piątek, 1 grudnia 2017

Znamy datę abdykacji Cesarza Akihito


Japońskie media podały nową przypuszczalną datę abdykacji Cesarza Akihito, pierwszą w Japonii po 200 latach, którą w piątek 1 grudnia potwierdził premier Shinzo Abe. Wbrew wcześniejszym pogłoskom, nie będzie to koniec marca 2019 (KLIK).

Twitter


Japoński rząd wybrał już datę abdykacji Cesarza. Będzie to 30 kwietnia 2019, a książę Naruhito wstąpi na tron 1 maja. Wtedy też zakończy się er Heisei, która trwa od 1989, kiedy Akihito został Cesarzem. Nie wiadomo na razie, jaka będzie nazwa nowej ery.

japantimes.co.jp

1 grudnia odbyło się posiedzenie rady Agencji Dworu Imperialnego, która przedyskutowała możliwe daty ustąpienia Cesarza, z których rząd wybrał następnie jedną, właśnie 30 kwietnia.

bbc.com

Po spotkaniu premier powiedział dziennikarzom, że "znaczący krok" w stronę abdykacji napawa go "lękiem". Abe stwierdził także, że posiedzenie rady obyło się po raz pierwszy od 25 lat bez żadnych problemów, datę abdykacji zatwierdzono jednogłośnie. We wtorek ma się odbyć spotkanie rządu, który formalnie zatwierdzi datę. Sekretarz rządu stwierdził, że gabinet premiera "szybko" sformalizuje termin.

japantimes.co.jp

Zwolennicy nowej daty twierdzą, że dzięki temu możliwe stanie się uniknięcie problemów podczas kampanii przed wyborami lokalnymi, które mają się odbyć w marcu bądź kwietniu 2019.

gettyimages.com

Inni uważają jednak, że pierwotna data 31 marca byłaby lepsza, ponieważ zmiana ery związana z wstąpieniem na tron nowego Cesarza byłaby zbieżna z początkiem roku podatkowego.

reuters.com

W posiedzeniu rady Agencji Dworu Imperialnego wzięło udział 10 jej członków, w tym premier Shinzo Abe, przedstawiciel Izby Reprezentantów i Izby Radców, główny sędzia Sądu Najwyższego, szef Agencji Dworu Imperialnego oraz dwóch członków rodziny imperialnej.

bbc.com

W radzie tej zasiada książę Fumihito, ale jak donoszą media, nie był on obecny na tym posiedzeniu. Zastąpił go 81-letni książę Hitachi, młodszy brat Cesarza.

Niezależnie od tego, czy "nowa" i rzeczywista data abdykacji jest dla Japończyków dobra czy nie, czeka ich historyczny moment. Wielu pokłada nadzieje w księciu Naruhito, licząc, że nowy Cesarz wprowadzi zmiany, które należało wprowadzić już dawno temu. O tym, czy rzeczywiście to nastąpi, przekonamy się już niebawem. (Na sam koniec odsyłamy Was także do wczorajszego postu KLIK)

4 komentarze:

 1. To cesarz jeszcze w miarę długo musi czekać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki, żeby nikt nie umarł przed samą ceremonią, bo gotowi ją przełożyć o dobrych kilka miesięcy...

   Usuń
 2. Data odległa,ale Japończycy muszą do wszystkiego się przyzwyczaić. Przynajmniej teraz wiadomym.jest co i jak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwny naród, żeby półtora roku się przezwyczajać. Zmieni się tylko cesarz- tonie koniec świata.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.