wtorek, 18 sierpnia 2020

Staatsfeiertag - Święto Narodowe Liechtensteinu 2020

15 sierpnia w Liechtensteinie obchodzono Święto Narodowe, choć w tym roku z uwagi na pandemię inaczej niż dotychczas - zamiast hucznych obchodów na ulicach Vaduz i innych miast w Liechtensteinie, mieszkańcy świętowali prywatnie razem ze swoimi rodzinami w domach czy restauracjach. Oficjalne uroczystości również miały znacznie skromniejszy przebieg, a z rodziny książęcej wziął w nich udział jedynie książę Alois.O godzinie 11.30 rozpoczęła się oficjalna część obchodów - przemówienia, które wygłosili książę Alois i przewodniczący Landtagu (Parlamentu Liechtensteinu). Zazwyczaj miała ona miejsce na łące pod zamkiem Vaduz i mogli w niej uczestniczyć wszyscy - zarówno mieszkańcy, goście, jak i turyści. W tym roku została przeniesiona do Ogrodu Różanego na zamku (w którym po południu rodzina książęca spotykała się z mieszkańcami księstwa czy gośćmi na aperitifie) bez wstępu szerszej publiczności - transmitowano ją za to na żywo w telewizji i internecie.Zarówno książę Alois, jak i przewodniczący Landtagu, odnieśli się w swoich przemówieniach do pandemii, dziękując mieszkańcom księstwa za okazaną solidarność. Książę zachęcał ponadto do dalszego przestrzegania zasad bezpieczeństwa - zachowanie odpowiedniego dystansu i dbanie o higienę "dopóki leki lub szczepionki nie przyniosą pożądanych efektów". Nawiązał także do obecnego kryzysu dotykającego sektorów gospodarki w Liechtensteinie, podkreślając, że powinniśmy mieć na uwadze nie tylko obecną sytuację, ale i jej skutki w dalszej perspektywie, ponieważ "czasem jesteśmy dobrze przygotowani na jeden kryzys, ale słabo na kolejny". Więcej o tym mówił w trakcie tradycyjnego wywiadu dla Liechtensteiner Vaterland: "Z dzisiejszej perspektywy bardzo trudno jest ocenić, jak szybko nastąpi odbudowa gospodarki. [...] Sektory zostaną dotknięte w różny sposób. Niektóre odbudują się szybko lub już się odbudowały, inne, takie jak turystyka międzykontynentalna, będą cierpieć przez długi czas."


We wspomnianym wywiadzie został zapytany również o to, jaki wpływ pandemia wywarła na jego codzienne życie, na co odparł, że razem z żoną czy rodzicami nie odczuł społecznej izolacji tak mocno jako że wciąż mieszkają i pracują na zamku Vaduz, tak jak dotychczas, jednak prywatne spotkania czy audiencje zostały mocno ograniczone. Większą zmianę odczuły dzieci Aloisa i Sophie z powodu zamknięcia uniwersytetów. Wspominał też, że doświadczył już wcześniej czegoś podobnego do społecznej izolacji, kiedy wyjechał na szkolenie do Akademii Wojskowej w Sandhurst i przez pierwszych kilka tygodni praktycznie nie mógł jej opuszczać. "Ale to był świadomy i zaplanowany krok" dodał. "Pod względem skutków było to podobne do izolacji, ale nigdy nie dotknęły mnie nieprzewidywalne ograniczenia w takim stopniu, w jakim doświadczyliśmy tego podczas kryzysu wywołanego pandemią."


Z uwagi na pandemię, popołudniowe przyjęcie w Ogrodzie Różanym na zamku zostało odwołane.

Poprzednie Święta Narodowe: 2016, 2017, 2018 i 2019.

2 komentarze:

  1. Szkoda, że nie pojawiała się z księciem rodzina, bo to jedyna okazja przez cały rok, gdy możemy zobaczyć większą ilość członków rodziny książęcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda że młodzieży zabrakło

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.