poniedziałek, 7 czerwca 2021

Święto Narodowe, pogrzeb księcia Aosty, witamy na świecie, Lili + więcej

 Belgia

4 czerwca królowa Mathilde odwiedziła kampus Uniwersytetu Nauk Stosowanych VIVES w Kortrijk.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Bhutan

5 czerwca królowa Jetsun Pema wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Ochrony Środowiska, których tegoroczny tematem była "Odbudowa ekosystemu". Królowa zainaugurowała cztery ogólnonarodowe akcje w dziedzinie środowiska: Bhutan’s Second Nationally Determined Contributions (NDCs); Third National Communication (TNC) of Bhutan to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC); Low Emission Development Strategies (LEDS) for Food Security, Human Settlement, Surface Transport and Industries; oraz zmodernizowany Clearing House Mechanism (CHM) w ramach Konwencji o Różnorodności Biologicznej.Dania

3 czerwca książę Frederik i księżna Mary wydali kolację w swojej rezydencji w Amalienborg z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Danią a Litwą, Łotwą i Estonią.4 czerwca księżna jako patronka organizacji SIND oraz PsykiatriFonden działających w obszarze zdrowia psychicznego, była obecna na ostatnim z sześciu koncertów symfonicznych "Mind the Music" zorganizowanych przy współpracy tych dwóch organizacji z Orkiestrą Symfoniczną Odense. Każdy z koncertów był dedykowany wybranemu kompozytorowi, którzy zmagając się z chorobą psychiczną wzbogacili dorobek kultury.Hiszpania / Grecja

4 czerwca król Felipe i królowa Letizia uczestniczyli w corocznym spotkaniu rady powierniczej Fundacji Księżniczki Asturii.


Po południu tego samego dnia przyjęli w Pałacu Królewskim w Madrycie Prezydenta Portugalii. Wizyta Prezydenta ma związek z przedstawieniem wspólnej oferty zorganizowania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2030 w Portugalii i Hiszpanii. Panowie zjedli później razem lunch w jednej z pobliskich kawiarni oraz obejrzeli przyjacielski mecz pomiędzy Hiszpanią a Portugalią.

W czasie swojej ostatniej wizyty w Grecji królowa Sofia (jak się okazuje, w towarzystwie siostry, księżniczki Irene) została przyjęta przez Prezydent Grecji, a także Premiera i jego żonę.


Zdjęcia księcia Nikolaosa zostały wystawione w Londynie w ramach wystawy London Design Biennale. Książę był obecny na otwarciu wystawy 1 czerwca, a towarzyszyli mu młodszy brat, książę Philippos, i jego żona Nina, a także bratanica, księżniczka Maria-Olympia.

Jordania

Dzisiaj księżniczka Salma otworzyła Military Women's Training Centre w Az-Zarka w północnej Jordanii. Centrum powstało we współpracy z NATO.

Luksemburg

4 czerwca książę Guillaume i księżna Stephanie otworzyli wystawę "Think Ahead" w centrum kultury Tramsschapp. Wystawa została zorganizowana przez uczniów liceum Lycée des Arts et Métiers (LAM) z okazji 125-lecia szkoły.Monako

3 czerwca książę Albert z Jacquesem i Gabriellą obejrzał procesję Bożego Ciała z okna Pałacu Książęcego.Po uroczystościach cała trójka wyleciała do RPA, gdzie czekała już z pewnością stęskniona księżna, która wciąż leczy infekcję ucha. Razem świętowali urodziny bratanicy Charlene, Aivy, oraz wybrali się na safari.

Tymczasem księżniczka Stephanie w towarzystwie Louisa i Marie Ducruet była obecna przy odsłonięciu pomnika "Doggy John Monaco", który został wystawiony na sprzedaż, a zyski zasilą konto organizacji Fight Aids Monaco.
Szwecja

4 czerwca Göteborg obchodził 400. rocznicę nadania praw miejskich. Niestety, planowane z tej okazji uroczystości z uwagi na pandemię zostały przesunięte na 2023 rok. Następczyni Tronu, która razem z księciem Danielem miała wziąć w nich udział, nagrała specjalną wiadomość z gratulacjami z Pałacu Królewskiego w Sztokholmie.


