wtorek, 19 grudnia 2017

10 dni wolnych dla Japończyków w związku z abdykacją?


Japończycy przyzwyczajają się do myśli o czekającej ich w kwietniu 2019 abdykacji Cesarza Akihito, a tymczasem rząd rozważa wyznaczenie aż 10 dni wolnych od pracy, jak donosi The Japan Times, od 27 kwietnia do 6 maja 2019, tak, by zbiegły się w czasie nie tylko z abdykacją, ale również wstąpieniem na tron księcia Naruhito.

japantimes.co.jp


29 kwietnia oraz 3-6 maja są już ustanowione Świętami Narodowymi w 2019, po weekendzie, który wypada 27 i 28 kwietnia. Jeśli rząd wyznaczyłby 1 maja 2019, dzień wstąpienia na tron księcia Naruhito, na święto państowe, 30 kwietnia i 2 maja będą dniami ustawowo wolnymi od pracy. Zgodnie z japońskim prawem urlopowym, dzień tygodnia, w którym odbywają się święta narodowe, staje się automatycznie świętem państwowym.

kalbi.pl

Warto dodać, że trzy z tych dni, od 29 kwietnia do 1 maja, są już związane z rodziną cesarską przez abdykację Cesarza Akihito i objęcie tronu przez jego syna. 29 kwietnia wypada natomiast święto narodowe znane jako Showa Day upamiętniające urodziny ojca Akihito, Cesarza Hirohito.

newmyroyals.com

Rząd ma nadzieję, że zmiany sukcesyjne pójdą gładko, a Japończycy będą świętować w ciągu 10 kolejnych wolnych dni, bez zmiany nazwy ery używanej w japońskim kalendarzu powodującej jakiekolwiek zakłócenia.

gettyimages.com

Rada Ministrów na czele z premierem Abe ma także przedyskutować, czy urodziny Cesarza wypadające 23 grudnia nadal będą świętem narodowym, a także uzgodnić, jak najlepiej zorganizować imperialne rytuały związane z abdykacją i sukcesją tronu, jak podają rządowe źródła.

Proklamacja Cesarza Akihito w 1990 - gettyimages.com

W 1990 jednorazowo wyznaczono dodatkowe święto w poniedziałek, 12 listopada, kiedy odbyła się ceremonia wstąpienia na tron Cesarza Akihito.

Jeśli rząd, podobnie jak wcześniej, zdecyduje się ustanowić 1 maja 2019 jednorazowym świętem, ale nie świętem państwowym, to 30 kwietnia oraz 2 maja pozostaną w Japonii dniami powszednimi.


Źródło: japantimes.co.jp

5 komentarzy:

 1. Nie rozumiem skąd w Japonii taki... lęk? nie wiem jak to nazwać przed abdykacja
  Ciekawa jestem jak będą wyglądały uroczystości może jeśli znajdziecie czas i informacje przygotujecie post na ten temat
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo dobry pomysł, w miarę możliwości postaramy się przygotować taki post

   Usuń
  2. Przychylam się do prośby :)

   Usuń
 2. Bo dla nich cesarz był przecież bogiem,a na pewno trwałym symbolem otoczonym kultem nietykalności.My tego nie zrozumiemy.
  Ale mają monarchie i tydzień wolnego,a gospodarka jakoś się nie :)Już widzę to w Polsce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem i bez zakłóceń. A Japończycy będą mięli tydzień wolnego.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.