poniedziałek, 25 października 2021

Wręczenie Nagród Księżniczki Asturii 2021

 W miniony weekend, poza ślubem księcia Philipposa i księżnej Niny w Atenach, odbyła się coroczna ceremonia rozdania Nagród Księżniczki Asturii.

Embed from Getty ImagesKról Felipe i królowa Letizia wraz z córkami, księżniczką Leonor (która przyleciała specjalnie na ten weekend z Walii, gdzie od sierpnia uczęszcza do UWC Atlantic College) i Infantką Sofią, przybyli do Oviedo w Asturii 21 października. Wieczorem miał miejsce tradycyjny koncert w Audytorium Księcia Felipe, na którym pojawiła się cała czwórka - dla Leonor i Sofii był to debiut na tym wydarzeniu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesW południe 22 października w hotelu Reconquista w Oviedo rozpoczęły się tradycyjne audiencje, na których para królewska wraz z córkami przyjęła najpierw laureatów Medalu Asturii (najwyższego odznaczenia przyznawanego przez wspólnotę autonomiczną Asturii za wyjątkowe zasługi na rzecz ogólnego interesu Księstwa Asturii). Po nich spotkali się ze sponsorami i współpracownikami Fundacji Księżniczki Asturii; następnie z laureatami, członkami jury i członkami rady powierniczej Fundacji Księżniczki Asturii, a na końcu z laureatami nagród Uniwersytetu w Oviedo.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesWłaściwa ceremonia wręczenia Nagród miała miejsce tego samego wieczoru w teatrze Campoamor, gdzie do pary królewskiej i ich córek tradycyjnie dołączyła królowa Sofia (następnego dnia była już w Atenach na ślubie bratanka).

Embed from Getty Images

Nagrody Księżniczki Asturii (w latach 1981 – 2014 Nagrody Księcia Asturii jako że księciem Asturii był wówczas Felipe) są wręczane co roku w październiku (zazwyczaj w trzeci piątek miesiąca) w teatrze Campoamor w Oviedo w Asturii przez księżniczkę (lub księcia) Asturii. Każdy z laureatów otrzymuje dyplom, rzeźbę zaprojektowaną przez zmarłego już hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miró, spinkę z herbem fundacji oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 euro (jeśli w danej kategorii jest więcej niż jeden zwycięzca, kwotę dzieli się po równo). Nagrodę przyznaje Fundacja Księżniczki Asturii (wcześniej Fundacja Księcia Asturii) osobom, podmiotom lub instytucjom z całego świata za znaczące osiągnięcia w jednej z ośmiu kategorii:

Sztuki (filmowej, teatralnej, tanecznej, muzycznej, fotograficznej, malarskiej, rzeźbiarskiej, architektonicznej i wszelkiej innej formie artystycznego wyrazu) - poniżej tegoroczna laureatka, Marina Abramović z Serbii;

Embed from Getty Images

Komunikacji i Nauk Humanistycznych (w uznaniu pracy na rzecz rozwoju nauk i dyscyplin humanistycznych lub za działalność związaną z komunikacją społeczną w dowolnej formie) - tegoroczną nagrodę zdobyła amerykańska dziennikarka, aktywistka i feministka Gloria Steinem;

Embed from Getty Images

Współpracy Międzynarodowej (za współpracę w zakresie rozwoju i promocji zdrowia publicznego, powszechnej edukacji, ochrony środowiska czy rozwoju gospodarczego, kulturalnego lub społecznego) - nagrodzona została organizacja CAMFED, założona w 1993 w celu eliminacji ubóstwa w Afryce poprzez edukację dziewcząt i wzmocnienie pozycji kobiet;

Embed from Getty Images

Literatury (w uznaniu postępu twórczości literackiej wszelkiego gatunku) - tegoroczną nagrodę otrzymał francuski pisarz Emmanuel Carrère;

