środa, 6 października 2021

Wizyta księżnej Mary na Litwie, księżniczka Elisabeth zaczęła studia w Oksfordzie + więcej

 Dania

30 września księżna Mary rozpoczęła dwudniową wizytę na Litwie. Wizyta odbyła się na zaproszenie Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy z okazji 100. rocznicy nawiązania duńsko-litewskich stosunków dyplomatycznych.
Po przybyciu do Wilna księżna została oficjalnie przywitana w Pałacu Prezydenckim przez Prezydenta i Pierwszą Damę Litwy, z którymi obejrzała przelot duńskich myśliwców F-16 nad Pałacem i została zaproszona na lunch. 
Po lunchu spotkała się z przewodniczącą litewskiego Sejmu oraz Premier Litwy.

Po południu wzięła udział w duńsko-litewskim seminarium zorganizowanym przez Danish Cultural Institute, którego jest patronką, w Litewskim Muzeum Sztuki, a następnie odwiedziła Dom Sygnatariuszy, w którym 16 lutego 1918 podpisano akt niepodległości Litwy. Księżna złożyła także wieniec na cmentarzu na Antokolu, oddając hołd ofiarom wojny o niepodległość Litwy.

Dzień zakończyła koncertem z okazji 100-lecia duńsko-litewskich stosunków dyplomatycznych zorganizowanym przez Danish Cultural Institute.

Drugi dzień wizyty Mary zaczęła od otwarcia duńsko-litewskiej konferencji na Uniwersytecie Wileńskim, jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie Północnej, założonym w 1579 przez króla Stefana Batorego. Księżna wygłosiła przemówienie, a następnie została oprowadzona po Uniwersytecie.

Kolejnym punktem planu była wizyta w Litewskim Komitecie Olimpijskim i przedszkolu Ruta.


Później księżna otworzyła Pasaż Senatorów, w którym znajdują się sklepy, restauracje oraz biura i apartamenty. 

Na koniec wzięła udział w wydarzeniu kulinarnym mającym zwrócić uwagę na marnowanie żywności zorganizowanym przez Ambasadę Danii i Danish Cultural Institute.

Ostatnio poinformowano, że książę Felix zrezygnował ze szkolenia wojskowego na porucznika, które rozpoczął w sierpniu w koszarach Gardehus w Slagelse. Dwór Królewski podał, że powody decyzji są prywatne i odmówił dalszego komentarza na ten temat, natomiast mama Felixa, hrabina Alexandra, powiedziała, że "to po prostu nie było dla niego", a teraz "musi się zastanowić w spokoju, co zrobi dalej".5 października królowa Margrethe, książę Frederik, księżna Mary i księżniczka Benedikte wzięli udział w otwarciu nowej sesji duńskiego Parlamentu.

Po otwarciu Parlamentu księżna Mary uczestniczyła w spotkaniu WWF World Wide Fund for Nature, którego jest przewodniczącą.

Księżna Marie tego dnia odbyła swoje pierwsze spotkanie w swojej nowej roli Specjalnej Przedstawicielki ds. Kultury, którą została mianowana kilka dni wcześniej, w Departamencie Kultury Ambasady Danii w Paryżu. Księżna odwiedziła centrum kultury Danish House na Polach Elizejskich, gdzie zobaczyła salę wystaw Le Bicolore.
Księżna jako Specjalna Przedstawicielka ds. Kultury jest częścią zespołu zajmującego się promowaniem duńskich interesów poprzez wzmacnianie relacji między duńskimi i francuskimi podmiotami kulturalnymi.

Opublikowano program obchodów zbliżającego się złotego jubileuszu panowania królowej Margrethe przypadającego na styczeń przyszłego roku:

10 stycznia - królowa weźmie udział w konferencji prasowej w Pałacu Amalienborg

13 stycznia - otworzy wystawę "A Queen's Jewelry Box" w Muzeum Amalienborg

14 stycznia - rano razem z księciem Frederikiem spotka się z rządem na zamku Christiansborg. Później razem z księciem, księżną Mary, księciem Joachimem i księżną Marie weźmie udział w obchodach rocznicy powstania duńskiego Parlamentu Folketinget. Na koniec złoży wieniec na grobie króla Frederika IX i królowej Ingrid w Katedrze w Roskilde z okazji 50. rocznicy śmierci ojca.

