piątek, 29 grudnia 2017

Rocznice, urodziny, śluby, czyli najważniejsze uroczystości 2017


Rok 2017 od samego początku zapowiadał się dużo "spokojniej" niż 2016. Nie oznacza to jednak, że zabrakło tych radosnych i ekscytujących dla fanów monarchii wydarzeń. Jak przekonacie się, czytając ten post, z rodzinami królewskimi nigdy nie można się nudzić.

10 stycznia, Holandia

Mijający rok w Holandii rozpoczął się od 50. rocznicy ślubu księżniczki Margriet, młodszej siostry księżniczki Beatrix, i Pietera van Vollenhovena, którą świętowali 10 stycznia. Nie zorganizowano żadnych oficjalnych obchodów, para ten dzień spędzała prywatnie wraz z rodziną, ale opublikowano oficjalne zdjęcia. Więcej przeczytacie na blogu dziewczyn KLIK.

Doczekali się czterech synów i jedenaściorga wnucząt.

twitter.com

twitter.com


19 stycznia, Szwecja

Także w styczniu, księżniczka Birgitta, starsza siostra króla Szwecji Karola Gustawa, obchodziła 80. urodziny. Z tej okazji, podobnie jak w Holandii, nie było żadnych uroczystości, księżniczka świętowała prywatnie razem z rodziną w Szwecji. Jednak dzień później opublikowano oficjalne zdjęcie solenizantki razem z rodzeństwem:

royalcentral.co.uk


6 lutego, Wielka Brytania

Już dwa dni później przypadała 65. rocznica śmierci króla Jerzego VI i objęcia tronu przez królową Elżbietę II, która tym samym obchodziła Szafirowy Jubileusz jako pierwszy brytyjski monarcha. Królowa świętowała prywatnie w Sanringham House, jednak nie obyło się bez salw armatnich oraz prezentu w postaci szafirowej broszki od Gubernatora Generalnego Kanady w lipcu.

twitter.com

twitter.com


12 lutego, Norwegia

Luty w tym roku zdecydowanie należał do norweskiej rodziny królewskiej. 12 lutego swoje 85. urodziny świętowała księżniczka Astrid. Z tej okazji w piątkowy wieczór przed urodzinami odbył się oficjalny bankiet z udziałem pary królewskiej, Następcy Tronu z żoną, rodziny solenizantki oraz rodziny księżniczki Ragnhild, a także opublikowano oficjalne zdjęcia.

kongehuset.no

twitter.com


21 lutego, Norwegia


Król Harald V skończył 80 lat. Dzień ten spędzał prywatnie z rodziną, ale wcześniej opublikowano nowe zdjęcia rodziny królewskiej. Król i królowa udzielili również wywiadu NTB, w którym monarcha powiedział, że nie zamierza abdykować, czuje się zdrowy i młody, a wiek jest dla niego tylko liczbą: "Wycofanie się nie wchodzi w rachubę, chyba że otrzymam jasny komunikat od moich dzieci, że nadszedł już czas." Mówili również, że rozwód Marthy Louise i Ari'ego Behn'a był dla nich smutną wiadomością oraz jak wielkim wsparciem w wykonywaniu obowiązków królewskich są książę Haakon i księżna Mette-Marit.

twitter.com

twitter.com

twitter.com


1 kwietnia, Dania

We Fredensborg Slotskirke odbyła się konfirmacja księcia Felixa, w której uczestniczyła tylko najbliższa rodzina. Opublikowano serię oficjalnych zdjęć, a po południu odbyło się prywatne przyjęcie.

twitter.com

kongehuset.dk

kongehuset.dk


22 kwietnia, Niemcy

Na ślubnym kobiercu w klasztorze Andechs na wschodnim brzegu jeziora Ammersee  w górnej Bawarii stanęli książę Heinrich, syn bawarskiego księcia Luitpolda oraz księżniczki Beatrix von Bayern, oraz Henriette Gruse. Książę razem z rodzeństwem dorastał na zamku Kaltenberg, którego jest obecnie zarządcą. Parę połączyła miłość do żeglowania.

bunte.de


22 kwietnia, Watykan

W Bazylice św. Piotra w Watykanie został ochrzczony niemal 4-miesięczny książę Liam. Szczegóły ceremonii do ostatniej chwili były trzymane w wielkiej tajemnicy, a zdjęcia z ceremonii pojawiły się dopiero kilka dni później. Rodzicami chrzestnymi chłopca zostali książę Sebastian oraz Anna Maria Pamin.