6 czerwca przypadało Święto Narodowe, którego obchody ponownie miały inny niż zazwyczaj przebieg. Z samego rana opublikowano pozdrowienia od rodziny Następczyni Tronu wraz z nowymi zdjęciami - tym razem zapozowali do nich we czwórkę, a nie jedynie Estelle i Oscar. Opublikowano również nagranie, na którym dekorowali wspólnie Pałac Haga barwami narodowymi Szwecji.
Pozdrowienia Szwedom przekazali również książę Carl Philip i księżna Sofia (na dołączonym zdjęciu księżna układała bukiet kwiatów w kolorach narodowych) oraz księżniczka Madeleine z rodzinami.Rankiem król Carl Gustaf i królowa Silvia, do których dołączyły nieoczekiwanie księżniczka Victoria i księżniczka Christina, otworzyli w Pałacu Królewskim wystawę "Daisy. Kronprinsessan Margareta, 1882-1920" poświęconą księżniczce Margarecie, babce króla.

Wieczorem król Carl Gustaf, któremu towarzyszyła królowa Silvia, wygłosił przemówienie z okazji Święta Narodowego z Pałacu Królewskiego.
Główne uroczystości z okazji Święta Narodowego odbyły się w Skansenie, a króla reprezentowała na nich Następczyni Tronu z mężem. Na koniec dnia, po powrocie do Pałacu Królewskiego razem z parą królewską wysłuchali koncertu w wykonaniu orkiestry wojskowej.Wielka Brytania

Opublikowano kolejną z serii rozmów przeprowadzonych przez księżną z finalistami konkursu Hold Still - tym razem z Samim, który po przeprowadzce do Londynu został wolontariuszem w centrum żywności.
Pojawił się wywiad hrabiego i hrabiny Wessex dla Telegraph (możecie go przeczytać w linku poniżej) wraz z nowymi zdjęciami pary.

Wczoraj późnym popołudniem podano do wiadomości, że książę Harry i księżna Meghan zostali po raz drugi rodzicami! Ich córeczka, Lilibet "Lili" Diana Mountbatten-Windsor, przyszła na świat w piątek, 4 czerwca o godzinie 11:40 czasu lokalnego w szpitalu Santa Barbara Cottage Hospital w Kalifornii. Imiona otrzymała na cześć prababci, królowej Elizabeth (dla której to jedenaste prawnuczę), i babci, księżnej Diany. W chwili narodzin ważyła 3,49 kg. Mama i dziecko czują się dobrze i wróciły już do domu.
Para jest rodzicami 2-letniego synka, Archie'go Harrisona.
Na oficjalnych kontach w mediach społecznościowych rodziny królewskiej pojawiły się gratulacje z informacją, że królowa, książę Walii i księżna Kornwalii oraz książę i księżna Cambridge są zachwyceni nowinami.
Włochy / Rumunia

4 czerwca w kościele San Miniato al Monte we Florencji odbył się pogrzeb zmarłego kilka dni wcześniej 5. księcia Aosty Amedeo. Obecna była najbliższa rodzina zmarłego: wdowa po księciu Silvia, jego pierwsza żona, księżniczka Claude, oraz dzieci zmarłego księcia: 6. książę Aosty Aimone z żoną Olgą i dziećmi, księżniczka Bianca z rodziną i księżniczka Mafalda z rodziną.
W dniu pogrzebu księżniczka Margareta i książę Radu z Rumunii zasadzili ambrowiec w parku wokół zamku Săvârșin ku pamięci zmarłego księcia, który był kuzynem pierwszego stopnia króla Mihai'a (obaj byli wnuka króla Konstantinosa i królowej Sophii, pary królewskiej Grecji). Jak napisał rumuński Dwór Królewski,  książę Amedeo był dla księżniczki Margarety jak starszy brat i przez całe życie utrzymywali bliskie relacje.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
15 komentarzy:

 1. Księżna Mary pięknie wyglądała w tych długich sukienkach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, księżna Mary ma świetny styl.

   Usuń
 2. Ja trochę nie na temat, ale spodziewacie się 10.06 jakiegoś upamiętnienia Filipa? To byłyby jego 100. urodziny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że na kontach rodziny królewskiej w mediach społecznościowych na pewno pojawi się choćby krótka wzmianka (spodziewałabym się też jakiejś garści ciekawostek na temat księcia, gdyby nie to, że już takie zamieszczali przed pogrzebem).

