wtorek, 5 czerwca 2018

Wystawa fotograficzna Nikolaosa, urodzinowa niespodzianka, królewski "zjazd" w Brukseli + więcej


Japonia

1 czerwca, trzeciego dnia prawdopodobnie ostatniej wizyty państwowej w Japonii za panowania obecnego Cesarza, Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko w towarzystwie gości, czyli Prezydenta i Pierwszej Damy Wietnamu, uczestniczyli w ceremonii z okazji 45-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Wietnamem a Japonią.

imperialfamilyjapan.wordpress.com


imperialfamilyjapan.wordpress.com

imperialfamilyjapan.wordpress.com

imperialfamilyjapan.wordpress.com

2 czerwca Para Cesarska oficjalnie pożegnała gości w Pałacu Akasaka (zwanym inaczej State Guest House; to tu zatrzymują się wszyscy państwowi urzędnicy przybywający z oficjalną wizytą do Japonii).

imperialfamilyjapan.wordpress.com

imperialfamilyjapan.wordpress.com

imperialfamilyjapan.wordpress.com

imperialfamilyjapan.wordpress.com

4 czerwca książę i księżna Akishino zostali zauważeni na lotnisku Narita w Tokio, skąd odlecieli na Hawaje. Pierwsze pogłoski o tej podróży pojawiły się na początku roku (klik), razem z doniesieniami o kolejnej zagranicznej wizycie księżniczki Mako, która w następnym miesiącu uda się do Brazylii. 6-dniowa wizyta pary książęcej na Hawajach skupia się przede wszystkim na 150. rocznicy przybycia na Hawaje pierwszych japońskich imigrantów.

belgaimage.be

belgaimage.be

Po przybyciu do Honolulu para razem z przewodniczącym oraz wiceprzewodniczącą Japońsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Hawajów złożyli wieniec pod pomnikiem Ehime Maru Memorial w Parku Kaka'ako. Pomnik został postawiony, aby upamiętnić kolizję, do jakiej doszło 9 lutego 2001 na południowym wybrzeżu Oahu na Hawajach pomiędzy amerykańskim okrętem podwodnym USS Greeneville a japońskim statkiem szkolnym do łowienia ryb Ehime Maru z prefektury Ehime. Podczas pokazu dla kilku gości VIP znajdujących się na okręcie podwodnym, USS Greeneville wykonał awaryjny manewr napowietrzania i wystrzelił w powietrze, uderzając prosto w statek Ehime Maru, który zatonął w ciągu następnych 9 minut. Zginęło wówczas 9 osób: czterech uczniów, dwóch nauczycieli i trzech członków załogi przebywających wówczas na szkolnym statku. Wypadek oburzył Japończyków, wielu z wściekłością pytało, jak mogło dojść do kolizji i dlaczego nikt z załogi amerykańskiego okrętu podwodnego nie próbował pomóc ocalałym z katastrofy. W wyniku tego kapitan USS Greeneville został zmuszony do przejścia na emeryturę, wkrótce później zmieniono też zasady dotyczące wizyt cywili na okrętach podwodnych.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

Później książę i księżna odwiedzili także cmentarz National Memorial Cemetery of the Pacific, który corocznie jest odwiedzany przez rzesze turystów i stanowi jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów w Honolulu. Cmentarz upamiętnia żołnierzy, mężczyzn i kobiet, służących w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, szczególnie tych, którzy zginęli, oddając życie za kraj w czasie II wojny światowej bądź wojnie wietnamskiej toczonej w latach 1957-1975.

belgaimage.be

belgaimage.be


Monako / Hanower

3 czerwca Pierre Casiraghi pojawił się na Monaco Globe Series - Światowych Mistrzostwach w żegludze. Kibicowali mu książę Albert, księżniczka Caroline, Charlotte Casiraghi z Raphaelem oraz oczywiście Beatrice. Więcej zdjęć: klik.

profimedia.cz

profimedia.cz

profimedia.cz

profimedia.cz

profimedia.cz

profimedia.cz

Księżniczka Caroline ostatnio odwiedziła organizację AMADE.

Twitter

Twitter

Twitter

Jak informowałyśmy Was tutaj, książę Ernst August senior trafił do szpitala w Austrii z powodu, jak podawały niemieckie media, "zapalenia trzustki i wewnętrznego krwotoku", które były skutkiem najprawdopodobniej zbyt dużej dawki alkoholu. Książę po suto zakrapianej imprezie miał ponoć zemdleć i mieć majaczenia alkoholowe, tzw. delirium tremens.
W minioną środę senior został zwolniony ze szpitala po dwutygodniowym pobycie na oddziale intensywnej terapii. W wydanym oświadczeniu powiedział, że wróci, aby jeszcze raz podziękować lekarzom i personelowi za opiekę i leczenie. Przyznał, że był trudnym pacjentem, ale szpital Salzkammergut wykonał "fenomenalną"pracę.