Cour grand-ducale / Lola Velasco

Cour grand-ducale / Lola Velasco

Cour grand-ducale / Lola Velasco


27-30 kwietnia, Holandia

Kwiecień w tym roku należał do holenderskiej rodziny królewskiej. 27 kwietnia król Willem-Alexander obchodził 50. urodziny. Z tej okazji już na początku miesiąca zaprezentowano pamiątkową monetę z tej okazji:

twitter.com

3 kwietnia rodzina królewska była obecna na koncercie Koningsdagconcert, co było zapowiedzią zbliżających się wielkimi krokami obchodów 50. urodzin króla.

photos.hollywood.com

25 kwietnia opublikowano nowe oficjalne zdjęcia solenizanta:

twitter.com

twitter.com

27 kwietnia rodzina królewska przybyła do Tilburga na Dzień Króla.

twitter.com

twitter.com

twitter.com

twitter.com

28 kwietnia wieczorem odbył się bankiet, na który zaproszono 150 Holendrów świętujących urodziny podobnie jak król 27 kwietnia. Przedtem goście wspólnie z parą królewską otworzyli wystawę poświęconą Willemowi-Alexandrowi. Po kolacji wykonano pamiętkowe zdjęcie ze wszystkimi uczestnikami, możecie je zobaczyć TUTAJ

Robin Utrecht Twitter

Robin Utrecht Twitter

29 kwietnia rodzina królewska była obecna na Dniu Sportu w Rotterdamie, a wieczorem uczestniczyła w prywatnej kolacji z zaproszonymi członkami innych rodzin królewskich. Opublikowano oficjalne zdjęcia Willema-Alexandra, Maximy i ich córek.

twitter.com

twitter.com


29 kwietnia, Niemcy

W Amorbach odbył się ślub cywilny Dziedzicznego Księcia Leiningen i niemieckiej księżniczki Viktorii Luise.

twitter.com


9-10 maja, Norwegia


Mimo że król Harald obchodził 80. urodziny w lutym, a królowa Sonja w lipcu, oficjalne uroczystości miały miejsce 9 i 10 maja. 9 maja wieczorem odbył się bankiet z udziałem zagranicznych gości, w większości byli to przedstawiciele europejskich rodzin królewskich. Wcześniej jednak pojawili się na balkonie, aby pozdrowić zebranych pod pałacem ludzi.

Twitter / dailymail.co.uk

Jednak do historii przeszło już zapewne zapominalstwo Desiree Kogevinas ;)

twitter.com

Ale niezapomniane stało się także tajemnicze "zniknięcie" brody księcia Haakona w czasie trwania bankietu:

hola.com

Natomiast drugi dzień obejmował lunch na królewskim statku oraz wieczorny bankiet w Operze. Panie wprawdzie nie miały już tiar, ale nadal długie suknie.

Twitter / newmyroyals.com


15 maja, Luksemburg

Księżniczka Marie-Gabrielle, jedyna córka księcia Jeana (młodszego brata Wielkiego Księcia Henri'ego) i jego pierwszej żony Hélène Vestur, i Antonius Willms, syn finansisty Hayo Willmsa i hrabiny Marii Theresy von Goëss, pobrali się w ceremonii cywilnej w Luksemburgu w dniu 60. urodzin ojca panny młodej i jego siostry bliźniaczki, księżniczki Margarethy.

Twitter


10 czerwca, Dania

Królowa Małgorzata i książę Henrik świętowali Guldbryllup, czyli 50. rocznicę ślubu.  Nie odbyły się wprawdzie żadne oficjalne uroczystości (inaczej niż ćwierć wieku wcześniej, kiedy świętowali 25. rocznicę ślubu), a para ten dzień spędzała prywatnie na pokładzie jachtu Dannebrog, jednak nazajutrz Dwór Królewski opublikował nowe zdjęcia, a Narodowy Bank Danii uczcił to wydarzenie specjalną monetą. Kilka dni wcześniej para w towarzystwie całej rodziny odsłoniła także rzeźbę "Miss Fredensborg" wykonaną przez księcia Henrika. Powstał także pamiątkowy medal, który otrzymali członkowie rodziny królewskiej oraz ich pracownicy.

