poniedziałek, 13 sierpnia 2018

Abdykacja w Maroku?, co nowego u Sofii, rodzinna wyprawa do Svalbard, wakacje we Francji + więcej


Tajlandia

12 sierpnia królowa Sirikit (wdowa po królu Bhumibolu Adulyadeju i matka obecnego króla Mahy Vajiralongkorna) obchodziła 86. urodziny. Uroczystości z tej okazji z udziałem królowej, jej drugiej z kolei córki, księżniczki Mahy Chakri Sirindhorn, oraz syna króla Mahy odbyły się w pałacu Chitralada Royal Villa w Bangkoku, który był nieoficjalną stałą rezydencją poprzedniego króla Bhumibola Adulyadeja i jego żony. Od jego śmierci w 2016 królowa mieszka tu sama.

TwitterTwitter

Twitter

Twitter


Albania

Książę Leka opublikował na swoim Instagramie zdjęcia z wakacji, które razem z Elią tradycyjnie spędzili we Francji. Odwiedzili Luwr oraz Wersal.
Post udostępniony przez Prince Leka (@princleka)

Księżna Elia także podzieliła się z Nami nowymi wakacyjnymi zdjęciami, dla odmiany ze spaceru po Paryżu.

Elia Zaharia Zogu Instagram

Elia Zaharia Zogu Instagram

Elia Zaharia Zogu Instagram

Elia Zaharia Zogu Instagram


Szwecja

Księżna Sofia udzieliła wywiadu szwedzkiemu programowi Nyhetsmorgon, emitowanemu codziennie rano na kanale TV4, w którym opowiadała m.in. o bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w Internecie. Całość wywiadu będzie wkróce dostępna online.

newmyroyals.com

newmyroyals.com


11 sierpnia król Carl Gustaf i królowa Silvia zobaczyli wystawę Ogrodów Tematycznych w Solliden 2018, podczas której wręczyli nagrody.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Księżna Sofia tego dnia uczestniczyła w festiwalu LMLGA (Let's Make Love Great Again) w Gärdet zorganizowany we wpółpracy Fundacji Księcia Carla Philipa i Księżnej Sofii z organizacją LMLGA. Dwudniowy festiwal ma za zadanie łączyć ludzi wokół przesłania miłości, szczerości i przyjaźni. Księżna wygłosiła przemówienie na temat niebezpieczeństw Internetu i cyberprzemocy.

Z kolei książę Carl Philip wziął udział w wyścigach samochodowych w Lidköping, na których zajął 5. miejsce. Książę obejrzał też inne zawody.


blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt


blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt


Monako

Pojawiły się kolejne zdjęcia z wakacji księcia Alberta i księżnej Charlene z dziećmi w Polinezji Francuskiej i przyjęcia na plaży z udziałem Lady Gagi.

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt


Serbia

Księżna Danica opublikowała na swoim Instagramie zdjęcie ze spaceru z synkiem, niestety nie widzimy na nim małego Stefana.

Post udostępniony przez Dana MAAR (@danamaar)


Maroko

Tymczasem nad monarchią w Maroku dalej zbierają się ciemne chmury. Po niepokojących doniesieniach o rozwodzie króla Mohammeda VI i księżnej Lalli Salli (klik) i równie niepokojącym milczeniu Dworu, ostatnio francuskie media podały, że król wkrótce abdykuje na rzecz jedynego syna!

moroccoworldnews.com

Król Maroka od dawna był postrzegany jako rozrzutny władca, tę opinię podtrzymywała m.in. wydana w 2012 książka Le Roi prédateur, w której autorzy krytykowali jego kosztowne zachcianki i przypominali, że 5 mln jego poddanych żyje na skraju nędzy, z kolei w 2015 miała zostać wydana kolejna podobna publikacja tych samych autorów, którzy jednak zostali aresztowani (więcej o tej sprawie pisała Wam Larissa tutaj). Ostatnio we francuskiej prasie przychylne opinie ponownie zastąpiły te negatywne i, jak zauważają dziennikarze, może to być wstęp do ostatecznego obalenia Mohammeda VI. Źródła serwisu "Algeriepatriotique" donoszą: "Paryż rozważa przyspieszenie wstąpienia na tron młodego Następcy Tronu zanim sprawy w Maroku przybiorą niebezpieczny obrót". 15-letni obecnie książę Moulay Hassan zaczyna pełnić coraz więcej publicznych obowiązków w towarzystwie ojca oraz stryja, księcia Moulay'a Rachida, a nawet sam, i, co nawet ważniejsze, nie ma na swoim koncie żadnych kontrowersyjnych "wyczynów".

algeriepatriotique.com

Władze francuskie z niepokojem patrzą na protesty niezależnego marokańskiego przedsiębiorstwa RIF, obawiając się, że mogą one objąć wszystkie regiony Maroka i doprowadzić do obalenia monarchii i zastąpienia jej republiką. Jak zauważają źródła wspomnianego serwisu, byłoby to katastrofą dla Francji, która straciłaby w takiej sytuacji swoje wpływy w Maroku. Dlatego też Paryż jest coraz bardziej zirytowany kolejnymi wybrykami protegowanego monarchy, którego niepopularność w kraju wciąż rośnie.

h24info.ma


Dania

Książę Frederik uczestniczył w Światowych Mistrzostwach w Żeglarstwie w Aarhus.

