niedziela, 12 maja 2019

Data i miejsce ślubu księcia Jeana-Christophe Bonaparte


Kilka dni temu pojawił się wywiad magazynu Le Figaro z księciem Jeanem-Christophe Napoléonem Bonaparte, obecnym pretendentem do tronu Francji jako potomkiem słynnego Cesarza Napoleona. Wywiad dotyczył niczego innego jak zbliżającego się ślubu 32-letniego księcia z hrabianką Olympia von und zu Arco-Zinneberg.

Le Figaro / lefigaro.fr


Niestety, nie mam dostępu do artykułu z wywiadem, dlatego też nie mogę go dla Was przetłumaczyć. Bezpośredni link do strony z wywiadem znajdziecie tutaj. Niemniej z dostępnego fragmentu wynika, że ślub Jeana-Christophe i Olympii odbędzie się 19 października tego roku w Les Invalides w Paryżu, wielkim kompleksie budynków we francuskiej stolicy wzniesionym z inicjatywy króla Ludwika XIV na lewym brzegu Sekwany. Na jego terenie mieści się Kościół Inwalidów (fr. Dôme des Invalides), w którym spoczywają prochy Napoleona Bonaparte, przodka Jeana-Christophe, a także Pałac Inwalidów. Musicie przyznać, że to wręcz idealne miejsce na ślub tej pary.

dailymail.co.uk

Jak czytamy też w dostępnym fragmencie, nadchodzący ślub napawa Jeana-Christophe "radością i spokojem".

Książę Jean-Christophe, często nazywany od ostatniego imienia księciem Napoléonem, jest potomkiem w linii męskiej młodszego brata Cesarza Napoleona, księcia Jerome'a, który dla Jeana-Christophe był prapradziadkiem.

dailymail.co.uk

Z kolei jego wybranka, 31-letnia hrabianka Olympia von und zu Arco-Zinneberg, jest prawnuczką ostatniego Cesarza Austrii Karla I i Cesarzowej Zity. Stąd też para w swoim drzewie genealogicznym ma wspólnych przodków, właśnie Cesarza Napoleona i jego drugą żonę, austriacką arcyksiężniczkę Marie Louise. Olympia nie jest jednak jej bezpośrednia potomkinią (Marie Louise i Napoleon doczekali się razem tylko jednego syna, Napoleona, który jednak zmarł bezdzietnie w wieku 21 lat), wywodząc się od jej młodszego brata, późniejszego Cesarza Austrii Ferdinanda I, który dla hrabianki był praprapradziadkiem.

dailymail.co.uk

Po ponad 200 latach od ślubu Cesarza Francuzów z austriacką arcyksiężniczką niegdyś jedne z najpotężniejszych rodów panujących w Europie ponownie się połączą. Jednak ślub sprzed wieków, w marcu 1810, został zawarty z przyczyn czysto politycznych jako sojusz pomiędzy Cesarstwem Francuskim a Cesarstwem Austriackim, a zbliżający się ślub, jak zapewnia Jean-Christophe w wywiadzie, nie ma nic wspólnego z politycznymi ambicjami. 

dailymail.co.uk

"To raczej historia miłości niż ukłon w stronę historii. Kiedy spotkałem Olympię, zanurzyłem się w jej oczach, a nie jej drzewie genealogicznym. Potem mogliśmy się uśmiechnąć na ten historyczny zbieg okoliczności."

Twitter

Olympia studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie w Yale i przypuszcza się, że poznała swojego narzeczonego, spędzając semestr w Paryżu na wymianie studenckiej. 

Jak powiedział Le Figaro Jean-Christophe, ich małżeństwo jest "owocem europejskiego pojednania i budownictwa, w które wierzę ogromnie." Zdradzając miejsce i datę ślubu dodał, że czuje głębokie zaangażowanie i poczucie obowiązku wobec Francji, i chce uhonorować dziedzictwo swoich przodków.

noblesseetroyautes.com

Dodał też: "Bonapartowie zawsze byli nowoczesnymi mężczyznami w awangardzie i pomagali swojej epoce iść naprzód, i postaciami, które zbudowały swoje życie z niezwykłą swobodą. Zdecydowanie zamierzam kontynuować moje dziedzictwo w tym kierunku."

Inne szczegóły ślubu powinniśmy poznać w późniejszym terminie. Wiadomo na razie, że para po ślubie zamierza pozostać w Londynie, gdzie obecnie mieszkają.

4 komentarze:

 1. "Książę Jean-Christophe, często nazywany od ostatniego imienia księciem Napoléonem, jest potomkiem Cesarza Napoleona w linii męskiej przez jego młodszego brata, księcia Jerome'a, który dla Jeana-Christophe był prapradziadkiem."
  Jean-Christophe NIE JEST!!!! POTOMKIEM Napoleona Bonapartego!
  Nie wprowadzaj w blad. Jest jego krewnym, ale potomkiem jego brata!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale po co od razu te nerwy? �� Świat się zawalił od tej pomyłki? Więcej luzu, to tylko artykuł na blogu, wystarczy sprostować... Pozdrawiam serdecznie wszystkich, autorce dziękuję za ciekawy wpis. Milka

   Usuń
  2. Zgadzam się w zupełności, że nie jest potomkiem Napoleona I Bonaparte bo Napoleon I dokonał apostazji podczas koronacji w 1804 roku. Cesarzem Narodu Francuskiego został Jego Casarska i Królewska Wysokość Arcvkardynał Kamerling na Katedze Notre Dame. Następnie przyją abdykację Cesarza Rzymu Świętego Narodu Niemieckiego, bo Cesarz Rzymu musiał zostać Cesarzem Austrii. Napoleon II został jak widać Królem Rzymu i to jest właśnie niewytłumaczalne.
   Ten ślub to chyba spełnienie marzeń dwóch rodów szlacheckich Europy.

   Książę Napoleon,
   Cesarz Rzymu Świętego Narodu Niemeckiego,
   Cesarz Austrii, Francji i Narodu Francuskiego,
   JM Arcykról .....

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.