OÖN, Edmund Brandner


Grecja

Pojawiły się zdjęcia z pierwszej wystawy fotograficznej księcia Nikolaosa w Melbourne zatytułowanej "Phos: A Journej of Light". Znalazły się na niej zdjęcia krajobrazów, które koncentrują się na świetle, ruchu i kolorystyce Grecji i, jak powiedział książę w krótkim wywiadzie podczas inauguracji wystawy, są dedykowane tym, którzy tak jak on długo tęsknili za swoją Ojczyzną: "Myślę, że kiedy patrzą na zdjęcia, pojawi się pewna identyfikacja z tym, co działo się w moim umyśle i mojej duszy, kiedy robiłem te zdjęcia." Książę zaznaczył też, że na jego zdjęciach widoczna jest tęsknota, choć to nie było jego intencją.

abc.net.au

Dyrektor Hellenic Museum w Melbourne, gdzie organizowana jest wystawa, powiedział, że kiedy po raz pierwszy zobaczył fotografie księcia poczuł, że Nikolaos uchwycił w nich nastrój i magię, szczególnie w pejzażach morskich, na których światło miesza się z wodą.

abc.net.au

Książę Nikolaos urodził się w Rzymie już po zdetronizowaniu jego ojca i wygnaniu go z kraju. Po raz pierwszy ujrzał Grecję w wieku 11 lat, kiedy grecki rząd pozwolił wygnańcom wrócić do Pałacu Tatoi na kilka godzin, aby pochować zmarłą królową Friederike, jego babkę. Dorastał we Włoszech, a później w Wielkiej Brytanii, ale zawsze czuł, że musi wrócić do Ojczyzny. Najwidoczniej, tęsknotę za prawdziwym domem członkowie greckiej społeczności oraz greckiej rodziny królewskiej mają we krwi, jak przyznał w jednym z wywiadów król Konstantinos.

abc.net.au

Nigdy nie czułem się Anglikiem. Byłem wychowywany na Greka i zawsze czułem się Grekiem, mimo że nie mogłem postawić tam stopy ~ Konstantinos

Instagram

Zadziwiające jest to, że niemal identyczne słowa wypowiedział przed laty przodek księcia, król Konstantinos I (syn królowej Olgi i króla Jerzego), o czym będziecie mogli się przekonać już niebawem.

Instagram

Za greckie wychowanie Nikolaosa odpowiadali nie tylko jego rodzice, ale też szkoła, którą para królewska sama stworzyła w Londynie i do której uczęszczały wszystkie ich dzieci - Hellenic College of London, oferująca dwujęzyczną, grecko-angielską edukację z myślą przede wszystkim o tych, dzieciach, które pochodzą z Grecji, ale uczą się w Anglii. W przeprowadzonym wywiadzie nie bez dumy mówił:
Żyłem moim codziennym życiem z Grekami, jako Grek.

Instagram

Instagram

Tutaj, w Hellenic College of London, dzieci posługują się językiem swoich rodziców, marząc o kraju, który opuścili, ale to poczucie wspólnoty z rówieśnikami, jak stwierdził Nikolaos, w jego przypadku (i prawdopodobnie w przypadku jego rodzeństwa też) trwało tylko do wakacji.
Oni wracali do Grecji, a ja czułem tęsknotę, aby wyjechać i być tam, w tym kraju i z moimi przyjaciółmi, ale nie miałem takiej możliwości.

Instagram

Instagram

Więcej zdjęć: klik i klik.


Dania

4 czerwca księżna Mary uczestniczyła w Danish Handball Award Show.

Twitter

Twitter

Twitter


Belgia

Królowa Mathilde i król Philippe wrócili już z krótkich wakacji we Włoszech i 4 czerwca spotkali się z Prezydentem Angoli i jego małżonką.

Twitter

belgaimage.be

Wieczorem uczestniczyli w koncercie zamykającym tegoroczną edycję Konkursu Królowej Elżbiety.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Dzisiaj królowa Mathilde oraz królowa Letizia w Brukseli wzięły udział w ceremonii otwarcia Europejskich Dni Rozwoju EDD 2018.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Książę Laurent uczestniczył w pogrzebie dwóch policjantek.

Twitter

Twitter

Król Philippe oraz król Willem-Alexander i Wielki Książę Henri uczestniczyli w obchodach 60-lecia Beneluxu w Brukseli.

Twitter

Twitter

Twitter

Cour grand-ducale / Claude Piscitelli


Albania

Książę Leka i księżna Elia w ten weekend odwiedzili "Ślubny Pałac", Iliria Palace, w którym odbył się ślub ich przyjaciół.

Instagram

Instagram

Instagram

Instagram

Księżna Elia pojawiła się też na Class Fashion Show 2018.

Instagram

Instagram

Instagram

Z okazji Dnia Dziecka para opublikowała swoje zdjęcia z dzieciństwa.

