Już jutro trumna z ciałem zmarłego króla Mihai'a wyląduje w Rumunii. Czas podać szczegóły najbliższych wydarzeń, które czekają Rumunów, plan sobotniego pogrzebu, w którym Dwór Królewski wprowadził małe zmiany, a także wstępne informacje na temat zagranicznych gości.
Ale zaczniemy od informacji niezupełnie związanej z tematem. Pojawiło się więcej zdjęć z wczorajszego przemówienia księżniczki Margarety w Parlamencie. Jednocześnie zauważono, że Dwór Królewski tytułuje teraz księżniczkę "Jej Królewską Mością Strażniczką Korony", co wywołało małe zamieszanie. Do tej pory bowiem głowy zdetronizowanych rodzin królewskich po "objęciu" władzy zazwyczaj używały tytułu następcy tronu, a nie króla.
gettyimages.com |
Ale zaczniemy od informacji niezupełnie związanej z tematem. Pojawiło się więcej zdjęć z wczorajszego przemówienia księżniczki Margarety w Parlamencie. Jednocześnie zauważono, że Dwór Królewski tytułuje teraz księżniczkę "Jej Królewską Mością Strażniczką Korony", co wywołało małe zamieszanie. Do tej pory bowiem głowy zdetronizowanych rodzin królewskich po "objęciu" władzy zazwyczaj używały tytułu następcy tronu, a nie króla.
Jutro, 13 grudnia, o godzinie 11.00 trumna z ciałem króla Mihai'a ma wylądować na lotnisku Otopeni, skąd następnie zostanie przewieziona do Pałacu Peleş. Obecna będzie rodzina królewska na czele z księżniczką Margaretą oraz przedstawiciele rządu, Kościoła Prawosławnego i dziennikarze, ale obywatele nie będą mieli na ceremonię wstępu.
Po przewiezieniu do Pałacu Peleş trumna zostanie ułożona w "Hall of Honour", gdzie w godzinach 14-18.00 przedstawiciele Prezydenta, rządu i Parlamentu Rumunii oraz Mołdawii; a także instytucji państwowych, korpusu dyplomatycznego, Unii Europejskiej czy NATO oraz Kościoła Prawosławnego i Katolickiego czy innych instytucji religijnych będą mogli oddać monarsze ostatni hołd. Poinformowano, że Rumuni nie będą mieli wstępu do holu, a prasa jedynie ograniczony dostęp.
O godzinie 18.00 trumna zostanie przewieziona z Pałacu Peleş do Sali Tronowej Pałacu Królewskiego w Bukareszcie. Sama ceremonia będzie ściśle prywatna, ale od godziny 21.00 do północy, a także w czwartek, 14 grudnia w godzinach 8-10.00 i piątek, 15 grudnia w godzinach 8-10.00 będzie można przyjść do Sali Tronowej i złożyć kwiaty bądź pomodlić się za zmarłego króla. Oczywiście zakazano używania telefonów komórkowych czy aparatów fotograficznych. Dzisiaj poinformowano także, że 15 grudnia o 19.00 zaplanowano koncert w radiu na cześć króla Mihai'a.
Plan na dzień pogrzebu w sobotę, 16 grudnia, przedstawia się następująco:
10.30 krótkie nabożeństwo religijne w Sali Tronowej Pałacu Królewskiego
11.00 trumna z ciałem króla zostanie ułożona na katafalku na ulicy przed Pałacem Królewskim. Odbędzie się kolejne nabożeństwo, w którym zarówno prasa, jak i Rumuni będą mogli uczestniczyć.
11.10 trumna zostanie ułożona w karawanie pogrzebowym. W kondukcie żałobnym będą uczestniczyć członkowie rodziny królewskiej, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz rumuńskiego Kościoła Prawosławnego.
11.30 - 12.45 kondukt żałobny przejedzie spod Pałacu Królewskiego do Katedry Patriarchalnej
12.50 - 14.00 msza pogrzebowa w Katedrze Patriarchalnej; publiczność ani prasa nie będzie miała na nią wstępu.