Więcej na temat królowej i jej księcia przeczytacie TUTAJ i TUTAJ

Twitter / kongehuset.dk


11 czerwca, Belgia

Na ślubnym kobiercu w rosyjskiej prawosławnej katedrze w Brukseli stanął książę Dimitri Galitzine, syn księcia Piotra Galitzine i jego żony, austriackiej arcyksiężnej Marii Anne (wnuczki ostatniego cesarza Austrii Karola I), oraz jego wybranka, Alexandra Pollitt. Wesele odbyło się  w pobliskim zamku Terblock. Wśród gości nie mogło zabraknąć członków rodzin królewskich m.in.: księcia Jeana z małżonką, księżniczki Alexandry i księcia Sebastiena, księcia Nikolausa i księżnej Margarethy, księcia Lorenza, księcia Joachima, księżniczki Marii-Astrid czy arcyksięcia Imre.

Point du Vue


16-17 czerwca, Bułgaria i USA

Przenosimy się na Bałkany, gdzie 16 czerwca ostatni car Bułgarii, Symeon II świętował swoje 80. urodziny. Więcej o nim przeczytacie TUTAJ. Na uroczystości z tej okazji zaproszono członków rodzin królewskich, m.in. króla Konstantinosa, królową Anne-Marie z Grecji, królową Sofię z Hiszpanii, księżniczkę Margaretę i księcia Radu z Rumunii, księcia Alexandra i księżną Katherine z Serbii, księcia Lekę i księżną Elię z Albanii czy księcia Nikola z Czarnogóry. Pojawiła się także cała rodzina cara, która tak licznie zebrała się po raz pierwszy od dziesięciu lat. Po nabożeństwie goście udali się do Muzeum Historii Regionalnej na odsłonięcięcie nowego znaczka z wizerunkiem cara, a wieczorem odbyła się kolacja.

kingsimeon.bg

kingsimeon.bg

Drugiego dnia obchodów car z rodziną oraz zaproszeni goście udali się w podróż królewskim pociągiem do klasztoru Cherepish. Uroczystości zwieńczyła wizyta w pałacu królewskim.

kingsimeon.bg

17 czerwca w Toronto odbył się ślub księżniczki Tatiany, najstarszej z trzech córek księcia Hermanna Friedricha z Leiningen, i Claytona Reynoldsa.

Twitter


29 czerwca, Belgia

Mimo że królowa Paola urodziła się 11 września, obchody jej 80. urodzin z udziałem całej rodziny rozpoczęły się już pod koniec czerwca koncertem. Nie zabrakło także tortu.

twitter.com

twitter.com

Z kolei 11 września królowa i jej mąż uczestniczyli w nabożeństwie w Santa Maria Salina, po którym oboje zostali honorowymi obywatelami tego włoskiego miasta.


1 lipca, Niemcy, Austria i Wielka Brytania

W tym roku 1 lipca byliśmy świadkami nie jednej, nie dwóch, ale aż trzech królewskich uroczystości! Na zamku Königseggwald w Niemczech odbył się ślub hrabiny Marie-Alice zu Königsegg-Aulendorf i Philipp'a Lovrek'a. Na liście gości znaleźli się m.in. książę Hans-Adam II i księżna Marie czy księżniczka Marie-Gabrielle z mężem Antoniusem.

schwaebische.de

Z kolei w Austrii przed ołtarzem stanęli książę Hermann, młodszy syn księcia Leiningen Andreasa, i Isabelle Heubach.

Sabine Brauer Photo

W Gloucestershire w Wielkiej Brytanii natomiast miało miejsce wielkie przyjęcie dla rodziny i przyjaciół księcia Pavlosa i księżnej Marie-Chantal. W tym roku okazji do świętowania dla ich rodziny nie brakowało - 21. urodziny księżniczki Marii-Olympii (25 lipca), 50. urodziny księcia (20 maja), przeprowadzka do Nowego Jorku czy 22. rocznica ślubu właśnie 1 lipca. Na przyjęciu byli obecni m.in. królowa Maxima (być może z mężem), książę i księżna Michael z Kentu, księżna Rosario (synowa cara Bułgarii, żona księcia Kyrila), książę Haakon i księżna Mette-Marit, książę Sayn-Wittgenstein-Berleburg Gustav z Cariną Axelsson czy król Felipe (podobnie jak w przypadku holenderskiego króla, nie ma z nim zdjęć).

