niedziela, 10 grudnia 2017

96 ciekawostek o królu Mihai - I


5 grudnia odszedł ostatni król Rumunii, Mihai, jedyny taki władca na świecie, a jego odejście odczuła nie tylko najbliższa rodzina, królewscy fani, ale też - a może przede wszystkim - zwykli Rumuni. W dzisiejszym poście postaramy się przybliżyć Wam tego monarchę i pokazać, dlaczego jest jedynym takim władcą na świecie. Ponieważ ciekawostek jest aż 96, podzieliłyśmy post na dwie części.

romaniaregala.ro


1. Król Mihai urodził się na zamku Foișor w Sinai 25 października 1921 jako książę Rumunii.
2. Jego rodzicami byli następca tronu książę Carol i jego żona, księżna Elena, a dziadkami: król Rumunii Ferdinand I i królowa Maria oraz Constantin I i Sofia, król i królowa Grecji.

Mihai z matką - monarhiasalveazaromania.wordpress.com

3. Król Mihai był związany z cesarskimi i królewskimi rodzinami Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec, Danii, Grecji i Portugalii oraz rodziną książęcą z Badenii i rodem Hohenzollernów, z którego pochodził jego dziadek.
4. Był prawnukiem królowej Victorii z Wielkiej Brytanii i Irlandii (zarówno przez swoją matkę, jak i ojca), prawnukiem cesarza Friedricha III z Niemiec, prawnukiem cara Alexandra II i prawnukiem królowej Marii II z Portugalii, prawnukiem księcia Alfreda Sachsen-Coburg-Gotha i prawnukiem króla Georga I, króla Greków.

Mihai z kuzynem, księciem Philipem (ob. księciem Edynburga) - pinterest

5. Na chrzcie otrzymał tylko jedno imię - Mihai.
6. Był wcześniakiem, urodził się o dwa miesiące za wcześnie.
7. Pierwsze lata życia spędził z rodzicami w zwykłym domu, obecnie przebiega tam autostrada, a budynek jest dziś siedzibą EximBanku. To nie była rezydencja królewska, lecz dom udostępniony przez rząd.

Mihai z matką i babcią, królową Marią - colorostariu.wordpress.com

8. Od wczesnego dzieciństwa Mihai uwielbiał samochody i mechanikę. W wieku 3-4 lat jeździł samochodem elektrycznym na alejkach pałacu Cotroceni, a jego babka, królowa Maria, pisała w dzienniku, że Mihai wydawał przy tym ogłuszający hałas.
9. W wieku sześciu lat książę odebrał pierwsze lekcje jazdy samochodem w ramionach kierowcy, ponieważ nie mógł dosięgnąć do stóp pedałów.
10. W wieku 6 lat otrzymał swój pierwszy prawdziwy samochód, Morrisa, od swojego wuja, księcia Nicolae'a.

gettyimages.com

11. Król Mihai uczęszczał na zajęcia razem z klasą "Clasa Palatină", utworzoną z inicjatywy jego ojca w celu jego edukacji. (Podobnie postąpili król Pavlos i królowa Frederica z Grecji, tworząc dla Konstantinosa specjalną klasę ze starannie dobranymi uczniami, o czym przeczytacie więcej w kolejnej części wywiadu z królem). Ostatnim ocalałym z klasy jest pan Lascar Zamfirescu, przyjaciel króla od czasów dzieciństwa.

Mihai z ojcem - nytimes.com

12. Zdał maturę w Sali Tronowej, 26 czerwca 1940, dokładnie w dniu, w którym Związek Radziecki wystosował ultimatum wobec Rumunii z żądaniem ewakuacji administracji cywilnej i armii rumuńskiej z Besarabii i Północnej Bukowiny.
13. Książę Mihai został królem 20 lipca 1927 roku, w wieku 5 i 9 miesięcy. Był jedynym suwerenem na świecie, który żył 90 lat po koronacji.

Mihai z matką w 1940 - pinterest

14. Jeśli jesteście wiernymi Czytelnikami tego bloga, z pewnością znacie historię miłości króla Miha'a i królowej Anne, którą opisywałyśmy Wam w zeszłym roku (post znajdziecie TUTAJ). Być może część z Was wie także, że król zakochał się w księżniczce jeszcze zanim poznał ją osobiście. Podczas wojny w Rumunii kino przedstawiało krótkie relacje informacyjne przed filmem, głównie wiadomości z frontu. Król Mihai, w sali kinowej Pałacu Królewskiego, zobaczył w marokańskim raporcie wojennym (1943), kilka sekund z twarzą księżniczki Anny de Bourbon Parma, która pracowała jako pielęgniarka na froncie. Poprosił operatora o wycięcie zdjęć z filmu i zamienienie ich w małe fotografie, które nosił przy sobie.

