piątek, 2 lipca 2021

Holyrood Week 2021, spotkanie głów państw niemieckojęzycznych, pomnik Diany, księżnej Walii + więcej

Japonia

30 czerwca księżniczka Kako wzięła udział w cyfrowej ceremonii wręczenia nagród Sankei Children's Book Awards. Nagrała także wiadomość z gratulacjami dla laureatów.


28 czerwca Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako pojawiła się na 76. i 77. ceremonii rozdania nagród Japońskiej Akademii Sztuki w Tokio, w trakcie której przekazano nagrody zarówno tegorocznym, jak i ubiegłorocznym laureatom (ceremonia rozdania nagród w zeszłym roku została odwołana ze względu na pandemię).

21 czerwca Para Cesarska wzięła udział w 110. i 111. ceremonii wręczenia nagród Japan Academy Prize. Podobnie jak w przypadku Nagród Japońskiej Akademii Sztuki, nagrodę wręczono zarówno za tegoroczne, jak i ubiegłoroczne wybitne osiągnięcia naukowe.
18 czerwca Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko zostali zauważeni w drodze do Instytutu Biologii na terenie Pałacu Cesarskiego, gdzie Cesarz kontynuował swoje badania, a Cesarzowa w tym czasie spacerowała po ogrodzie East Garden.Kilka dni później Agencja Dworu Imperialnego poinformowała, że Cesarz odkrył dwa nowe gatunki ryb z rodziny Babkowatych. Ryby zostały zebrane na wyspach Zamami i Iriomote w prefekturze Okinawa na południu Japonii w latach 2001-2008 przez pracowników Instytutu Biologii Pałacu Cesarskiego w Tokio. Teraz Cesarz odkrył, że należą one do nieznanego wcześniej gatunku. 
Cesarz jest uznanym badaczem specjalizującym się w badaniach nad rybami z rodziny Babkowatych, a jego artykuły m.in. na temat historii nauki były publikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na świecie, jak Science czy Nature. Do tej pory odkrył w swojej "karierze" w sumie dziesięć nowych gatunków ryb z rodziny Babkowatych, ale to jego pierwsze odkrycie po osiemnastu latach. W 2005 jeden z takich nowych gatunków został nazwany na jego cześć Exyrias akihito.


16 czerwca rodzina cesarska wzięła udział w ceremoniach upamiętniających 21. rocznicę śmierci Cesarzowej Kōjun (Nagako), babci obecnego Cesarza. Cała rodzina, za wyjątkiem księżniczki Mako, która udała się do mauzoleum Cesarzowej w Musashi Imperial Graveyard, zebrała się w świątyni Pałacu Cesarskiego w Tokio.


Jak poinformowano, Emerytowana Para Cesarska otrzymała już drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, podobnie jak książę Hitachi, księżna Nobuko i księżna Hisako.Japońskie media informują, że Cesarz Naruhito razem z rodziną przeprowadzą się do wyremontowanej rezydencji w Pałacu Cesarskim w połowie września. Początkowo mieli się wprowadzić wiosną tego roku, niestety prace remontowe opóźniły się i zamiast zakończyć się do końca marca ostatecznie przeciągnęły się do czerwca. Przeprowadzka rozpocznie się w trakcie krótkich wakacji rodziny, tuż po zakończeniu Igrzysk Paraolimpijskich 5 września.


