poniedziałek, 21 października 2019

Jak będzie wyglądać intronizacja Cesarza Naruhito? - oficjalny plan uroczystości


Intronizacja Cesarza Naruhito zbliża się wielkimi krokami, pora więc dowiedzieć się, czego możemy się spodziewać w nadchodzącym czasie.

japan-forward.comTak jak pisałam Wam w tym poście (LINK) kilka miesięcy temu, koronacja w Japonii składa się z trzech części: prezentacji regaliów królewskich (co w przypadku Naruhito miało miejsce w maju KLIK), intronizacji, która odbędzie się 22 października, i wreszcie festiwalu Daijō-sai zaplanowanego na listopad.

Już jakiś czas temu opublikowano oficjalny program uroczystości, któremu teraz przyjrzymy się bliżej.

Mapa Pałacu Imperialnego - japan.kantei.go.jp


***

Intronizacja Cesarza w Seiden (Sali Tronowej) na terenie kompleksu Pałacu Imperialnego
22 października, godz. 13.00 - 13.30 (wg czasu w Tokio)

Rytuały związane z intronizacją rozpoczną się rano 22 października od ceremonii religijnych. Właściwa uroczystość zaplanowana jest natomiast na wczesne popołudnie. Cesarz Naruhito wchodzi na salę Matsu-no-Ma, a za nim szambelani niosący regalia oraz państwowe i tajne pieczęcie State and Privy Seals. Cesarz zajmuje miejsce na Takamikura (Chryzantemowym Tronie), a szambelani kładą przedmioty na stole. Na salę wkracza Cesarzowa i zajmuje swoje miejsce, zwane Michodai lub August Seat of the Empress.

Jiji

Zebrani na sali goście (prawdopodobnie tylko członkowie rządu i rodziny imperialnej) oddają Parze Cesarskiej hołd, a następnie Cesarz wygłasza przemówienie. Później głos zabiera Premier Japonii, gratulując Cesarzowi intronizacji i na koniec wznosząc trzykrotnie okrzyk "banzai" (w rodzaju naszego "hip, hip, hurra!").

Zagraniczni goście, tak jak to miało miejsce w przypadku intronizacji Cesarza Akihito, zgromadzą się na dziedzińcu Pałacu Imperialnego, na zewnątrz Sali Tronowej, gdzie stoją już przygotowane dla nich krzesła.

Kyodo News / english.kyodonews.net

Koniec ceremonii - Cesarz wychodzi z sali, za nim kroczą szambelani z regaliami, państwowymi i tajnymi pieczęciami, oraz Cesarzowa, a na samym końcu goście.


Przejazd ulicami Tokio
PRZEŁOŻONY NA 10. LISTOPADA

Podobnie jak prawie 30 lat temu przy okazji intronizacji Cesarza Akihito, po intronizacji zaplanowano przejazd nowej Pary Cesarskiej ulicami miasta z Pałacu Imperialnego do rezydencji Akasaka, aby pozdrowić zebranych Japończyków, dla których 22 października w tym roku specjalnie został ustanowiony dniem wolnym od pracy. Początkowo planowano go po południu w dniu intronizacji, jednak kilka dni temu zdecydowano o jego przesunięciu z uwagi na przejście tajfunu Hagibis, który szaleje nad Japonią i wyrządza poważne szkody. Pozostałe uroczystości odbędą się zgodnie z planem.

gov-online.go.jp


Cesarski bankiet
22 października, godz. 19.20 - 22.50 (wg czasu w Tokio)

Dress code: white tie

Bankiet w Pałacu Imperialnym rozpocznie się w sali Seiden, gdzie w sali audiencyjnej Take-no-Ma goście kolejno będą mieli okazję pogratulować Parze Cesarskiej intronizacji. Para Cesarska przyjmie najpierw gości z Japonii, a następnie zza granicy. Po audiencji goście zostaną zaprowadzeni do Matsu-no-Ma, gdzie wcześniej odbyła się ceremonia intronizacji, i zobaczą Chryzantemowy Tron oraz August Seat of the Empress. Następnie przejdą przez Ogród Centralny do znajdującej się naprzeciwko Wielkiej Sali Shunju-no-Ma na aperitif. Tutaj oczekiwanie na bankiet będzie im umilać bugaku, czyli tradycyjna japońska muzyka dworska połączona z występami tancerzy.

lavanguardia.es

Jako pierwsi na salę bankietową, Homei-Den, wejdą Naruhito i Masako, za nimi pozostali goście. Rozpocznie się bankiet. Po jego zakończeniu goście raz jeszcze udadzą się do Shunju-no-Ma, w którym będą serwowane drinki. W tym czasie Para Cesarska w sąsiedniej sali Matsukaze-no-Ma przyjmie zagranicznych gości i podziękuje za obecność.

