niedziela, 26 maja 2019

Święto Niepodległości Jordanii 2019, posiedzenie JCK, ślub w Serbii - zaległości: Bhutan, Japonia, Jordania + więcej


Malezja

22 maja w wieku 88 lat zmarł Ahmad Shah, do 15 stycznia tego roku Sułtan malezyjskiego stanu Pahang, a w latach 1979-1984 król Malezji. Sułtanem Pahang został w 1974 po śmierci swojego ojca.

straitstimes.comBył absolwentem administracji publicznej znanym z licznych konfliktów ze swoimi ministrami. W okresie jego rządów trwało drugie powstanie malajskie i powstanie w Sarawaku. W 1954 ożenił się z  Hajjah Afzan pochodząca z rodziny królewskiej i dodatkowo spokrewniona z nim jako wnuczka pierwszego Sułtana Pahang. Doczekał się z nią siedmiorga dzieci, pięciu córek i dwóch synów, w tym Abdullaha. W 1988 Hajjah Afzan zmarła na raka, a Sułtan trzy lata później ożenił się ze stewardessą, Anitą Abdullah, która została Sułtanką Kalsom i urodziła mu jednego syna.


15 stycznia 2019 z powodu pogarszającego się stanu zdrowia oficjalnie abdykował na rzecz najstarszego syna Abdullaha, który został nowym Sułtanem Pahang, a później także nowym królem Malezji.


Japonia

13 maja księżna Kiko i księżniczka Kako zobaczyły wystawę i uczestniczyły w kolacji w okazji 100-lecia japońskiej gałęzi organizacji Save the Children.

sankei.com

Jiji

14 maja Cesarz Naruhito spotkał się z Premierem Shinzo Abe, który przekazał mu raporty dotyczące sytuacji w kraju i za granicą. To pierwszy taki briefing dla Naruhito, choć z pewnością nie pierwsze spotkanie z Shinzo Abe.

Jiji

16 maja Cesarz Naruhito przyjął listy uwierzytelniające od nowych Ambasadorów Brunei i Luksemburga. Po raz pierwszy jako Cesarz, ale, co ciekawe, nie po raz pierwszy w swoim życiu. Poprzednio w sumie 17 razy przyjmował listy uwierzytelniające w zastępstwie swojego ojca w erze Heisei, a nawet dziadka, w erze Showa.
Księżniczka Kako w połowie września uda się w pierwszą oficjalną podróż zagraniczną. Ma odwiedzić Austrię i Węgry z okazji 150-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Japonią. Wizyta potrwa w sumie 10 dni.


W dniach 17-18 maja książę koronny Fumihito i księżna Kiko odwiedzili prefekturę Tottori z okazji odbywającej się tam 18 maja ceremonii Greenery Conservation. Do tej pory w festiwalu tym uczestniczyli Naruhito i Masako. Po przybyciu na miejsce odwiedzili szkołę dla niewidomych oraz centrum Tottori Sand Dunes.

Jiji

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

Jiji

TBS

18 maja para uczestniczyła w National Greenery Conservation, po którym spotkali się z uczestnikami i zasadzili drzewko - gruszę drobnoowocową Pyrus calleryana, z której słynie prefektura Tottori.

Kyodo

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

Jiji

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

Dostaliśmy też garść informacji o Emerytowanej Parze Cesarskiej. Jak podano do wiadomości, Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko byli zadowoleni, że nowa Para Cesarska zgodnie z planem ukończyła wszystkie rytuały i ceremonie. Uroczystości z 1 maja oraz  4 maja, w których nie brali już udziału, oglądali w telewizji w swojej rezydencji. Ich życie prywatne nie uległo większej zmianie, nadal swoim zwyczajem wstają wcześnie rano i udają się na poranny spacer, tak jak to do tej pory mieli w zwyczaju, oprócz tego dzień wypełniają czytaniem i graniem na instrumentach. Powoli przygotowują się do przeprowadzki do Takanawa Imperial Residence, której remont i przygotowanie na przyjęcie Pary Cesarskiej dobiega końca. Podano także, że Emerytowana Para Cesarska zobaczyła pamiątkową księgę z wpisami od Japończyków z całego kraju w podziękowaniu za ich 30-letnie panowanie.W wolnych chwilach Emerytowany Cesarz Akihito oddaje się także swojej pasji naukowej, pogłębiając swoją wiedzę o rybach z rodziny babkowatych (jak zapewne pamiętacie, to właśnie na jego cześć w 2005 nazwano nowo odkrytą rybę z tej rodziny Exyrias akihito). 20 maja Emerytowany Cesarz odwiedził National Museum of Nature and Science, gdzie spędził w sumie dwie i pół godziny na badaniach ryb i wystawie poświęconej ssakom.


