wtorek, 31 sierpnia 2021

Letnie rezydencje rodzin królewskich: Norwegia

Wakacje dobiegają końca, a wraz z nimi cykl postów dotyczący letnich/wiejskich rezydencji rodzin królewskich. Przed Wami przedostatni post, w którym pod lupę weźmiemy rezydencje norweskiej rodziny królewskiej.

Bygdø kongsgård


Foto: Ole Johan Hildre, Det kongelige hoffLokalizacja: Rezydencja, znana też jako Bygdøy Royal Estate albo Bygdøy Royal Farm, znajduje się na półwyspie Bygdøy na terenie Oslo.

Historia: Posiadłość Bygdø kongsgård ma długą i bogatą historię. Pierwotnie należała do klasztoru cystersów, od którego już pod koniec XIII wieku kupił ją król Norwegii Haakon V i podarował swojej żonie, królowej Euphemii. Później jednak wróciła do cystersów za sprawą córki pary królewskiej, księżniczki Ingeborg. Rodzina królewska ponownie została właścicielami majątku w XVI wieku, kiedy podczas reformacji Bygdø kongsgård został przejęty przez króla. Wówczas używano go, by zaopatrywać pobliską twierdzę Akershus i garnizon wojskowy; okazjonalnie organizowano tu też polowania.

Główny budynek w 1906. Anders Beer Wilse, domena publiczna.

W kolejnych wiekach majątek znów przechodził z rąk do rąk, ale jego historia wciąż była ściśle związana z historią rodziny królewskiej. Przez krótki okres w 1814 mieszkał tutaj król Norwegii Christian Frederik. To właśnie w Bygdø kongsgård abdykował 10 października 1814. W 1837 posiadłość znów stała się własnością rodziny królewskiej, kiedy król Szwecji i Norwegii Carl Johan (pierwszy król z dynastii Bernadotte) kupił ją od norweskiego rządu i wprowadził kilka zmian do otaczających ogrodów. Nie na długo jednak - niemal trzydzieści lat później wnuk Carla Johana, król Karl IV (w Szwecji znany jako Carl XV) sprzedał nieruchomość z powrotem norweskiemu rządowi, a ten oddał go ostatecznie do dyspozycji monarchy. 

Anders Beer Wilse, domena publiczna.

Funkcje: Obecnie Bygdø kongsgård pełni funkcję letniej rezydencji norweskiej pary królewskiej. Tradycję zapoczątkowali król Haakon VII i królowa Maud już w 1905 (mieszkali tutaj przez pierwszy rok panowania, w czasie renowacji Pałacu Królewskiego w Oslo), a później kontynuowali ją król Olav i król Harald. Obecna para królewska korzysta z posiadłości od 2007, po gruntownej, trwającej cztery lata renowacji głównego budynku i parku.

Kompleks: Główny budynek pochodzi z XVIII wieku - został wzniesiony w latach 1731-1739 z inicjatywy ówczesnego właściciela, hrabiego Christiana Rantzau, duńskiego gubernatora Norwegii. Mimo że od tamtego czasu był wielokrotnie przebudowywany, z zewnątrz zachowały się elementy charakterystyczne dla norweskiej architektury barokowej z początku XVIII wieku.


Do Bygdø kongsgård przynależy także farma (w 2004 została przekazana Norweskiemu Muzeum Ludowemu), dzięki której cała posiadłość stanowi doskonały przykład norweskich wiejskich rezydencji z XVII i XVIII wieku. Obecnie hodowane są krowy mleczne (w tym rasa Norweska Czerwona), owce (w tym tradycyjną w Norwegii rasę Spælsau lub Old Norwegian Short Tail Landrace), świnie, kury, króliki, konie i kucyki. Gospodarstwo jest największym producentem mleka w Oslo. Poza zwierzętami hodowlanymi, na farmie znajduje się szklarnia, w której uprawiane są warzywa, owoce i różne kwiaty. Produkty i nabiał z farmy trafiają m.in. do znajdującej się na terenie posiadłości kawiarni Garnteriet, która przyrządza z nich dania. Kawiarnia jest otwarta latem, w soboty i niedziele w godzinach 11:30 - 16:30. Na terenie majątku działa także szkółka jeździecka.

Król Haakon, książę Olav i królowa Maud w 1924.
National Library of Norway, domena publiczna.

Posiadłość otacza park oraz ogród z niewielkim jeziorem. Ogród istniał już prawdopodobnie w średniowieczu. W XVIII wieku został przekształcony w ogród w stylu barokowym, a jeszcze później angielskim (z inicjatywy króla Carla Johana). Zmiany kontynuowała królowa Maud, wielka miłośniczka ogrodnictwa, w latach 1911-1938. Po śmierci króla Olava park i ogrody zostały jednak zaniedbane. Dawną świetność przywróciła im zakończona w 2007 renowacja.

Zwiedzanie: Dla zwiedzających w soboty organizowane są wycieczki po farmie (tylko po uprzedniej rezerwacji). Obecnie jednak zostały odwołane. Więcej szczegółów: KLIK.

Kolacja dla rządu wydana w Bygdø kongsgård w 2011. Statsministerens kontor, CC BY-NC 2.0

Ciekawostka: Bygdø kongsgard jest jedynym w Norwegii majątkiem, który od tak długiego czasu (z przerwami od ponad 700 lat!) jest własnością rodziny królewskiej.


