środa, 9 października 2019

Ostatnie nowości - Mary i Frederik w Paryżu, zmiany na szwedzkim Dworze, starcie z tabloidami + więcej


Dania


7 października książę Frederik i księżna Mary rozpoczęli biznesową wizytę w Paryżu od otwarcia kampanii biznesowej i spotkania z duńskimi firmami. Następnie rozdzielili się: książę odwiedził EDF Group i Dalkia Showroom oraz wziął udział w konferencji architektonicznej, a księżna udała się do Georges-Pompidou European Hospital.
Dzień zakończył się przyjęciem.

Embed from Getty ImagesPost udostępniony przez DET DANSKE KONGEHUS (@detdanskekongehus)


Embed from Getty Images

Drugi dzień wizyty spędzili osobno: książę odwiedził francuski Parlament, wyspę  Île Seguin nad Sekwaną, spotkał się z przedstawicielami Komisji Europejskiej i wziął udział w dwóch seminariach, spotkaniu z francuską firmą energetyczną Total oraz konferencji "Development of Greater Paris". Księżna w tym czasie spotkała się z seniorami w domu opieki Korian Monceau, wzięła udział w seminarium inwestycyjnym i lunchu biznesowym i odwiedziła prywatny szpital Les Peupliers. Na koniec dnia para książęca była obecna razem na kolacji z księciem Joachimem i księżną Marie w Ratuszu Hôtel de Ville.

Embed from Getty ImagesPost udostępniony przez DET DANSKE KONGEHUS (@detdanskekongehus)


dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.ukTrzeciego i zarazem ostatniego dnia wizyty,9 października, księżna Mary odwiedziła Lycee Lamartine. Książę Frederik w tym czasie uczestniczył w spotkaniu przy okrągłym stole poświęconym bezpieczeństwu cybernetycznym.

Embed from Getty ImagesKampen mod mobning var i fokus, da H.K.H. Kronprinsessen sammen med fr. Brigitte Macron i dag besøgte en 2.g-klasse på skolen Lamartine i Paris. Skolen er den eneste offentlige skole i Paris, der udbyder dansk, og under besøget optrådte DR PigeKoret, som Hendes Kongelige Højhed er protektor for. Et andet sted i den franske hovedstad besøgte H.K.H. Kronprinsen verdens største campus for iværksættervirksomheder, Station F. Kronprinsen blev vist rundt i området, hvor tech-virksomheder udvikler projekter. Senere deltog Hans Kongelige Højhed i et round table-møde om cybersikkerhed i det franske økonomi- og finansministerium. Besøgene var de sidste programpunkter under Kronprinsparrets besøg i Paris. Mandag og tirsdag stod Deres Kongelige Højheder i spidsen for et dansk erhvervsfremstød.
Post udostępniony przez DET DANSKE KONGEHUS (@detdanskekongehus)

8 października królowa Małgorzata wydała lunch dla Prezydenta Włoch i jego córki.


5 października królowa otworzyła refugium na Fuglsang Herregaard.

©️ Ingrid Riis

©️ Ingrid Riis

Tego dnia zobaczyła również nowe projekty archeologiczne.

©️ Museum Lolland-Falster

©️ Museum Lolland-Falster

©️ Museum Lolland-Falster

5 października Christian, Isabella, Josephine i Vincent pojawili się na premierze muscialu "Skovens Dronning" w Tivoli.

Gregers Overvad / seoghoer.dk

Gregers Overvad / seoghoer.dk

Gregers Overvad / seoghoer.dk

Poinformowano dzisiaj, że dzieci Mary i Frederika w styczniu 2020 zaczną uczęszczać do jednej z międzynarodowych szkół w Szwajcarii - nie podano na razie której ani jak długo.


