środa, 25 sierpnia 2021

Love Story: Georg Friedrich & Sophie

 Już za dwa dni książę Georg Friedrich i księżna Sophie z Prus, tytularna Para Cesarska Niemiec, będą świętować 10. rocznicę ślubu kościelnego. Dzisiaj natomiast mija dziesięć lat od ceremonii cywilnej, więc to świetna okazja, by przedstawić historię ich miłości i przyjrzeć się bliżej uroczystościom ślubnym - zatrzymamy się jednak na koncercie przedślubnym. Drugą część znajdziecie na blogu w piątek, punktualnie o godzinie 12.00.

Za pomoc w przygotowaniu biografii księżnej Sophie bardzo dziękuję Albinie :)

Embed from Getty Images


Para młoda


Na początek poznajmy bliżej parę książęcą. Georg Friedrich Ferdinand urodził się 10 czerwca 1976 w Bremie jako jedyny syn pruskiego księcia Louisa Ferdinanda (juniora) i Donaty Castell-Rüdenhausen. Ma młodszą o półtora roku, niepełnosprawną intelektualnie siostrę, księżniczkę Cornelie-Cécile. Ich ojciec był synem księcia Louisa Ferdinanda seniora i Wielkiej Księżnej Kiry Kiriłłowny; prawnukiem ostatniego Cesarza Niemiec Wilhelma II i Wielkiego Księcia Meklemburgii Friedricha Franza III; praprawnukiem królowej Victorii oraz cara Aleksandra II.

Książę Louis Ferdinand junior zmarł 11 lipca 1977 w wieku 33 lat, kiedy Georg Friedrich miał roczek. "Był początkującym porucznikiem w rezerwie, został ciężko ranny w wypadku podczas manewrowania czołgiem i wkrótce później zmarł. Miałem wtedy rok. Bardzo za nim tęsknię", opowiadał wiele lat później książę (wywiad dla Stuttgarter Nachrichten, 19 czerwca 2017).

Embed from Getty Images

Jego matka, hrabianka Donata zu Castell-Rüdenhausen, w lutym 1991 wyszła ponownie za mąż za księcia Friedricha Augusta (syna dziedzicznego księcia Oldenburga Nikolausa), który, co ciekawe, wcześniej był żonaty z jej szwagierką, księżniczką Marie Cécile, starszą siostrą księcia Louisa Ferdinanda.

Georg Friedrich i Cornelie-Cécile swoje dzieciństwo spędzili w Fischerhude niedaleko Bremy (książę z rodziną przeprowadził się tutaj ponownie tuż przed narodzinami bliźniąt; od 2018 mieszka w Poczdamie), ale spędzał też czas na rodzinnym zamku Hohenzollernów. Obecnie, jako głowa rodziny, jest właścicielem dwóch trzecich zamku (pozostała część należy do księcia Karla Friedricha z dynastii Hohenzollern-Sigmaringen). "Walczyliśmy na miecze w zbrojowni, a zimą rzucaliśmy śnieżkami w autobus wahadłowy. Moja mama często z nami przyjeżdżała" - wspominał w wywiadzie (wywiad dla Stuttgarter Nachrichten, 19 czerwca 2017).


Książę uczył się najpierw Bremie i Oldenburgu, a następnie w Glenalmond College niedaleko szkockiego Perth, gdzie zdał egzaminy końcowe. Studiował ekonomię biznesu na uniwersytecie Technische Universität Bergakademie we Freimburgu i odbył dwuletnią służbę wojskową w oddziałach alpejskich Bundeswehry i w maju 2011 awansował do stopnia majora rezerwy. We wrześniu 1994 został głową rodziny i tytularnym pretendentem do tronu Niemiec po śmierci dziadka, księcia Louisa Ferdinanda seniora.

