czwartek, 21 października 2021

Earthshot Prize 2021, Victoria i Daniel we Włoszech, książę Philippos jest już w Grecji + więcej

Japonia

18 października Kei Komuro spotkał się z narzeczoną po ponad trzyletniej rozłące oraz jej rodzicami w ich rezydencji na terenie kompleksu Akasaka. Uwadze dziennikarzy nie umknęło, że od czasu gdy przyleciał do Tokio pod koniec września, obciął włosy.
Następnego dnia księżniczka Mako odwiedziła Sanktuarie Trzech Pałaców na terenie Pałacu Cesarskiego w Tokio, aby poinformować przodków o swoim zbliżającym się ślubie.20 października Emerytowana Cesarzowa Michiko skończyła 87 lat. Z tej okazji wydano jej oświadczenie, w którym była Cesarzowa powiedziała, że będzie tęsknić za wnuczką, księżniczką Mako, która po swoim ślubie opuści rodzinę cesarską i wyjedzie do USA.


Szwecja

16 października królowa Silvia wręczyła nagrodę Polarpriset 2020 rosyjskiej śpiewacze operowej Annie Netrebko.

18 października królowa wygłosiła przemówienie podczas seminarium poświęconym handlowi dziećmi w Bibliotece Bernadotte w Pałacu Królewskim. "Żaden kraj, żadna społeczność nie jest wolna od wykorzystywania dzieci. I nigdy nie będzie, chyba że naprawdę będziemy razem pracować; prawodawcy, rządy, społeczeństwo obywatelskie i korporacje", mówiła.

18 września księżniczka Victoria i książę Daniel wraz ze szwedzką delegacją handlową rozpoczęli trzydniową wizytę we Włoszech. Po przybyciu do Rzymu zainaugurowali wystawę "Images that change the world" przy Piazza San Silvestro oraz odwiedzili sklep skandynawskiej sieci Ikea. Dzień zakończył się kolacją wydaną przez Ambasadora Szwecji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDrugiego dnia wizyty w Rzymie szwedzka delegacja z parą książęcą i Premier Szwecji odwiedziła firmę Open Fibre, stację ładowania firmy energetycznej Enel X oraz Szwedzki Instytut, gdzie wzięli udział w lunchu biznesowym.
Po południu Następczyni Tronu z mężem i resztą delegacji spędziła w pociągu do Turynu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Trzydniowa wizyta zakończyła się w Turynie, gdzie para książęca razem z resztą szwedzkiej delegacji odwiedziła zakład produkcyjny włosko-francusko-amerykańskiego koncernu Stellantis, firmy SKF i Fiat oraz Unione Industriali.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Hiszpania

18 września król Felipe i królowa Letizia byli obecni na corocznym posiedzeniu Rady Powierniczej Instytutu Cervantesa.

Embed from Getty Images


Belgia

Księżniczka Elisabeth wzięła udział w tradycyjnej immatrykulacji studentów.

19 października królowa Mathilde odwiedziła szkołę hotelarsko-gastronomiczną Ecole Hotelière de la Province de Namur w Namur.

20 października królowa uczestniczyła w ceremonii upamiętniającej zaginione i wykorzystywane seksualnie dzieci, w 25. rocznicę tzw. Białego Marszu, który przeszedł ulicami Brukseli po tym, jak odkryto ciała dwóch zaginionych zgwałconych dziewczynek.


21 października odwiedziła Collège Da Vinci w Perwez.


Hanower

Książę Christian, księżna Alessandra oraz książę Ernst August senior zostali zauważeni na spacerze z bliźniętami.
Czy tylko ja nie mogę uwierzyć, że Nicolas i Sofia są już tacy duzi, że sami chodzą?

Para książęca była obecna na ślubie przyjaciół w Toledo.

Luksemburg

Książę Guillaume i księżna Stephanie odwiedzili firmę "Vitraux d'Art Bauer & Rathmann" odpowiedzialną m.in. za odrestaurowanie witraży w Pałacu Wielkoksiążęcy, założoną w 1891.

