wtorek, 21 sierpnia 2018

Aktualizacja: Pierwszy dzień w szkole księżniczki Estelle


Dzisiaj księżniczka Estelle rozpoczęła naukę w szkole Manilla na Djurgården w Sztokholmie. Księżniczka razem z rodzicami przybyła na rozpoczęcie roku i pierwsze spotkanie z klasowymi kolegami oraz nauczycielką.

dailymail.co.uk
Po 6-letniej księżniczce, która rozpoczęła naukę w zerówce, nie było widać ani śladu zdenerwowania, podobnie zresztą jak po jej rodzicach. Estelle z podekscytowaniem przyłączyła się do nowych znajomych w szkolnym "pociągu", którym dzieci przyjechały na szkolne boisko na spotkanie z resztą szkoły.

svenskdam.se

W Manillaskolan na Djurgården uczy się już wiele dzieci znanych osobistości, w tym znajomych pary książęcej. Placówka jest właściwie nowa, owarto ją w 2013, ale ma już około 500 uczniów. Jest to zarówno szkoła podstawowa, jak i gimnazjum, więc przypuszczalnie księżniczka będzie się w niej uczyć dłuższy czas.

dailymail.co.uk

Szkoła została wybrana także ze względu na bogaty program zajęć edukacyjnych, wśród których aż do trzeciej klasy znajdują się lekcje tańca. Estelle przez jakiś czas uczęszczała do szkoły tańca, więc teraz z przyjemnością będzie to kontynuować. Placówka współpracuje również z zagranicznymi placówkami, oferując międzynarodowe wymiany, i wprowadza do nauki nowoczesne narzędzia, takie jak tablety i laptopy, które zastępują tradycyjne zeszyty i długopisy. Często gości międzynarodowe osobistości - w tym roku zaproszeni już zostali Charles Simonyi, który brał udział w lotach kosmicznych, oraz Richard Thaler, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z ubiegłego roku.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Zostawiam Was z krótkimi filmikami.
14 komentarzy:

 1. Hej wiem, że to pytanie trochę z innej bajki... Wysłałam już wiele listów do Szwedzkiej Rodziny królewskiej i nie otrzymałam odpowiedzi czy trzeba napisać jakiś specjalny list, żeby otrzymać odpowiedź???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tego nie wiem, sama nigdy nie dostałam od nich odpowiedzi, chociaż słyszałam, że najłatwiej dostać odpowiedź od Sofii i Carla Philipa, to oni najczęściej odpisują na listy z przeróżnych okazji czy nawet bez okazji. Co do innych członków rodziny - trzeba mieć po prostu szczęście

   Usuń
  2. Dzięki:) może mi się uda:):)

   Usuń
 2. Fajnie czekam na więcej zdjęć

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak wygląda edukacja w Szwecji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpierw dziecko można posłać do przedszkola, ale obowiązkowa nauka rozpoczyna się od 7 lat (ewentualnie, jeśli rodzicom bardzo zależy, można posłać do niej dziecko rok wcześniej) i trwa do 16. roku życia. Szkoła podstawowa liczy dziewięć klas, po jej ukończeniu podchodzi się do obowiązkowego egzaminu, a po nim można kontynuować naukę w gimnazjum, mimo że nie jest to już obowiązkowe. Tutaj można wybrać jeden z dwóch programów kształcenia - jeden przygotowujący do późniejszych studiów na uniwersytecie albo drugi przygotowujący do pracy w wybranym zawodzie. Nauka w gimnazjum trwa trzy lata i także kończy się egzaminem

   Usuń
  2. Wygląda na to,że szwedzki system nauczania jest mniej rygorystyczny niż polski,jeśli obowiązek edukacyjny trwa tylko do 16r.ż.
   Dla Estelle to musiał być wielki dzień,ale jak zawsze jest tak samo pogodna i radosna.Szkoła wydaje się być idealna dla przyszłej królowej,choć nie uważam,żeby rezygnowanie z tradycyjnych form pisania na rzecz elektronicznych było dobre dla małych dzieci. Tak,jest wygodniejsze,ale pisząc na komputerze czy na telefonie mniej się zapamiętuje i uczy się,że można sobie pozwalać na błędy.

   Usuń
 4. Piękne zdjęcia księżniczka Estelle wygląda na bardzo podekscytowana 😀

  OdpowiedzUsuń
 5. jaka zadowolona, a dzieciaki przeważnie jak wracają do szkoły to mają skwaszone miny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale ona nie wraca, tylko rozpoczyna. Cos nowego jest ekscutujace dla wszystkich dzieciakow, i w zasadzie wszystkie rozpoczynajace szkole sa pelne zachwytu. Kwasza sie w pozniejszych latach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam jeszcze jedno pytanie czy jak wyślę list do księcia Gabriela z okazji jego 1 urodzin jest szansa,że dostanę odpowiedź. Jeśli tak to ile się mniej więcej czeka??

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam jeszcze jedno pytanie czy jak wyślę list do księcia Gabriela z okazji jego 1 urodzin jest szansa,że dostanę odpowiedź. Jeśli tak to ile się mniej więcej czeka??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanse są, aczkolwiek nigdy nie widziałam odpowiedzi na życzenia urodzinowe dla księcia Alexandra. Czas oczekiwania to standardowo 1-2 miesiące, maksymalnie 3

   Usuń
 9. Widziałam relację z tego wydarzenia w "Teleexpressie na deser".
  Estelle bardzo pogodna i przejęta :)
  ania_lroyal

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.