Luksemburg / Liechtenstein / Belgia

22 czerwca, w wigilię Święta Narodowego, dziedziczny książę Guillaume i dziedziczna księżna Stephanie z synkiem tradycyjnie odwiedzili Esch-sur-Alzette, gdzie złożyli wieniec pod pomnikiem wojennym i otworzyli nowy plac zabaw nazwany na cześć księcia Charlesa.
Wieczorem, po powrocie do Fischbach, wzięli udział w Te Deum w miejscowym kościele.
23 czerwca odbyły się obchody Święta Narodowego - drugi rok z rzędu w znacznie okrojonej formie z powodu pandemii. Tradycyjny program, podobnie jak w zeszłym roku, został zastąpiony ceremonią pod pomnikiem Luksemburskiej Solidarności "Kanounenhiwwel", w której uczestniczył Wielki Książę Henri. W jej trakcie oddano hołd wszystkim ofiarom pandemii.
Opublikowano także nowe zdjęcie Wielkiego Księcia i Wielkiej Księżnej Marii Teresy.
28 czerwca opublikowano wiadomość od Wielkiej Księżnej nagraną z okazji 11. edycji Social Business Day. W trakcie swojego przemówienia Wielka Księżna zwróciła uwagę na znaczenie wspieranie upodmiotowienia kobiet i ich dostępu do edukacji dla stworzenia bardziej sprawiedliwego świata.30 czerwca książę Guillaume i księżna Stephanie odwiedzili biura i atelier Maison Lucien Schweitzer, która powstała w 1980 jako firma malarska, a obecnie specjalizuje się w projektowaniu wnętrz.

W dniach 28-29 czerwca miało miejsce coroczne spotkanie głów państw niemieckojęzycznych, którego gospodarzem w tym roku były Niemcy. Na zaproszenie Prezydenta Niemiec do Poczdamu przybyli: król i królowa Belgów Philippe i Mathilde, Wielki Książę Henri, książę Alois i księżna Sophie z Liechtensteinu, Prezydent i Pierwsza Dama Szwajcarii oraz Prezydent i Pierwsza Dama Austrii. Zebrani szefowie państw omawiali aktualną sytuację i sposoby radzenia sobie z pandemią w swoich krajach. Dzień zakończył się kolacją wydaną przez Prezydenta i Pierwszą Damę Niemiec.
Spotkanie głów państw niemieckojęzycznych jest organizowane co roku od 2004 w innym kraju niemieckojęzycznym. Ubiegłoroczne zostało jednak odwołane z powodu pandemii; ostatnie miało miejsce w Austrii w czerwcu 2019.

Drugiego dnia spotkania szefowie państw wraz z małżonkami odwiedzili Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu, gdzie wysłuchali wykładu "Klimat, gospodarka i sprawiedliwość", oraz zwiedzili zabytkowy kampus Parku Naukowego Alberta Einsteina.


22 czerwca królowa Mathilde odwiedziła laboratorium farmaceutyczne Tilman Belgium, gdzie spotkała się z pracownikami i wzięła udział w spotkaniu przy okrągłym stole Union Wallonne des Entreprises na temat realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
23 czerwca król Philippe i książę Gabriel odwiedzili bazę sił powietrznych 15Wing Air Transport, gdzie zobaczyli nowy samolot transportowy Airbus A400M.

Embed from Getty Images


25 czerwca król Philippe i królowa Mathilde spotkali się z Sekretarzem Generalnym ONZ w Pałacu Laeken.


Później królowa wręczyła nagrodę Queen Mathilde Prize 2021 firmie Debateville, która organizuje warsztaty dla młodzieży rozwijające umiejętności wypowiadania się i krytycznego spojrzenia.Król Albert i królowa Paola wraz z wnuczkami, księżniczką Elisabeth i księżniczką Eleonore, odwiedzili Museum of Contemporary Arts of the Wallonia-Brussels Federation (MACS) w Mons.