Jordania

20 października królowa Rania otworzyła 24. wystawę rękodzieł Jordan River Designs.

Grecja

Już tylko dwa dni dzieli Nas od ślubu kościelnego księcia Philipposa i Niny Flohr. Stopniowo ujawniane są kolejne szczegóły zbliżającej się uroczystości. Ci z Was, którzy śledzą boczny pasek bloga, z pewnością zauważyli zamieszczony tam pasek z krótkim planem zbliżających się uroczystości ślubnych (także tych w Japonii). Wiemy już, że ceremonia rozpocznie się o godzinie 17:00 czasu lokalnego (16:00 w Polsce) w Katedrze Metropolitarnej w Atenach, a poprowadzi ją Arcybiskup Aten Hieronim II. Po nim goście zostaną zaproszeni na bankiet weselny w siedzibie National Gymnastics Association. Zgodnie z informacjami podanymi przez Andreasa Megosa, uroczystości zakończą się w niedzielę, 24 października, przyjęciem wydanym w Hellenic Nautical Club przez króla Konstantinosa i królową Anne-Marie.

Do Grecji (prawdopodobnie w miniony weekend) przyleciał już książę Philippos razem z teściem, Thomasem Flohr, aby na miejscu doglądać ostatnich przygotowań.

W Grecji jest już także matka panny młodej, Katharina Konečný, oraz rodzeństwo księcia Philipposa.
W ubiegły poniedziałek, 18 października, książę Pavlos, księżna Marie-Chantal, książę Nikolaos i księżna Tatiana oraz przyjaciel rodziny Filippos Stratos wyszli razem do restauracji Athénée w Atenach na brunch.

Norwegia

17 października książę Haakon i księżna Mette-Marit wzięli udział w nabożeństwie żałobnym w kościele Kongsberg, oddając hołd ofiarom środowego ataku, w którym zginęło pięć osób.Wielka Brytania

17 października w Alexandra Palace odbyła się ceremonia wręczenia pierwszych nagród Eartshot Prize z inicjatywy księcia Williama i sir Davida Attenborough. Eartshot Prize jest najbardziej prestiżową nagrodą w dziedzinie środowiska na świecie, okrzykniętą mianem "Zielonego Nobla". Będzie przyznawana przez najbliższych dziesięć lat w pięciu kategoriach:

Embed from Getty Images

Protect & Restore Nature - wręczaną za działania na rzecz ochrony i rewitalizacji środowiska naturalnego. Nagrodę przyznała księżna Cambridge Republice Kostaryki. Wdrożone na Kostaryce programy, w które włączono mieszkańców, pozwoliły nie tylko odbudować zdewastowane w latach 90. lasy deszczowe, ale nawet podwoić ich wielkość.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Clean Our Air - za inicjatywy na rzecz czystego powietrza. Nagroda, którą zaprezentował angielski aktor i producent filmowy nigeryjskiego pochodzenia David Oyelowo, trafiła do indyjskiego przedsiębiorstwa społecznego Takachar, które opracowało tanią, przenośną maszynę do przekształcania odpadów rolniczych (spalanych i zanieczyszczających powietrze) w nadające się do sprzedaży bioprodukty, takie jak paliwo i nawóz.

Embed from Getty Images

Build a Waste-Free World - nagrodę tę, za działania eliminujące odpady, by tak jak w naturze "resztki jednego procesu stały się surowcami kolejnego" - jak czytamy na oficjalnej stronie Earthshot Prize, przedstawiła Emma Thompson. Jej tegorocznym laureatem są centra odpadów spożywczych w Mediolanie (City of Milan’s Food Waste Hubs). Centra odzyskują odpadki spożywcze (głównie z supermarketów) i przekazują je organizacjom pozarządowym, które następnie rozdają je najbardziej potrzebującym. W ten sposób przeciwdziała się dwóm problemom jednocześnie: marnowaniu żywności i głodowi. Każde z trzech uruchomionych centrów odzyskuje dziennie około 350 kg (!) żywności.

