wtorek, 17 sierpnia 2021

Chrzest księcia Juliana, World Pride, Staatsfeiertag + więcej

 14 sierpnia w samo południe w Kaplicy Pałacu Drottningholm został ochrzczony najmłodszy członek szwedzkiej rodziny królewskiej, książę Julian.

© Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna


Ceremonia, po raz pierwszy wśród wnuków króla Carla Gustafa, nie była transmitowana na żywo. W niedzielę wieczorem opublikowano jednak nagranie z uroczystości. Jak wynika z komunikatu wydanego przez Dwór Królewski wraz z datą chrzcin, odstępstwo od reguły ma w tym przypadku związek z pandemią, a nie z tym, że książę Julian jako pierwszy wnuk obecnego monarchy nie otrzymał predykatu "Jego Królewskiej Wysokości".


Na rodziców chrzestnych najmłodszego synka Carl Philip i Sofia wybrali swoich najbliższych przyjaciół: Johana i Stinę Andersson, Jacoba Högfeldta i Fridę Vesterberg; oraz kuzyna księcia ze strony królowej Silvii, Patricka Sommerlatha.Na uroczystość zaproszono około 80 gości, w tym najbliższą rodzinę, przyjaciół, przedstawicieli Parlamentu i rządu, gubernatora prowincji Halland, zespół medyczny obecny przy narodzinach księcia, pracowników Dworu i pary książęcej.
Po nabożeństwie para królewska wydała prywatny lunch dla rodziny i rodziców chrzestnych w Pałacu Drottningholm.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dzień był pogodny, ale jak widać na filmiku powyżej dosyć wietrzny. Królowa Silvia o mało nie straciła swojego kapelusza ;)Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Para książęca opublikowała na swoim koncie na Instagramie nowe zdjęcie z podziękowaniami za życzenia złożone z okazji chrzcin Juliana.

Całą ceremonię obejrzycie tutaj. Przed rozpoczęciem uroczystości można było usłyszeć m.in. piosenkę "Hey Brother" szwedzkiego DJ Avicii.

Książę urodził się 26 marca tego roku i otrzymał imiona Julian Herbert Folke oraz tytuł księcia Halland. Jest trzecim synkiem księcia Carla Philipa i księżnej Sofii.


Liechtenstein

Jak co roku od ponad 80 lat, 15 sierpnia przypadało Święto Narodowe Liechtensteinu. Miało przebieg podobny do ubiegłorocznego, to znaczy - inny niż dotychczas. Zamiast rodziny książęcej - Święto Narodowe to jedna z nielicznych w ciągu roku okazji, by zobaczyć również dalszych członków rodziny - ponownie wziął w nich udział tylko dziedziczny książę Alois.Obchody Święta Narodowego rozpoczęły się o godzinie 11.30 w Ogrodzie Różanym na zamku Vaduz, a nie na łące pod zamkiem, gdzie zazwyczaj gromadziły się tłumy mieszkańców. W czasie oficjalnej części swoje przemówienie wygłosił książę Alois, który odniósł się do 100-lecia Konstytucji Liechtensteinu. Zachęcał także do szczepień: "Kluczowe jest, aby jak najwięcej z nas zostało zaszczepionych i abyśmy wszyscy byli zdyscyplinowani."


W tym roku zabrakło tradycyjnego przyjęcia w Ogrodzie Różanym dla mieszkańców Liechtensteinu (jeszcze do 2017 bilety wstępu mogli kupić także zagraniczni turyści, obecnie jednak pierwszeństwo zakupu przysługuje mieszkańcom) z udziałem rodziny książęcej. To jedyna w ciągu roku okazja, by wejść na teren zamku Vaduz. Zamiast przyjęcia miała miejsce procesja z pochodniami wokół góry Fürstensteig, na którą prowadzi popularny w okolicy szlak. Obchody zakończyły się pokazem fajerwerków oraz iluminacjami, w tym hasłem "Dla Boga, Księcia i Ojczyzny", które wyświetlono jak co roku na zamku Vaduz.
Święto Narodowe ustanowiono w 1940 - wówczas urodziny ówczesnego księcia Liechtensteinu Franza Josepha II oraz Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (do tej pory dwa najważniejsze Święta w księstwie), obchodzone były dzień po dniu; postanowiono więc połączyć uroczystości i urodziny monarchy świętować już 15 sierpnia. Dążono w ten sposób do wzmocnienia tożsamości narodowej i poczucia suwerenności mieszkańców Liechtensteinu. Wcześniej obchodzono wprawdzie urodziny panującego monarchy (tradycja zaczęła się w XVIII wieku) i inne ważne historyczne wydarzenia, ale nie miały one statusu święta państwowego. Kiedy książę zmarł w 1989, rząd podtrzymał swoją wcześniejszą decyzję i tak po dziś dzień Święto Narodowe obchodzone jest 15 sierpnia.
Poniżej zdjęcia z obchodów w 2016.

