środa, 27 grudnia 2017

O czym było głośno w 2017?


Do końca roku pozostało już tylko kilka dni, jest to więc najlepszy moment na nasze tradycyjne podsumowanie. Podobnie jak w ubiegłym roku, razem z Martą podzieliłyśmy je na kilka postów, dziś pierwszy z nich. Czas przypomnieć sobie te najbardziej zaskakujące, szokujące czy przygnębiające wydarzenia z mijającego 2017 roku. Ciekawe, czy pamiętacie je wszystkie?

List księżnej Mette-Marit


gettyimages.com

12 stycznia księżna Mette-Marit wystosowała specjalne oświadczenie w związku z 20. urodzinami nieślubnego syna, Mariusa. Poinformowała w nim, że zamierza on studiować Administrację Biznesową na Uniwersytecie w Kalifornii i poprosiła o uszanowanie jego prywatności, podkreślając, że Marius nadal "jest najważniejszą częścią" rodziny, ale nigdy nie był osobą publiczną i nie zamierza nią być. W związku z tym usunięto jego biografię z oficjalnej strony norweskiej rodziny królewskiej.


Rozwód w Luksemburgu

18 stycznia pojawiło się ogłoszenie, które spadło na wszystkich jak grom z jasnego nieba - rozwód Tessy i Louisa po 10 latach małżeństwa! W krótkim, ale jakże szokującym, oświadczeniu poproszono o uszanowanie prywatności pary i ich synów, Gabriela i Noaha. Jak się później okazało, to księżna wniosła pozew, a przyczyną były "różnice nie do pogodzenia".

Twitter

Głos w sprawie rozwodu zabrała także sama księżna i wydała oświadczenie, w którym czytamy między innymi: "Jest mi bardzo smutno potwierdzić, że Louis i ja rozwodzimy się po 12 latach bycia razem. Mimo naszej separacji, zawsze pozostaniemy zjednoczeni rodzicielstwem naszych dwóch szlachetnych chłopców. To niewiarygodnie smutne dla nas obojga, aby uświadomić sobie, że od teraz będziemy podążać oddzielnymi ścieżkami."

Twitter


Wyrok Infantki Cristiny i Iñaki'ego Urdangarina

17 lutego ogłoszono wyrok w sprawie afery korupcyjnej, w którą uwikłana była siostra króla Felipe i jej mąż. Infantka Cristina miała zapłacić grzywnę w wysokości 265,000€, natomiast Iñaki Urdangarin został skazany na 6 lat i 3 miesiące więzenia i podobnie jak żona ukarany grzywną w wysokości 512,000€, jednak złożył odwołanie w związku z czym nie trafił do aresztu.

Twitter


Zdrowie

Na początku marca poinformowano, że księżniczka Alexadra (lady Ogilvy) złamała nadgarstek - według doniesień na skutek upadku - i musiała odwołać swoje oficjalne wyjścia. Kilka dni później pojawił się podobny komunikat dotyczący księcia Kentu, który wprawdzie niczego nie złamał, ale zmagał się z infekcją klatki piersiowej.

Kontuzji nadgarstka, tak jak lady Ogilvy, w mijającym roku nabawiła się księżna Charlene. Z tego też powodu nie mogła wziąć udział w Riviera Water Bike Challenge na początku czerwca, tak jak to już kilka miesięcy wcześniej zapowiedziała. W wyścigu wystartował za to książę Albert.

koninklijkhuis.nl

Ze znacznie poważniejszymi problemami zdrowotnymi w tym roku zmagał się Pieter Van Vollenhoven, mąż księżniczki Margriet. Jak pod koniec maja poinformował holenderski Dwór, zdiagnozowano u niego nawrót czerniaka. Kilka dni później przeszedł operację w Dutch Cancer Institute / Antoni van Leeuwenhoek Hospital w Amsterdamie. Czerniak powrócił w listopadzie, na szczęście i tym razem udało się go usunąć. Pieter do tej pory kilkukrotnie zmagał się z nowotworem skóry, po raz pierwszy w 2001.

dailymail.co.uk

96-letni książę Filip w nocy z 20 na 21 czerwca został przyjęty na oddział w szpitalu Króla Edwarda VII w Londynie z powodu infekcji. Jak następnego dnia rano poinformował Pałac Buckingham, książę "czuje się dobrze", a królowa jest na bieżąco informowana. Z tego powodu opuścił otwarcie Parlamentu oraz dwa dni wyścigów Royal Ascot. Ze szpitala wyszedł rano 22 czerwca.

