poniedziałek, 4 października 2021

Haakon i Mette-Marit w Viken, premiera "Nie czas umierać", Światowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia + więcej

Wielka Brytania

28 września książę Walii, księżna Kornwalii, książę i księżna Cambridge byli obecni na oficjalnej premierze "Nie czas umierać", nowego filmu z serii o Jamesie Bondzie, w Royal Albert Hall.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

29 września książę i księżna Cambridge udali się do Londonderry w Irlandii Północnej, gdzie odwiedzili Ulster University i klub rugby City of Derry R.F.C.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Poinformowano, że urodzona 18 września córeczka księżniczki Beatrice i Edoarda Mappelli Mozzi otrzymała imiona Sienna Elizabeth. Zamiast zdjęcia dziewczynki para podzieliła się z nami wizerunkiem odcisków jej stóp.


1 października królowa i książę Walii zasadzili drzewo na terenie szkockiej posiadłości Balmoral, inaugurując tym samym Queen's Green Canopy (QGC) - akcję sadzenia drzew z okazji Platynowego Jubileuszu królowej przypadającego w przyszłym roku.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

2 października królowa, książę Walii i księżna Kornwalii byli obecni na otwarciu sesji Szkockiego Parlamentu w Edynburgu, którego dokonała monarchini. W swoim przemówieniu królowa powiedziała, że razem ze zmarłym mężem zawsze mieli wiele miłych wspomnień ze swoich pobytów w Szkocji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Niderlandy

28 września królowa Maxima odwiedziła Fundację Halt w Rotterdamie, która obchodzi w tym roku swoje 40-lecie. Fundacja organizuje krótkoterminowe interwencje, które mają na celu zapobieganie, zwalczanie i karanie przestępczości wśród młodzieży.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

29 września królowa wzięła udział w obchodach 50-lecia Fonds Kwadraat udzielającej artystom wizualnym, projektantom i fotografom nieoprocentowanych pożyczek.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

30 września była obecna na inauguracji 'Manifest Hoofdzaken', wspólnej inicjatywy Brain Foundation, MIND i ZonMw, która ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zaburzeń mózgu i zapewnienie pacjentom zmagającym się z tymi zaburzeniami lepszej opieki.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Rodzina króla Willema-Alexandra i królowej Maximy powiększyła się ostatnio za sprawą nowego czworonożnego pupila. Nie jest to jednak uwielbiany przez holenderską rodzinę królewską labrador, a pudel o imieniu Mambo.Bhutan

Październikowa kartka z kalendarza zawiera nowe zdjęcie króla Jigme Khesara i królowej Jetsun Pemy z synami. Nie bez powodu - para królewska w tym miesiącu będzie obchodzić okrągłą, 10. rocznicę ślubu. Zdjęcie do pobrania w dowolnym rozmiarze znajdziecie tutaj.Dania

27 września wieczorem księżna Marie była gościem honorowym na kolacji Stop Food Waste wydanej w Ambasadzie Francji w Kopenhadze.
28 września księżna uczestniczyła w przyjęciu z okazji 10-lecia swojego patronatu nad DanChurchAid, organizacji niosącej pomoc najuboższym na całym świecie oraz na obszarach dotkniętych katastrofami, walczącej z nierównością społeczną i ekonomiczną, i wspierającej zrównoważony rozwój.
28 września księżna Mary wręczyła nagrody Danish Industry (DI) Prize 2021 firmie NCC za projekty wspierające młodych w znalezieniu pierwszej pracy.Wieczorem księżna wydała pierwszą od dwóch lat kolację w ramach spotkania zarządu Mary Fonden. Kolacja odbywa się rokrocznie, w zeszłym roku zostało jednak odwołana z uwagi na pandemię, a spotkanie zarządu zorganizowano zdalnie. W mediach społecznościowych Dworu Królewskiego opublikowano zdjęcie księżnej nadzorującej ostatnie przygotowania.Królowa Margrethe wręczyła Medale Stowarzyszenia Rzemieślników w Ratuszu w Kopenhadze, którymi uhonorowano 80 nowo wyszkolonych czeladników, którzy osiągnęli szczególne wyniki podczas egzaminu czeladniczego⁣.29 września, z okazji Światowego Dnia Walki z Marnowaniem Jedzenia (wyznaczonym przez ONZ jako International Day of Awareness of Food Loss and Waste), księżna Marie wzięła udział w otwarciu obchodów w restauracji Timm Vladimir's Kitchen w Aarhus, wygłosiła przemówienie i obserwowała zmagania młodych ludzi w ramach "Food Waste Cook Off", w czasie których mieli za zadanie ugotować najbardziej kreatywne danie z resztek jedzenia, które zazwyczaj marnują się w duńskich domach. Wręczyła później nagrodę zwycięzcy tej rywalizacji.