Embed from Getty Images


Albania

Tymczasem księżniczka Geraldine, która za kilka dni skończy 10 (!) miesięcy, ma już za sobą pierwsze oficjalne "wyjście". Zaraz na początku wakacji, 1 lipca książę Leka i księżna Elia zabrali córeczkę na spotkanie z asystentem Sekretarza Stanu w biurze ds. Europy i Eurazji, Philipem T. Reekerem, oraz Ambasador USA w Albanii Yuri Kim.


Resztę lata spędzili na rodzinnych wakacjach nad Morzem Adriatyckim.


Dania

Na koniec - ostatnie wydarzenia w Danii. Skandynawskie rodziny królewskie powoli kończą wakacje i wracają do swoich obowiązków. Wczoraj królowa Sonja otworzyła nowy budynek szkoły Ruseløkka w Oslo, a księżna Mary wzięła udział w otwarciu Copenhagen 2021 Human Rights Forum. Forum zostało zorganizowane wspólnie przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych UNFPA i Copenhagen 2021, których księżna jest patronką. Odbyło się w ramach World Pride. Księżna wygłosiła przemówienie, w którym powiedziała m.in.: "W prawach człowieka nie ma miejsca na dyskryminację. Tak jak nie ma miejsca na dyskryminację w byciu dokładnie tym, kim jesteś i kochaniu tego, kogo kochasz."

Musimy być zjednoczeni w odrzuceniu wszelkich form dyskryminacji ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową. Potrzebujemy wszelkiego wsparcia i zaangażowania, jakie możemy uzyskać, aby zbudować świat, w którym każdy jest akceptowany i ceniony za to, kim jest i gdzie każdy może uczestniczyć w równym, pełnym i swobodnym stopniu we wszystkich aspektach życia społecznego.

Całe przemówienie księżnej (w języku angielskim) przeczytacie tutaj.


Tego samego dnia księżna przyjęła w Pałacu Amalienborg przedstawicieli UNFPA, z którymi omawiała pracę organizacji i stojące przed nią wyzwania w czasie pandemii.
(Jak wiecie, o strojach księżnych czy królowych piszę zazwyczaj tylko przy okazji postów tematycznych - nie chcę odwracać nimi uwagi od istoty wydarzenia - jednak tutaj nie mogę się powstrzymać od dodania, że to, co Mary ma na sobie to nie sukienka, a kombinezon. Sama nie mogłam w to uwierzyć ;) )Dzisiaj Mary uczestniczyła w Human Rights Conference, kolejnego dnia World Pride, i ponownie wygłosiła przemówienie.
World Pride to najważniejsze w tym roku i największe na świecie wydarzenie poruszające kwestie praw osób LGBTI+. Odbywa się w dniach 12-22 sierpnia w Kopenhadze, a księżna Mary jako pierwszy w historii członek rodziny królewskiej została jego patronką. Jak wiadomo, prawa kobiet, dziewcząt czy różnorodnych grup mniejszościowych są od lat bliskie sercu księżnej i stanowią jeden z głównych obszarów jej działalności.
Również księżna Marie wróciła już do swoich obowiązków po wakacyjnej przerwie. 14 sierpnia była obecna na koncercie otwierającym Schackenborg Music Festival, międzynarodowym festiwalu muzycznym, który odbywa się w dniach 13-15 sierpnia na zamku Schackenborg. Księżna z rodziną mieszkała na zamku przez sześć lat, w latach 2008-2014.