Twitter


4 lipca, Norwegia i Tajlandia

80 lat skończyła królowa Norwegii Sonja. Oficjalne obchody miały miejsce dwa miesiące wcześniej, dlatego też ten dzień podobnie jak w przypadku urodzin króla Haralda, miał nieco mniej wystawny charakter. Królowa w towarzystwie rodziny odsłoniła swoją podobiznę w postaci pomnika w Slottsparken, a następnie wzięła udział w pikniku. W towarzystwie męża otworzyła także Dronning Sonja KunstStall. Dzień zakończył się przyjęciem.

Oskar Aanmoen Twitter / therealmyroyals.com

Tego samego dnia swoje okrągłe, 60. urodziny obchodziła również księżniczka Chulabhorn, najmłodsze dziecko i trzecia córka króla Bhumibola Adulyadeja i królowej Sirikit. Z tej okazji odbyły się uroczystości religijne, na których była obecna księżniczka. Powstał także pamiątkowy znaczek.

Twitter / nationmultimedia.com

Chulabhorn w 1981 poślubiła Virayudha Tishyasarina, mężczyznę "z ludu", ale dzięki specjalnemu pozwoleniu króla Bhumibola na małżeństwo, nie straciła swojego tytułu. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1996, jednak doczekali się dwóch córek: Siribhachudabhorn i Aditayadornkitikhun. Księżniczka znana jest ze swojego zamiłowania do nauk ścisłych, zwłaszcza chemii (w tej dziedzinie uzyskała tytuł doktora w 1985), dlatego też stworzyła instytut promujący badania naukowe - Chulabhorn Research Institute.6-8 lipca, Niemcy 

6 lipca w Nowym Ratuszu w Hanowerze odbył się ślub cywilny księcia Ernsta Augusta VI i Ekateriny Malyshevy. W kameralnej uroczystości, której szczegóły do ostatnich chwil owiane były mgłą tajemnicy, wzięła udział tylko rodzina i najbliżsi przyjaciele, łącznie około 30 osób. Ślubu w języku angielskim udzielał parze burmistrz miasta, Stefan Schostok, a świadkami zostali brat pana młodego, książę Christian, przyjaciółka panny młodej, Dina Amer, i wspólny przyjaciel pary, Julio Santodomingo. WIĘCEJ

haz.de

Następnego dnia w Brauhaus odbyła się przedślubna kolacja. Ślub kościelny 8 lipca był znacznie wystawniejszy niż wcześniejsza ceremonia cywilna i zgromadził około 600 gości, w tym reprezentantów innych rodzin królewskich i książęcych. Rozpoczął się punktualnie o godzinie 12.00 w Marktkirche, a udzielił go parze w języku niemieckim emerytowany biskup, Horst Hirschler. Po godzinnym nabożeństwie, na które media nie miały wstępu, nowożeńcy zapozowali do zdjęć zgromadzonym tłumom, a następnie wsiedli do oszkolnej karocy i udali się w przejażdżkę ulicami miasta do Pałacu Herrenhausen w ogrodach Herrenhausen. Dalsza część uroczystości miała już prywatny charakter, łącznie z wieczornym bankietem na zamku Marienburg. WIĘCEJ

gala.de / haz.de


14-15 lipca, Szwecja

Księżniczka Victoria świętowała swoje 40. urodziny. Z tej okazji zorganizowano dwudniowe obchody, które obejmowały Te Deum, przyjęcie, paradę, przejazd Następczyni Tronu z mężem i dziećmi ulicami Sztokholmu, wieczorny koncert na Olandii oraz odbieranie życzeń urodzinowych i prezentów od zebranych pod Pałacem Solliden osób drugiego dnia.


