poniedziałek, 15 października 2018

Chrzciny księżniczki Jacinthe


Czy już ochłonęliście po radosnych porannych nowinach? Możliwe, że jeszcze nie, ale my mamy dla Was kolejne wieści. Tak jak Wam pisałyśmy przy okazji publikacji pierwszych zdjęć księżniczki Jacinthe, najmłodszej pociechy księcia Jeana (pretendenta do tronu Francji z linii orleańskiej) i księżnej Philomeny, jej chrzciny odbyły się w minioną sobotę, 13 października, jednak dopiero teraz pojawiło się więcej informacji i oczywiście wyraźniejsze zdjęcia.

Embed from Getty Images


Nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 14.30 w kościele Saint Pierre w Dreux. Wybór tego miejsca nie jest zbyt dużym zaskoczeniem, to parafia, do której należy rodzina od 2011, kiedy para jeszcze wówczas z dwójką dzieci przeniosła się tutaj na stałe. W tym samym kościele została także ochrzczona dwójka z czwórki starszego rodzeństwa małej Jacinthe, księżniczka Louise-Marguerite 31 sierpnia 2014 (miesiąc po narodzinach) i książę Joseph 26 czerwca 2016 (w wieku niespełna czterech tygodni). Chrzest najstarszych dzieci księcia i księżnej Vendôme, księcia Gastona i księżniczki Antoinette odbył się odpowiednio w Bazylice Sainte Clotilde w Paryżu i Katedrze św. Szczepana w Wiedniu.

Embed from Getty Images

Na rodziców chrzestnych księżniczki Jacinthe para wybrała:
 • księcia Pierre'a d'Orleans (bratanka księcia Jeana, 15-letniego syna jego młodszego brata, księcia Eudesa);
 • księcia Charlesa-Philippe'a d’Orléans, kuzyna pierwszego stopnia księcia Jeana (obaj mają za dziadka księcia Henri'ego IV, hrabiego Paryża, który zmarł w 1999) - na poniższym pierwszym zdjęciu pierwszy od lewej;
 • hrabiego pułkownika Hervé'a de Solages - na poniższym pierwszym zdjęciu drugi od prawej;

Embed from Getty Images

 • księżną Gramont Catherine, wdowę po zmarłym w 2014 14. księciu Gramont i matkę obecnego, 15. księcia Gramont - na powyższym pierwszym zdjęciu trzecia od lewej;
 • księżniczkę Marię-Immaculatę z Liechtensteinu, siostrzenicę i zarazem chrześniaczkę księcia Jeana, córkę księcia Gundakara i księżnej Marie z Liechtensteinu;
 • księżną Silvię d'Arenberg, żonę księcia Arenberg Pierre'a - na powyższym pierwszym zdjęciu druga od lewej.
Embed from Getty Images

Nabożeństwo odprawił ksiądz Christophe Besnier, a do chrztu Jacinthe trzymała matka chrzestna księżna Gramont. Po chrzcinach goście zostali zaproszeni do rezydencji książęcej pary na małe przyjęcie i tam też odbyła się sesja zdjęciowa.

Embed from Getty Images

Wśród gości znaleźli się także babcia, księżna Montpensier, ciotka, księżniczka Blanche (starsza siostra księcia Jeana), książę Castro Carlo z Królestwa Obojga Sycylii i księżna Diane (żona księcia Charlesa Philippe'a, ojca chrzestnego). Zabrakło siostry księżnej Philomeny, która sama pod koniec września (28.09) została po raz pierwszy mamą bliźniąt. Na świat przyszli dwaj chłopcy, Alfonso i Drogo, dzieci hrabiego Jeana d'Haussonville.

Embed from Getty Images

Na ceremonii nie mogło zabraknąć starszego rodzeństwa małej Jacinthe. Książę Gaston pełnił specjalną rolę - ministranta.

Embed from Getty Images


la-couronne.org

la-couronne.org

Embed from Getty Images

 

3 komentarze:

 1. Mała jest słodka :) I jaki kościół piękny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny,rodzinny i kameralny chrzest,ale mała ma więcej królewskich chrzestnych niż niejeden przedstawiciel panujących rodów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mały, cichy chrzest :) Jacinthe jest urocza.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.