29 września królowa Margrethe wydała kolację dla Rady Stanu w Pałacu Fredensborg. Obecni byli także książę Frederik i księżna Mary.


 
30 września królowa otworzyła nowe podziemne sale Muzeum Wolności w Kopenhadze.3 października była obecna na ostatnim występie duńskiego aktora Ulfa Pilgaarda w Circus Revue, który w czasie swojej 40-letniej kariery wielokrotnie parodiował monarchinię.Wizytę księżnej Mary na Litwie opiszę w innym poście.

Hiszpania

28 września król Felipe i królowa Letizia wydali lunch w Pałacu Królewskim w Madrycie na cześć Prezydenta i Pierwszej Damy Angoli.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wieczorem tego samego dnia para królewska wręczyła Nagrody Kultury za rok 2018 i 2019 w Muzeum Prado.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

30 września królowa Letizia była obecna na otwarciu nowego kursu zawodowego 2021/22 w szkole zawodowej I.E.S. Ciudad de Haro w Haro we wspólnocie autonomicznej La Rioja.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Luksemburg

1 października dziedziczna księżna Stephanie zainaugurowała nową przestrzeń sztuki współczesnej "Konschthal Esch" w Esch-sur-Alzette i zwiedziła trzy wystawy inauguracyjne.Norwegia

28 września książę Haakon i księżna Mette-Marit rozpoczęli trzydniową wizytę w okręgu Viken w południowo-wschodniej części Norwegii. Na początek wzięli udział w festiwalu folklorystycznym w Indre Østfold. Później odwiedzili fort Høytorp wybudowany w 1915, który był miejscem bitwy z nazistowskimi wojskami tuż po ich inwazji w kwietniu 1940. 
Książę Haakon, już sam, przespacerował się także częścią dawnego szlaku uchodźców, którym w czasie II wojny światowej norwescy uchodźcy uciekali do Szwecji; udał się do szkoły średniej w Trøgstad i odwiedził fabrykę Askim frukt- og bærpresseri w Askim, do której, z okazji przypadającego tego dnia Święta Jabłka, zabrał jabłka ze Skaugum. Owoce zostaną następnie przetworzone na sok jabłkowy.
Drugi dzień wizyty para książęca spędziła w Våler i Moss. Następca Tronu rozpoczął dzień od wizyty w skansenie Bergtunet, gdzie spotkał się z miejscowymi wolontariuszami i młodymi wynalazcami oraz wziął udział w akcji sadzenia drzew. Później, na spotkaniu z czterema uchodźcami z Afganistanu w szkole Kirkebygden, dołączyła do niego księżna. W czasie wizyty w szkole książę spróbował swoich sił w piłkarskim darcie (grze łączącej ze sobą piłkę nożną i rzutki).
W Moss odwiedzili dom opieki Skoggata. Książę Haakon dzień zakończył w Galerii F15, gdzie wysłuchał piosenki napisanej na 300-lecie miasta w zeszłym roku w wykonaniu chóru dziecięcego oraz zobaczył pawilon "Folkets arena", który ma w przyjazny sposób przekazać dzieciom i młodzieży sztukę. 
"Wszyscy musimy od czasu do czasu otworzyć oczy i spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy. Niezależnie od tego, czy chodzi o doświadczanie większej ilości sztuki, przebywanie z młodymi ludźmi, którzy mają nowe pomysły, czy z osobami starszymi, które mają więcej doświadczenia życiowego. Abyśmy mogli zobaczyć rzeczy, których wcześniej nie widzieliśmy lub odkryć coś nowego w miejscach, których nie oglądaliśmy wystarczająco dobrze" - tymi słowami książę podsumował swój dzień.
Trzydniową wizytę zakończyli we Fredrikstadzie, gdzie przybyli już poprzedniego dnia i wydali przyjęcie w restauracji Værk - nie pojawiły się z niego jednak zdjęcia. Rankiem ostatniego dnia książę Haakon odwiedził kawiarnię Hanco, gdzie młodzi ludzie, którzy z różnych przyczyn nie kontynuują nauki w szkole średniej, mają możliwość znalezienia swojej drogi m.in. przez oferowane kursy zawodowe. Później razem z księżną Mette-Marit przespacerował się po Starym Mieście, a na końcu para dołączyła do wolontariuszy, pomagając im sprzątać plażę.
Szwecja

24 września księżniczka Victoria odwiedziła pułk Livregementets husarer oraz Dom Żołnierzy (Soldathemmet), którego jest patronką, w Karlsborgu.