Embed from Getty Images

Nauk Społecznych (za pracę twórczą i/lub naukową w dziedzinie historii, prawa, językoznawstwa, dydaktyki, nauk politycznych, psychologii, socjologii, etyki, filozofii, geografii, ekonomii, demografii, antropologii lub dyscyplin pokrewnych); w tym roku laureatem został Amartya Sen, indyjski ekonomista i filozof;

Embed from Getty Images

Sportu (za działania na rzecz promocji lub rozwoju sportu oraz krzewienia poczucia solidarności i zaangażowania) - nagrodzono Teresę Perales, hiszpańską pływaczkę paraolimpijską, wielokrotną medalistkę, mistrzynię świata i Europy;

Embed from Getty Images

Badań Technicznych i Naukowych (w uznaniu pracy w zakresie wspierania i postępu badań w dziedzinie matematyki, astronomii i astrofizyki, fizyki, chemii, nauk o życiu, nauk medycznych, nauk o Ziemi i kosmosie lub nauk technicznych) - w tym roku nagrodę otrzymała grupa naukowców zaangażowanych w prace nad szczepionkami przeciwko COVID019: Katalin Karikó, Drew Weissman, Philip Felgner, Uğur Şahin, Özlem Türeci, Derrick Rossi i Sarah Gilbert.

Embed from Getty Images

Zgody (za pracę na rzecz ochrony praw człowieka, promowania i ochrony pokoju, wolności, solidarności, światowego dziedzictwa czy postępu ludzkości) - uhonorowano hiszpańskiego restauratora i szefa kuchni José Andrésa i jego organizację World Central Kitchen, która zajmuje się dostarczaniem posiłków potrzebującym w trakcie katastrof naturalnych.

Embed from Getty Images

Nagrody wręczono po raz pierwszy w 1981. 

Embed from Getty Images

Nagrody wręczyła tradycyjnie księżniczka Leonor, która w czasie ceremonii wygłosiła również przemówienie. Muszę przyznać, że byłam pod dużym wrażeniem - zresztą nie tylko ja ;) Jak widać na filmie, rodzina wprost pękała z dumy :)

Embed from Getty Images
Królowa Letizia drugi rok z rzędu na ceremonię rozdania Nagród Księżniczki Asturii nie wybrała kreacji ulubionego Felipe Vareli. Jej granatowa sukienka to projekt The 2nd Skin Co.
Księżniczka Leonor założyła sukienkę hiszpańskiej marki Bgo & Me, a Infantka Sofia sięgnęła do szafy swojej mamy - miała na sobie czarny top od Felipe Vareli, który Letizia nosiła kilkukrotnie, m.in. na bankiecie z okazji wizyty Prezydenta Chile w Hiszpanii w marcu 2011.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Weekend w Asturii zakończył się 23 października w miasteczku Santa María del Puerto w gminie Somiedo, które w tym roku zdobyło tytuł Wzorowego Miasta Asturii. Tytuł ten przyznawany jest od 1990 miastu lub organizacji społecznej w Asturii, które szczególnie wyróżniło się w zachowaniu swojego dziedzictwa przyrodniczego, środowiskowego, historycznego, kulturowego lub artystycznego, poprzez inicjatywy o charakterze gospodarczym i społecznym; albo w realizacji prac społecznych. Nagrodą jest 25 000 euro oraz królewska wizyta składana zawsze na drugi dzień po ceremonii rozdania Nagród Księżniczki Asturii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

2 komentarze:

  1. Bardzo podoba mi się kategoria zgody, bardzo potrzebna we współczesnych czasach

    OdpowiedzUsuń
  2. Królewskie córki z Hiszpanii wyrosły na piękne panny.
    Mam wrażenie, że Leonor i Sofia ubierają się zgodnie z pewnymi wytycznymi i od kiedy pamiętam zawsze pokazywały się w płaskich pantofelkach. Od pewnego czasu Leonor zakłada buty na coraz wyższym obcasie.
    Swoim zaangażowaniem w oficjalne obowiązki (i to z jakim ciepłem i oddaniem to robi) Leonor wyróżnia się pozytywnie na tle swoich rówieśniczek – następczyń tronu.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.