1942 - pinterest

15. Od czasu wojny król kochał Jeepy. W swoim życiu osobiście naprawił i przebudował w sumie 9 oryginalnych Jeepów. Cztery z nich zachował do końca życia.
16. Jeden z Jeepów z kolekcji należał do amerykańskiego generała George'a S. Pattona, wybitnej osobistości wojskowej w czasie II wojny światowej. Jeep był też prezentem otrzymanym przez królową Annę od wielkiego księcia Jeana z Luksemburga.

pinterest

17. Król Mihai został odznaczony następującymi orderami i medalami rumuńskim: Order Karola I (Łańcuch i Wielki Krzyż), Order Michała Walecznego (1. klasa), Order Wiernej Służby (Łańcuch), Order Korony Rumunii (Wielki Krzyż), Order Gwiazdy Rumunii, a także innymi medalami okolicznościowym i pamiątkowymi.
18. Został także odznaczony wieloma orderami z innych krajów: Order Zwycięstwa (ZSRR), Legia Honorowa (Francja), Order Orła Białego (Polska, 1937), Królewski Order Wiktoriański (Wielka Brytania), Order Jerzego I (Grecja).

pinterest

19. Został oficjalnie koronowany i namaszczony Świętą i Wielką Mirrą 6 września 1940 r. Przysięga złożona została rano w ręce patriarchy Nikodema, premiera i prezesa Sądu Kasacyjnego, w sali tronowej Pałacu Królewskiego. Ukoronowanie (ze stalową koroną króla Carola I) i namaszczenie miały miejsce w Katedrze Patriarchalnej (w tej samej cerkwi odbędzie się pogrzeb).To był jedyny czas, w którym nosił Stalową Koronę. Przysięga nie mogła zostać złożona przed parlamentem, ponieważ ten został wcześniej rozwiązany przez Carola II.

Mihai i Anne jeszcze przed ślubem w Davos w Szwajcarii - dailytelegraph.com.au

20. W 1941 roku na zamku Foisor skomponował utwór fortepianowy "Elegie", zaaranżowany przez kompozytora Iona D. Chirescu. Praca została zaadaptowana i zaprezentowana po roku 1989 przez mistrza Dana Grigore.
21. Był marszałkiem Armii Rumuńskiej, admirałem Sił Morskich i Lotnictwa Ogólnego. Był także honorowym generałem Greckich Sił Powietrznych.
22. Spotkał się z księżniczką Anną na ślubie królowej Elżbiety II z księciem Edynburga, który odbył się 20 listopada 1947 w Londynie.

colorostariu.wordpress.com

23. W momencie przymusowej abdykacji miał 26 lat, a księżniczka Anna 24 lata. Wybrali życie razem, na wygnaniu, które trwało pięć dekad.
24. Przez całe życie król miał wiele zwierząt domowych, zawsze psy. Ostatni pies, wychowany w Rumunii przed wygnaniem, nazywał się Azzo, był owczarkiem niemieckim, a ze względu na starość i chorobę został pozostawiony w Zamku Królewskim w Savarsin po wybraniu się na wygnanie. Król miał czarnego labradora o imieniu Thor (opuszczonego i adoptowanego przez króla Mihaia), a następnie Ticko, rasy West Highland Terrier, a następnie Tippy, rasy Basengi. Kolejnym psem był Flip, Cocker Spaniel. W ostatnich rezydencjach w Szwajcarii król i królowa mieli cztery Chiuhauy, najpierw Ecco i Voila, potem Bambi i Bianco.

pinterest

25. Król jadł zawsze jeden posiłek w południe, który trwał 20-30 minut. Jego obiad zawsze zaczynał się o 18.30, obejmował 2 dania i trwał 30 minut.
26. Król kochał też sport: grał w golfa i dużo pływał.
27. Ślub pary odbył się na wygnaniu w Atenach 10 czerwca 1948. Z powodu braku zgody Kościoła Katolickiego, który sprzeciwiał się konstytucjonalnemu obowiązkowi wychowywania dzieci w rycie prawosławnym, żaden z krewnych wyznania katolickiego nie pojawił się na ślubie.
28. Byli małżeństwem przez 68 lat.

pinterest

29. Na greckim akcie małżeństwa, w rubryce "zawód" zapisane było "król" i odpowiednio "księżniczka".
30. Doczekali się pięciu córek: Margarety, Eleny, Iriny, Sofii i Marii. Cztery z nich to księżniczki Rumunii.
31. Pierwszą stałą rezydencją królewskiej pary był domek na przedmieściach La Conversion w Lozannie w Szwajcarii.