Embed from Getty Images


Revive Our Oceans - przyznaną za projekty, których celem jest rewitalizacja oceanów. Laureatem nagrody zaprezentowanej przez egipskiego piłkarza Mo Salaha, został projekt Coral Vita zainaugurowany na Bahamach przez dwóch przyjaciół, Sama Teichera i Gatora Halperna. Coral Vita hoduje koralowce na lądzie za pomocą specjalnej metody, która przyspiesza ich wzrost, a następnie ponownie zasadza je w oceanach, przywracając ginące rafy koralowe.

Embed from Getty Images


Fix Our Climate - za inicjatywy mające na celu poprawę klimatu poprzez gospodarkę neutralną węglowo. Nagrodę, zaprezentowaną przez znaną aktorkę i aktywistkę Emmę Watson, przyznano technologii AEM Electrolyser opracowanej przez tajsko-niemiecko-włoską firmę Enapter. AEM Electrolyser przekształca odnawialną energię elektryczną w bezemisyjny gaz wodorowy, który napędza samochody i samoloty czy ogrzewa domy. Sam wodór jest czystym gazem, ale najczęściej pozyskiwanym ze spalania paliw kopalnych.

Embed from Getty Images

19 października księżna Cambridge pojawiła się na inauguracji kampanii "Taking Action on Addiction" organizacji Forward Trust, której jest patronką. W swoim przemówieniu mówiła: "Uzależnienie nie jest wyborem. Nikt nie decyduje, że stanie się uzależniony. Ale to może się zdarzyć każdemu z nas. Nikt z nas nie jest odporny. [...] Droga w kierunku uzależnienia jest często wielowarstwowa i złożona. Ale rozpoznając, co kryje się pod uzależnieniem, możemy pomóc usunąć tabu i wstyd, które go niestety otaczają."

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Księżna Kornwalii tego dnia wręczyła nagrody Oldie of the Year Awards. Nagrody są przyznawane osobom ze starszego pokolenia, które wniosły szczególny wkład w życie publiczne. Co ciekawe, w tym roku nominowana została królowa Elizabeth, ale odmówiła jej przyjęcia, argumentując, że nie wierzy, by spełniała kryteria, skoro jest się tak starym, jak się czuje ;)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesKrólowa wydała tego wieczoru przyjęcie na zamku Windsor dla uczestników Global Investment Summit, w którym wzięli także udział książę Walii, książę Cambridge oraz książę i księżna Gloucester.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


11 komentarzy:

 1. Królowa Silvia budzi podziw swoją konsekwencją w działaniu na rzecz dzieci. Elisabeth wygląda jakoś inaczej niż na zdjęciach portretowych czy oficjalnych spotkaniach. Dobrze, że negatywne komentarze nt. Stephanie z Luksemburga ucichły. Ciekawe, jak wyglądała prawdziwa reakcja królowej na propozycję przyjęcia nagrody (bo sam list i jego wydźwięk to już raczej zasługa podwładnych) :)

