poniedziałek, 31 sierpnia 2020

50. urodziny królowej Ranii

 Dzisiaj królowa Jordanii Rania obchodzi okrągłe, 50. urodziny. Z tej okazji mamy dla Was garść faktów/ciekawostek na jej temat - zapewne dla fanów królowej i jordańskiej rodziny królewskiej nie będą żadną nowością, ale to dobry wstęp dla tych, którzy czytają o niej po raz pierwszy.

Copyright © 2018, The Royal Hashemite Court
Urodziła się w Kuwejcie 31 sierpnia 1970 w palestyńskiej rodzinie uchodźców. Jej rodzice uciekli do Kuwejtu z Zachodniego Brzegu w Palestynie tuż przed wojną izraelsko-arabską w 1967. Jej mama, Ilham Yasmin, zajmowała się domem, a tata, Faisal Sedki al-Yassin, był pediatrą.

Rania ma dwoje rodzeństwa: starszą o trzy lata siostrę Dinę i młodszego o rok brata Magdi'ego.

Kiedy wybuchła I wojna w Zatoce Perskiej w 1991, jej rodzina znów była zmuszona uciec. Schronili się w Ammanie. Rania studiowała wtedy administrację biznesową na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze.Przed ślubem pracowała dla Citibank, a następnie firmy Apple w Ammanie.
Abdullaha, jeszcze wówczas księcia, poznała w styczniu 1993. Pobrali się pół roku później, 10 czerwca. Mają razem czwórkę dzieci: Następcę Tronu, księcia Husseina, księżniczkę Iman, księżniczkę Salmę i księcia Hashema.

Embed from Getty Images


W chwili ślubu nikt nie spodziewał się, że kiedyś zostaną parą królewską. Tron po ojcu Abdullaha, królu Husseinie, miał objąć jego młodszy brat, książę Hassan. Nieoczekiwanie jednak, na dwa tygodnie przed śmiercią, w styczniu 1999 monarcha zmienił dotychczasowe ustalenia i na swojego następcę wyznaczył syna. Abdullah został królem 7 lutego 1999, a swoją żonę mianował królową sześć tygodni później, 22 marca. Tym samym Rania, w wieku 28 lat, stała się najmłodszą wówczas królową na świecie.


Na obchodach 10-lecia panowania Abdullaha w 2009 (powyżej) Rania miała na sobie tę samą suknię, którą nosiła dziesięć lat wcześniej na jego koronacji.

Embed from Getty Images

Królowa wydała cztery książki dla dzieci: The King's Gift napisaną na cześć teścia w pierwszą rocznicę jego śmierci, z której dochody przeznaczyła na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci w Jordanii; Eternal Beauty napisaną z okazji Dnia Matki w 2008; Maha of the Mountains z 2009, która opowiada o młodej dziewczynie zdeterminowanej, by zdobyć wykształcenie; oraz The Sandwich Swap, stworzoną wspólnie z Kelly DiPucchio i Tricią Tusa. Za wyjątkiem Eternal Beauty, wszystkie zostały przetłumaczone na język angielski, a Maha of the Mountains znajdziecie do pobrania na tej stronie: LINK.

Copyright © 2015, The Royal Hashemite Court

Ostatnia z książek, The Sandwich Swap, była inspirowana pewnym wydarzeniem z dzieciństwa Ranii. Jak opowiadała w wywiadzie dla Good Morning America (znajdziecie go poniżej), kiedy miała pięć lat, jedząc drugie śniadanie w szkole, zobaczyła śniadanie swojej koleżanki, które wydało się jej obrzydliwe. Ale kiedy tego skosztowała, okazało się pyszne. Książka ma pomóc najmłodszym stać się bardziej otwartymi na różnorodność.

W wolnym czasie królowa uwielbia biegać i kocha czekoladę.

***

Z okazji urodzin, opublikowano serię nowych oficjalnych zdjęć Ranii. Dwa z nich opublikowano już kilka dni temu, pozostałe dzisiaj:

Copyright © 2020, The Royal Hashemite Court


Copyright © 2020, The Royal Hashemite Court


Copyright © 2020, The Royal Hashemite Court


Królowa udzieliła wywiadu magazynowi Hello!, w którym powiedziała m.in. że co roku w swoje urodziny marzyła, by móc spędzać z mężem i dziećmi więcej czasu i w tym roku właśnie to dostała. "To było wielkie błogosławieństwo mieć wszystkie moje dzieci w pobliżu, zwłaszcza w okresie, kiedy Jordania była w ścisłym zamknięciu", mówiła. "W moje urodziny nie mogłabym prosić o nic więcej, o ile ludzie, których kocham są w pobliżu, zdrowi i bezpieczni."