Twitter

W szpitalu uniwersyteckim Aarhus 13 lipca znalazł się także duński książę Henrik, który zmagał się z infekcją nogi. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do domu wrócił dopiero 19 lipca. Niestety, niecały miesiąc później ponownie znalazł się w tym samym szpitalu z powodu bólu prawej nogi po operacji - angioplastyki balonowej - jaką przeszedł w połowie lipca. Został wypuszczony 22 sierpnia.

Z kolei książę Sverre Magnuson latem nabawił się kontuzji podczas jazdy na rowerze. Pod koniec lipca poinformowano, że złamał kostkę i przez jakiś czas musiał chodzić o kulach.

Twitter

Na początku września król Maroka Mohammed VI przeszedł udaną operację oczu w szpitalu okulistycznym w Paryżu. Operacja polegała na usunięciu skrzydlika z lewego oka (zmiany chorobowej oka polegającej na zgrubieniu spojówki gałkowej w obrębie szpary powiekowej). W oświadczeniu podpisanym przez lekarzy czytamy, że zabieg się udał, a król czuł się dobrze. Potem czekała go dwutygodniowa rekonwalescencja.

Twitter

Październik upłynął pod znakiem kontuzji. Na Święcie Narodowym Hiszpanii 12 października Infantka Sofia pojawiła się z bandażem/gipsem na ręce z powodu złamania ręki w szkole podczas gry w piłkę. Natomiast kilka dni później księżniczka Martha Louise z Norwegi złamała nogę po upadku z konia.

elmundo.es / Instagram

W listopadzie nie najlepszym stanem zdrowia cieszyła się norweska rodzina królewska. W połowie miesiąca król Harald trafił do szpitala z powodu infekcji, która na szczęście okazała się niegroźna i po kilku dniach został wypisany, a 23 listopada wrócił do swoich obowiązków. Pech chciał, że tego samego dnia odwołano wyjście księżnej Mette-Marit, która cierpiała na zawroty głowy.

royalcourt.no

Do szpitala trafiła też Sophie Winkleman, żona lorda Fredericka Windsora, z powodu wypadku samochowego, jakiemu uległa w połowie listopada. Jak poinformowano, jej obrażenia są poważne, ma złamaną nogę i podejrzenie uszkodzenia kręgosłupa.

uk.news.yahoo.com


Królewskie modelki

Podczas tegorocznego Tygodnia Mody w Mediolanie księżniczka Maria Olympia i Lady Amelia Windsor postanowiły zostać modelkami. Na wybiegu zadebiutowały podczas pokazu kolekcji Dolce&Gabbana 26 lutego.

Twitter


Książę Naruhito gotów, aby zostać cesarzem


Twitter

W pierwszej połowie tego roku nadal duże zamieszanie wywoływała decyzja Cesarza Akihito o ustąpieniu. Pod koniec lutego książę Naruhito, następca tronu, po raz pierwszy zabrał głos w tej sprawie i podczas wywiadu udzielanego z okazji swoich 57. urodzin powiedział, że był "głęboko poruszony" gdy jego ojciec zasugerował abdykację, ale dodał: "Szczerze akceptuję myślenie Cesarza i będę o tym pamiętał cały czas, kiedy będę wypełniał swoje obowiązki." Dodał również, że podobnie jak Para Cesarska, chciałby nadal "stać blisko ludzi i dzielić ich ból oraz radość."


Delphine Boël nie jest córką króla Alberta

Pod koniec marca sąd w Brukseli wydał wyrok w sprawie ojcostwa Delphine Boël, która twierdziła, że jest nieślubną córką króla Alberta II. Sprawa trafiła do sądu w 2014, po tym jak rok wcześniej po wykonaniu badania DNA okazało się, że nie jest biologiczną córką Jacquesa Boëla. Jej matka potwierdziła, że miała romans z królem Belgów. Sąd uznał, że badania biologiczne nie ograniczają więzów pokrewieństwa i biorąc pod uwagę fakt, że Delphine i Jacquesa łączyła długa więź, stwierdził, że roszczenia Delphine wobec króla Alberta są bezzasadne.


plus.lesoir.be


Emerytura księcia Filipa

4 maja w oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że od jesieni 2017 książę Edynburga wycofuje się z pełnienia publicznych obowiązków. Przez 70 lat bycia członkiem rodziny królewskiej książę odbył 22 219 samodzielnych wyjść oraz 637 samodzielnych podróży zagranicznych, a 10 czerwca skończył 96 lat, więc jego decyzja uzgodniona z królową jest jak najbardziej zrozumiała. Książę nie zrezygnował z patronowania 785 organizacjom charytatywnym, jest jednak mniej zaangażowany w ich działalność, a publicznie pojawia się od czasu do czasu na wybranych przez siebie wydarzeniach. Królowa natomiast nadal normalnie pełni swoje obowiązki.