  Pytanie: jak będą wyglądały "obchody" greckiego ślubu na BlueBlood? Będzie coś na bieżąco czy raczej jeden podsumowujący post na sam koniec? Dzięki za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Posty planuję publikować na bieżąco (na początku pojawią się same zdjęcia, na ich aktualizację będziecie musieli trochę zaczekać - prawdopodobnie dłużej niż zwykle, o czym za chwilę). Być może już jutro wieczorem pojawi się pierwszy, jeśli oczywiście będą jakieś zdjęcia z przyjęcia przedślubnego. Zastanawiałam się nad Live Blogiem w sobotę, ale raczej nie będzie możliwy, bo mam do oddania ważną pracę. Co do ostatniego, niedzielnego przyjęcia jeszcze nie wiem, czy będzie osobny post, czy może ewentualne zdjęcia zamieszczę w poście ze ślubu - wszystko zależy od tego, ile się ich pojawi.
   Natomiast co do ślubu księżniczki Mako, bo o niego też możecie pytać, to planuję jeden post - zarówno z konferencji prasowej, jak i spotkań księżniczki z Parą Cesarską i dziadkami czy ewentualnymi zdjęciami z samego ślubu - pojawi się prawdopodobnie we wtorek wieczorem/w środę. Nie jestem pewna, czy od razu dam radę go napisać czy może najpierw pojawią się same zdjęcia/najważniejsze fragmenty konferencji prasowej - w tym drugim przypadku będziecie musieli zaczekać na aktualizację. Biorąc pod uwagę tyle ważnych wydarzeń i moje osobiste zobowiązania, niestety potrwa to pewnie trochę dłużej niż zazwyczaj, tzn. nie tydzień, a być może dwa. Generalnie przytłacza mnie trochę perspektywa tylu ważnych wydarzeń w królewskim świecie w tak krótkim odstępie czasu, ale jednocześnie nie mogę się już ich doczekać :) Dawno się tyle nie działo :)

   Usuń
 2. Czekam niecierpliwie na obie uroczystości zwłaszcza w Grecji czy wiadomo coś o obecności zagranicznych royalsow? Z Danii mógłby się ktoś pojawić :) myślicie że Panna Młoda wystąpi w tiarze? Jeśli tak to którą obstawianie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno będzie królowa Sofia, księżniczka Irene i Infantka Elena, z Danii nie potwierdzono na razie niczyjej obecności, ale biorąc pod uwagę, że kalendarz DRK na ten weekend świeci pustkami to wszyscy mogliby się pojawić.
   Myślę, że tiarę zobaczymy i prawdopodobnie będzie to Antique Corsage Tiara - chyba że Nina zechce "złamać" rodzinną "tradycję" ;)

   Usuń
  2. A goście na ślubie będą w długich sukniach i tiarach czy raczej eleganckie normalne sukienki?

   Usuń
  3. Nie spodziewałabym się tiar - na ślubach starszego rodzeństwa Philipposa obowiązywał strój dzienny/black tie (w przypadku ślubu Nikolaosa). Pod tym względem dress code'u raczej będzie przypominał właśnie ślub Nikolaosa, czyli długie suknie, ale bez tiar.

   Usuń
 3. Królowa jest fenomenalna:)
  Duże wrażenie zrobił na mnie rozmach nagrody księcia Williama - od samej ceremonii starannie zaplanowanej, obliczonej na przyciągnięcie widzów gwiazdami do zasięgu ogólnoświatowego nagrody. Wyróżnione pomysły są naprawdę dobre i mają szanse na realizację.
  Bardzo ważne są słowa księżnej Cambridge o uzależnieniu - niby to oczywiste, ale przecież każdemu wydaje się, że inni mogą być uzależnieni, ale ja na pewno nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. William wydaje się coraz bardziej podobny do księcia Alberta z Monako niż własnego ojca. Inicjatywa świetna i sprawnie zorganizowana.
  Nie wiem dlaczego, ale mam przeczucie, że Mako nie będzie szczęśliwa. Życzę jej z całego serca, aby była, jednak taka drastyczna zmiana w opinii publicznej mocno się na niej odbiła i nie sądzę aby odległość była wystarczającym lekarstwem.
  Cieszy mnie to, że Stephanie częściej się pokazuje i wygląda na naprawdę szczęśliwą.
  Ma ktoś może jakieś zdjęcie królowej Ranii z wystawy, na którym lepiej widać szczegóły jej stroju? Mam ochotę poprosić znajomą krawcową aby mi go skopiowała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Facebooku królowej jest więcej zdjęć: https://www.facebook.com/QueenRania/posts/10158014914585826

   Usuń
 5. Slub w Japonii za kilka dni a ci (pismaki)dalej "boyfriend"bardzo nie porządku wobec tego chłopaka takie tytułowanie go.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.