Twitter


15 lipca, Serbia i Niemcy

Przed ołtarzem w prawosławnej cerkwi St George's w Oplenac stanęli książę George Karadjordjevic, bratanek ostatniego króla Jugosławii Piotra II, i Fallon Rayman. Na liście gości znalazło się w sumie 300 osób, w tym książę Alexander i księżna Katherine z Serbii.

royalfamily.org

W Dornstadt odbył się także ślub księżniczki Oettingen-Spielberg, Nory, trzeciej córki księcia Albrechta Ernsta, księcia Oettingen-Spielberg i lorda Maxa Percy'ego, syna księcia i księżnej Northumberland. Oboje mają po 27 lat, a poznali się podczas studiów na szkockim uniwersytecie St. Andrews. Wśród gości mieli się znaleźć jedynie najbliższa rodzina i przyjaciele.

augsburger-allgemeine.de


17 lipca, Wielka Brytania

Swoje 70. urodziny tego dnia świętowała księżna Kornwalii, Camilla. Świętowanie rozpoczęła już kilka dni wcześniej od herbaty w Clarence House dla dzieci i młodzieży, którzy przedstawili księżnej swoje ulubione książki. 70 tytułów zostało następnie przekazanych szkołom w Wielkiej Brytanii. Następnego dnia z kolei razem z księciem Walii zorganizowała przyjęcie. Na 17 lipca nie zaplanowano żadnych oficjalnych uroczystości, księżna świętowała prywatnie z rodziną i przyjaciółmi, ale opublikowano nowe zdjęcia księżnej.

twitter.com

princeofwales.gov.uk


22 lipca, Niemcy

W pałacu Nymphenburg w Monachium odbyło się przyjęcie z okazji 80. urodzin księcia Maxa, młodszego brata i następcy księcia Bawarii, Franza. Mimo że książę urodził się 21 stycznia, swoje przyjęcie urodzinowe postanowił "przenieść" na cieplejszą porę roku. W 1967 ożenił się ze szwedzką hrabiną Elisabeth Douglas (w tym roku obchodzili 50. rocznicę ślubu), z którą doczekał się pięciu córek, w tym Dziedzicznej Księżnej Sophie z Liechtensteinu. Na sobotnim przyjęciu nie zabrakło rodziny solenizanta oraz członków innych rodzin królewskich i książęcych, m.in. szwedzkiej pary królewskiej, księcia Leopolda z Bawarii czy księcia Oettingen-Spielberg Albrechta.

Książę Max z żoną - PPE Agency


28 lipca, Tajlandia

65. urodziny króla Mahy Vajiralongkorna hucznie obchodzono w całej Tajlandii. Odbywały się religijne nabożeństwa, zbierano jałmużny, organizowano akcje społeczne - między innymi oddawania krwi; sadzono drzewa mangrowe, a nawet wypuszczano na wolność żółwie czy ryby. Wydano także pamiątkowy znaczek z podobizną monarchy, po który ludzie ustawiali się w długich kolejkach. Poprzedni król, Bhumibol Adulyadej, w dniu swoich urodzin, odbywał serię publicznych wystąpień oraz wygłaszał orędzie dla narodu, jednak w tym roku nowy król Maha zrezygnował ze swojego uczestnictwa w państwowych obchodach swoich urodzin. WIĘCEJ

siamstamp.com


30 lipca, Liechtenstein

Książę Hans Adam II i księżna Marie świętowali złoty jubileusz małżeństwa. Podobnie jak w Danii czy wcześniej w Holandii, nie odbyły się żadne oficjalne uroczystości, ale para udzieliła wywiadu dla Liechtensteiner Volksblatt oraz wydano pamiątkowe znaczki. Swoją 50. rocznicę ślubu spędzili prywatnie z rodziną w posiadłości w Styrii - "To będzie po prostu wspaniałe dla wszystkich, aby tam być i spędzić razem czas" - przyznała księżna w wywiadzie, a jej mąż roześmiał się, że "nie będzie tak spektakularnego świętowania jak w przypadku naszego ślubu". TUTAJ przeczytacie specjalny post z tej okazji

Michael Zanghellini / volksblatt.li

wopa-stamps.com


12 sierpnia, Tajlandia

Królowa Sirikit, wdowa po królu Bhumibolu Adulyadeju, obchodziła swoje 85. urodziny. Swojego męża poślubiła 28 kwietnia 1950, na krótko przed jego koronacją. Małżeństwem byli przez 66 lat i doczekali się jednego syna, króla Mahę Vajiralongkorna, oraz trzech córek. W 1956 Sirikit została mianowana regentką, kiedy król Bhumibol zgodnie ze zwyczajem został buddyjskim mnichem. Jako małżonka najdłużej panującej głowy państwa na świecie, najdłużej na świecie sprawowała swoją funkcję królowej-małżonki. Od 2012, kiedy to przeszła udar, nie pokazuje się publicznie, ale w dniu swoich okrągłych urodzin razem z synem i członkami rodziny pojawiła się na nabożeństwie dziękczynnym.