Tymczasem nowy Cesarz Naruhito 20 maja po raz pierwszy zasadził ryż, kontynuując prastary zwyczaj przejęty od Cesarza Akihito. Jesienią zbierze plony, a ziarna przeznaczy w ramach podziękowań bóstwom.

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

Jiji

21 maja księżna Hisako zobaczyła wystawę "Arcydzieła sztuki japońskiej: od Sesshu i Eitoku do Korin i Hokusai" w Muzeum Narodowym w Tokio, prezentującej dzieła wybitnych japońskich artystów. Na wystawie znalazło się 5 narodowych skarbów i 14 ważnych dzieł kultury.21 maja Kei Komuro, narzeczony księżniczki Mako, ukończył Fordham University w Nowym Jorku z tytułem magistra prawa, jednak nie uczestniczył w ceremonii transmitowanej przez jedną z japońskich stacji telewizyjnych. Krążą pogłoski, że Komuro ma zamiar zrobić doktorat na tym samym uniwersytecie. Jak powiedział japońskim mediom jego przedstawiciel, nie zamierza wracać do Japonii na lato.


Tymczasem w Japonii księżniczka Mako i księżniczka Kako wraz z rodzicami, księżną Kiko i księciem Fumihito pojawili się na koncercie orkiestry symfonicznej z Budapesztu. Koncert odbył się z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy japońsko-węgierskich stosunków dyplomatycznych.

Jiji

sankei.com

22 maja Cesarzowa Masako, w towarzystwie księżnej Kiko, księżnej Hanako, księżnej Nobuko i księżnej Hisako, uczestniczyła w corocznym posiedzeniu Japońskiego Czerwonego Krzyża, którego została Honorową Przewodniczącą 1 maja.

Kyodo

Kyodo

The Asahi Shimbun / asahi.com

Jiji

sankei.com

sankei.comW dniach 22-23 maja księżniczka Mako odwiedziła prefekturę Nagano, gdzie odbywał się National Urban Greenery Festival. Do tej pory wydarzenie to było wpisane w kalendarz księcia Fumihito i księżnej Kiko, teraz jednak przeszło na ich córkę. Pierwszego dnia wizyty księżniczka Mako odwiedziła park i Tensan Silk Museum w mieście Azumino.

sankei.com

sankei.com

Drugiego dnia wzięła udział w festiwalu i zasadziła sadzonkę wiśni.

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

fnn.com

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

Tymczasem Cesarz Naruhito 23 maja wręczał medale i ordery zasługi w Pałacu Imperialnym.

Jiji

21 maja księżna Takamado zobaczyła wystawę 41st Japan New Craft Exhibition: Special Project 2nd Student Selection Exhibition w National Art Centre.

Facebook

Facebook

23 maja księżna pojawiła się na otwarciu 59. Wystawy Orchidei "Enjoying the Early Summer Orchid" zorganizowanej przez Japan Amateurs Orchids Society (JAOS).

Facebook

Facebook

Emerytowana Para Cesarska Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko 24 maja byli obecni na koncercie muzyki klasycznej "21st Beppu Argerich Music Festival" argentyńskiej pianistki Marthy Argerich i japońskiego dyrygenta Seiji Ozawa w Opera Concert Hall w Tokio. Wszystkie zyski z tego koncertu zostały przekazane na cel charytatywny - wpłynęły na konto Pinocchio Project.

Jiji

Kyodo

24 maja wieczorem księżna Hisako uczestniczyła w 23. charytatywnym koncercie Nippon Taiko Charity Concert, w tym roku organizowanego na rzecz organizacji BirdLife International pod patronatem księżnej.Z kolei 25 maja księżna była obecna na festiwalu "Ima no Africa" w Jokohamie.
Bhutan

17 maja król Jigme Khesar przyjął list uwierzytelniający od nowej Ambasador Indii. Ruchira Kamboj jest pierwszą kobietą na stanowisku indyjskiego Ambasadora w Bhutanie.