14.40 początek przejazdu konduktu żałobnego z Katedry Patriarchalnej do stacji kolejowej. Postanowiono, że trumna zostanie przewieziona do Curtea de Argeş pociągiem, a nie, jak wcześniej podano, samochodem. Trasa przejazdu ulicami Bukaresztu wygląda następująco: Unirii Square – University Square – Romana Square – Charles de Gaulle Square – The Triumphant Arch – Kiseleff Av. – Bucureşti – Ploieşti Av. Pociągiem przejedzie rodzina królewska, a publiczność i prasa będzie mogła się zgromadzić przed stacją kolejową Băneasa, a także na stacjach pośrednich, na których pociąg zwolni: Chitila (godz. 14.51), Titu (15.41) oraz Pitești (16.46)
Pociag przyjdzie na stację kolejową Curtea de Argeş o godzinie 17.30, przed którą podobnie jak w Bukareszcie będą mogli się zgromadzić Rumuni oraz dziennikarze. Następnie kondukt przejedzie do Cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej, gdzie o 17.50 odbędzie się kolejne nabożeństwo i pochówek króla o 18.20 obok zmarłej w ubiegłym roku małżonki w New Episcopal and Royal Cathedral, na którym obecna będzie rumuńska rodzina królewska oraz członkowie zagranicznych rodzin królewskich. Cała ceremonia zakończy się o 18.40. W trakcie ceremonii publiczność nie będzie miała wstępu na teren parku otaczającego cerkiew. Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej zostanie zamknięta dla zwiedzających przez tydzień przed i po pogrzebie.
Dwór nie podał jeszcze listy gości zza granicy - możemy się jej spodziewać na krótko przed pogrzebem - a jak na razie jedynie książę Walii oraz Wielki Książę Henri zapowiedzieli swoją obecność, ale rumuńskie media spekulują, kto oprócz nich może się pojawić. Najczęściej wymienianymi osobami są:
Książę Alexander i księżna Katherine z Serbii
Król Juan Carlos i królowa Sofia z Hiszpanii
Książę Lorenz z Belgii
Typuje się także, że obecni będą przedstawiciele rodziny królewskiej ze Szwecji oraz rodziny cesarskiej Japonii. Możemy się także spodziewać reprezentantów innych bałkańskich rodzin królewskich.
czy w Rumunii ogłoszono żałobę narodową? Z tego co pamiętam po śmierci królowej żałoba była ogłoszona.
OdpowiedzUsuńŻałoba będzie trwała w Rumunii od czwartku, do soboty (dnia pogrzebu).
Usuń~Iza
I bardzo dobrze,że Margaretę tytułują Jej Królewską Mością.
OdpowiedzUsuńTak jest- Małgorzata jest teraz z prawa królową
UsuńHiszpański Dwór oficjalnie potwierdził obecność Juana Carlosa i Sofii na pogrzebie.
OdpowiedzUsuńSzwedzki Dwór potwierdził obecność Króla i Królowej na pogrzebie.
OdpowiedzUsuńSzwedzki Dwór potwierdził obecność Króla i Królowej na pogrzebie.
OdpowiedzUsuńPałac Peleş i Pałac Królewski - czy mogłabys poopisywac te pałace, co sie ww nich teraz miesci? Historia?
OdpowiedzUsuńBardzo zamkniete te uroczystosci dla zwykłego pospólstwa, jakos tak ... dziwnie to wyglada.
Pałac Peleş w Sinaia powstał w XIX wieku, kiedyś była to letnia rezydencja RRK, obecnie mieści się w nim muzeum. Podobnie Pałac Królewski, też wzniesiony w XIX wieku, stanowił zimową rezydencję RRK i także współcześnie jest to muzeum.
UsuńBardzo ci dziekuje! A Pałac Elisabeta, i Zamek Savarsin?
UsuńCzy ktorys z tych wszystkich palaców i zamków jest "domem mieszkalnym" Rumunskiej RK?
i mam jeszcze jedno pytanie - z czego żyje, skad ma pieniadze RRK?
W Pałacu Elisabeta rodzina mieszka na co dzień i pracuje. W Savarsin spędzają Święta i wakacje.
UsuńKról Mihai otrzymywał pieniądze od państwa jako była głowa państwa. A poza tym, to na pewno z pałaców. Zamek Peles jest do zwiedzania.
Jeszcze raz dziękuję!
OdpowiedzUsuńDziwny ten tytuł Margarety.
OdpowiedzUsuń