niedziela, 7 października 2018

Szczegóły ślubu księżniczki Eugenie, ślub w Hiszpanii, wizyta we Francji i Liechtensteinie + więcej


Rumunia / Francja / Liechtenstein

29 września księżniczka Margareta i książę Radu przybyli z dwudniową wizytą do Francji, w czasie której odwiedzili dwa miasta Soultzmatt i Haguenau w Alzacji. Rankiem zostali odznaczeni Honorowym Obywatelstwem Soultzmatt. Natomiast po południu oddali hołd rumuńskim żołnierzom poległym w Alzacji i Lotaryngii w czasie I wojny światowej, odwiedzając rumuński cmentarz wojskowy w miejscowości Soultzmatt we Francji w departamencie Górny Ren. Następnie para zasadziła dwa pamiątkowe drzewa po prawej i po lewej stronie postawionego w 1924 przez ówczesną parę królewską Rumunii Ferdinanda i Marię krzyża.
Była to piąta tego typu wizyta rumuńskiej rodziny królewskiej w Soultzmatt, podobne miały miejsce w 1924, 1936, 1986 i 2017; a także pierwsza po 32 latach księżniczki Margarety. Wcześniej odwiedziła Soultzmatt w 1986 razem z rodzicami, zmarłymi już królem Mihaiem i królową Anne.
Na koniec dnia para uczestniczyła w kolacji wydanej przez burmistrza Soultzmatt Jeana-Paula Diringera.

romaniaregala.roromaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

30 września, drugiego dnia wizyty we Francji księżniczka Margareta i książę Radu odwiedzili miasto Haguenau w Alzacji, 25 kilometrów na północ od stolicy regionu, Strasburga. W mieście pochowanych jest 475 z 2344 Rumunów więzionych w Alzacji przez armię niemiecką w czasie I wojny światowej w latach 1917-1918, którzy zmarli z zimna, głodu, chorób i nieludzkich warunków. Wizyta rozpoczęła się od prawosławnej ceremonii upamiętniającej w National Necropolis, po której para złożyła wieniec na rumuńskich nagrobkach. Następnie zostali oficjalnie powitani w Ratuszu przez burmistrza z udziałem lokalnych, regionalnych i departamentalnych urzędników.


romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

W dniach 1-2 października para złożyła wizytę w Liechtensteinie z okazji 20-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Liechtensteinem a Rumunią wypadającą dokładnie 12 grudnia 1997. Początkowo wizytę planowano w dniach 11-12 grudnia ubiegłego roku, jednak z powodu śmierci króla Mihaia została ona przesunięta.
Król Mihai odwiedził Liechtenstein na początku lat 90. XX wieku na zaproszenie księcia Hansa Adam, który z kolei odwiedził Rumunię w 2015. Książę Alois odwiedził Rumunię dwukrotnie, najpierw w 2007, a następnie 2011 roku, kiedy towarzyszyła mu także księżna Sophie.
Pierwszego dnia wizyty Margareta i Radu odwiedzili Muzeum Narodowe Liechtensteinu, gdzie zostali oprowadzeni po wystawie "Elegance and Savour" prezentującej rzadką chińską sztukę. Następnie byli gośćmi Narodowego Komitetu Olimpijskiego, w którym spotkali się z jego patronką,  księżniczką Marią-Anunciatą, drugim dzieckiem i starszą z dwóch córek księcia Nikolausa i księżniczki Margarethy (starszej siostry Wielkiego Księcia Henri'ego). Tutaj dyskutowano o wzajemnej współpracy między Komitetami Olimpijskimi Liechtensteinu a Rumunii. Po południu natomiast odwiedzili Liechtenstein University współpracującym z Uniwersytetem Architektury w Bukareszcie i Alexandru Ioan Cuza University w Iași.
Na koniec dnia zostali zaproszeni na zamek Vaduz przez księcia Hansa Adama, księcia Aloisa i księżną Sophie.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Drugi dzień wizyty goście spędzili w towarzystwie księżnej Sophie. Rano odwiedzili centrum Fundacji Księżnej Sophie z Liechtensteinu dedykowane młodym rodzinom, przyszłym matkom i dzieciom w mieście Buchs w Szwajcarii. Fundacja została założona przez księżną czternaście lat temu i dostarcza wsparcie psychologiczne i edukację przyszłym matkom i młodym rodzicom i ma ośrodki w Liechtensteinie, Austrii i Szwajcarii. Następnie z powrotem w Liechtensteinie trójka odwiedziła Czerwony Krzyż Liechtensteinu, którego Sophie jest Honorową Przewodniczącą od 2015, i dowiedziała się więcej na temat projektów, nad którymi pracuje obecnie LCK. Na koniec wizyty na ręce księżniczki Margarety przekazano prezent dla Rumuńskiego Czerwonego Krzyża - ambulans potrzebny w nagłych sytuacjach. Goście spotkali się także z członkami jednego z zespołów ratowniczych.


romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

1 października księżniczka Maria była obecna na konferencji "Good Practices for a Beautiful Old Age", nowym projekcie Fundacji Księżniczki Margarety z Rumunii.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

2 października natomiast była obecna na "Niemieckim Dniu Jedności" na zaproszenie Ambasadora Niemiec w Bukareszcie, który odbył się się w hotelu Hotel Radisson Blu w stolicy Rumunii.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

4 października natomiast była obecna na corocznym koncercie charytatywnym na zaproszenie Organizacji Humanitarnej Concordia, który odbył się w Teatrze Odeon w Bukareszcie, podczas którego księżniczka zabrała głos. Zebrane środki zostaną wykorzystane na rozwój Ośrodków dla Dzieci i Rodzin w Ploiești, jednego z projektów Organizacji Humanitarnej Concordia, której księżniczka Maria jest patronką.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Księżna Sophie wzięła udział w ceremonii inaugurującej budowę nowego budynku Czerwonego Krzyża Liechtensteinu.
 
Twitter

 
Szwecja

4 października król Carl Gustaf przyjął listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów Ghany, Malawi, Austrii czy Sudanu.

Sanna Argus Tirén/Kungl. Hovstaterna


Sanna Argus Tirén/Kungl. Hovstaterna

Następnie razem z księżniczką Victorią i księciem Danielem wziął udział w przyjęciu dyplomatycznym na Zamku Królewskim.

Henrik Garlöv/Kungl. Hovstaterna

Henrik Garlöv/Kungl. Hovstaterna

Henrik Garlöv/Kungl. Hovstaterna


Dzisiejszy dzień książę Carl Philip i księżna Sofia prawdopodobnie z synami spędzili w Hykjeberget w Älvdalen.
Wielka Brytania

Księżniczka Eugenie została zauważona w drodze do Windsoru, nadzorując ostatnie przygotowania do ślubu. Dzisiaj opublikowano kolejne szczegóły piątkowej uroczystości. Wiadomo, że Arcybiskup Yorku napisał na tę okazję specjalną modlitwę, która zostanie odczytana w czasie nabożeństwa. Biskup Windsoru wygłosi kazanie, przed nim także para złoży przysięgę małżeńską. Dyrektor muzyczny Kaplicy św. Jerzego skomponował melodię do dwóch hymnów, które usłyszymy. W czasie nabożeństwa wystąpi Royal Philharmonic Orchestra RPO (którą swoim patronatem obejmuje książę Yorku), na której czele stanie James Williams, a także znany śpiewak Andrea Bocelli. Wiadomo także, że usłyszymy fanfary w wykonaniu trębaczy z Band of the Household Cavalry. Wybranie tego zespołu odzwierciedla historię rodziny Jacka, którego dziadek, sir Jack Coke, służył jako oficer w Scots Guards. Udział w ceremonii będą mieli także członkowie gwardii Nijmegen Company Grenadier Guards, której pułkownikiem jest książę Yorku, którzy utworzą przejście dla młodej pary wychodzącej z kaplicy św. Jerzego po ślubie. Natomiast kiedy udadzą się w przejazd karocą, usłyszymy szkockie pieśni wykonane przez 2. Batalion Royal Regiment of Scotland.
Przygotowaniem tortu zajęła się Sophie Cabot z Londynu, ujawniono, że będzie to tradycyjne ciasto o nowoczesnym wyglądzie w kolorze aksamitnej czerwieni i czekolady inspirowane kolorami jesieni, ozdobione cukrowymi dekoracjami, w tym także przypominającymi bluszcz.