Wielka Brytania

Hrabina Sophie 2 października odwiedziła Royal National Institute of Blind People w szpitalu Kingston w Surrey.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

3 października Sophie odwiedziła Grand Theatre i Blackpool Tower z okazji ich 125-lecia.It was a special anniversary for two of Blackpool’s iconic attractions this week. 💃🕺 The Countess of Wessex visited both The Grand Theatre and Blackpool Tower, to celebrate their 125th anniversaries! At the Grand Theatre, The Countess watched performances by local children, and learnt about the restoration of the historic landmarks. Later on, The Countess put on her dancing shoes! HRH was invited to dance the waltz alongside local performers at Blackpool’s iconic Tower Ballroom. Her Royal Highness made a visit to the Tower Eye, and unveiled a plaque marking the building’s historic anniversary. Finally, The Countess visited local charity, N-Vision which creates talking news for visually impaired listeners. Her Royal Highness recorded a short extract of news and spoke to listeners.
Post udostępniony przez The Royal Family (@theroyalfamily)

3 października książę William otworzył nowy budynek Keble College na Oksfordzie.🤖 Meeting Betty, a mobile service robot at @kebleoxford — where The Duke of Cambridge officially opened the College’s new graduate building, the H B Allen Centre. The H B Allen Centre provides workspaces for Oxford Sciences Innovation (OSI), and the Oxford Robotics Institute (ORI). During his tour of the centre, The Duke visited OSI’s Innovation Incubation space and met some of the start-up companies working in the space, including a business using virtual reality to treat psychological disorders. The Duke also met graduates, academics and start-up companies that work out of the building before opening the new centre. Take a look at our stories to see The Duke meet Bam Bam, a Human Support Robot — Bam Bam competed this year in RoboCup, an annual international robotics competition with the aim of promoting robotics and AI research and pushing the boundaries of scientific research. 📷 Kensington Palace
Post udostępniony przez Kensington Palace (@kensingtonroyal)Na niedzielny mecz Aston Villa przeciwko Norwich City FC, William, wielki kibic tej pierwszej, poza żoną zabrał również dwójkę starszych dzieci. Wnosząc po zdjęciach i nagraniach, swoją pasją zaraził już George'a.


1 października, jeszcze w trakcie podróży pary książęcej Sussex po Afryce, opublikowano oświadczenie Harry'ego, w którym ponownie zabrał głos w sprawie ingerencji mediów w ich prywatne życie i "bezwzględnej kampanii" tabloidów przeciwko Meghan. W oświadczeniu, którego fragmenty zamieszczamy poniżej czytamy m.in. że para książęca nie była w stanie poprawiać i sprostowywać błędnych informacji podawanych codziennie przez tabloidy. Książę zwrócił również uwagę, że te same media, które przez ostatnie dziewięć miesięcy oczerniały jego żonę tylko dlatego, że nie była widywana publicznie po porodzie, przebywając na urlopie macierzyńskim, potrafiły zdawać pozytywną relację z kończącej się podróży (sami przyznacie, że to zastanawiające...). Podkreślił, że Meghan wciąż jest tą samą osobą, którą była rok temu w dniu ich ślubu.

Dominic Lipinski / PA Images / Getty Images

"Ta nieustępliwa propaganda wiąże się z ludzkimi kosztami, zwłaszcza gdy jest ona świadomie fałszywa i złośliwa, i chociaż nadal przybieramy odważną minę [...] nie jestem w stanie opisać, jak bardzo jest to bolesne. Ponieważ w dzisiejszej erze cyfrowej prasowe fałszerstwa stają się prawdą na całym świecie."

"Z tego powodu podjęliśmy kroki prawne, proces ten trwa od wielu miesięcy. [...] Dla tych selektywnych mediów jest to gra, w którą nie chcieliśmy grać od samego początku. Zbyt długo byłem cichym świadkiem jej prywatnego cierpienia. Odsuwanie się i nierobienie nic byłoby sprzeczne ze wszystkim, w co wierzymy."