billedbladet.dk

Henning Bagger - Ritzau Scanpix / b.dk

Henning Bagger - Ritzau Scanpix / tv2ostjylland.dk

12 sierpnia na zamku Château du Cayrou we francuskim miasteczku Puy-l'Évêque odbył się koncert charytatywny ku pamięci księcia Henrika zmarłego w lutym, zorganizowany przez jego siostrę Catherine de Monpezat. Pojawiła się na nim wdowa, królowa Małgorzata. Fundusze zebrane podczas koncertu zostaną przekazane stowarzyszeniu ISSIA, które pomaga młodym ludziom z Afryki, szczególnie tym niepełnosprawnym z Wybrzeża Kości Słoniowej i Burkina Faso.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Jordania

Król Abdullah i książę Hussein 12 sierpnia uczestniczyli w posiedzeniu Krajowej Rady ds. Polityki.

Royal Hashemite Court Twitter

Royal Hashemite Court Twitter

Po południu odwiedzili rannych w atakach w miastach Fuheis i Al-Salt w Centrum Medycznym Króla Husseina. W sobotę 11 sierpnia w Al-Salt doszło do napadu na funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, z których czworo zginęło. W gruzach budynku, który zawalił się podczas ataku znaleziono również ciała trzech innych osób, prawdopodobnie bojowników. Zdarzenie było jednym z najbardziej śmiertelnych między podejrzanymi bojownikami a jordańskimi siłami bezpieczeństwa w ostatnich latach.
Z kolei dzień wcześniej, w piątek w mieście Fuheis na zachód od Ammanu napastnicy zdetonowali bombę domowej roboty pod zamochodem policyjnym pilnującym porządku podczas odbywającego się tam festiwalu muzycznego. Wybuch, który premier Jordanii określił mianem "ataku teorrorystycznego" zginął jeden policjant.
Oba ataki prawdopodobnie mają związek z międzynarodową koalicją wojskową, w której Jordania odegrała kluczową rolę i odparła siły ISIS w Syrii oraz Iraku.

Royal Hashemite Court Twitter

Royal Hashemite Court Twitter

Royal Hashemite Court Twitter

Dzisiaj król Abdullah spotkał się z rodzinami ofiar obu ataków, aby złożyć im swoje kondolencje.

Royal Hashemite Court Twitter

Royal Hashemite Court Twitter


Japonia

Jak co roku w rocznicę ataku bombowego na Hiroszimę i Nagasaki z 1945 odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary pod pomnikiem Cenotaph Memorial for the Atomic Bomb Victims znajdującym się w Hiroshima Peace Memorial Park w Hiroszimie. W tym roku wzięła w nich udział księżna Kiko i - po raz pierwszy - książę Hisahito.

asahi.com

asahi.com

Księżniczka Aiko odwiedziła Sanktuarium Trzech Pałaców na terenie Pałacu Imperialnego, aby ogłosić swój powrót do Japonii bóstwom. Kilka dni temu księżniczka wróciła do Tokio z letniego kursu w Eton w Wielkiej Brytanii.

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt

Wieczorem natomiast w towarzystwie rodziców przybyła do Pałacu Imperialnego jeszcze raz, tym razem na spotkanie z dziadkami.

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt


Wielka Brytania

12 sierpnia królowa Elżbieta, książę Yorku, księżniczka Beatrice i Lady Louise Windsor zostali zauważeni w drodze do Crathie Kirk w Balmoral.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk


Rumunia

W piątek w Bukareszcie wybuchły antyrządowe zamieszki, w których rannych zostało 440 osób, w tym kilkudziesięciu policjantów. Podobne miały miejsce także w innych miastach na terenie całego kraju. Protestujący domagali się dymisji obecnego rządu i zorganizowania przedterminowych wyborów. Rumunom nie podoba się pomysł wprowadzenia nowych przepisów, które zdaniem krytyków obecnego rządu osłabią walkę z korupcją. W związku z protestami księżniczka Margareta wystosowała oświadczenie, w którym przekonywała m.in. że "przemoc nigdy nie jest akceptowalna" i życzyła wszystkim rannych szybkiego powrotu do zdrowia, "nieważne, po której stronie barykady stali".

romaniaregala.ro


Norwegia

Rodzina królewska przypłynęła swoim jachtem do Svalbard, norweskiej prowincji w Arktyce, 800 km na północ od Norwegii, i spędziła tu kilka dni, z których relację zdała Nam księżniczka Martha Louise. Rodzina mogła cieszyć się tutaj zimowym wypoczynkiem, podziwiać lokalne widoki i zwierzęta.
7 komentarzy:

 1. Czy tylko mnie się wydaje,że Elia jest w ciąży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O rety. Ja też mam takie spostrzeżenie!!! Luźne sukienki, jakieś takie wypukłości...

   Usuń
 2. Nie wyobrażam sobie piętnastolatka na tronie,i to mającym znaczenie polityczne,nieważne,jak dobrym jest następcą tronu.Życzę mu,aby nie doszło do radykalnych decyzji i mógł jeszcze cieszyć się młodością.A jego ojciec bez Lali Salmy dużo stracił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyglada na to że jest on tylko słupem reprezentującym interesy Francji.

   Usuń
 3. NRK na ZIMOWYCH wakacjach latem? :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.