Twitter

Twitter

Twitter

4 października księżniczka Beatrice została zauważona w klubie Mayfair.

Twitter

Twitter

5 października hrabina Sophie przyjęła na zamku Windsor kobiecą drużynę piłkarską The Indian Under-17 Women składającą się z kobiet pochodzących ze slumsów w Bombaju i wiejskich części stanu Jharkhand we wschodnich Indiach.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Dzisiaj hrabia i hrabina Wessex rozpoczęli kolejną oficjalną wizytę, tym razem w Estonii, z okazji 100-lecia odzyskania przez nią niepodległości.

The Royal Family Twitter

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Dzisiaj królowa Elżbieta udała się na niedzielne nabożeństwo do Crathie Kirk w Balmoral. Tym razem towarzyszyli jej książę Walii, księżna Kornwalii i siostrzenica, Lady Sarah Chatto. Na dniach monarchini powinna wrócić ze Szkocji do Londynu, tym bardziej, że już w piątek odbędzie się ślub jej wnuczki.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk


Luksemburg

Pojawiło się nowe/stare zdjęcie Claire i Felixa wykonane podczas ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Cannes.Dzisiaj Wielki Książę Henri uczestniczył w obchodach zorganizowanych dla uczczenia solidarności i odwagi Luksemburczyków podczas niemieckiej okupacji w latach 1940-1945.

SIP / Charles Caratini

SIP / Charles Caratini

SIP / Charles Caratini


Serbia

27 września książę Alexander i księżna Katherine uczestniczyli w otwarciu wystawy obrazów "Art Awaiting Justice – 5 October 2000".

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

2 października para książęca odwiedziła miasto Zrenjanin w północno-wschodniej części Serbii, gdzie uczestniczyli w oficjalnym powitaniu przez władze miasta i późniejszym przyjęciu w Ratuszu, a następnie przespacerowali się ulicą Króla Petera I Karadjordevic, odwiedzili Muzeum Narodowe Zrenjanin, a na koniec wzięli udział w koncercie Royal Strings of St. George, której patronem jest książę Philip, w Teatrze Narodowym "Tosa Jovanovic".

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

3 października para uczestniczyła w charytatywnej kolacji w Białym Pałacu, której celem była zbiórka funduszy na rozbudowę budynku Wydziału Nauk Politycznych. Kolację zorganizowała fundacja HRH Crown Prince Alexander’s Foundation for Education and Culture. Dzięki rozbudowie budynku zostaną zapewnione lepsze warunki do nauczania studentów, wykorzystując nowoczesną technologię, nowocześnie wyposażoną bibliotekę, Internet, komputery i dostęp do elektronicznych baz danych, a także lepsze warunki dla praktycznej i teoretycznej pracy dla przyszłych dziennikarzy, tworząc Centrum Medialne.

royalfamily.org

royalfamily.org

4 października księżna Katherine razem z rodziną Wuchenich otworzyła nowy plac zabaw dla dzieci w centrum dla dzieci bez opieki rodzicielskiej "Jovan Jovanovic Zmaj" działającym pod kierownictwem Centrum Ochrony Niemowląt, Dzieci i Młodzieży "Zvecanska". Sponsorem budowy placu zabaw była fundacja rodziny Wuchenich, Foundation of John and Mildred Medic Wuchenich, będąca jednym z największych indywidualnych darczyńców Lifeline Chicago Humanitarian Foundation, której patronką jest księżna.