Wielka Brytania

22 czerwca księżna Kornwalii jako patronka BookTrust odwiedziła  Griffin Primary School w Londynie oraz wzięła udział w pikniku zorganizowanym w parku St James.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księżna Cambridge odwiedziła National History Museum, którego jest patronką. Księżna poczęstowała dzieci miodem, który zebrała kilka dni wcześniej z pasieki w Anmer Hall.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
23 czerwca książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzili teatr Theatre Royal Drury w Londynie, a następnie Hyde Park.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images28 czerwca królowa przybyła do Szkocji na tzw. Holyrood/Royal Week, który ma miejsce każdego lata na przełomie czerwca i lipca (w zeszłym roku nie odbył się z uwagi na pandemię). Pierwszego dnia, w towarzystwie księcia Cambridge, wzięła udział w historycznej "Ceremonii Kluczy", w czasie której odebrała klucze do miasta Edynburg. Ceremonia rozpoczyna każdą wizytę monarchy w Edynburgu, ale ma charakter jedynie symboliczny; zaraz po przekazaniu kluczy królowa zwraca je z powrotem burmistrzowi.
Później monarchini z wnukiem odwiedziła firmę AG Barr w Cumbernauld produkującą napój Irn Bru.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Drugiego dnia Holyrood Week królowa otworzyła odnowione muzeum Argyll and Sutherland Highlanders Regimental Museum na zamku Stirling. Muzeum przedstawia historię regimentu Argyll and Sutherland Highlanders, którego królowa jest naczelnym pułkownikiem.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Trzeciego dnia do królowej dołączyła księżniczka Anne. Panie razem odwiedziły AAC Clyde Space oraz The Children's Wood Project w Glasgow.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Czwartego i zarazem ostatniego dnia królowa i księżniczka Anne odwiedziły Edinburgh Climate Change Institute.
Po południu królowa wróciła do Anglii, gdzie pojawiła się na Royal Windsor Horse Show 2021.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


2 lipca oglądała zmagania zawodników drugiego dnia zawodów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Po południu przyjęła na audiencji kanclerz Niemiec Angelę Merkel na zamku Windsor.

Embed from Getty Images


29 czerwca książę William i księżna Kate razem z George'm pojawili się na stadionie Wembley, aby kibicować Anglikom w czasie meczu z Niemcami.

Embed from Getty Images1 lipca, w dniu 60. rocznicy narodzin księżnej Diany, książę William i książę Harry odsłonili jej pomnik autorstwa Iana Rank-Broadley'a w ogrodzie Sunken Garden na terenie Pałacu Kensington. W ceremonii wzięli również udział: siostry zmarłej księżnej, Lady Sarah McCorquodale i Lady Jane Fellows; jej brat Charles Spencer, członkowie komitetu, projektant ogrodu Pip Morrison oraz oczywiście rzeźbiarz Ian Rank-Broadley.
W wydanym wspólnym oświadczeniu William i Harry napisali:

Dziś, w dniu 60. urodzin naszej Mamy, wspominamy jej miłość, siłę i charakter – cechy, które sprawiły, że stała się siłą dobra na całym świecie, zmieniając niezliczone życia na lepsze. Każdego dnia pragniemy, aby nadal była z nami i mamy nadzieję, że ten posąg będzie na zawsze postrzegany jako symbol jej życia i dziedzictwa. Dziękujemy Ianowi Rank-Broadleyowi, Pipowi Morrisonowi i ich zespołom za ich wyjątkową pracę; przyjaciołom i darczyńcom, którzy pomogli w jej realizacji; a także wszystkim na całym świecie, którzy podtrzymują pamięć o naszej matce.

Bracia zamówili pomnik w 2017, na 20. rocznicę śmierci swojej matki. Rzeźba została wykonana z brązu i ma odzwierciedlać ciepło, elegancję i energię księżnej Diany, a postać trojga dzieci symbolizuje uniwersalność i wpływ działalności księżnej na kolejne pokolenia. Na cokole pod pomnikiem wygrawerowano imię księżnej oraz datę odsłonięcia, a na kostce brukowej przed nim fragment wiersza "The Measure of a Man".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images2 lipca księżna Cambridge jako patronka All England Lawn Tennis and Croquet Club pojawiła się na Wimbledonie, gdzie śledziła zmagania tenisistów, spotkała się z szefem kuchni, który razem z zespołem w zeszłym roku, kiedy zawody zostały odwołane, przygotowywał ciepłe posiłki dla lokalnych społeczności; oraz odwiedziła Wimbledon Lawn Tennis Museum.
W Loży Królewskiej, podobnie jak w poniedziałek i we środę, pojawił się również książę Kentu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesNiderlandy

22 czerwca królowa Maxima odwiedziła UCM Hospital w Utrechcie.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

24 czerwca królowa odwiedziła EYE Film Museum w Amsterdamie, które świętuje w tym roku swoje 75-lecie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

30 czerwca para królewska wręczyła certyfikaty organizacjom uczestniczącym w 4. edycji Orange Fund Growth Program. Celem projektu jest podniesienie poziomu profesjonalizmu organizacji działających społecznie oraz zwiększenie efektów ich działalności.

Embed from Getty Images


1 lipca królowa, w swojej roli Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Włączającego na rzecz Rozwoju (UNSGSA) spotkała się z minister spraw zagranicznych Indonezji.


9 komentarzy:

 1. Jakie macie odczucia na temat pomnika Diany (strój i twarz księżnej, ogólna kompozycja)? Myślicie że wybór innej opcji byłby lepszy/gorszy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli o mnie chodzi, na początku byłam zaskoczona tymi dziećmi wokół Diany, ale teraz myślę, że bez nich ten pomnik byłby jakiś pusty. Aczkolwiek, tak jak część innych osób, wolałabym, żeby jakoś inaczej je ustawić, bo ten chłopczyk z tyłu w ogóle nie jest widoczny, dopiero jak się spojrzy na pomnik z innej strony. Co do wyglądu księżnej - biorąc pod uwagę to, że czasami podobizny royalsów (ale nie tylko) nijak się mają do "oryginału", ten pomnik wyszedł naprawdę dobrze.
   Generalnie całość ładnie się komponuje z zielenią z tyłu i poza jakimiś drobnymi szczegółami nie mam uwag. Jestem zachwycona ogrodem, jeśli w rzeczywistości jest choć w połowie tak ładny jak wygląda na zdjęciach, to bardzo chciałabym go kiedyś zobaczyć :)

   Usuń
 2. Mam pytanie niekoniecznie do postu. Kto obecnie ma tytuł księcia Edynburga?

  OdpowiedzUsuń
 3. szkoda, ze nikt nie pomyslal, ze camilli moze byc przykro ze diana ma pomnik a ona nie :( i wgl po co o niej wspminać? ona tylko sie ladnie ubierala

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale tylko Diana i Diana. Nie rozumiem fenomenu i takiego kreowania kogoś na kogoś nieprzeciętnego, wielkiego itp.
   Takie idealizowanie na siłę, a każdy ma swoje jakieś tam sprawki. Ona też niestety miała.

   Lejla

   Usuń
  2. Taa Camilli, kobiecie żyjącej w szczęśliwym związku, na pewno będzie przykro, że postawiono pomnik nieżyjącemu od niemal 25 lat (i to zmarłemu tragicznie) człowiekowi. ;)

   Usuń
 4. Widać, jak bardzo tenis cieszy księżną Kate, a zawody konne królową. Wspaniałe było ją zobaczyć w tak dobrej formie, z uśmiechem, w żywych barwach. Pomysł na to, żeby w czasie wyjść towarzyszli jej członkowie rodziny jest bardzo dobry. Dzięki temu nie wygląda na taką samotną.
  Dobrze, że powoli Kate i William zabierają swoje dzieci na coraz więcej wyjść. George w tym garniturze wygląda tak dojrzale. No i reagował spokojniej na mecz, niż jego tata:)
  Pomnik może nie oddaje dobrze rysów twarzy księżnej, ale na pewno ducha jej pracy charytatywnej i miłość do dzieci. Jak dla mnie najpiękniejszy jest jednak ogród.

  OdpowiedzUsuń
 5. https://mybritishroylas.blogspot.com/

  Zapraszam na mojego bloa o BRK :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.