niedziela, 12 sierpnia 2018

Aktualizacja: Oficjalna ceremonia zaręczyn księżniczki Ayako


Dzisiaj odbyła się oficjalna ceremonia zaręczyn księżniczki Ayako i biznesmena Kei Moriya, zwana Nosai no Gi. Księżniczka jest najmłodszą córką księcia Takamado, kuzyna Cesarza Akihito. Dzisiejsza ceremonia jest pierwszą z serii, które czekają jeszcze narzeczonych.

Imperial Household Agency / asahi.comOkoło 10 rano czasu lokalnego księżniczka Ayako z matką, księżną Takamadą Hisako, przyjęła posłańca od Kei, jednego z jego krewnych, który przyniósł ze sobą tradycyjne dary potwierdzające chęć poślubienia księżniczki - sake, czyli japoński napój alkoholowy produkowany ze sfermentowanego ryżu, leszcze morskie, które ułożono tak, aby przedstawiały cyfrę 8 - ma to przynieść parze szczęście - oraz jedwabną tkaninę, z której zostanie uszyta sukienka na przyjęcie weselne dla Ayako. Filmik z uroczystości - w języku angielskim obejrzycie tutaj, przy okazji możecie zobaczyć kilka nowych oficjalnych zdjęć pary udostępnionych przez Agencję Dworu Imperialnego.

Imperial Household Agency / asahi.com

Po przyjęciu prezentów księżniczka wraz z matką udały się do Pałacu Imperialnego, aby poinformować Cesarza i Cesarzową o oficjalnych zaręczynach. Dzisiaj z Parą Cesarską po raz pierwszy ma się spotkać także Kei Moriya i jego ojciec Osamu. Wieczorem zostali zaproszeni do rezydencji księżnej Takamado na kolację.
Wydano również oświadczenie, w którym księżniczka oznajmiła: "Jestem szczęśliwa, że ceremonia Nosai no Gi poszła gładko", z kolei Kei powiedział, że każdego dnia będzie wdzięczny za ich związek, a także kilka nowych zdjęć pary.

Imperial Household Agency / asahi.com

asahi.com

asahi.com

Kolejna ceremonia - Kokki no Gi - podczas której oficjalnie zostanie podana ich data ślubu, odbędzie się 19 września. Ślub natomiast został zaplanowany na 29 października w świątyni Meiji Jingu Shrine w Tokio. Po ceremonii Kokki no gi zostanie ustalona tradycyjna kwota pieniędzy, które otrzyma księżniczka Ayako po ślubie, kiedy przestanie należeć do rodziny cesarskiej, podczas specjalnego spotkania z udziałem premiera oraz przedstawicieli obu izb Parlamentu. Sayako Kuroda, córka Pary Cesarskiej, w dniu swojego ślubu w 2005 otrzymała 150 mln jenów (ok. 1,35 mln $), natomiast starsza siostra Ayako, Noriko Senge po ślubie w 2014 z Kunimaro Senge - 100 mln jenów.

Imperial Household Agency / Kyodo

Imperial Household Agency / asahi.com

Księżniczka Ayako przyszła na świat jako trzecia, najmłodsza córka księcia i księżnej Takamado 15 września 1990. Dwa lata temu ukończyła studia magisterskie z zakresu pracy socjalnej na Josai International University i obecnie pracuje na tamtejszym Wydziale Studiów Socjalnych jako pracownik naukowy.

Imperial Household Agency / asahi.com

Imperial Household Agency / Kyodo

Z kolei jej narzeczony Kei urodził się w marcu 1986 jako syn Osamu i Kimie Moriya. Jego rodzice byli znajomymi księżnej Hisako, matki Ayako - Kimie Moriyę, która pracowała w organizacji Kokkyo naki Kodomotachi (KnK) zajmującej się międzynarodową opieką społeczną dzieci, poznała podczas  wystawy fotograficznej poświęconej KnK i szybko się z nią zaprzyjaźniła, z kolei Osamu Moriyę znała jeszcze z czasów studenckich, kiedy oboje studiowali w Wielkiej Brytanii. Kei Moriya ma za sobą międzynadorową edukację, uczył się w szkołach w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, ale studia ukończył w Tokio na Keio University. Obecnie pracuje w firmie transportowej i logistycznej Nippon Yusen K.K. (NYK Line).

Imperial Household Agency / asahi.com

To księżna Hisako przedstawiła Kei córce w grudniu ubiegłego roku. Jak wspominała para podczas niedawnej konferencji prasowej, szybko znaleźli wspólny język i czuli, jakby znali się od dawna. Jednak dość szybkie oświadczyny Kei zaskoczyły księżniczkę, która poprosiła o kilka dni do namysłu i w kwietniu przyjęła jego propozycję. Więcej przeczytacie tutaj, natomiast pod tym linkiem KLIK znajdziecie ubiegłoroczny post na temat wszystkich tradycyjnych rytuałów, które jeszcze czekają parę.

Imperial Household Agency / asahi.com

Więcej zdjęć (także tych oficjalnych) z dzisiejszego dnia znajdziecie tutaj.

3 komentarze:

 1. Ależ urocza jest ta tradycja z zachowaniem takiej powagi i ceremoniału.Uświadamia to,że zaręczyny są czymś bardzo poważnym.
  Ten napój od razu przypomniał mi sceny z "Chłopów" ,tyle,że tam oczywiście matka wyraziła zgodę na zaręczyny Jagny przez wódkę: )

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna para. Wydają się tacy szczęśliwi.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdjęcia nad tym stawem są śliczne dobrze że chociaż jedne zaręczyny w rodzinie cesarskiej ida zgodnie z planem mam nadzieję że narzeczeni będą bardzo szczęśliwi

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.