Źródło: royalcentral.co.uk, biography.com, queenrania.jo, wikipedia.org, artykuły z Hello! Magazine: Inspirational Queen Rania of Jordan turns 40 z 30 sierpnia 2010 i Ten facts about Queen Rania of Jordan on her 43rd birthday z 31 sierpnia 2013, fragmenty wywiadu dla Hello! Magazine z 30 sierpnia 2020

11 komentarzy:

 1. Wspaniała kobieta o wielkim sercu. Zmienia sytuację pogardzanych kobiet

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem, dlaczego, ale umknęła mi wcześniej ta informacja, że następcą ojca Abdullaha nie miał być syn, lecz brat. Dlaczego akurat tak? Czy był tego jakiś powód, żeby zmieniać naturalną linię sukcesji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co czytałam to taka "tradycja" Haszymitów, którzy zresztą znani są z licznych zmian w linii sukcesji. Hussein kilkukrotnie zmieniał zdanie co do swoich następców - najpierw mianował swojego brata Muhammada, a później nowo narodzonego syna Abdullaha, ale już w 1967 znów zmienił zdanie i następcą został jego drugi brat, właśnie książę Hassan. Wtedy sytuacja zarówno w Jordanii, jak i na Bliskim Wschodzie była dość niespokojna (kilkukrotnie próbowano zabić Husseina, w czerwcu 1967 wybuchła też wojna sześciodniowa), a fakt, że matką Abdullaha była cudzoziemka - Brytyjka - która przeszła na islam dopiero po ślubie też nie był zbyt dobrze odbierany i Hussein stwierdził, że lepiej będzie zmienić ustalenia. Po trzydziestu latach, tuż przed śmiercią, wrócił do dawnych ustaleń i znów wyznaczył syna, a jako powód podawano m.in. to, że ponoć Hassan próbował wzmocnić swoją władzę, kiedy Hussein przez pół roku przebywał za granicą, lecząc raka. Sam Abdullah też początkowo na swojego następcę wyznaczył młodszego brata, mimo że miał już wtedy syna i dopiero w 2004 pozbawił go tego tytułu (sam Hussein oficjalnie został następcą tronu dopiero w 2009). Skomplikowane :)

   Usuń
  2. Wyznaczył Hassana dlatego żeby Abdullah nie był celem zamachowców. Tak jak Gabrysia wspomniała wielokrotnie próbowano go zabić. Jako ciekawostkę dopowiem że próbowano go zabić podczas podróży poślubnej w 1978r . Kiedy ożenił się z Królową Noor. Z początkiem 1999 r wiadomo było że dla Husseina to już ostatnie dni . Wyznaczył Abdullaha na następce i prosił go aby uczynił on swoim następcą jego najstarszego syna z Noor. Ktoś powie dlaczego nie syna królowej Ali? Dlatego że obawiał się o los Noor. Co będzie z nią po jego śmierci

   Usuń
 3. Królowa wydaje mi się inspirującą osobą pod wieloma względami, choć wcześniej o niej nie czytałam. Ja też jestem fanką czekolady, szczególnie gorzkiej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rania - przykład kobiety zarówno pięknej, jak i inteligentnej, nowoczesnej i szanującej tradycję. To wzór, jak mogłyby żyć kobiety w królewskim świecie muzułmańskim (i nie tylko).

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto wspomnieć o kanale na YouTube Rani

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma kanał na yt? Jak się nazywa?

   Usuń
  2. QueenRania, link: https://www.youtube.com/user/QueenRania
   Znajdziesz ją też na Twitterze, Facebooku i Instagramie, wszędzie pod tą samą nazwą :)
   O tym i ogólnie o jej działalności będzie w innym poście niebawem - miałam go opublikować wczoraj na jej urodziny, ale stwierdziłam, że to za dużo jak na jeden dzień, poza tym wyszedł dość obszerny i zastanawiałam się, czy ktoś po biografii Anne-Marie i wcześniejszym poście z wizyty księcia Gabriela dotarłby do końca ;)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.