japan.kantei.go.jp


Spotkanie przy herbacie w Pałacu Imperialnym Akasaka
23 października

Następnego dnia po intronizacji Para Cesarska zaprosi członków zagranicznych rodzin królewskich na herbatę do swojej rezydencji na terenie kompleksu pałacowego Akasaka. Dokładna godzina przyjęcia nie jest znana, ale wiadomo, że pojawią się na nim również Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko.

dailyworld.in


Bankiet wydany przez Premiera Japonii i jego małżonkę w Hotelu New Otani w Tokio
23 października, godz. 18.00 - 21.00

Dress code: black tie

Na początku wieczoru serwowane będą koktajle w sali bankietowej Fuyo, gdzie Premier i jego małżonka przywitają gości. Następnie goście przenoszą się do znajdującej się po drugiej stronie sali bankietowej Tsuru, we wschodniej części której odbędą się występy kulturalne - przedstawienia tradycyjnego japońskiego teatru kyogen, kabuki i bunraku oraz japoński dramat Nō. Po ich zakończeniu rozpocznie się bankiet, na którym Premier wygłosi przemówienie i wzniesie toast.


Dworski bankiet
31 października, godz. 15.00 - 15.50 (wg czasu w Tokio)

Kolejne dworskie bankiety, już bez udziału członków rodzin królewskich, odbędą się kolejno 25, 29 i wreszcie 31 października. Na ten ostatni bankiet, w sali Shunju-no-Ma, zostaną zaproszeni Ambasadorowie przebywający z misją dyplomatyczną w Japonii wraz z małżonkami, którzy będą mieli okazję pogratulować Parze Cesarskiej intronizacji.

Po wejściu na salę Cesarz wygłosi przemówienie, a po nim głos zabierze dziekan korpusu dyplomatycznego. Następnie zostanie wzniesiony toast, a goście zostaną zaproszeni do posiłku zaserwowanego w formie bufetu (szwedzkiego stołu). Cała ceremonia zakończy się po niecałej godzinie, kiedy Para Cesarska opuści Shunju-no-Ma.

***

Dla zaproszonych gości przygotowano drobne upominki: zdjęcia Cesarza Naruhito i Cesarzowej Masako w tradycyjnych dworskich strojach, album fotograficzny przedstawiający rodzinę imperialną i ceremonie związane z sukcesją tronu, a także mapę Tokio.
***

Jak poinformowano, z okazji intronizacji Naruhito, Chryzantemowy Tron zostanie wystawiony publicznie. Będzie można go zobaczyć w Muzeum Narodowym w Tokio w dniach 22-25 grudnia tego roku oraz 2-19 stycznia 2020; a także w Pałacu Imperialnym w Tokio w dniach 1-22 marca 2020.

Jiji

***

Pierwsi zagraniczni królewscy goście są już w Tokio. 20 października król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema wraz z synkiem, księciem Jigme Namgyelem, wylecieli z Thimphu do Tokio. Para królewska po raz ostatni była w Japonii w 2011, wkrótce po swoim ślubie.

King Jigme Khesar Facebook

Dziś do Japonii przylecieli także król Felipe i królowa Letizia z Hiszpanii...

Casa de S.M. el Rey

Casa de S.M. el Rey

...a także król Philippe i królowa Mathilde z Belgii...

Twitter

...książę Albert z Monako...

Twitter

...i książę Hussein z Jordanii.

Twitter


***

Gdzie śledzić wydarzenia?

Z uwagi na 7-godzinną różnicę czasu, samą intronizację może być Nam w Polsce ciężko oglądać, niemniej będzie ona transmitowana online m.in. na oficjalnej stronie internetowej japońskiego rządu TUTAJ. Podobnie jak w przypadku majowej uroczystości, transmisja ma być także dostępna na oficjalnym koncie Premiera Shinzo Abe na YouTubie TUTAJ oraz na Facebooku japońskiej telewizji NHK World- Japan TUTAJ.

Zachęcam do śledzenia mnie na Twitterze TUTAJ, tam wszystkie wydarzenia znajdziecie na bieżąco. Na blogu posty z wydarzeń 22 i 23 października mogą się pojawiać z pewnym opóźnieniem z uwagi na nasze codzienne zajęcia, będziemy się jednak starać w miarę szybko opublikować tutaj pierwsze zdjęcia. Ich aktualizacji możecie się spodziewać w przeciągu tygodnia.

4 komentarze:

 1. Czy podczas samej intronizacji też będzie obowiązywać white tie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, z tego co widzę to panie mają długie suknie z kapelusza i bez tiar

   Usuń
 2. Zapowiada się ciekawie a czy możecie podać jak wygląda program uroczystości wg czasu polskiego? Spróbuję fragmenty obejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Intronizacja odbyła się między 6 i 6.30 czasu polskiego, dzisiejszy bankiet rozpocznie się o 12.20, a ten wydany przez Premiera jutro o 11

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.