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

Później tego dnia księżna w towarzystwie księcia Alexandra pojawiła się na otwarciu wystawy "Tradition for the future, throughout the silk threads" w Galerii Postępu zorganizowanej przez Studio Maruska pod przewodnictwem jej dyrektor generalnej Maruski Topalovic, jednej z odnoszących największe sukcesy kobiet-przedsiębiorców w Serbii. Studio Maruska to rodzinna firma, która poprzez sztukę tworzy wyjątkowe produkty wykonane z luksusowych materiałów. Na zorganizowanej wystawie znalazły się szale z różnymi motywami serbskiej sztuki, których część była inspirowana motywami z sufitu piwnicy Pałacu Królewskiego, namalowane przez rosyjskiego architekta Nikolaia Krasnowa, który został zatrudniony przy budowie Pałacu.

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

Dzisiaj przypada 1. rocznica ślubu księcia Philipa i księżnej Danici klik.Japonia

Książę Fumihito i księżna Kiko odwiedzili prefekturę Yamaguchi, gdzie uczestniczyli w National Urban Greenery Festival, zobaczyli wystawę kwiatów oraz odwiedzili most Kintai i zakład opieki zdrowotnej.

Twitter


Twitter

Twitter


6 października księżniczka Mako obejrzała zmagania tenisistów podczas 6. dnia Japan Open Tennis Championships Rakuten Open.


Twitter

Twitter

Twitter

1 października księżna Hisako i księżniczka Ayako odwiedziły świątynię Daikakuji w prefekturze Kioto, gdzie uczestniczyły w rytuale otwarcia księgi Sutra Serca, jeden z najbardziej znanych na świecie tekstów buddyjskich, napisanej ponoć przez Cesarza Saga.


Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

2 października Cesarz Akihito wziął udział w ceremonii poświadczania nowych ministrów w rządzie premiera Shinzo Abe, który został wybrany na kolejną kadencję z ramienia Partii Liberalno-Demokratycznej LDP, pełniąc ten urząd od grudnia 2012, a wcześniej także przez rok, od 2006 do 2007.
4 października Cesarz zaprzysiągł także nowych wiceministrów.

imperialfamilyjapan.wordpress.com

imperialfamilyjapan.wordpress.com

5 października natomiast spotkał się z Prezydentem Tadżykistanu.

imperialfamilyjapan.wordpress.com


Albania

Kilka dni temu księżna Elia pojawiła się na festiwalu Guam Albania.

HRH Crown Princess Elia Instagram

HRH Crown Princess Elia Instagram

HRH Crown Princess Elia Instagram

HRH Crown Princess Elia Instagram

Znamy już przynajmniej przypuszczalny powód nieobecności Elii na ślubie Nicolasa i Aliny. Dzisiaj zamieściła zdjęcie z "ostatniego dnia zdjęć" do nowego filmu w reżyserii znanego albańskiego reżysera Gjergja Xhuvani, którego filmu dwukrotnie (w 2001 i 2009) były zgłaszane do Oscarów w kategorii "Najlepszy film anglojęzyczny". Statuetki wprawdzie nie zdobył, ale w swoim dorobku może poszczycić się inną, równie prestiżową - Nagrodą Młodych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za film Parullat z 2001.

HRH Crown Princess Elia Instagram
Holandia

 5 października królowa Maxima odwiedziła Utrecht, gdzie wzięła udział w obchodach 20-lecia  Leidsche Rijn.


Twitter

Twitter

Twitter

Twitter
newmyroyals.comMonako

Księżniczka Caroline i Charlotte Casiraghi wręczyły nagrody Prince Pierre Foundation.