Gryffindor, Public domain, via Wikimedia Commons

Sophie Johanna Marie przyszła na świat 7 marca 1978 we Frankfurcie jako czwarte z pięciorga dzieci i trzecia córka 8. księcia Isenburga Franza-Alexandra i jego żony, Christine von Saurma zu der Jeltsch, córki Johanna Franza von Saurma-Jeltsch i Karoline von Schaffgotsch. Ma dwóch braci i dwie siostry: najstarszego z rodzeństwa księcia Alexandra, obecnego 9. księcia Isenburga; Katharinę, obecnie żonę arcyksięcia Martina (wnuka ostatniego Cesarza Austro-Węgier Karla); starszą o pięć lat siostrę Isabelle, obecnie wdowę po 8. księciu Carlu zu Wied; i młodszego o rok brata Victora.

Rodzina Sophie ze strony matki to przede wszystkim rody szlacheckie i arystokratyczne przewijające się przez historię Śląska. Do jej przodków mieszkających na tych terenach należeli m.in. Oppersdorffowie czy Promnitzowie. W 11. pokoleniu jest potomkinią Piastów legnicko-brzeskich.

Księżniczka wraz z rodzeństwem wychowywała się na rodzinnym zamku Birstein w Hesji i uczyła się w pobliskich szkołach w Birstein i Fuldzie. Później wyjechała do szkoły z internatem Kloster Wald, gdzie zdała maturę oraz egzamin zawodowy z krawiectwa. Ukończyła administrację biznesową na Uniwersytecie Albrechta i Ludwiga we Fryburgu oraz Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie.

Embed from Getty Images


Love Story


Niewiele wiemy na temat znajomości pary przed ślubem. W wywiadzie w 2017 książę Georg Friedrich mówił, że znają się od dzieciństwa - ich matki były przyjaciółkami. "Nasze drogi przecinały się raz za razem. W domu mamy zdjęcie, na którym siedzimy naprzeciw siebie w brodziku, kiedy mamy dwa i trzy lata", opowiadał (wywiad dla Stuttgarter Nachrichten, 19 czerwca 2017). Wiele lat później spotkali się ponownie w Berlinie, gdzie oboje pracowali (książę w firmie pomagającej naukowcom wprowadzać innowacyjne produkty na rynek, a księżniczka jako ekonomistka w firmie doradzającej organizacjom non-profit), i zaczęli się spotykać. 21 stycznia 2011 ogłoszono ich zaręczyny.Ślub cywilny


25 sierpnia 2011 w Ratuszu w Poczdamie Georg Friedrich i Sophie wzięli ślub cywilny, którego udzielił im burmistrz miasta, Jann Jakobs. Data ceremonii do ostatniej chwili trzymana była w tajemnicy, a zaproszeni zostali jedynie najbliżsi pary: rodzice, siostra księcia i rodzeństwo księżniczki z rodzinami; w sumie około 20 osób.

Zaraz po uroczystości nowożeńcy udali się do królewskiej winnicy na wzgórzu Klausberg (Königlicher Weinberg am Klausberg) w zachodniej części parki Sanssouci, gdzie zasadzili jabłoń "Kaiser Wilhelm".

Panna młoda miała na sobie tiulową sukienkę i satynową marynarkę od Wolfganga Joopa.

Zdjęcia znajdziecie tutaj.


Dzień przed ślubem


W przededniu ślubu kościelnego, 26 sierpnia, odbyła się próba generalna w kościele. Rankiem 25 sierpnia unosił się nieprzyjemny zapach kwasu masłowego po tym, jak nieznani sprawcy obrzucili kościół butelką z tą substancją, ale na szczęście do następnego dnia zdążył już wywietrzeć. Rzeczniczka rodziny Hohenzollernów Michaela Blankart nazwała incydent "głupim dowcipem" i zapewniała, że narzeczeni nie dali się nim zdenerwować.