Ostatnie oficjalne wyjście przed przejściem na emeryturę książę odbył 2 sierpnia, kiedy uczestniczył w paradzie Royal Marines w Pałacu Buckingham.


Twitter20. rocznica śmierci księżnej Walii

Z okazji przypadającej w tym roku okrągłej, 20. rocznicy tragicznej śmierci księżnej Diany na terenie Pałacu Kensington stworzono specjalny ogród White Garden poświęcony jej pamięci. W 2019 ma też zostać odsłonięty jej pomnik w ogrodach Pałacu wykonany przez Iana Ranka-Broadley'a.

Twitter

1 lipca, w dniu, w którym księżna obchodziłaby swoje 56, urodziny, odbyło się prywatne nabożeństwo upamiętniające zmarłą księżną nad jej grobem w posiadłości Althorp. Wzięli w nim udział członkowie rodziny Spencerów czy bliscy przyjaciele, oraz książę William, księżna Kate (podobno obecne były także ich dzieci) oraz książę Harry; nie pojawiły się jednak żadne zdjęcia. Z kolei 24 lipca swoją premierę miał dokument o księżnej Walii, Diana, Our Mother: Her Life and Legacy, w którym wypowiadali się m.in. jej synowie. Książęta postanowili opublikować wcześniej niewidziane zdjęcia z prywatnego rodzinnego albumu. 30 sierpnia natomiast książę William, księżna Kate i książę Harry zobaczyli White Garden stworzony z myślą o zmarłej księżnej.

Twitter

Twitter


Rozwód księżniczki Alexandry i hrabiego Jeffersona


pinterest

W maju Dwór Królewski Danii poinformował o rozwodzie księżniczki Alexandry Sayn-Wittgenstein-Berleburg, starszej córki księżniczki Benedikte, i hrabiego Jeffersona von Pfeil und Klein-Ellguth. Para pobrała się w czerwcu 1998 i doczekała się dwójki dzieci: hrabiego Richarda (ur. 1999) oraz hrabiny Ingrid (ur. 2003). Przez ostatnie trzy lata rodzina mieszkała w Niemczech. W oficjalnym oświadczeniu księżniczka przyznała, że decyzja o rozstaniu była trudna, ale nadal będą razem wychowywać dzieci. Poprosiła media o uszanowanie prywatności rodziny.


Abdykacja Cesarza Akihito

Twitter

Chęć ustąpienia Cesarz Japonii wyraził w rzadkim przemówieniu telewizyjnym, jakie wygłosił w sierpniu 2016. Jako powód podał swój podeszły wiek (kilka dni temu skończył 84 lata) i stan zdrowia. Od tamtej pory rząd Japonii pracował nad wprowadzeniem ustawy, która umożliwiłaby Cesarzowi abdykację, ponieważ konstytucja nie przewiduje rezygnacji z tronu. Ich wysiłki zakończyły się sukcesem i 9 czerwca Zgromadzenie Narodowe uchwaliła prawo, niestety tylko jednorazowe, co oznacza, że następcy Akihito nie będą mogli się na nie powołać. Abdykacja Cesarza Akihito, która będzie pierwszą w Japonii po niemal 200 latach, będzie mieć miejsce 30 kwietnia 2019, a książę Naruhito Cesarzem zostanie 1 maja.


Ostatnia zmiana w East Anglian Air Ambulance

Jak poinformowano już na początku 2017 roku, książę i księżna Cambridge z dziećmi jesienią przeprowadzili się z wiejskiej posiadłości Anmer Hall z powrotem do apartamentu w Pałacu Kensington w Londynie, aby zwiększyć ilość wypełnianych królewskich obowiązków. W związku z tym książę William musiał zakończyć swoją pracę jako pilot śmigłowca w East Anglian Air Ambulance i 27 lipca odbył swoją ostatnią zmianę.

Twitter


Niezadowolony książę - małżonek

Sierpień w tym roku przywitał nas szokującymi doniesieniami z duńskiego Dworu Królewskiego. Już na początku miesiąca poinformowano o zmianach dotyczących przyszłego pogrzebu księcia Henrika. W oficjalnym oświadczeniu czytamy, że książę małżonek zdecydował, że nie chce być pochowany obok królowej Małgorzaty w katedrze Roskilde, w której znajduje się miejsce pochówku wszystkich duńskich monarchów. W późniejszym wywiadzie powiedział, że jeśli królowa "będzie chciała, abym był pochowany obok niej, musi mianować mnie królem-małżonkiem". Dodał także, że go nie szanuje oraz że w małżeństwie powinna panować równość, a on wciąż jest "tylko" księciem małżonkiem. Na początku września podano do publicznej wiadomości, że zdiagnozowano u księcia demencję, co rzuciło nowe światło na jego zachowanie i szokujące wypowiedzi.