15 stycznia - w południe królowa razem z resztą rodziny pojawi się na balkonie Pałacu Amalienborg, aby obejrzeć zmianę warty. Następnie przejedzie karetą do kopenhaskiego Ratusza, gdzie weźmie udział w oficjalnych obchodach i lunchu oraz pozdrowi Duńczyków z balkonu. Dzień zakończy się wieczornym występem na Starej Scenie Teatru Królewskiego, który będzie transmitowany przez stację DR.

16 stycznia - najpierw odbędzie się nabożeństwo w kościele Matki Bożej w Kopenhadze, a wieczorem królowa wyda bankiet na zamku Christiansborg dla rodziny, urzędników państwowych czy zagranicznych gości (w tym członków zagranicznych rodzin królewskich - na ten moment nie wiadomo, czy zaproszone zostaną wszystkie europejskie dwory królewskie, czy może tylko skandynawskie, jak to miało miejsce przy poprzednich jubileuszach).

Razem z programem opublikowano oficjalne logo uroczystości w różnych wersjach kolorystycznych.
Niderlandy

Król Willem-Alexander i królowa Maxima 2 października byli obecni na ślubie hrabianki Tatjany Waldburg-Zeil i Philippa Eisla w Hohenems w Austrii. Para królewska przyjaźni się z rodzicami panny młodej, hrabią Franzem Clemensem i hrabiną Stephanie.
Poniżej na przyjęciu weselnym w Pałacu Hohenems.

Dzisiaj królowa wzięła udział w obchodach 1. rocznicy podpisania umowy nt. edukacji muzycznej w Szkole Muzycznej w Utrechcie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

W dniach 13-15 grudnia król Willem-Alexander i królowa Maxima złożą wizytę państwową w Grecji.


Hiszpania

4 października królowa Letizia wzięła udział w Międzynarodowym Kongresie Zdrowia i Żywienia „FAO-Conxemar” w Vigo.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

6 października uczestniczyła w ceremonii zamknięcia 15. Międzynarodowego Seminarium Języka i Dziennikarstwa.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wielka Brytania

1 października książę Charles i księżna Camilla jako książę i księżna Rothesay odwiedzili Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu z okazji jego 350-lecia.

Po południu tego samego dnia księżna wręczyła medale strzelcom z 3. Batalionu The Rifles jako ich naczelny pułkownik. Rolę tę przejęła od księcia Edynburga latem zeszłego roku.

Księżna Kornwalii objęła patronat nad Silver Stories. Organizacja ma na celu zmniejszenie izolacji starszych osób, promując jednocześnie czytelnictwo. Skupia młodych uczniów, którzy przez telefon czytają starszym samotnym osobom.


5 października księżna Cambridge odwiedziła University College London's Centre for Longitudinal Studies, gdzie dowiedziała się więcej na temat prowadzonego badania dotyczącego wczesnych lat życia dzieci.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Belgia

4 października księżniczka Elisabeth zaczęła studia "Historia i polityka" w Lincoln College na Uniwersytecie w Oksfordzie. Z tej okazji Dwór Królewski udostępnił szereg nowych oficjalnych zdjęć.Królowa Mathilde wygłosiła przemówienie z okazji inauguracji "Pan-European Coalition for Mental Health", inicjatywy europejskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Unii Europejskiej, której celem jest uczynienie zdrowia psychicznego priorytetem w Europie.
5 października królowa wzięła udział w Globalnym Szczycie Zdrowia Psychicznego "Mind our Rights, now!" w Paryżu.


Szwecja

4 października król Carl Gustaf i królowa Silvia udała się do Szkocji, gdzie odwiedziła University of Stirling i wzięła udział w prezentacji projektu badawczego "Projektowanie domów dla zdrowego starzenia się poznawczego". Projekt dotyczy tego, w jaki sposób domy i domy przyszłości powinny być zaprojektowane tak, aby ułatwić życie osobom z demencją, a jednym z jego partnerów jest Silviahemmet.