Instagram

Instagram

Instagram

10 maja księżna wraz ze znajomymi z teatru wybrała się do ośrodka Teater Kame w Ibë, kilkanaście kilometrów od Tirany.

Instagram

Pod koniec maja ponownie wybrała się na wycieczkę ze znajomymi.

Instagram

Instagram

Instagram

Leka natomiast wybrał się w albańskie Alpy.

Instagram

Instagram

Kilka dni temu książę spotkał się też z "kilkorgiem przyjaciół z USA".

Instagram


Norwegia

4 czerwca z wizytą państwową do Norwegii przybył Prezydent Słowacji z małżonką. W Pałacu Królewskim został przywitany przez rodzinę królewską.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Wieczorem odbył się bankiet na cześć gości.

Twitter

Twitter

Twitter


Holandia

W miniony weekend król Willem-Alexander i królowa Maxima zostali zauważeni w Niemczech.

Twitter

Twitter

5 czerwca królowa Maxima otworzyła nowe dziecięce centrum onologiczne swojego imienia Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie. Król w tym czasie w Brukseli spotkał się z królem Belgów i Wielkim Księciem Luksemburga (patrz wyżej).

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Bhutan

4 czerwca królowa Jetsun Pema obchodziła swoje 28. urodziny. W zeszłym roku z tej okazji opublikowano jej nowe zdjęcie, natomiast w tym postanowiono zaskoczyć Nas inną niespodzianką - rodzinnym wyjściem! Królowa, król Jigme Khesar i mały Następca Tronu spotkali się z przedstawicielami Taxi Tshogpa, Centenary Farmers' Market, National Veterinary Hospital oraz personelem medycznym, którzy przybyli do Pałacu Lingkana złożyć monarchini życzenia urodzinowe.

Queen Jetsun Pema Facebook

Queen Jetsun Pema Facebook

Dzisiaj natomiast Jetsun Pema, już sama, jako patronka środowiska w Bhutanie w związku ze Światowym Dniem Środowiska, otworzyła nowe centrum recyklingu Waste Recovery Centre w Thimphu. Za centrum stoi firma Greener Way, której celem jest zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypisko Memelakha, które dzięki temu będzie mogło dłużej być użytkowane. Centrum posiada maszyny do sortowania suchych odpadów zebranych w stolicy Bhutanu i odzyskiwania surowców wtórnych.

Queen Jetsun Pema Facebook

Queen Jetsun Pema Facebook

Queen Jetsun Pema Facebook

Queen Jetsun Pema Facebook


Luksemburg

Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa 4 czerwca wydali kolację na zamku Château de Berg dla członków Izby Deputowanych. Pojawili się też książę Guillaume i księżna Stephanie.

Claude Piscitelli / wort.lu

Claude Piscitelli / wort.lu

Twitter

Cour grand-ducale / Claude Piscitelli

Cour grand-ducale / Claude Piscitelli

Cour grand-ducale / Claude Piscitelli

Cour grand-ducale / Claude Piscitelli

Dzisiaj natomiast Wielki Książę Henri udał się do Brukseli (patrz wyżej).


Wielka Brytania

4 czerwca hrabina Sophie uczestniczyła w nabożeństwie upamiętniającym pielęgniarki służące w trakcie obu wojen światowych.

Twitter

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Ogłoszono, że Igrzyska Invictus Games dla weteranów wojennych w 2020 odbędą się w Hadze, w Holandii. Jednocześnie będą to pierwsze Igrzyska organizowane w kraju nieanglojęzycznym.

Dzisiaj odbyło się ostatnie w tym roku Garden Party w ogrodach Pałacu Buckingham wydane w imieniu królowej przez księcia Walii. Oprócz gospodarza pojawiła się księżna Kornwalii, księżniczka Anne, książę Kentu oraz książę i księżna Gloucester.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twiter


Szwecja

Król Carl Gustaf i księżniczka Victoria 4 czerwca spotkali się z organem doradczem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Twitter

Twitter


Hiszpania

4 czerwca król Felipe uczestniczył w spotkaniu Rady Powierniczej Królewskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych i Strategicznych w Elcano.

Twitter

Twitter

Twitter

Później przyjął na audiencji Prezydenta Ukrainy, który razem z żoną składa w Hiszpanii roboczą wizytę. Po audiencji goście zostali przyjęci na lunchu przez króla i królową Letizię.

Twitter

Twitter

Twitter

Dzisiaj król Felipe wręczył nagrody European Awards for the Environment to Business 2017. Jego małżonka w tym czasie przebywała w Brukseli (patrz wyżej).

Twitter

Twitter
Twitter

Królowa Sofia natomiast zobaczyła wystawę "Fundacion ONCE" w muzeum sztuki współczesnej.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

2 komentarze:

 1. Zdjęcie Nicholasa są oszałamiające- prawdziwe dzieła sztuki.Zasłużyły na wystawę-po prostu magia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, zrobili by duży błąd gdyby nie mogły ujrzeć światła dziennego.
   ania_lroyal

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.