   Usuń
 3. Piękne Święto Narodowe w Szwecji, uwielbiam Ich zdjęcia i filmiki :) Księżniczka Adrianne nosi sukienkę, którą wcześniej nosiła Jej kuzynka księżniczka Estelle.
  Mary, Victoria, Sophie, Stephanie, Letizia, Jetsun Pema, Silvia... - wszystkie pięknie wyglądają :)
  Księżniczka Salma świetnie sobie poradziła.
  Gratulacje dla księcia Harry'ego i księżnej Meghan! Wybrali piękne imiona.
  Cudownie, że rodzina z Monako może być już razem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Królowa Matylda jak zwykle bardzo aktywna. Miło, że już na żywo a nie online.
  Królową Sofię łączą chyba bliskie relacje z siostrą, bo nie pierwszy raz księżniczka Irene towarzyszy królowej w podróżach czy wyjściach, choć trochę ...”trzyma się z boku”.
  Księżniczka Salma świetnie wygląda w wojskowym uniformie!
  Mam mieszane uczucia co do imienia, którym Harry i Meghan nazwali swoją córkę. Lilibet to przepiękne imię, ale dla mnie ono jest imieniem/zdrobnieniem królowej i to takim wręcz intymnym, bardzo osobistym. Nazwanie córki H. i M. tym imieniem sprawiło, że poczułam jakby czegoś królowej pozbawiono. Dobrze, że będzie znana jako Lili – bardzo ładnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę,że gdyby Kate i William dali tak na imię,media umarłyby z zachwytu,jaki to wspaniały hołd dla królowej itd.W przypadku H&M nawet to obrócono przeciwko nim,że to skandal,obraza i bezczelność.I nie,nie jestem ich fanem,wręcz mnie wkurzają,ale trzeba nazwać fakty po imieniu

   Usuń
  2. Fakt pierwszy - William i Kate nie nazwali tak dziecka
   Fakt drugi - nie wiemy jak zachowałyby się media (one pewno też nie)
   Fakt trzeci - oburzający jest cały kontekst wokół H&M i ich zachowania wobec RF więc nikt nie musi "nic obracać"
   Fakt czwarty -imię Lilibet jest szczególne i wyjątkowe dla RF, jakby wybrali Mary, Hannah, Rea nikt by się tym nie przejął

   Usuń
 5. Królowa Mathilde i księżna Stephanie ładnie wyglądają w elementach czerwieni.
  Księżna Mary, księżniczka Victoria i królowa Letizia mają piękne stylizację.
  Księżniczka Salma świetnie wygląda w mundurze.
  Podobają mi się imiona małej Lili.
  Piękne zdjęcia z Dnia Narodowego Szwecji oraz wywiadu hrabiego i hrabiny Wessex.
  Bardzo przykro patrzy się na zdjęcia z pogrzebu we Włoszech :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ładnie wygląda księżna Sofia, macierzyństwo Jej służy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie, że rodzina księcia Nikolaosa wspiera Go na wystawach.
  Louis i Marie są ładną parą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę się doczekać kiedy Louis i Marie zostaną rodzicami.
   Jak dla mnie imię Lilibeth jest niewłaściwe z uwagi na to jakie wiadro pomyj wylali na rodzinę.
   Zdjęcia ze Szwecji są piękne.
   Przyjemnie się patrzy na Edwarda i Sophie po tylu latach małżeństwa.

   Usuń
  2. Mi się bardzo podoba imię Lilibeth i Diana.

   Usuń
 8. Urody Salmy nie odejmie nawet maska i mundur.
  Mimo restrykcji myślę, że Święto Narodowe w Szwecji zostało godnie uczczone. Szczególnie ładne było to spotkanie rodzinne przy wystawie o babci i prababci.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zauroczyłam się zdjęciem księżnej Sofii ze Szwecji, jest taka spokojna, piękna i sceneria i bluzka ładna, bardzo mi się podoba,
  Księżną Mary też ma śliczną sukienkę,
  Wszystkiego wspaniałego dla małej Lili, sesja Sophie i Edwarda też jest ciekawa, dobrze, że księżną Charlene ma rodzinę już przy sobie

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.