Twitter


Afera w Belgii

W połowie lipca książę Laurent uczestniczył w obchodach 90-lecia chińskich sił zbrojnych - Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej - za pomocą której wprowadzono w Chinach komunizm. Książę wziął udział w uroczystościach bez wiedzy ani tym bardziej zgody rządu Belgii. Młodszy brat obecnego króla twierdził, że otrzymał zaproszenie prywatnie i nie było to oficjalne wyjście. Wkrótce później król Philippe po porozumieniu z rządem zdecydował, że Laurent jednorazowo straci część  (10 %) swojego corocznego wynagrodzenia, a książę usunął swoje konto na Twitterze, na którym umieścił zdjęcia z obchodów. Pod koniec roku zdecydowano także, od 2018 książę będzie otrzymywał 10% mniej swoich apanaży.

blauwbloed.eo.nl


Edukacja

W tym roku naukę w nowej szkole rozpoczęło kilkoro królewskich dzieci - jako pierwsza księżniczka Aiko, która pod koniec marca ukończyła Gakushuin Girls' Junior High School, a 8 kwietnia przekroczyła progi szkoły średniej (tzw. wyższego stopnia) Gakushuin Girls’ Senior High School. Księżniczka zapozowała do zdjęć razem z rodzicami.

Twitter

11 sierpnia po raz pierwszy w szkolnej ławce St. Joseph Sisters School zasiadła księżniczka Athena. 5-letniej królewskiej uczennicy towarzyszyli rodzice, księżna Marie i książę Joachim. Tradycyjnie, rodzina zapozowała do zdjęć fotoreporterom oraz odpowiedziała na kilka pytań. Kilka dni później swój debiut w szkole Tranegård w Hellerup zaliczyli bliźnięta księcia Frederika i księżnej Mary, książę Vincent i księżniczka Josephine. Podobnie jak w przypadku Atheny odbyła się sesja zdjęciowa.

Twitter / newmyroyals.com

Jedni zaczynają, a drudzy kończą naukę. 11 sierpnia odbyła się parada wojskowa - Sovereign's Parade - z okazji ukończenia przez księcia Sébastiena z Luksemburga oraz księcia Husseina z Jordanii Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst, na której nie mogło zabraknąć członków obu rodzin.

Twitter

Twitter

Z kolei księżniczka Leonore w sierpniu zaczęła uczęszczać do przedszkola w Szwecji. Inaczej niż w przypadku większości królewskich dzieci, nie odbyła się żadna sesja fotograficzna, a media zostały poinformowane, kiedy księżniczka wróciła już do domu. Także dumna mama, księżniczka Madeleine, nie podzieliła się z Nami żadnym zdjęciem z tego dnia, ale rzeczniczka dworu królewskiego powiedziała, że wszystko poszło "wspaniale". Także jej młodszy brat, książę Nicolas, oraz kuzyni - książę Oscar i książę Alexander - zaliczyli w tym roku debiut w szwedzkim żłobku. Podobnie jak w przypadku Leonore, Dwór nie udostępnił żadnych nowych zdjęć ani informacji, do którego ze żłobków książęta zostali posłani.

hellomagazine.com

21 sierpnia księżniczka Alexia rozpoczęła naukę w nowej szkole - Christelijk Gymnasium Sorghvliet, tej samej, do której uczęszcza już jej starsza siostra, księżniczka Amalia. Z tej okazji dwór opublikował nowe zdjęcie oraz nagranie wykonane przez króla Willema-Alexandra.

Het Koninklijk Huis Facebook

7 września próg szkoły Thomas's Battersea School w Londynie przekroczył po raz pierwszy książę George. Początkowo w tak ważnym dniu mieli mu towarzyszyć oboje rodzice, niestety księżna w tym okresie zmagała się z ciążowymi dolegliwościami i z wielkim żalem musiała zostać w Pałacu, w związku z czym do szkoły małego księcia odprowadził książę William.

Tego samego dnia w tej samej placówce naukę rozpoczęła także Maud Windsor, starsza córka Lorda Fredericka (syn księcia i księżnej Michael z Kentu) oraz jego żony Sophie.

Twitter

25 września księżniczka Kako rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Leeds, dokąd wyleciała dwa tygodnie wcześniej.