Embed from Getty Images

Wieczorem miał miejsce koncert charytatywny w Konzerthaus w Berlinie (tym samym, w którym na początku tego lata odbył się koncert przy okazji wizyty państwowej Willema-Alexandra i Maximy w Niemczech). W czasie koncertu zbierano fundusze dla Fundacji Księżnej Kiry z Prus (Prinzessin Kira von Preußen Stiftung), założonej w 1952 przez dziadków księcia Georga Friedricha, Wielką Księżną Kirę Kiriłłownę i księcia Louisa Ferdinanda. Fundacja wspiera dzieci i młodzież z ubogich rodzin, a jej pierwszym projektem (realizowanym do dzisiaj) było stworzenie ośrodka rekreacyjnego na zamku Hohenzollern, w którym dzieci i młodzież z rodzin szczególnie dotkniętych wojną mogą spędzać wakacje. Obecnie przewodniczącą fundacji jest księżna Sophie.
Poniżej rodzice i rodzeństwo panny młodej:

Embed from Getty Images

Na koncert zaproszono większość (jeśli nie wszystkich) gości, którzy pojawili się następnego dnia na ślubie kościelnym - niestety dysponujemy zdjęciami tylko niektórych z nich. 
Poniżej książę Hassan bin Talal z Jordanii (następca poprzedniego króla Jordanii Husseina przez większość jego panowania) i jego żona, księżna Sarvath.

Embed from Getty Images

Poniżej: księżna Elisabeth z Bawarii (młodsza siostra księżnej Sophie z Liechtensteinu) z mężem, Danielem Terbergerem; książę Julius Eduard z Anhalt z żoną Corinną; Georg Habsburg (najmłodszy syn ostatniego Następcy Tronu Austro-Węgier Otta) i jego żona, księżna Eilika z Oldenburga, oraz starsza siostra, Gabriela Habsburg; a także hrabia Björn Bernadotte af Wisborg (prawnuk króla Gustafa V) z żoną Sandrą:

Embed from Getty Images

Książę Hubertus i księżna Kelly Sachsen-Coburg und Gotha; książę Karl Friedrich Hohenzollern z żoną Kathariną "Niną" Hohenzollern; książę Stephan z Lippe z żoną Marią; księżniczka Marie Louise (daleka kuzynka pana młodego jako prawnuczka Wilhelma II; córka księcia Wilhelma Victora) z mężem Rudolfem; oraz książę Johann Georg Hohenzollern (szwagier króla Carla Gustafa, mąż księżniczki Birgitty ze Szwecji; zmarł w 2016):

Embed from Getty Images

Obecny był także książę Laurent z Belgii, ale podobno spóźnił się godzinę.

Ciąg dalszy nastąpi


**** **** **** ****

Dzisiaj 20. rocznicę ślubu obchodzą książę Haakon i księżna Mette-Marit. Z tej okazji księżna opublikowała na swoim koncie na Instagramie nowe zdjęcie.Rocznicę ślubu (11.) świętują dzisiaj także książę Nikolaos i księżna Tatiana z Grecji. Księżna podzieliła się nowym/starym zdjęciem z przyjęcia weselnego.


5 komentarzy:

 1. Super ciekawy ślubny post, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy post! Ostatnio mamy prawdziwy wysyp rocznic :) co do treści, to fascynuje mnie, że w przeciwieńśtwie do obecnie panujących monarchii niemieckojęzyczna arystokracja wciąż żeni się z osobami utytułowanymi. Ciekawa sprawa.

  PS Czy Albina nie zastanawiałą się kiedyś nad własnym blogiem o niemieckich royalsach? Wiele o tym wie i na pewno mogłaby tą wiedzą zachwycać - i to o wiele bardziej niż inni, który posiłkują się tylko łatwo dostępnymi źródłami. Kojarzę blog o Górnym Śląsku, ale czasem mam wrażenie, że jest zbyt niedoceniany i trochę pomijany :(. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oooo dziękuję bardzo!
   Co do drugiej części twojej wypowiedzi... może kiedyś założę. Jeśli to zrobię, będzie się składał w większości z postów tematycznych.

   Usuń
 3. Arystokracja niemiecka to rzeczywiście niezgłębiona kopalnia. I tak Georg Friedrich i Sophie są jedną z najpopularniejszych par.
  Sophie postawiła na skromny, dziewczęcy styl i wyglądała bardzo ładnie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.