Aktualizacja: Pogrzeb księżnej Liechtensteinu Marie
Dzisiaj o godzinie 14 w Katedrze w Vaduz rozpoczął się pogrzeb księżnej Liechtensteinu Marie, która zmarła tydzień wcześniej w wyniku doznanego udaru mózgu w wieku 81 lat.
Księżna Marie zmarła w Grabs w Szwajcarii. Trumnę z jej ciałem przewieziono do Liechtensteinu we wtorek, 24 sierpnia, gdzie spoczęła w zamkowej kaplicy, a dwa dni później, przeniesiono ją do Katedry św. Floryna w Vaduz – tej samej, w której 54 lata temu odbył się jej ślub z księciem Hansem-Adamem. W procesji z zamku do Katedry wziął udział książę wraz z najstarszym synem, księciem Aloisem, jego żoną i dziećmi.
The coffin of Princess Marie of Liechtenstein was Thursday transferred to Vaduz Cathedral.
On Saturday at 2 pm, the funeral services for Princess Marie will take place in the Cathedral of Vaduz. pic.twitter.com/bVJk4wDtfz
Ze względów bezpieczeństwa nie opublikowano listy zaproszonych gości. Wiadomo, że obecna była rodzina zmarłej księżnej – z sześciorga rodzeństwa Marie wciąż żyją jej trzy siostry: starsza Eleonore oraz dwie młodsze, Aglaë i Elisabeth – rodzeństwo księcia Hansa-Adama (książę Philipp, książę Nikolaus i księżniczka Nora z rodzinami), rodzice dziedzicznej księżnej Sophie, książę Max i księżna Elisabeth z Bawarii, politycy (przedstawiciele rządu i parlamentu, burmistrzowie, byli Premierzy i byli przewodniczący Parlamentu), a także przyjaciele rodziny książęcej – w sumie około 300 osób. Mimo że był to pogrzeb państwowy, nie zaproszono wszystkich rodzin królewskich czy książęcych – pojawiła się jedynie królowa Sofia, księżniczka Caroline z Monako oraz książę Guillaume i księżna Sibilla z Luksemburga (młodszy brat Wielkiego Księcia Henri’ego z żoną).
Już wcześniej poinformowano, że w nabożeństwie w Katedrze będą mogli wziąć udział tylko zaproszeni goście – i tak nie dla wszystkich wystarczyło miejsca. Część osób musiała zostać ulokowana w pobliskim Ratuszu, gdzie oglądali transmisję. Wszyscy uczestnicy pogrzebu musieli posiadać certyfikat COVID-owy – zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu, wyzdrowieniu lub negatywny wynik testu. Stąd też na nabożeństwie nie było konieczności zachowywania dystansu (w małej Katedrze przy takiej liczbie gości i tak byłoby to niemożliwe) i zakładania maseczek.
Na mszę pogrzebową jako ostatnia przybyła najbliższa rodzina zmarłej księżnej: najpierw jej wnuczęta, a następnie dzieci z małżonkami. Na samym końcu książę Alois, księżna Sophie i książę Hans-Adam. Zajęli trzy pierwsze rzędy po prawej stronie Katedry (patrząc od wejścia).
Na początku, jeszcze przed rozpoczęciem mszy, głos zabrał proboszcz Katedry św. Floryna Michael Wimmer, który przywitał gości i wyjaśnił przedsięwzięte środki ostrożności w związku z pandemią (wymagany certyfikat, ale bez konieczności zachowywania dystansu i noszenia maseczek).
Nabożeństwo poprowadził arcybiskup Wolfgang Haas i biskup Feldkirch Benno Elbs. Kazanie wygłosił natomiast prałat Leo Maasburg, przyjaciel rodziny książęcej, który mówił o działalności charytatywnej księżnej Marie. Oprawę muzyczną zapewnił chór Vaduz oraz Orkiestra Symfoniczna Liechtensteinu Vaduz Harmoniemusik.