Tymczasem królowa, książę Joachim, Henrik i Athena spędzają wakacje na zamku Cayx w południowej Francji. W niedzielę Dwór Królewski opublikował zdjęcie całej czwórki z pozdrowieniami.Dzisiaj po południu na Instagramie duńskiej rodziny królewskiej opublikowano nagranie z treningu księcia Frederika i księżnej Mary, którzy razem z Grace biegali po ogrodach Pałacu Fredensborg, przygotowując się do Royal Run. Maraton Royal Run odbędzie się już za cztery tygodnie, w niedzielę 12 września. Filmik nagrał książę Vincent, a dołączono do niego krótką wiadomość od księcia Frederika z "planem" biegu dla książęcej rodziny: "Oboje nie możemy się doczekać, aby ponownie doświadczyć wyjątkowej atmosfery Royal Run. Dla mnie wszystko zaczyna się w Sønderborg, gdzie rano pobiegnę jedną milę. Na północ od Aalborg księżna biegnie pięć kilometrów, a w Odense wychodzę na drugą milę po południu. Wieczorem zbieramy się w Kopenhadze i we Frederiksbergu, gdzie startuję na dystansie 10 km.⁣"


Jordania

16 sierpnia królowa Rania odwiedziła startup Wajeez w Ammanie i spotkała się z autorami aplikacji mobilnej oferującej osobom arabskojęzycznym pisemne i dźwiękowe streszczenia książek z gatunku literatura faktu z całego świata.


**** **** **** **** ****

Dzisiejszy post nie oznacza końca wakacyjnej przerwy na blogu - regularne posty z aktualnościami wrócą od września :)

9 komentarzy:

 1. "odstępstwo od reguły ma w tym przypadku związek z pandemią" - jak dotąd nikt nie mógł wyjaśnić jaki ;)
  Silvia, jak wynika ze zdjęć, właściwie straciła kapelusz - choć szczęśliwie go później odzyskała :) w ogóle wszystkie panie wyglądały na chrzcie pięknie i ze smakiem.
  Czyli dolna część niebieskiego stroju Mary to w rzeczywistości coś a la luźne spodenki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak :) Próbowałam znaleźć jakieś inne zdjęcia, na których może lepiej byłoby widać, że to kombinezon, ale bez skutku. Podsyłam jednak linki, gdyby ktoś był ciekaw/nie mógł uwierzyć:
   https://www.instagram.com/p/CSr2idjsiPc/
   https://www.instagram.com/p/CSpqzRbBAwK/

   Usuń
  2. Dzięki :)

   Usuń
 2. Czy są może jakieś informacje o tych obradach w Japonii o statusie japońskich księżniczek po ślubie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Debaty wciąż trwają, ostateczne sugestie i wnioski z obrad rząd ma otrzymać jesienią. Póki co wiadomo, że zespół sprzeciwia się jakimkolwiek zmianom w linii sukcesji. Status japońskich księżniczek jest jeszcze dyskutowany - na razie stwierdzono, że nawet jeśli księżniczki zatrzymają swoje tytuły, to ich mężowie ani dzieci tytułów nie dostaną (więc to nie do końca rozwiązuje problem moim zdaniem). Później panel ma się też zająć pomysłem, by umożliwić adopcję w rodzinie cesarskiej - adoptowani mogliby być jednak wyłącznie mężczyźni z bocznych/dawnych linii rodziny (czyli jak rozumiem synowie byłych księżniczek albo potomkowie osób, które w wyniku zmian w linii sukcesji po II wojnie światowej utraciły swoje tytuły).

   Usuń
  2. Dziękuję! Jesteś super!

   Usuń
 3. Jak zawsze piękny chrzest w Szwecji, tym razem jeszcze bardziej wyjątkowy, bo po długiej przerwie mogliśmy wreszcie zobaczyć całą rodzinę i wszystkie wnuki króla. Moim ulubionym momentem z chrzcin jest obrzęd chrztu, po którym biskup wysoko podniósł Juliana i tak nim wymachiwał, że aż wszyscy się uśmiechnęli. Mały książę był niesamowicie spokojny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Julian to śliczny chłopiec.
  Cała rodzina królewska wyglądała wspaniale.
  Nie mogę się tylko nadziei do kogo jest podobna Adrienne i po kim ma kręcone włosy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie wszyscy wyglądali na chrzcie Juliana. Podoba mi się dopasowanie kolorystyczne poszczególnych członków rodzin. Rodzina Victorii na różowo, Madeleine na niebiesko a Sofii na beżowo. Bardzo lubię Szwedzka Rodzinę Królewska

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.