HM King Jigme Khesar

23 maja król przewodniczył otwarciu drugiej sesji Parlamentu.

HM King Jigme Khesar Facebook


Jordania

8 maja królowa Rania z grupą kobiet i sierot z różnych stron Jordanii odbyła tradycyjną 'umrah' - pielgrzymkę do Mekki, którą każdy muzułmanin powinien odbyć raz do roku.

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

20 maja królowa Noor z wnuczkami, 12-letnią księżniczką Haalah bint Hashim (córką młodszego syna Noor i Husseina, księcia Hashima, i jego żony Fahdah) oraz 10-letniej księżniczki Hayi bin Hamzah (córką starszego syna, księcia Hamzaha, z pierwszego małżeństwa z księżniczką Noor) uczestniczyła w tradycyjnym iftarze - posiłku spożywanym w czasie postu Ramadanu po zachodzie słońca - wydanym dla 300 dzieci w Intercontinental Hotel.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

22 maja królowa Noor wzięła udział w ceremonii zamknięcia fazy budowania potencjału dla 46 organizacji charytatywnych z prowincji Irbid, Balqa i Aqaba.

Twitter

Twitter

Twitter

Ostatnio królowa Rania wydała iftar dla młodych kobiet, liderek i działaczek z różnych dziedzin.

therealmyroyals.com

Tumblr

Tumblr

TumblrKsiążę Hussein kilka dni temu wręczył dyplomy ukończenia szkoły King's Academy swoim kuzynom, księżniczce Raji'i i jej bratu bliźniakowi księciu Muhammadowi (dzieciom księcia Talala z Jordanii, wnuka króla Talala i tym samym kuzyna pierwszego stopnia króla Abdullaha). Na ceremonii, poza dumnymi rodzicami, obecny był także starszy brat rodzeństwa, książę Hussein bin Talal.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

25 maja w Jordanii przypadają tradycyjnie obchody Święta Niepodległości, na których w tym roku obecni byli król Abdullah, królowa Rania, książę Hussein, księżniczka Salma i książę Hashem. Zabrakło księżniczki Iman, która studiuje obecnie na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.
Święto Niepodległości upamiętnia ratyfikację Traktatu Londyńskiego z 25 maja 1946 przez Parlament Jordanii. Akt ten oznaczał koniec Transjordanii jako terytorium pod brytyjskim protektoratem i proklamował Jordańskie Królestwo Haszymidzkie (znane pod tą nazwą od 1949).

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Serbia

25 maja w Oplenac w Topoli odbył się ślub księcia Dushana i Valerie De Muzio. Ceremonii przewodniczyli Biskup Šumadiji Jovan i Biskup Irinej ze wschodniej diecezji Serbskiego Kościoła Prawosławnego w Ameryce. Na ślubie pojawili się członkowie serbskiej rodziny królewskiej oraz rodziny książęcej z Liechtensteinu (matka księcia Dushana urodziła się jako księżniczka Barbara z Liechtensteinu): książę Alexander i księżna Katherine, książę Philip i księżna Danica, książę Michael z Jugosławii, przyrodni brat księcia Dushana przez ich ojca, księcia Alexandra z Jugosławii; czy książę Eugen z Liechtensteinu z żoną i dziećmi i inni. Po ślubie i pamiątkowych zdjęciach nowożeńcy wraz z gośćmi udali się na wesele do Białego Pałacu, podczas którego książę Alexander wygłosił przemówienie.
Książę Dushan urodził się 25 września 1977 w Szwajcarii jako jedyne dziecko zmarłego w 2016 księcia Alexandra z Jugosławii, syna księcia Paula, regenta Jugosławii w imieniu niepełnoletniego króla Petera II; i jego drugiej żony, księżniczki Barbary z Liechtensteinu. Książę Dushan ukończył nauki polityczne i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie McGilla w Montrealu. Przez dziewięć lat pracował w jednej z wiodących na świecie sieci kreatywnych butików (FRED & FARID) w Paryżu i Nowym Jorku, która specjalizuje się w rozwiązaniach społecznych i technicznych dla międzynarodowych marek.
Jego wybranką jest Valerie De Muzio, mająca włoskie korzenie ze strony ojca i węgierskie od matki. Dorastała w New Yersey, a przez ostatnich 25 lat swojego życia mieszkała w Nowym Jorku. Ukończyła New York Fashion Institute for Technology. Pracowała w dziedzinie reklamy modowej i PR dla Gucci, Harper's Bazaar czy W Magazine.
Dushan i Valerie są razem od czterech lat i na co dzień mieszkają prawdopodobnie w Nowym Jorku, gdzie w lipcu ubiegłego roku odbył się ich ślub cywilny.