6 października księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili region Örebro w ramach kolejnej wizyty regionalnej , które mają na celu zapoznanie się z sytuacją pandemiczną w szwedzkich prowincjach i zwrócenie uwagi na lokalne inicjatywy.

Zagraniczne wizyty wracają - miejmy nadzieję - na dobre. Dwór Królewski poinformował, że księżniczka Victoria i książę Daniel w dniach 18-20 października odwiedzą Rzym i Turyn we Włoszech, a w dniach 18-19 listopada księżniczka odwiedzi Rotterdam, Hagę i Amsterdam.


Albania

W czasie przedślubnego przyjęcia Wielkiego Księcia Jerzego Michajłowicza i Rebeki Bettarini, książę Leka został odznaczony Orderem św. Andrzeja, ustanowionym w 1698 przez cara Piotra Wielkiego najwyższym Orderem Imperium Rosyjskiego przyznawanym do 1917. Obecnie jest to najważniejsze odznaczenie dynastii Romanowów. Więcej zdjęć z wydarzenia zamieściła na swoim Instagramie księżna Elia tutaj.

7 komentarzy:

 1. Zapowiadają się piękne obchody we styczniu.
  Cieszy mnie, że już prawie wszystkie rodziny królewskie wróciły do prawie normalnego trybu pracy.

  OdpowiedzUsuń
 2. - Mary znakomicie się ubiera, to prawdziwa królowa stylu! - Inicjatywy i aktywności Camilli wydają mi się szczególnie ciekawe. - To dobrze, że Felix mógł zrezygnować; kiedyś była to niestety jedyna "godna" ścieżka kariery dla książąt; wsparcie Alexandry jest tu nieocenione. - Super, że Elisabeth ma możliwość studiowania na Oksfordzie. - W przyszłym roku czekają nas aż dwa jubileusze panowania! Oby królowa Danii mogła w końcu poświętować; już za dużo razy musiała swoje obchody odwoływać. - Wizyty wracają do łask, więc szkoda, że na bankiet noblowski przyjdzie jeszcze poczekać. - Wręczanie niefunkcjonującego orderu robi trochę wrażenie towarzystwa wzajemnej adoracji.

  BTW Posty z tej kategorii są tak obszerne, że szkoda, że zwykle jest pod nimi stosunkowo mało komentarzy :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Mary wyglądała pięknie na każdym wyjściu, widać, że naprawdę ciężko pracuje. Może się mylę, ale wspólne wyjście podczas jubileuszu królowej Małgorzaty będzie chyba pierwszym spotkaniem od dawna dla Mary i Fryderyka oraz Joachima i Marie? Ciekawe, jak układają im się relacje, pamiętam, że czytałam, że jest między nimi jakiś konflikt. Ciekawe, czy książę Felix pójdzie w ślady starszego brata i zostanie modelem :D No ale to jego życie, uważam, że nie powinno się kłaść presji, by ukończyli szkolenie tylko dlatego, że pochodzą z rodziny królewskiej. Maxima miała przepiękną suknię na ślubie. Letycja oczywiście wyglądała perfekcyjnie, ale nadal podtrzymuję moją opinię - śmiesznie ją oglądać z małymi dziećmi :D Elisabeth ma niesamowite szczęście, że studiuje na takiej uczelni. No i Victoria jak zwykle w garniturze... Elia jest naprawdę piękna, a ten kolor jej bardzo pasuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomijając wizytę księcia Frederika u Joachima po jego udarze latem 2020, to rzeczywiście, obie pary dawno nie widziały się "na żywo"- po raz ostatni chyba na kolacji z okazji 80. urodzin królowej Margrethe w kwietniu 2020

   Usuń
  2. Ten "konflikt" jest pewnie wymyślony przez media.

   Usuń
  3. A skąd wiecie, że nie widzieli się prywatnie? Nie możemy przecież oceniać po oficjalnych wyjściach, to raczej nie ma sensu.

   Usuń
 4. Faktycznie, to już 50 lat będzie. Mam nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje planów uroczystości

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.