MågerøLokalizacja: Prywatna rezydencja rodziny królewskiej położona jest na półwyspie Mågerø, na wyspie Tjøme w południowej Norwegii.

Historia: W przeciwieństwie do poprzedniej, ta posiadłość jest znacznie młodsza - została wybudowana w 1992. Król Harald i królowa Sonja chcieli mieć w Norwegii własną letnią rezydencję (Bygdø kongsgard należy do państwa, a poza w tamtym czasie nie nadawał się do zamieszkania). Budynek miał być prosty, nowoczesny i zbudowany z naturalnych materiałów. Do konkursu zgłosiło się 60 architektów, z których wybrano trzech, by przedstawili swoje projekty. Ostatecznie zwyciężył Lund Hagem Arkitekter A/S, którego projekt dobrze komponował się z otaczającym krajobrazem. Latem 1993 rodzina królewska mogła już korzystać z nowej rezydencji.


Architektura: Na terenie posiadłości mieści się kilka budynków z nieheblowanych paneli i kamienia, dzięki któremu tworzy harmonijną całość z otaczającą go naturą. Przy budowie kierowano się podstawową zasadą norweskiej architektury, która mówi o tym, by budynek wtapiał się w swoje otoczenie, nie niszcząc go fizycznie ani wizualnie.

Ciekawostka: W 2015 książę Haakon i księżna Mette-Marit zorganizowali tutaj zjazd europejskich Następców Tronu.Źródła:
Det Norske Kongehus: link 1, link 2

11 komentarzy:

 1. "zjazd europejskich Następców Tronu" - wow, to brzmi bardzo ciekawie :) czy wiadomo coś więcej o tym wydarzeniu? Czy to był pierwszy/ostatni zjazd tego typu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, takie zjazdy są organizowane co jakiś czas (aczkolwiek nie mogę sobie przypomnieć, czy od 2015 jeszcze się jakieś odbyło). Wcześniej taki zjazd organizowali już Willem-Alexander i Maxima na zamku Het Oude Loo w Apeldoorn tuż przed swoją inauguracją w 2013 (tutaj zdjęcie: https://realeza.hola.com/imagenes/holanda/201303032337/reunion-principes-herederos-holanda/0-11-776/letizia-felipe-realeza--a.jpg) - wtedy brali w nim także udział Mathilde i Philippe oraz Felipe i Letizia. To prywatne spotkanie dla europejskich następców tronu (jedynie książę Walii i książę Alois z Liechtensteinu nigdy w nim nie uczestniczyli).

   Usuń
  2. Dziękuję :) Co do Karola, to brytyjska monarchia lubi się izolować, więc to wyjaśniałoby nieobecność księcia, ale z drugiej strony Karol jednak jest dużo starszy niż pozostali i może nie chciał czuć się dziwnie przy młodych parach z dziećmi. Natomiast Alois to tajemnica - jak całe Liechtenstein ;)

   Usuń
 2. Ten pałacyk jest bardzo ładny, przypomina trochę polski dwór szlachecki. Nie będę się wypowiadała co do Mågerø.

  Tak, jak niedawno ktoś zasugerował w komentarzu. Założyłam bloga o niemieckich rojalsach: https://germanroyals.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, super! Na pewno będzie skarbnicą wiedzy o niemieckich rodzinach, chyba nikt nie zna się na nich tak dobrze jak Ty :)

   Usuń
  2. To zabawne, ale miałam napisać dokładnie to samo co Gabriela :) Pozostaje mi więc się zgodzić i życzyć powodzenia! :D (fajnie, że wspomniałaś tu o założenia bloga - dzięki temu więcej ludzi się o nim dowie).

   Co do posta o rezydencjach - jak zawsze wysoki poziom, a bardziej przypadła mi do gustu ta klasyczna posiadłość niż nowoczesna. :)

   Usuń
 3. Jak Albinie mnie również od razu Bygdø skojarzyło się z polskim dworkiem. Natomiast Mågerø jest idealnym przykładem surowej, skandynawskiej architektury.
  Co do tych zjazdów następców tronu - w tym i w tamtym roku opublikowano zdjęcia z wirtualnych rozmów następców tronu Danii, Szwecji i Norwegii, które miały chyba zastąpić spotkania w formie zjazdów. Oczywiście grono znacznie się skurczyło i wątpię, czy jeszcze do takich spotkań w szerokim gronie dojdzie. Przynajmniej nie teraz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Żal, że to już przedostatni post. Czy planujesz jeszcze jakąś serię, czy na razie planujesz odpocząć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plany oczywiście są, ale niestety raczej nie znajdę czasu, żeby je zrealizować w najbliższej przyszłości :(

   Usuń
 5. Szkoda, że tylko dwie rezydencje ma norweska rodzina królewska.
  Wiem, że to nie na temat, ale Ekaterina urodziła drugą córkę.
  Wydaje mi się też, że w tym roku zabrakło zdjęć z letniej sesji duńskiej rodziny królewskiej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejny ciekawy post :)
  Ja mam skrytą nadzieję, że takie zjazdy royalsów będą odbywać się częściej.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.