wtorek, 27 lipca 2021

Letnie rezydencje rodzin królewskich: Szwecja

 W drugim poście z serii przyjrzymy się wakacyjnym rezydencjom szwedzkiej rodziny królewskiej. Jestem ciekawa, czy udało mi się Was czymkolwiek zaskoczyć...

Solliden


User:PodracerHH, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia CommonsLokalizacja: Jedna z najbardziej znanych letnich królewskich rezydencji położona jest na Olandii, szwedzkiej wyspie na Morzu Bałtyckim, niedaleko ruin zamku Borgholm.

Historia: Pałac powstał z inicjatywy ówczesnej księżnej koronnej Victorii (żony późniejszego króla Gustafa V), która z powodu problemów zdrowotnych chciała wybudować rezydencję w nieco łagodniejszym klimacie na Olandii. Budowa trwała w latach 1903-1906, a nadzorował ją architekt Torben Grut, znany głównie ze swojego projektu Stadionu Olimpijskiego w Sztokholmie, który powstał na Igrzyska Olimpijskie w 1912. Victoria od początku była mocno zaangażowana w powstanie rezydencji i dyskutowała z architektem jej ostateczny wygląd, na co wskazuje zachowana obszerna korespondencja między nimi. Pałac został oddany do użytku we wrześniu 1906, a księżna, która rok później została królową Szwecji, chętnie spędzała w nim czas. Po jej śmierci w 1930 właścicielem został jej mąż, Gustaf V, który nieco go unowocześnił, podłączając prąd i ogrzewanie elektryczne, oraz udostępnił otaczający go park turystom.

Embed from Getty Images

Obecni mieszkańcy: Obecnie rezydencja należy do króla Carla Gustafa, który odziedziczył ją w 1950 po śmierci dziadka, Gustafa V. Razem z rodziną zwyczajowo spędza tu letnie wakacje; tutaj też 14 lipca mają miejsce obchody urodzin Następczyni Tronu.

Wygląd i okolica: Pałac wzorowany był na włoskiej willi San Michele na Capri należącej do szwedzkiego doktora, Axela Munthesa. Z jego pomocą księżna Victoria sprowadziła z Włoch elementy budowlane i posągi, które zostały wkomponowane w budynek. Solliden składa się z trzech pięter: na pierwszym mieszczą się pomieszczenia gospodarcze; na drugim - salon, jadalnia i pokój gościnny; a na trzecim - sypialnie, salon i pokój do pisania. Na poddaszu jest jeszcze kilka mniejszych pomieszczeń. Wokół Pałacu znajdują się: park, ogrody, domek, w którym mogą bawić się najmłodsi członkowie rodziny; osobny budynek dla gości - Kavaljershuset - oraz budynki gospodarcze i stajnie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Zwiedzanie: Sam Pałac jest prywatną rezydencją rodziny królewskiej, ale otaczające go ogrody są otwarte dla zwiedzających w okresie od maja do września (w tym roku do 3 października). Więcej informacji: LINK.

Ciekawostka: Na terenie Solliden mieści się boisko do gry w krykieta, które było prezentem od Victorii dla jej męża, wielkiego miłośnika krykieta i innych sportów z użyciem piłki. Ustawiono na nim nawet budkę telefoniczną, dzięki której król mógł utrzymywać stały kontakt z rządem. Obecnie w tym miejscu organizowana jest coroczna wystawa tematyczna.

Zainteresowanych odsyłam na bloga Marleny, gdzie znajdziecie obszerniejszy post na temat rezydencji KLIK.


Stenhammars slott


Holger.Ellgaard, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Lokalizacja: niedaleko miejscowości Flen, około 120 kilometrów na zachód od Sztokholmu, w prowincji Södermanland.

Historia: Pałac Stenhammar jest znacznie starszy od Solliden; pierwsze wzmianki o posiadłości o nazwie Slädhammar lub Slätthammar pochodzą już z XIV wieku. Początkowo nie należał do rodziny królewskiej i właściwie ciągle przechodził z rąk do rąk. W XVI wieku jego właścicielami była rodzina Arp, a przez małżeństwo córki ostatniego właściciela z tej rodziny, Carin Arp, z Johanem Jöranssonem Rosenhane, w jego posiadanie weszła rodzina Rosenhane, która wzniosła obecny Pałac. Z inicjatywy syna wspomnianej pary, Johana Rosenhana, w 1658 wybudowano główny budynek - początkowo był on niewielki i przypominał raczej willę w stylu palladiańskim niż Pałac. Jego najstarszy wizerunek pochodzi z roku 1685; znalazł się również w dziele Suecia Antiqua et Hodierna (Szwecja starożytna i współczesna) z końca XVII wieku, zbiorze rycin przedstawiających Szwecję w czasach jej największej potęgi.

Pałac na rycinie w Suecia Antiqua et Hodierna. Erik Dahlbergh, domena publiczna, via Wikimedia Commons

Około połowy XVIII wieku posiadłość została znacznie rozbudowana i odnowiona. W 1809 kupił ją Anders Petter Söderberg i to za jego czasów Pałac zyskał znany nam obecnie wygląd za sprawą kolejnej przebudowy w połowie XIX wieku, według projektu znanego szwedzkiego architekta Abrahama Nyströma.

Po śmierci Andersa Pettera Söderberga, Pałac Stenhammar odziedziczyła jego córka Maria Charlotta, a następnie, w 1870, jej syn, marszałek królewskiego dworu, Robert von Kræmer. Podobnie jak dziadek, zaangażował się w dalsze unowocześnianie posiadłości, by stworzyć z niej iście królewski Pałac.