26 września król Carl Gustaf i królowa Silvia uczestniczyli w obchodach 400. rocznicy nadania praw miejskich dwóm miastom Piteå i Luleå w prowincji Norbotten.


Następnego dnia, nadal w prowincji Norbotten, para królewska złożyła wizytę regionalną, aby na miejscu dowiedzieć się o sytuacji pandemicznej i jej skutkach oraz zwrócić uwagę na lokalne inicjatywy. Odwiedzili szpital Sunderby, farmę Bälinge; Uniwersytet Techniczny oraz port lotniczy w Luleå, na którym spotkali się z ratownikami pogotowia lotniczego.
Kolejną z cyklu podróży złożą księżniczka Victoria i książę Daniel 6 października.

Tego samego dnia miała miejsce gala Barncancergalan, w czasie której wręczono nagrodę Swedish Humour Award i zbierano fundusze na rzecz fundacji wspierającej dzieci walczące z nowotworami, Barncancerfonden. Królowa Silvia przesłała nagrane wcześniej przemówienie.27 września Następczyni Tronu udzieliła audiencji Prezydent Estonii w Pałacu Królewskim w Sztokholmie.


29 września księżniczka dołączyła do żołnierzy szwedzkiej i norweskiej Gwardii Krajowej na ćwiczeniach wojskowych.


Tradycyjnie 1 października opublikowano nowe zdjęcie księżniczki jako patronki kampanii Różowa Wstążka, która trwa w październiku i ma rozpowszechniać wiedzę na temat raka piersi i finansować badania naukowe.2 października książę Carl Philip brał udział w wyścigach w Mantorp. Kibicowała mu rodzina: księżna Sofia z Alexandrem, Gabrielem i Julianem.

Monako

Księżniczka Caroline zobaczyła wystawę zorganizowaną przez Monakijski Związek Kobiet UFM, którego jest przewodniczącą.I kończymy tym, czym zaczęliśmy, czyli premierą ostatniego filmu z udziałem Daniela Craiga jako agenta 007. 30 września książę Albert, Louis i Marie Ducruet oraz Camille Gottlieb pojawili się na premierze "Nie czas umierać" w Kasynie Monte-Carlo.

7 komentarzy:

 1. Monakijska premiera Bonda była bardziej "bondowa" niż ta brytyjska :D Stylowo spośród wszystkich pań wygrywa dla mnie Mary w bordowej sukni (szkoda, że jest tylko jedno zdjęcie), na drugim biegunie jest specyficzna kolorowa spódnica Maximy... Mimo różnego stylu obie panie zachwycają w kwestii zaanganżowania i udzielania się w kwestiach społeczno-ekonomicznych. Złota suknia Kate zdecydowanie lepiej prezentuje się z daleka. Camilla w swoim starym dobrym stylu, choć czasem szkoda, że nie chce jakiejś odmiany. Victoria również prezentuje się nieźle, choć niestety chyba powraca moda na spodnie do ziemi... Fajna sprawa z parodiowaniem Małgorzaty, dobrze, że królowa ma do siebie dystans:) Para królewska Bhutanu jest chyba najlepszą ozdobą i promocją kraju, o monarchii którego wcześniej niewiele było słychać. Jako że blog Olgi już niestety nie jest aktualizowany, szczególnie nie mogę się doczekać postu o wizycie Mary na Litwie! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Suknia Kate nieziemska, a jej pewność siebie dodaje tylko uroku kreacji. Camilla też wyglądała świetnie, błękit jej pasuje.
  Miło zobaczyć Mette-Marit podczas dłuższej wizyty. Zdaje się mieć więcej sił, niż w ostatnich latach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłoby co oceniać w ankiecie na stylizacje. Właśnie tego najbardziej mi brakuje na tym blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Parę osób pisało już do mnie wcześniej z pytaniem, czy i kiedy wrócą ankiety, ale niestety nie mam na nie czasu, a poza tym trzeba byłoby trochę zmienić ich formę z uwagi na prawa autorskie.

   Usuń
 4. Kate wyglądała cudnie :) Przypominam o moim blogu :D https://danishroyals.blogspot.com/

  p.s wie ktoś moze, czy z Wielkiej Brytanii dostane odpowiedź na nowy adres? Wiem, że mają specyficzny system, a chcialam wysłać list do Sophie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak, jeśli i na kopercie, i na liście podasz nowy adres.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.