Liechtenstein bid farewell to its Princess yesterday. See all the images below: https://t.co/kMSWFToz87
Niemal wszystkie wnuki zmarłej wzięły czynny udział w pogrzebie. Książę Joseph Wenzel przeczytał pierwsze czytanie, słowa psalmu – Lukas von Lattorff (najstarszy syn księżniczki Tatjany, a drugie czytanie prawdopodobnie jego siostra, Marie von Lattorff. Później modlitwy za zmarłą przeczytali kolejno: książę Georg, książę Alfons (syn księcia Maximiliana), Elisabeth von Lattorff (najstarsza córka księżniczki Tatjany), książę Moritz, jedna z córek księżniczki Tatjany, książę Benedikt i Sophie, najmłodsza córka Tatjany. Książę Alfons powiedział, że jego babcia „poświęciła swoje życie rodzinie, która zawsze była dla niej źródłem radości”.
Prince Joseph Wenzel of Liechtenstein speaks at the funeral mass of his grandmother Fürstin Marie of Liechtenstein. pic.twitter.com/3LD249TLIC
Some of the Grandchildren of Prince Hans-Adam II and Princess Marie had various roles during Princess Marie’s funeral today 🙏 pic.twitter.com/7Jv0qIGkPl
Trumna z ciałem księżnej została przykryta żółto-czerwoną flagą rodziny książęcej Liechtensteinu, a nad nią ustawiono zdjęcie księżnej udekorowane białymi kwiatami. Wokół ułożono wieńce – z czerwonych róż od księcia Hansa-Adama, cztery duże od dzieci, Aloisa, Maximiliana, Constantina i Tatjany; a piętnaście małych w kształcie serc od wnuków.
Draped over Princess Marie's coffin in the Princely Flag of Liechtenstein which is used by members of the House of Liechtenstein.
That Red & Yellow color is repeated in the flowers and bows.
The large red wreath at the end of the coffin is from her husband Prince Hans-Adam. pic.twitter.com/TaEBMXe0Nr
Mimo że był to pogrzeb państwowy, transmitowany online i w lokalnej telewizji, pogrążonej w żałobie rodzinie zapewniono względną prywatność. Kamery niemal przez całą uroczystość były skierowane na Katedrę od strony wejścia, na księży odprawiających nabożeństwo i wnuczęta zmarłej zabierające głos, a nie na samych żałobników. Uczestnicy pogrzebu pokazani byli dwa razy w ciągu trwania transmisji – na samym początku i na końcu, gdy rodzina opuszczała Katedrę, towarzysząc księżnej w jej ostatniej podróży.
Po zakończeniu nabożeństwa, Arcybiskup odmówił nad trumną księżnej modlitwę. Następnie harcerze zabrali wieńce, a członkowie Straży Pożarnej Vaduz wynieśli trumnę na miejsce ostatniego spoczynku. W pochówku uczestniczyła już tylko rodzina, reszta gości została w tym czasie w Katedrze. W jego trakcie zagrano marsz pogrzebowy, hymn narodowy Liechtensteinu „Oben am jungen Rhein” (do którego melodię zaczerpnięto z hymnu Wielkiej Brytanii) oraz „Requiem d-moll” Mozarta.
Księżna Marie spoczęła w pobliskiej krypcie, w której pochowani są zmarli członkowie rodziny książęcej, w tym rodzice księcia Hansa-Adama, książę Franz Joseph i księżna Gina. Jako ostatnia spoczęła tutaj została księżna Ilona, żona księcia Constantina (wnuka księcia Alfreda i tym samym dalekiego stryja księcia Hansa-Adama; a także olimpijczyka, o którym Wam niedawno wspominałam) w 2019. Krypta jest otwarta dla szerszej publiczności raz w roku, 1 listopada.
Sporą galerię zdjęć z uroczystości znajdziecie TUTAJ. Poniżej natomiast możecie raz jeszcze obejrzeć całą uroczystość. Zachęcam też do zapoznania się z biografią księżnej tutaj.
Właściwie to oryginalny tytuł też może komuś niestety skojarzyć się z księżną Danii (tyle że inną). PS dzięki za live'a (choć szkoda, że tak smutnego) - zastanawiam się, kiedy ostatnio był rok, gdy zmarło aż dwoje małżonków monarchów w Europie?