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Wielka Brytania

Hrabina Sophie 18 maja otworzyła nowy budynek Marden Sports Club.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

22 maja królowa Elżbieta wzięła udział w obchodach 150-lecia sieci sklepów Sainsbury w Londynie.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.comW ogrodach Pałacu Buckingham hrabia i hrabina Wessex oraz księżniczka Eugenie wręczyli nagrody Duke of Edinburgh Gold Awards.

The Duke of York Twitter

newmyroyals.com

The Royal Family Twitter

The Royal Family Twitter

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Wieczorem księżniczka Beatrice i księżniczka Eugenie pojawiły się na Animal Ball Art Show.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Książę William 21 maja zainaugurował nową kampanię Safer Thames, która ma pomóc w zapobieganiu samobójstwom popełnianym przez rzucanie się do rzeki.23 maja królowa Elżbieta odwiedziła British Airways z okazji ich 100-lecia.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk
Zara Tindall w tym czasie startowała w zawodach w Norfolk.

Twitter

Twitter

Dziś królowa Elżbieta z synem Edwardem i wnuczką Lady Louise została zauważona w drodze na niedzielne nabożeństwo w Balmoral w Szkocji, do której udała się na kilka dni, przypuszczalnie w związku z 200. rocznicą narodzin królowej Victorii. Monarchini wróci do stolicy najprawdopodobniej we wtorek, jako że w środę będzie gospodynią kolejnego Garen Party. Na czas wizyty w Szkocji zatrzymała się w Craigowan Lodge, ponieważ zamek Balmoral jest obecnie otwarty dla zwiedzających.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

8 komentarzy:

 1. Królowa trzy razy pod rząd w niebieskim i trzy razy promiennie.
  Masako prezentowała się bardzo młodzieńczo w marynarskim kostiumiku.Na razie wygląda,jakby tytuł cesarzowej nie był dla niej obciążeniem,wydaje się być zrelaksowana i zadowolona.Mam nadzieję,że moje obserwacje są zgodne z rzeczywistym samopoczuciem Masako.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja odnoszę takie samo wrażenie :) W dodatku wydaje mi się, że cała rodzina cesarska zwarła szeregi aby sprawnie przetrwać te wszystkie zmiany. Bardzo widać jak ich jest mało i "łatają " jak się da aby sprostać wszystkim oficjalnym obowiązkom. Dwie osoby odeszły na emeryturę a w nowym pokoleniu raptem jest tylko dwoje nastolatków.

  Miło było przeczytać o królowej Noor. Zastanawiałam się co u niej słychać a w tych ich powiązaniach rodzinnych nie łapię się ...


  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też wydaje, że Masako wygląda znacznie lepiej i pogodniej niż jeszcze parę miesięcy temu. Cieszę się bardzo z tego. Moze jako cesarzowa po prostu czuje się pewniej :) Oby tak dalej!

   Usuń
 3. W końcu, Nicolas ojcem dziewczynki, długo trzeba było czekać. Będzie osobna notka do tego czy zrobisz razem ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna ta granatowa sukienka Sophie w kwiaty

  OdpowiedzUsuń
 5. Masako miała bardzo ładny strój.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ogromnie się cieszę widząc radosną Cesarzową Masako :)
  Oby tak dalej. Myślę, że możesz mieć rację Karolino Joanno

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak Cesarzowa Masakowo w dobrej formie, zrelaksowana i wygląda, że dobrze sie czuje na nowy miejscu i cieszymy sie równiez.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.