której zostanie ogłoszone, że książę Fumihito stał się Następcą Tronu, zaproszeni goście będą mieli okazję mu pogratulować; oraz Choken no gi, czyli pierwsza audiencja u Pary Cesarskiej.

worldroyalfamily.blogspot.com

Oprócz tego, nowa Para Cesarska po Festiwalu Dziękczynnym złoży wizytę w świątyni Ise Grand Shrine w Ise w prefekturze Mie, a następnie mauzoleum Cesarza Jimmu i mauzoleach czterech ostatnich Cesarzy i odwiedzi Kioto, byłą stolicę i dawną siedzibę Cesarza. Daty tych wydarzeń nie są na razie znane.

Część z tych wydarzeń (głównie ceremonie religijne) będą miały prywatny charakter, więc nie spodziewajmy się zdjęć z samych uroczystości. Pojawią się raczej z przybycia na miejsce/przejścia od jednej świątyni do drugiej.

7 komentarzy:

 1. Dlaczego cześć uroczystość jest w maju, a część w październiku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zawsze było tak rozłożone, myślę, że przygotowanie intronizacji jest dosyć czasochłonne, a teraz doszły do tego jeszcze ceremonie związane z abdykacją. Podobnie było w przypadku Akihito, tron objął na początku stycznia, ale intronizowany został dopiero w listopadzie, w dodatku następnego roku

   Usuń
 2. Zapowiada się ciekawy okres w Japonii nie mogę się doczekać

  OdpowiedzUsuń
 3. Imponuje mi Japońska Rodzina Cesarska, wygląda na to że naprawdę są oddani swojemu narodowi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jesteśmy już w Nowej Erze japońskiej, teraz czekam na listopad i mam skrytą nadzieję, zobaczyć na bankiecie z tiarami moich ulubieńców z europejskich rodzin królewskich.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.