Twitter

We wrześniu naukę w szkole rozpoczął także synek Tatiany i Andrei Casiraghi, Sacha.

Twitter


Najlepiej ubrani według Vanity Fair

We wrześniu Vanity Fair opublikował listę najlepiej ubranych osób 2017 roku. W kategorii "Para" zwyciężyli królowa Maxima i król Willem-Alexander, natomiast wśród najlepiej ubranych kobiet znalazły się królowa Letizia oraz Lady Amelia Windsor.

Twitter


Pierwsze publiczne wyjście Harry'ego i Meghan

Tegoroczne Invictus Games w Toronto zostaną na długo zapamiętane przez królewskich fanów, a zwłaszcza trzeci dzień Igrzysk dla weteranów wojennych, czyli 25 września, kiedy książę Harry pojawił się na meczu tenisowym ze swoją ukochaną Meghan Markle. Podsyciło to oczywiście krążące plotki o rychłych zaręczynach pary, które ogłoszono wreszcie 27 listopada.

dailymail.co.uk / Twitter


Incydent w Rumunii

W Rumunii w tym roku miał miejsce ciąg dalszy afery z udziałem rodziny królewskiej i pozbawionego tytułu Nicholasa Medforth-Millsa. Na początku listopada stan zdrowia króla Mihai'a uległ znacznemu pogorszeniu, dlatego też  Nicholas starał się o wizytę u dziadka. Według słów szefa Dworu Królewskiego, zadzwonił do księżniczki Margarety, aby uzyskać zgodę na widzenie z królem, ale jej nie uzyskał. Przyjechał więc do rezydencji i próbował wtargnąć do środka. Ostatecznie złożono na niego skargę na policji, a sam Nicholas w oświadczeniu powiedział, że nadal będzie się starał wspierać dziadka w tych trudnych momentach. Kilka dni później oświadczenie wydała także jego matka, księżniczka Elena, która wyjaśniła, że król jest rozczarowany zachowaniem Nicholasa, który nie podjął kroków, by wyjaśnić kwestię swojego nieślubnego dziecka (Więcej).

telegraph.co.uk


Kolejne rekordy królowej Elżbiety

Najdłużej panujący i najdłużej żyjący brytyjski monarcha, najdłużej panująca królowa na świecie, najstarsza i najdłużej panująca monarchini na świecie oraz najdłużej sprawująca funkcję głowa państwa na świecie - królowa Elżbieta pobija rekordy z łatwością. W tym roku udało się jej pobić aż dwa - 20 listopada świętowała 70. rocznicę ślubu jako jedyny brytyjski monarcha w historii, a dzień później, po złożeniu przez 97 - letniego Prezydenta Zimbabwe rezygnacji, została najstarszą głową państwa na świecie.


Twitter


Skandal w Hanowerze

Jednym z tematów, o którym niemal przez cały rok rozpisywała się niemiecka prasa, był oczywiście konflikt w Hanowerze pomiędzy Ernstem Augustem V a jego starszym synem. Seniorowi nie spodobało się, że do jego rodziny wejdzie projektantka mody Ekaterina Malysheva, którą w lipcu poślubił Ernst August junior, dlatego też odmówił przybycia na ślub. Co więcej, zażądał od syna zwrotu podarowanych mu w 2004 posiadłości, w tym zamku Marienburg, na którym odbywało się przyjęcie weselne. Nie pojawił się także na cywilnym ślubie młodszego syna, księcia Christiana, z Alessandrą de Osma pod koniec listopada, wiedząc, że obecny będzie Ernst August VI.

bunte.de / profimedia.cz

5 komentarzy:

 1. Wspaniały post, fajnie było przypomnieć sobie wydarzenia mijającego roku

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo było tych przykrych i szokujących spraw- rozwody,wyrok,afery czy zachowanie Henrika.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej zaskoczył mnie rozwód w Luksemburgu

  OdpowiedzUsuń
 4. To nie był zły rok, ale też nie był najlepszy. Jak to w życiu: w beczce miodu łyżka dziegciu. Chyba rzeczywiście rozwód w Luksemburgu był największym zaskoczeniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, ileż tych wydarzeń... Niektóre z nich są tak odległe, a inne tak świeże..
  Po tych wydarzeniach widać, że wszystko musi się równoważyć-nawet radość ze smutkiem, choć wszyscy byśmy chcieli aby było tylko dobrze... Ale tak nie jest, zauważyłam to nawet w życiu własnej rodziny-przez parę lat nic się nie działo, a jak wydarzenia zaczęły się sypać, to zarówno pozytywne, jak i negatywne.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.