niedziela, 25 lipca 2021

10. rocznica zamachów terrorystycznych w Norwegii + wizyta w Waszyngtonie

 22 lipca norweska rodzina królewska wzięła udział w uroczystościach upamiętniających ofiary zamachów terrorystycznych w Oslo i na wyspie Utøya, do których doszło dziesięć lat temu.

Rano król Harald i królowa Sonja wzięli udział w nabożeństwie żałobnym w katedrze w Oslo, a książę Haakon i księżna Mette-Marit razem z Premier Norwegii Erną Solberg uczestniczyli w podobnej ceremonii w dzielnicy rządowej.
22 lipca 2011 w Norwegii doszło do dwóch ataków terrorystycznych - najpierw w budynku mieszczącym biuro Premiera wybuchła bomba, zabijając 8 osób, a kilka godzin później na wyspie Utøya, gdzie odbywał się obóz młodzieżowy, w wyniku strzelaniny zginęło kolejnych 69 osób.


Po południu para książęca oraz księżniczka Ingrid Alexandra udali się na wyspę Utøya, gdzie razem z ocalałymi z masakry i rodzinami ofiar byli obecni na kolejnym nabożeństwie żałobnym.

Wieczorem natomiast para królewska oraz para książęca z księżniczką Ingrid Alexandrą i księciem Sverre'm Magnusem pojawili się na ogólnonarodowej ceremonii upamiętniającej ofiary terroryzmu na arenie Oslo Spektrum, w czasie której król wygłosił swoje przemówienie. "Mam nadzieję, że będziemy pomagać sobie nawzajem w przeżywaniu lekcji z 22 lipca każdego dnia, we wszystkim, kim jesteśmy i co robimy. Jednocześnie musimy przyznać, że jako społeczeństwo nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby zobaczyć, pomóc, wspólnie nieść ciężar – i przeciwdziałać ciemnym siłom. Właśnie za to przepraszam" - powiedział.
Co ciekawe, Ingrid Alexandra miała na sobie sukienkę swojej mamy.
**** **** **** ***** **** **** ****

W dniach 19-23 lipca król Abdullah i królowa Rania z księciem Husseinem złożyli roboczą wizytę w USA. Pierwszego dnia zostali przyjęci w Białym Domu przez Prezydenta Joe Bidena i jego żonę Jill. Król regularnie odbywa wizyty w USA, czasem nawet kilka razy w ciągu roku. Ostatnia taka wizyta miała miejsce za kadencji poprzedniego Prezydenta w czerwcu 2018.

Drugiego dnia wizyty para królewska z synem wzięła udział w szeregu spotkań - wspólnie spotkali się z prezesem i dyrektorem generalnym koncernu Pfizer. Król i Następca Tronu spotkali się też m.in.: z pełnomocnikiem Prezydenta USA ds. Klimatu, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, sekretarzem obrony, sekretarzem stanu i wiceprezydent USA. Królowa natomiast została zaproszona na lunch zorganizowany przez Grace Nelson, żonę byłego amerykańskiego senatora Billa Nelsona.

21 i 22 lipca król i książę Hussein sami odbyli szereg spotkań.


23 lipca w spotkaniach, na których omawiano stanowisko Jordanii w różnych kwestiach oraz możliwą współpracę Jordanii i USA w kolejnych obszarach, ponownie towarzyszyła im królowa Rania.

6 komentarzy:

 1. Mette Maritt bardzo ładnie wygląda w tej niebieskiej sukience z rozciętymi rękawami. Na pewno rocznice zamachów są dla niej trudne, skoro jej przyrodni brat w nich zginął. Kiedy zobaczyłam Ingrid, to szczęka mi opadła, bardzo pięknie wygląda, już nie jak pucołowata dziewczynka, w końcu ma już 17 lat :D Rania jak zwykle pięknie ubrana, ale za dużo kombinuje przy twarzy moim zdaniem. Parę lat temu byłabym skłonna nazwać ją (jak dla mnie) najpiękniejszą kobietą świata, ale obecnie zamiast twarzy ma maskę. Takie nadużywanie medycyny estetycznej jest przesadą, jeśli popatrzeć też na jej męża - widać po nim już wiek, włosy siwe, a żona próbuje się na siłę odmłodzić, co średniawo jej wychodzi :D
  Nota bene ciekawostką z nieco innej beczki może będzie fakt, że kobiety w linii sukcesyjnej do tronu Jordanii są pominięte kompletnie - ostatnio natknęłam, się na taką informację. No cóż, niby człowiek wiedział, ale jednak się łudził :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Rania z osób na siłę się odmładzających i tak nie wygląda najgorzej - na jednych zdjęciach faktycznie widać tę maskę, ale już na innych poprawki nie są tak widoczne. Prawdziwy wiek (przynajmniej wg mnie) jest najbardziej dobitny, gdy Rania stoi obok rodziny: męża, który - tak jak piszesz - zaczyna mocno odbiegać od niej wyglądem, a także dzieci, które są już duże.

   Na marginesie - kącik prasowy wymaga zmiany, bo wciąż jest tam numer z listopada 2020 roku. :)

   Usuń
  2. Faktycznie, nawet nie pomyślałam o zdjęciach rodzinnych. Racja, jak dla mnie groteskowo wygląda przy młodych córkach.

   Usuń
 2. Ingrid robi się coraz ładniejsza. Będzie piękną kobietą

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny sposób upamiętnienia ofiar i dobrze, że cała rodzina królewska się pojawiła. Dla nich to też sprawa rodzinna.
  Ingrid z delikatnym makijażem zachwyca subtelną urodą. Dopiero teraz uświadomiłam sobie, że nie jest już dłużej dzieckiem, ale prawie dorosłą panną.
  Mette-Marit i Rania w swoich stylach. Zastanawiam się, czy kiedykolwiek widziałam królową dwa razy w tym samym stroju.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ingrid Alexandra jest piękna i widać, że jest obyta z mediami

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.