Król Felipe i królowa Letizia wraz z córkami, księżniczką Leonor (która przyleciała specjalnie na ten weekend z Walii, gdzie od sierpnia uczęszcza do UWC Atlantic College) i Infantką Sofią, przybyli do Oviedo w Asturii 21 października. Wieczorem miał miejsce tradycyjny koncert w Audytorium Księcia Felipe, na którym pojawiła się cała czwórka - dla Leonor i Sofii był to debiut na tym wydarzeniu.
W południe 22 października w hotelu Reconquista w Oviedo rozpoczęły się tradycyjne audiencje, na których para królewska wraz z córkami przyjęła najpierw laureatów Medalu Asturii (najwyższego odznaczenia przyznawanego przez wspólnotę autonomiczną Asturii za wyjątkowe zasługi na rzecz ogólnego interesu Księstwa Asturii). Po nich spotkali się ze sponsorami i współpracownikami Fundacji Księżniczki Asturii; następnie z laureatami, członkami jury i członkami rady powierniczej Fundacji Księżniczki Asturii, a na końcu z laureatami nagród Uniwersytetu w Oviedo.
Właściwa ceremonia wręczenia Nagród miała miejsce tego samego wieczoru w teatrze Campoamor, gdzie do pary królewskiej i ich córek tradycyjnie dołączyła królowa Sofia (następnego dnia była już w Atenach na ślubie bratanka).
Nagrody Księżniczki Asturii (w latach 1981 – 2014 Nagrody Księcia Asturii jako że księciem Asturii był wówczas Felipe) są wręczane co roku w październiku (zazwyczaj w trzeci piątek miesiąca) w teatrze Campoamor w Oviedo w Asturii przez księżniczkę (lub księcia) Asturii. Każdy z laureatów otrzymuje dyplom, rzeźbę zaprojektowaną przez zmarłego już hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miró, spinkę z herbem fundacji oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 euro (jeśli w danej kategorii jest więcej niż jeden zwycięzca, kwotę dzieli się po równo). Nagrodę przyznaje Fundacja Księżniczki Asturii (wcześniej Fundacja Księcia Asturii) osobom, podmiotom lub instytucjom z całego świata za znaczące osiągnięcia w jednej z ośmiu kategorii:
Sztuki (filmowej, teatralnej, tanecznej, muzycznej, fotograficznej, malarskiej, rzeźbiarskiej, architektonicznej i wszelkiej innej formie artystycznego wyrazu) - poniżej tegoroczna laureatka, Marina Abramović z Serbii;
Komunikacji i Nauk Humanistycznych (w uznaniu pracy na rzecz rozwoju nauk i dyscyplin humanistycznych lub za działalność związaną z komunikacją społeczną w dowolnej formie) - tegoroczną nagrodę zdobyła amerykańska dziennikarka, aktywistka i feministka Gloria Steinem;
Współpracy Międzynarodowej (za współpracę w zakresie rozwoju i promocji zdrowia publicznego, powszechnej edukacji, ochrony środowiska czy rozwoju gospodarczego, kulturalnego lub społecznego) - nagrodzona została organizacja CAMFED, założona w 1993 w celu eliminacji ubóstwa w Afryce poprzez edukację dziewcząt i wzmocnienie pozycji kobiet;
Nauk Społecznych (za pracę twórczą i/lub naukową w dziedzinie historii, prawa, językoznawstwa, dydaktyki, nauk politycznych, psychologii, socjologii, etyki, filozofii, geografii, ekonomii, demografii, antropologii lub dyscyplin pokrewnych); w tym roku laureatem został Amartya Sen, indyjski ekonomista i filozof;
Sportu (za działania na rzecz promocji lub rozwoju sportu oraz krzewienia poczucia solidarności i zaangażowania) - nagrodzono Teresę Perales, hiszpańską pływaczkę paraolimpijską, wielokrotną medalistkę, mistrzynię świata i Europy;
Badań Technicznych i Naukowych (w uznaniu pracy w zakresie wspierania i postępu badań w dziedzinie matematyki, astronomii i astrofizyki, fizyki, chemii, nauk o życiu, nauk medycznych, nauk o Ziemi i kosmosie lub nauk technicznych) - w tym roku nagrodę otrzymała grupa naukowców zaangażowanych w prace nad szczepionkami przeciwko COVID019: Katalin Karikó, Drew Weissman, Philip Felgner, Uğur Şahin, Özlem Türeci, Derrick Rossi i Sarah Gilbert.
Zgody (za pracę na rzecz ochrony praw człowieka, promowania i ochrony pokoju, wolności, solidarności, światowego dziedzictwa czy postępu ludzkości) - uhonorowano hiszpańskiego restauratora i szefa kuchni José Andrésa i jego organizację World Central Kitchen, która zajmuje się dostarczaniem posiłków potrzebującym w trakcie katastrof naturalnych.
Nagrody wręczyła tradycyjnie księżniczka Leonor, która w czasie ceremonii wygłosiła również przemówienie. Muszę przyznać, że byłam pod dużym wrażeniem - zresztą nie tylko ja ;) Jak widać na filmie, rodzina wprost pękała z dumy :)
Królowa Letizia drugi rok z rzędu na ceremonię rozdania Nagród Księżniczki Asturii nie wybrała kreacji ulubionego Felipe Vareli. Jej granatowa sukienka to projekt The 2nd Skin Co.
Księżniczka Leonor założyła sukienkę hiszpańskiej marki Bgo & Me, a Infantka Sofia sięgnęła do szafy swojej mamy - miała na sobie czarny top od Felipe Vareli, który Letizia nosiła kilkukrotnie, m.in. na bankiecie z okazji wizyty Prezydenta Chile w Hiszpanii w marcu 2011.
Weekend w Asturii zakończył się 23 października w miasteczku Santa María del Puerto w gminie Somiedo, które w tym roku zdobyło tytuł Wzorowego Miasta Asturii. Tytuł ten przyznawany jest od 1990 miastu lub organizacji społecznej w Asturii, które szczególnie wyróżniło się w zachowaniu swojego dziedzictwa przyrodniczego, środowiskowego, historycznego, kulturowego lub artystycznego, poprzez inicjatywy o charakterze gospodarczym i społecznym; albo w realizacji prac społecznych. Nagrodą jest 25 000 euro oraz królewska wizyta składana zawsze na drugi dzień po ceremonii rozdania Nagród Księżniczki Asturii.
Królewskie córki z Hiszpanii wyrosły na piękne panny. Mam wrażenie, że Leonor i Sofia ubierają się zgodnie z pewnymi wytycznymi i od kiedy pamiętam zawsze pokazywały się w płaskich pantofelkach. Od pewnego czasu Leonor zakłada buty na coraz wyższym obcasie. Swoim zaangażowaniem w oficjalne obowiązki (i to z jakim ciepłem i oddaniem to robi) Leonor wyróżnia się pozytywnie na tle swoich rówieśniczek – następczyń tronu.
Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.
Bardzo podoba mi się kategoria zgody, bardzo potrzebna we współczesnych czasach
OdpowiedzUsuńKrólewskie córki z Hiszpanii wyrosły na piękne panny.
OdpowiedzUsuńMam wrażenie, że Leonor i Sofia ubierają się zgodnie z pewnymi wytycznymi i od kiedy pamiętam zawsze pokazywały się w płaskich pantofelkach. Od pewnego czasu Leonor zakłada buty na coraz wyższym obcasie.
Swoim zaangażowaniem w oficjalne obowiązki (i to z jakim ciepłem i oddaniem to robi) Leonor wyróżnia się pozytywnie na tle swoich rówieśniczek – następczyń tronu.