twitter.com


14 sierpnia, Malezja

W Johor Bahru, w stanie Johor w Malezji, miał miejsce ślub 31-letniej księżniczki Tunku Tun Aminah, jedynej córki Sułtana Johoru Ibrahima Ismaila, z 28-letnim Dennisem Muhammadem Abdullahem pochodzącym z Holandii. Ceremonia ślubna składała się z dwóch części: porannej (prywatnej), która rozpoczęła się o godz. 10.00 czasu lokalnego, oraz  głównej, wieczornej, znanej pod nazwą "sitting-in-state", którą mieszkańcy Malezji mogli oglądać na żywo na specjalnych ekranach rozstawionych na ulicach. Obie miały miejsce w Pałacu Istana Bukit Serene, oficjalnej rezydencji ojca panny młodej. Więcej przeczytacie TUTAJ oraz TUTAJ.

twitter.com

JOHOR Southern Tigers Facebook


28 sierpnia, Dania

Książę Nikolai, starszy z dwócj synów księcia Joachima i jego pierwszej żony Alexandry, hrabiny Frederiksborg, skończył 18 lat. Z tej okazji opublikowano jego nowe oficjalne zdjęcia, a wieczorem królowa Małgorzata wydała na jego cześć przyjęcie na pokładzie jachtu Dannebrog.

Twitter


2 września, Hiszpania

W hiszpańskiej miejscowości Marbelle księżniczka Marie-Gabrielle, córka księcia Jeana i jego pierwszej żony Hélène Vestur, oraz Antonius Willms pobrali się w ceremonii kościelnej. Wśród gości nie zabrakło Wielkiego Księcia i Wielkiej Księżnej oraz ich dzieci, arcyksięcia Amedeo z Belgii, jego żony i siostry, księcia Nikolausa i księżnej Margarethy z Liechtensteinu czy arcyksięcia Imre i arcyksiężnej Kathleen.

PPE Agency


3 września, Japonia

Informacja o tym, że księżniczka Mako, najstarsza z czworga wnucząt Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko, zaręczyła się z Kei Komuro, wyciekła do mediów już w połowie maja, jednak oficjalne ogłoszenie miało miejsce dopiero 3 września. Para poznała się w czasie studiów na uniwersytecie International Christian University w Tokio. Po poślubieniu Komuro - mężczyzny "z ludu" - księżniczka zgodnie z prawem straci swój tytuł i przestanie należeć do imperialnej rodziny, ale podczas konferencji prasowej 3 września wydawała się tym nie przejmować. Przyznała, że od dzieciństwa była tego świadoma, a teraz "jest zachwycona", by móc ogłosić swoje zaręczyny. Ślub planowany jest jesienią 2018 roku. Post z tego dnia znajdziecie TUTAJ.

nydailynews.com

dailymail.co.uk

reuters.com


16 września, Niemcy

Przed ołtarzem w kaplicy na zamku Amorbach stanęli Dziedziczny Książę Leiningen Ferdinand (syn księcia Leiningen Andreasa i jego żony Alexandry, córki księcia Hanoweru Ernsta Augusta IV) oraz  księżniczka Viktoria Luise (jedyna córka księcia Prus Friedricha Wilhelma i jego drugiej żony Ehrengard), których ślub cywilny miał miejsce 29 kwietnia. KLIK

profimedia.cz


5 października, Brunei

Sułtan Brunei Hassanal Bolkiah z wielką pompą obchodził złoty jubileusz panowania. Dzień rozpoczął się od inspekcji straży honorowej, audiencji czy przejazdu złotą karocą ulicami, a wieczorem miał miejsce bankiet. Z innych rodzin królewskich pojawili się hrabia i hrabina Wessex. Więcej na temat tego jubileuszu, jak również panowania Sułtana, przeczytacie TUTAJ.