Uznałam, że wszyscy wiedzą, że zmarła księżna Liechtensteinu, nie księżna Danii, dlatego nie dodawałam państwa w tytule... Co do pytania, niestety nie wiem, ale na pewno nie w tym wieku. Może w zeszłym, ale tego też nie byłabym pewna
W Princely Crypt at Vaduz Cathedral pochowanych jest już ponad 30 osób od czasu jego "powołania" jako nowego miejsca pochówku rodziny książęcej z Liechtensteinu. Pierwsza osoba została pochowana tam w 1944 r., a następnie została tam pochowana księżna Elsa w 1947 r. Jej mąż, tak jak wcześniejsi władcy byli grzebani w byłym klasztorze we Vranovie w Czechach). Listę pochowanych osób można znaleźć tutaj: https://www.nettyroyal.nl/churches/the-liechtenstein-vault-in-vaduz. Natomiast jak wygląda z zewnątrz i jak wyglądają grobowce księcia Franza Josepha II i księżnej Giny można obejrzeć pod tym linkiem: http://www.unofficialroyalty.com/royal-burial-sites/liechtenstein-burial-sites/
Rozumiem, że liczba gości została ograniczona znacznie, ale dziwi mnie to, że nie pojawił się nikt z Luksemburga. Przecież siostra Wielkiego Księcia, księżniczka Margaretha jest żoną szwagra zmarłej, księcia Nikolausa.
KAROLINA JOANNA Księżniczka Margaretha wraz z mężem była na pogrzebie, tutaj są zdjęcia: https://www.vaterland.li/fotogalerie/beerdigung-fuerstin-marie-in-vaduz;cme14344,2175204
Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.
Przeczytałam "pogrzeb księżnej Mary" i miałam zawał
OdpowiedzUsuńWłaściwie to oryginalny tytuł też może komuś niestety skojarzyć się z księżną Danii (tyle że inną). PS dzięki za live'a (choć szkoda, że tak smutnego) - zastanawiam się, kiedy ostatnio był rok, gdy zmarło aż dwoje małżonków monarchów w Europie?
UsuńUznałam, że wszyscy wiedzą, że zmarła księżna Liechtensteinu, nie księżna Danii, dlatego nie dodawałam państwa w tytule... Co do pytania, niestety nie wiem, ale na pewno nie w tym wieku. Może w zeszłym, ale tego też nie byłabym pewna
Usuńmimo wszystko kondolencje dla rodziny wielkoksiążęcej. To przykre, że księżna zmarła i to nagle, bo przez udar
OdpowiedzUsuńWyrazy współczucia dla rodziny książęcej
OdpowiedzUsuńW Princely Crypt at Vaduz Cathedral pochowanych jest już ponad 30 osób od czasu jego "powołania" jako nowego miejsca pochówku rodziny książęcej z Liechtensteinu. Pierwsza osoba została pochowana tam w 1944 r., a następnie została tam pochowana księżna Elsa w 1947 r. Jej mąż, tak jak wcześniejsi władcy byli grzebani w byłym klasztorze we Vranovie w Czechach). Listę pochowanych osób można znaleźć tutaj: https://www.nettyroyal.nl/churches/the-liechtenstein-vault-in-vaduz. Natomiast jak wygląda z zewnątrz i jak wyglądają grobowce księcia Franza Josepha II i księżnej Giny można obejrzeć pod tym linkiem: http://www.unofficialroyalty.com/royal-burial-sites/liechtenstein-burial-sites/
OdpowiedzUsuńRozumiem, że liczba gości została ograniczona znacznie, ale dziwi mnie to, że nie pojawił się nikt z Luksemburga. Przecież siostra Wielkiego Księcia, księżniczka Margaretha jest żoną szwagra zmarłej, księcia Nikolausa.
OdpowiedzUsuńBył książę Guillaume (brat Wielkiego Księcia Henri'ego) i księżna Sibilla.
UsuńKAROLINA JOANNA Księżniczka Margaretha wraz z mężem była na pogrzebie, tutaj są zdjęcia: https://www.vaterland.li/fotogalerie/beerdigung-fuerstin-marie-in-vaduz;cme14344,2175204
UsuńW pierwszym poście z Instagrama wyżej też jest zdjęcie księcia Nikolausa i księżniczki Margarethy ;)
UsuńDziękuję za relację!
OdpowiedzUsuńZawsze jest przykro, gdy ktoś umiera. Dobra relacja z pogrzebu.
OdpowiedzUsuńDoskonała relacja.
OdpowiedzUsuń