Twitter

Twitter

Twitter

Twitter
Hiszpania

Król Felipe i królowa Letizia 5 października w Paryżu w towarzystwie Prezydenta i Pierwszej Damy Francji zobaczyli wystawę "Miró, la couleur de mes rêves", na której znalazły się dzieła hiszpańskiego malarza i rzeźbiarza Joana Miró.


Casa Real de S.M. el Rey Twitter

Casa Real de S.M. el Rey Twitter

Casa Real de S.M. el Rey Twitter

Casa Real de S.M. el Rey TwitterKrólowa Sofia 6 października była obecna na ślubie 15. księcia Huéscar Fernando Fitz-James Stuart, najstarszego syna i zarazem następcy księcia Alby Carlosa, i swojej imienniczki, Sofii Palazuelo w Pałacu Liria  w Madrycie, rezydencji księcia Alby.

hola.com

hola.com

hola.com

hola.com

Post udostępniony przez Juan Rico Flores (@juanricoflores)Dania

Królowa Małgorzata przyjęła listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów Ukrainy, Portugalii, Francji, Zambii i Mali.


Twitter
Bułgaria

Księżna Miriam, synowa ostatniego cara (króla) Bułgarii Simeona II, wdowa po zmarłym w 2015 księciu Kardamie, z synem księciem Borisem, obecnym spadkobiercą cara Simeona, była obecna na inauguracji nowej wystawy Szejka Rashida Al Khalifa z Bahrajnu "Penumbra: Textured Shadow, Colored Light" w galerii Saatchi w Londynie.

Twitter


Tajlandia

Księżniczka Maha Chakri Sirindhorn, siostra króla Mahy, otworzyła wystawę Chai Thung Agricultural and Coffee Projects Exhibition.

Twitter

Twitter

Twitter


Jordania

4 października królowa Rania była obecna na ceremonii zamknięcia dwudniowego TRT World Forum 2018 w Stambule. Jest to drugie coroczne międzynarodowe forum tureckiej telewizji publicznej TRT, w tym roku odbywające się pod hasłem "Wizualizacja Pokoju i Bezpieczeństwa w Rozdrobnionym Świecie".

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

 

12 komentarzy:

 1. Mamy w tym roku sezon na bardzo proste suknie ślubne myślę że Eugenia postawi jednak na koronki o bardziej ksiezniczkowy styl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie to samo pomyślałam.Mam nadzieję,że jednak Eugenie jako prawdziwa księżniczka nie poszczędzi nam trochę koronek i tiulów:)

   Usuń
  2. ja tylko mam nadzieję (patrząc na jej styl), że nie będzie to tandetne połączenie, bo czasami co za dużo to nie zdrowo

   Usuń
  3. Osobiscie nie znoszę tiulu, a suknia hiszpanśkiej panny młodej - śliczna!

   Usuń
  4. https://www.pudelek.pl/artykul/136742/hiszpanski_ksiaze_fernando_wzial_slub_tak_wygladala_bajkowa_uroczystosc_zdjecia_s/foto_1#s1

   Usuń
 2. Za to Beatrice mnie pozytywnie zaskoczyła stylizacją z klubu Mayfair

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy możesz coś wiecej napisać o ksieciu Radu jako wojskowym? z góry dziekuje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli to propozycja osobnego postu to wolałabym żebyś napisał/a ją w odpowiedniej zakładce, żebym o niej nie zapomniała. Jeśli tylko pytanie to z tego co pamietam wspominałam o tym w jednym z postów z aktualnosciami, niestety w tej chwili nie jestem pewna w którym ani kiedy ale w wolnej chwili poszukam linka

   Usuń
 4. Charlotte strasznie zaniedbana. Rozumiem końcówka ciąży, ale bez jaj.

  OdpowiedzUsuń
 5. Królowa Letizia wyglądała pięknie w tej sukience.
  Suknia panny młodej skromna ale piękna :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na ślubie księcia Fernado była królowa Zofia.Czy książę jest jakoś powiązany z hiszpańską rodziną królewską?Proszę o odpowiedź jeżeli coś wiadomo.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.