sobota, 4 sierpnia 2018

Rodziny królewskie i Polska: Hiszpania


Dzisiejszy post ponownie przygotowała dla Was Justyna z bloga o rodzinach królewskich Belgii i Norwegii oraz rodzinie wielkoksiążęcej z Luksemburga, na który Was w jej imieniu serdecznie zapraszamy TUTAJ.
Wszystkie dotychczasowe posty z nowej serii znajdziecie natomiast tutaj, a tymczasem zapraszamy na kolejny, równie ciekawy co poprzednie, dotyczący związków pomiędzy hiszpańską rodziną królewską a Polakami.

20 października 2017
Król Filip w towarzystwie królowej Letizii wręczył Nagrody Księżniczki Asturii. Jednym z laureatów był Polak-Adam Zagajewski. Więcej szczegółów na blogu o królowej Letizii: LINK.


11-12 czerwca 2012 oraz 6-8 maja 2008Książę Felipe i księżna Latizia odwiedzili wtedy Polskę. Wszelkie szczegóły tych wizyt znajdziecie na blogu o królowej Letizii: LINK.
12 kwietnia 2010Król Juan Carlos i królowa Sofia oraz książę Felipe i księżna Letizia w polskiej ambasadzie wpisali się do księgi kondolencyjnej po katastrofie, w której zginęła polska para prezydencka, Lech i Maria Kaczyńscy.22 czerwca 2005Król Juan Carlos udzielił audiencji marszałkowi senatu Rrzeczpospolitej Polskiej, Longinowi Pastusiakowi 


12 listopada 2004Król Juan Carlos przyjął na audiencji szefa polskiej dyplomacji, Włodzimierza Cimoszewicza.


Luty 2004

Król Juan Carlos spędził prywatnie kilka dni na Mazurach na zaproszenie prezydenta, Aleksandra Kwaśniewsiego.


29 września-1 października 2003Polska para prezydencka złożyła państwową wizytę w Hiszpanii, towarzyszyła im córka-Aleksandra. W jej czasie spotkali się z hiszpańską parą królewską - królem Juanem Carlosem i królową Sofią oraz księciem Felipe.Drugiego dnia odbył się uroczysty bankiet w Pałacu Zarzuela.Trzeciego dnia, w Pałacu El Pardo odbyło się oficjalne pożegnanie.31 marca 2003Król Juan Carlos udzielił audiencji marszałkowi sejmu, Markowi Borowskiemu


16-18 maja 2001Król Juan Carlos i królowa Sofia przybyli do Polski z wizytą oficjalną. Uroczyste powitanie odbyło się pod Pałacem Prezydenckim.Złożyli wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Król Juan Carlos spotkał się w hotelu Scheraton z premierem, Jerzym Buzkiem oraz z ministrem spraw zagranicznych, Władysławem Bartoszewskim.

Drugiego dnia wizyty para królewska odwiedziła Gdańsk. Przeszli się ulicą Długą, zwiedzili Ratusz Staromiejski oraz złożyli wieniec pod bramą Stoczni Gdańskiej.Później król Juan Carlos i Aleksander Kwaśniewski wzięli udział w Forum Europejskim.Ostatniego dnia wizyty para królewska odwiedziła liceum imienia Cervabtesa w Warszawie.

27-28 września 1999Obchody 10-lecie przyjęcia konwencji na temat praw dzieci w Warszawie, zorganizowane przez Jolantę Kwaśniewską, którą widzimy na zdjęciach wraz z królowymi Szwecji, Belgii, Jordanii i Hiszpanii.19 września 1999Król Juan Carlos przyjął na audiencji w pałacu Zarzuela polskiego premiera, Jerzego Buzka.


25 października 1998Król Juan Carlos spotkał się między innymi z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i Jolanta Kwaśniewską podczas obchodów 350-lecia zawarcia pokoju w Westwalii kończącego wojnę trzydziestoletnią.


3-4 maja 1992Lech i Danuta Wałęsowie złożyli wizytę w Hiszpanii. Nie mogło zabraknąć spotkań z królem Juanem Carlosem i królową Sofią, tym razem w Granadzie.


25 września 1990Premier Tadeusz Mazowiecki odwiedzając Hiszpanię, spotkał się z królem Juanem Carlosem oraz królową Sofią. Obecny był również premier Hiszpanii, Felipe Gonzales Marquez


11-12 czerwca 1990Wojciech i Barbara Jaruzelscy złożyli wizytę państwową w Hiszpanii. Oficjalne powitanie przez parę królewską miało miejsce w Pałacu Pardo.Wieczorem pierwszego dnia odbył się uroczysty bankiet w Pałacu Zarzuela.

3-5 października 1989Król Juan Carlos i królowa Sofia złożyli państwową wizytę w Polsce. Para królewska została powitana na lotnisku Okęcie w Warszawie przez polską parę prezydencką -Wojciecha i Barbarę Jaruzelskich.

Król Juan Carlos złożył wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza.
Wieczorem odbyło się przyjęcie w Pałacu Namiestnikowskim przy Krakowskim Przedmieściu.


Drugiego dnia wizyty para królewska zwiedziła Stare Miasto i Zamek Królewski oraz Pałac w Wilanowie.Spotkali się również z ówczesnymi marszałkami sejmu i senatu oraz premierem, Tadeuszem Mazowieckim.W hotelu Mariott Juan Carlos i Sofia spotkali się z kardynałem Glempem, Lechem Wałęsą, Mieczysławem Rakowskim oraz Hiszpanami mieszkającymi w Polsce.Wieczorem odbyło się przyjęcie zwrotne na cześć pary prezydenckiej w hotelu Mariott.Para królewska odwiedziła trzeciego dnia obóz Auschwitz Birkenau oraz zwiedzili zamek na Wawelu. Na zdjęciu znajdują się w kościele katedralnym na Wawelu.Zdjęcie z pożegnania na lotnisku:Na poniższych filmikach znajdziecie kilka ujęć z wizyty w Polsce: 5 komentarzy:

 1. Czytałam gdzieś że marzeniem Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich było aby ich córka poślubiła Felipe ;) /Lena

  OdpowiedzUsuń
 2. Można odnaleźć zależności między wizytami -pierwsze składała je para królewska,a potem odpowiadała para prezydencka.
  Mam nadzieję,że w najbliższym czasie do naszego kraju po raz trzeci zawitają Letizia i Felipe,ale tym razem z oficjalną wizytą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post nie wiedziałam że hiszpańska rodzina królewska tak często odwiedzała nasz kraj podobają mi się zwłaszcza te starsze zdjęcia miło popatrzeć jak się wszyscy zmieniali prez te lata

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow nie wiedziałam że Letizia i Felipe byli aż dwa razy w Polsce!
  ania_lroyal

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie, że robicie takie posty, dla ludzi którzy chcą poczytać o czymś więcej niż wpadki gwiazd i nieszczęścia na drogach... A zmiany w wyglądzie to faktycznie widać dopiero na zdjęciach. Hiszpańska rodzina wydaje się być przyjazna :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.