Pałac na rysunku z lat 60. XIX wieku. Olof Eneroth, domena publiczna, via Wikimedia Commons


Związki z rodziną królewską: Robert von Kræmer nie doczekał się potomka, postanowił więc przekazać rezydencję państwu - pod warunkiem jednak, że Pałac zostanie następnie wydzierżawiony księciu ze szwedzkiej rodziny królewskiej, który nadal znajduje się w linii sukcesji do tronu. Pierwszeństwo dzierżawy ma jednak przysługiwać księciu Södermanland, jeśli aktualnie taki tytuł jest używany (z uwagi na to, że posiadłość znajduje się właśnie w prowincji Södermanland). W swoim testamencie zapisał także, że czynsz powinien wynosić 1000 szwedzkich koron rocznie.

Tym sposobem w 1903, po śmierci Roberta von Kræmera, do Pałacu wprowadził się ówczesny książę Södermanland Wilhelm (średni z trzech synów króla Szwecji Gustafa V i tym samym stryj obecnego króla). Uczynił z Pałacu Stenhammar ośrodek literacki (książę sam był autorem kilku książek), w którym gromadzili się najwybitniejsi twórcy literaccy tamtych czasów, m.in. pisarz i poeta Pär Lagerkvist, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1951; poeta Gunnar Mascoll Silfverstolpe czy pisarze Birger Mörner i Bo Hjalmar Bergman.

Kiedy w 1965 książę Wilhelm zmarł, Pałac Stenhammer dożywotnio wydzierżawił jeszcze wówczas Następca Tronu, obecny król Carl Gustaf.


Funkcje: Obecna para królewska korzysta z Pałacu głównie w weekendy ze względu na jego niezbyt dużą odległość od stolicy. Wiosną 2020 zdecydowali się przenieść tutaj na czas pandemii.

Ciekawostka: Książę Wilhelm mieszkał w Stenhammar z Francuzką Jeanne de Tramcourt, którą oficjalnie przedstawiał jako swoją gospodynię. Romans nawiązali około 1914 i spędzili razem niemal 40 lat - aż do wypadku samochodowego w styczniu 1952, w którym Jeanne zginęła. Książę ponoć nigdy nie pogodził się z jej śmiercią.


Villa Mirage


Rodzina ma też willę w Sainte Maxime na Riwierze Francuskiej. W 1946 kupił ją książę Bertil, stryj obecnego króla, i razem z ukochaną Lilian spędzali w niej kilka miesięcy w ciągu roku (była ich drugim domem). Po jego śmierci willę odziedziczył król Carl Gustaf i razem z rodziną korzysta z niej głównie latem (jednak nie tak chętnie jak książę Bertil i księżna Lilian). Willa ma ponoć siedem pokoi, w tym trzy sypialnie z widokiem na Morze Śródziemne; taras wychodzący na prywatną plażę oraz kominek, który wybudowali Bertil i Lilian. Niestety, zdecydowanie brakuje jej prywatności; jest dość łatwym "celem" dla paparazzi (z pewnością pamiętacie zdjęcia rodziny z wakacji np. w 2015, w tym te sugerujące ciążę księżniczki Victorii).
Poniżej archiwalne zdjęcia księcia Bertila i księżnej Lilian; willę w pełnej okazałości możecie zobaczyć tutaj.

Embed from Getty Images


Źródła: 
Wikipedia: link 1, link 2, link 3, link 4
Royal Central: link 1, link 2

11 komentarzy:

 1. Temat letnich rezydencji jest - jeśli chodzi o Szwecję - chyba najlepiej znany dzięki Marlenie ze Swedish Princesses. Gdyby nie to, wiele w artykule byłoby nowością :)

  Super seria, choć przyznam, że fajnie byłoby też poczytać o dawnych monarchiach. Austro-Węgry, Niemcy i Rosja jako cesarstwa miały naprawdę imponujące pałace (a także skromniejsze posiadłości) na letni wypoczynek. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo też o Polsce. O pałacu w Niepołomicach, gdzie królowa Bona poroniła syna, o pałacu w Łobzowie, gdzie Zygmunt Stary poraz pierwszy spotkał swoją ukochaną żonę Barbarę Zápoyle.

   Usuń
  2. Jeśli chodzi o polskie rezydencje, już od dłuższego czasu myślę nad taką serią, być może teraz w końcu uda mi się za nią zabrać. Rezydencje zdetronizowanych rodzin królewskich to też ciekawy pomysł, zapiszę sobie na przyszłość, po tej serii planowałam zrobić podobną o rezydencjach pozaeuropejskich rodzin, bo o nie też pytaliście :)

   Usuń
 2. Co się stało z blogiem Blogowanie z K? Swego czasu posty pojawiały się tam regularnie, autorka wspominała, że pojawią się nowe serie, w tym ankiety i nagle... koniec dostępu. Nie było żadnego komunikatu, wyjaśnienia, podsumowania. Czy ktoś coś wie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popytam i Wam napiszę :)

   Usuń
  2. Kasia napisała mi, że jakiś czas temu zawiesiła bloga i na razie zastanawia się, co dalej

   Usuń
  3. Ogromne dzięki za sprawdzenie :) Jeśli Kasia to czyta, niech wie, że na pewno wiele osób czeka na blog, co było widać choćby po liczbie komentarzy. Posty naprawdę były fajne. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Wiadomości tej i poprzedniej serii o rezydencjach są tak wyraźnie podzielone na części (np lokalizacja, historia its) i konkretnie opisane co mi się bardzo podoba, to uporządkowanie wyróżnia te posty, dziękuję za twoją pracę, niesamowitą pasję dzielenia się tym zamiłowaniem i wiedzą, a efekty są dla mnie przyjemnością, i tak naprawdę kieruję to do wszystkich "królewskich" blogerek, pozdrawiam Was

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa! Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.