Twitter / Tim Rooke


7 października, Serbia

Tego dnia na ślubnym kobiercu w Soborze św. Michała Archanioła w Belgradzie stanęli książę Filip, drugi z trzech synów księcia Alexandra, oraz Danica Marinković. Pierwszy od 95 lat królewski ślub w Serbii zgromadził nie tylko tłumy rozradowanych Serbów, ale również królewskich gości z zagranicy (m.in. królową Sofię, księżniczkę Victorię, wdowę po księciu Kalabrii Anne czy księcia Guillaume'a i księżną Sybillę). Czytaj WIĘCEJ

net.hr / kurir.rs / royalfamily.org


20 listopada, Wielka Brytania

Królowa Elżbieta i książę Edynburga obchodzili okrągłą, 70. rocznicę ślubu. Para ten dzień spędzała prywatnie, wieczorem na zamku Windsor odbyła się prywatna kolacja dla rodziny, ale wydano serię pamiątkowych znaczków, pamiątkową monetę oraz oficjalne zdjęcia. Królowa z okazji Platynowego Jubileuszu, postanowiła uhonorować swojego męża, mianując go Rycerzem Wielkiego Krzyża Królewskiego Orderu Wiktorii. Powstała także specjalna piosenka.

Twitter


24 listopada, Wielka Brytania

W Chelsea and Westminster Register Office w Londynie odbył się cywilny ślub księcia Christiana, młodszego syna księcia Ernsta Augusta seniora z Hanoweru, oraz Alessandry de Osma, pochodzącej z wpływowej rodziny z Peru. Ceremonia utrzymywana była do ostatniej chwili w największym sekrecie, a zaproszono na nią tylko najbliższą rodzinę i przyjaciół. Zabrakło jedynie ojca Pana Młodego, który, wiedząc, że obecny będzie starszy syn, z którym jest skłócony, postanowił odrzucić zaproszenie. Ślub kościelny ma mieć miejsce w dniach 15 - 17 marca 2018 w Limie.

blog_real.blogs.sapo.pt / dailymail.co.uk


27 listopada, Wielka Brytania

I na koniec jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tego roku, dzień niezapomniany dla wszystkich fanów nie tylko brytyjskiej, ale i fanów pozostałych rodzin królewskich - zaręczyny księcia Harry'ego i Meghan Markle, oficjalnie ogłoszone przez księcia Walii o godzinie 11 czasu polskiego w poniedziałek 27 listopada. O godzinie 15 naszego czasu narzeczeni zapozowali do zdjęć zgromadzonym dziennikarzom w ogrodach Sunken w Pałacu Kensington, a wieczorem został wyemitowany wywiad z nimi (tłumaczenie znajdziecie TUTAJ). Już kilka dni później odbyli pierwsze oficjalne wyjście w Nottingham, a przed świętami opublikowano oficjalne zdjęcia. Para pobierze się 19 maja przyszłego roku w Kaplicy św. Jerzego na Zamku Windsor.

Twitter / PA


Które w tych wydarzeń najbardziej zapadło Wam w pamięć?

8 komentarzy:

 1. Naprawdę było trochę tych ślubów,ale bardzo skromnych i dotyczący mniej znanych rodzin.
  Za to w następnym sam ślub Harry 'ego wystarczy nam za emocje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny rok pod względem ślubów, zaręczyn i rocznic.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niby taki skromny w wydarzenia rok, a jednak trochę się ich uzbierało, szczególnie wśród dalszych członków rodzin królewskich i zdetronizowanych monarchii.

  OdpowiedzUsuń
 4. To był rok, w którym wiele się działo. Pewnie najważniejsze wydarzenie to zaręczyny Harry'ego. Ja zapamietam też obchody urodzin w Norwegii i Holandii oraz to, że królowa Elżbieta obchodziła 70 rocnicę ślubu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Urodziny obchodzi jubilat, natomiast imieniny solenizant

  OdpowiedzUsuń
 6. dlaczego Marius nie pozował do zdjęć z królem Haraldem ? Król nie traktuje go jak własnego wnuka ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, jak w styczniu poinformowała w specjalnym oświadczeniu Mette-Marit, Marius nigdy nie był osobą publiczną i nie zamierza nią być, wybrał prywatne życie i od tego czasu nie pojawia się na oficjalnych zdjęciach ani uroczystościach rodziny królewskiej

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.