Królowa Anne z Margaretą - pinterest

32. 26 marca 1949 przyszła na świat księżniczka Margareta. Tego samego dnia, w 1881 roku, Rumunia została ogłoszona Królestwem.
33. Otrzymała swoje imię po babci ze strony matki, księżnej Margrethe. Ponadto, jednym z imion królowej Anny było imię Marguerite. Również wnuczka królowej ma takie samo imię (Angelica Margareta, córka Iriny).
34. Rodzina mieszkała w Anglii w latach 1950-1956, dwa lata w miejscowości Bramshill w hrabstwie Berkshire, a resztę czasu w wiosce Ayot Saint Lawrence w hrabstwie Hertfordshire.

Para królewska z dwiema najstarszymi córkami - pinterest

35. 15 listopada 1950 w Lozannie urodziła się druga córka pary królewskiej, księżniczka Elena. Otrzymała swoje imię po babci ze strony ojca, królowej Elenie.
36. 28 lutego 1953 przyszła na świat trzecia córka króla i królowej, Irina. Nie jest ona częścią Rumuńskiej Rodziny Królewskiej.
37. W Anglii, w początkowych latach wygnania, król Mihai pracował wspólnie z królową Anną na ich małej kurzej fermie, sprzedając na rynku świeże jajka, aby zarobić na życie.

1955 - juliapgelardi.wordpress.com

38.  Od 1956 do 1976 roku król i królowa mieszkali w wiosce Versoix, nad brzegiem jeziora Leman w Szwajcarii, w "Vila Fantasia".
39. Kiedy w Villa Fantasia król potrzebował niewielkiej przestrzeni dla swojego studia samochodowego, jego żona zbudowała dla niego drewniany magazyn.
40. 29 października 1957 w Pałacu Tatoi w Atenach urodziła się kolejna córka pary, księżniczka Sofia. Lekarz, który był obecny przy porodzie był synem lekarza, który asystował przy narodzinach króla Mihaia w 1921. Sofia urodziła się tego samego dnia co królowa Maria (babcia Mihai'a od strony ojca).

pinterest

41. W Versoix, król często pracował w sklepie samochodowym z królową Anną, gdzie naprawiali i poddawali renowacji jeepy.
42. Król osobiście ofiarował żonie jednego z historycznie odrestaurowanych jeepów. Wszystkie cztery jeepy znajdują się teraz w Zamku Săvârşin w Rumunii.
43. W 1960 roku król i królowa wspólnie napisali scenariusz do spektaklu "The Choice" o walce między systemami kapitalistycznymi i komunistycznymi a rolą wiary w ratowaniu człowieka. Nie był grany w Rumunii. Został opublikowany w kilku tomach w języku rumuńskim. Spektakl został po raz pierwszy wykonany na scenie Ateneum w Jassy w październiku 2017 roku.

romania-insider.com

44. Król Michael pracował jako makler giełdowy New York Stock Exchange (największa giełda świata).
45. 13 lipca 1964 roku w Kopenhadze urodziła się księżniczka Maria, piąta i ostatnia córka króla i królowej. Otrzymała imię po królowej Marii oraz po Marii Orleańskiej, babci królowej Anny. Matką chrzestną Marii została jej starsza siostra, Margareta. W chwili narodzin król przebywał w Nowym Jorku.

1978 - gettyimages.com

46. Za każdym razem, gdy para królewska przenosiła się do nowego domu, słuchali piosenki Poema Română George'a Enescu. Czasami król i królowa słuchali tego utworu, zanim wyłamali walizki.
47. Wraz ze swoimi partnerami biznesowymi Mihai otworzył niewielką firmę elektroniczną o nazwie "Metravel".
48. W latach 1976-2004 król i królowa mieszkali w Villa Serena w wiosce Versoix. Jest to adres znany większości Rumunów odwiedzających króla i miejsce najważniejszych wywiadów z telewizją po 1989 roku.

****** ****** ****** ****** ******

Ten i kolejny post z tej serii przygotowała dla Was Iza, której chciałybyśmy w związku z tym bardzo serdecznie podziękować za pomoc :) Zapraszamy Was także do poprzedniego postu z naszymi królewskimi odpowiedziami TUTAJ.

5 komentarzy:

 1. Musiało to kosztować wiele pracy.
  Małżeństwo Anny i Mihai było niezwykłe- -zżyci,zawsze razem pomimo przeciwności,dzielący pasję.A już historia samego zakochania w wizerunku z filmu zupełnie wyjątkowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anna w młodości była bardzo piękna

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo pracy kosztował Was ten post :) Dzięki niemu przybliżyłam sobie postać króla.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.