piątek, 26 października 2018

Z królewskiego dziennika - samotny król


Powrót serii o królowej Oldze oznacza również powrót innych postów historycznych. Mimo że wydają się one tylko "dodatkową" ciekawostką na temat jej rodziny, wydarzenia, które opisujemy przynajmniej w tym oraz następnym poście są istotne dla zrozumienia późniejszych losów greckiej królowej.

archaeology.wikiOdseparowany od krewnych król Aléxandros z każdym dniem stawał się coraz bardziej przygnębiony, nie dziwi zatem fakt, że związał się z jedyną życzliwą mu osobą w jego otoczeniu, nawet jeśli była tylko córką koniuszego. Aspasia Manos, bo o niej mowa, uchodziła za niezwykle atrakcyjną kobietę, a greckiego monarchę znała już od dzieciństwa. 

unofficialroyalty.com

Dziewczyna zaintrygowała również brytyjskiego pisarza u agenta wywiadu Comptona Mackenziego, który opisał ją jako "piękną o profilu godnym bogini". Cechował ją dodatkowo silny charakter - Brytyjczyk z zachwytem obserwował, jak "ta wspaniała młoda kobieta wygłaszała znakomitą tyradę przeciwko ciemiężycielom ojczyzny". Uroda i ognisty charakter sprawiły, że Aleksander nie był w stanie się jej oprzeć. Oferowała samotnemu monarsze towarzystwo, którego tak bardzo łaknął, odkąd jego rodzina została wypędzona z Grecji. Aleksander postanowił poślubić Aspasię - jedyną osobę w pobliżu, która go wspierała i kochała.
Fragment książki J.P. Gelardi "Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji"

wikipedia.org

12 czerwca 1917 Aléxandros ujawnił swojemu ojcu związek z Aspasią i poprosił o zgodę na jej poślubienie. Król Konstantinos był jednak przeciwny i nalegał, by syn poczekał z zaręczynami do końca wojny. Małżeństwo króla z kobietą bez arystokratycznych korzeni w tamtym czasie uchodziło jeszcze za nie do pomyślenia. Związek z Aspasią Manos spotkał się z dezaprobatą nie tylko króla Konstantinosa, ale też królowej Zofii, premiera Wenizelosa czy Greków. Aléxandros jednak nie zamieszczał odpuścić.

Król Alexander i Aspasia Manos - Facebook

Wkrótce po jego stronie opowiedziała się Wielka Brytania. W marcu 1918 z wizytą do Grecji przybył książę Connaught i Strathearn, Arthur, trzeci syn królowej Victorii i księcia Alberta, aby wręczyć greckiemu monarsze Order Łaźni, brytyjskie odznaczenie oficjalnie ustanowione przez króla Jerzego I w XVIII wieku, nadawane początkowo za męstwo. Aléxandros obawiał się, że przy okazji książę przedstawi mu propozycję małżeństwa z księżniczką Mary, jedyną córką króla Jerzego V i królowej Marii, aby wzmocnić stosunki grecko-brytyjskie. Mile się zaskoczył, gdy gość poprosił o spotkanie z Aspasią Manos, a później, ku radości greckiego króla, powiedział, że gdyby był młodszy, sam by się z nią ożenił.

Księżniczka królewska Mary, późniejsza hrabina Harewood - wikipedia.org

Małżeństwo Aléxandrosa i Aspasii, jakkolwiek nikomu nie było na rękę, musiało zostać zaakceptowane. Brytyjski rząd doskonale zdawał sobie sprawę, że gdyby otwarcie sprzeciwił się planom tego mariażu, król mógłby abdykować, aby poślubić ukochaną. Istniało realne niebezpieczeństwo, że w takiej sytuacji Grecja stałaby się republiką. Wielka Brytania straciłaby swoje wpływy w tym kraju na rzecz nowej władzy bądź też Francji. Na żaden z tych scenariuszy nie mogli się zgodzić, wobec czego pozostało im tylko poparcie małżeństwa króla z Aspasią Manos.

pinterest

Król Aleksander potajemnie ożenił się z Aspasią w listopadzie 1919 roku. Wieść szybko się rozniosła. Mieszkańcom kraju nie spodobało się, że monarcha wziął sobie za żonę Greczynkę z ludu, toteż przyjęli ich związek z jawną dezaprobatą. Małżeństwo okazało się szczęśliwe, acz krótkotrwałe.
Fragment książki J.P. Gelardi "Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji"


Źródło: Julia P. Gelardi "Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji", wikipedia.org

4 komentarze:

 1. Nie dziwię się królowi-Aspasia była prześliczna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na drugiej fotce i ostatniej to nie jest Aspasia Manos. To jest jej córka i ta sama córka z mężem. Aspasia była w ciąży gdy jej mąż zmarł. Potem urodziła córkę-pogrobowca tj. Aleksandrę Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Tytuł księżniczki dostała później od kolejnego władcy, bo gdy się urodziła nie przysługiwały jej żadne tytuły, ze względu na morganatyczne małżeństwo rodziców. Pan z ostatniego zdjęcia to mąż księżniczki Aleksandry - Piotr II Karadziordziewić.

  pozdrawiam
  Natalia

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczna dziewczyna i mądra :)
  ania_lroyal

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.