"To szczególne działanie prawne opiera się na jednym incydencie w długim i niepokojącym wzorcu zachowania brytyjskich mediów tabloidowych. Treść prywatnego listu została opublikowana niezgodnie z prawem w sposób celowo destrukcyjny, aby Ciebie, Czytelnika, zmanipulować i przyczynić się do pogłębienia podziału grup medialnych. Oprócz niezgodnej z prawem publikacji tego prywatnego dokumentu celowo wprowadzili Cię w błąd, strategicznie omijając wybrane akapity, konkretne zdania, a nawet pojedyncze słowa, aby ukryć kłamstwa, które powtarzali przez ponad rok."

Dobrze zrozumieliście - Harry i Meghan podjęli decyzję o pozwaniu do sądu brukowca Mail on Sunday i jej spółki Associated Newspapers. Pozew wniesiono w sprawie "niezgodnej z prawem publikacji prywatnego listu". Jak pamiętacie, w lutym tego roku gazeta opublikowała prywatny list wysłany przez Meghan do jej ojca. Głos zabrała również firma prawnicza reprezentująca parę książęcą, która opisała kampanię Mail on Sunday jako mającą na celu "publikowanie fałszywych i celowo uwłaczających historii o niej [księżnej], a także o jej mężu."

Samir Hussein / Getty Images

To jednak nie koniec. Zaledwie kilka dni później poinformowano, że książę Harry zdecydował się wnieść kolejny pozew przeciwko brukowcom, tym razem The Sun i The Mirror, w sprawie nielegalnego przechwytywania/podsłuchiwania wiadomości głosowych. Jak się okazuje, telefon księcia był hakowany kilkukrotnie od początku tego wieku. Nie jest to bynajmniej zaskakująca wiadomość - już od jakiegoś czasu wiadomo, że "najgorzej" w tej kwestii miała obecna księżna Cambridge, której wiadomości telefoniczne podsłuchiwano aż 155 razy (!) niemal od chwili, kiedy jej związek z księciem Williamem ujrzał światło dzienne.

Tymczasem cała czwórka - William, Kate, Harry i Meghan - przyłączyli się do nowej kampanii #EveryMindMatters i "wystąpili" w filmiku promującym inicjatywę z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Każde z nich zabrało w nim głos.

6 października królowa Elżbieta została zauważona w drodze na niedzielne nabożeństwo w Balmoral w towarzystwie księcia Karola i księżnej Camilli i swojej siostrzenicy Lady Sarah Chatto.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

8 października monarchini wróciła do Londynu po wakacjach w Szkocji.

9 października księżna Kate złożyła niezapowiedzianą wizytę w Angela Marmont Centre w Muzeum Historii Naturalnej, którego jest patronką.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Kensington Palace Twitter Holandia

Księżniczka Beatrix 2 października wzięła udział w obchodach 75. rocznicy nalotu na holenderską gminę Putten przeprowadzonego przez niemieckich okupantów w ramach odwetu za atak grupy oporu na oficerów Wehrmachtu. Po nalocie część mężczyzn z gminy Putten została zabrana do obozów koncentracyjnych, w których zmarło 552 z nich.

© ANP

© ANP

7 października królowa Maxima otworzyła Global SME Finance Forum 2019.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

8 października królowa Maxima wzięła udział w prezentacji rocznego raportu "Jaarbericht Staat van het MKB 2019" Holenderskiego Komitetu ds. Przedsiębiorczości.

© ANP

Tego samego dnia królowa i księżna Mabel pojawiły się na Międzynarodowej Konferencji Zdrowia Psychicznego i Wsparcia Psychospołecznego 2019.

Twitter

Twitter

Twitter

9 października księżniczka Beatrix odsłoniła pomnik Willema van Oranje w Dordrechcie.

© ANP

Albert Nieboer / DPA / belgaimage.be

Albert Nieboer / DPA / belgaimage.be

Albert Nieboer / DPA / belgaimage.be

Z okazji zbliżających się 50. urodzin księcia Constantijna opublikowano jego szereg zdjęć z rodziną - księżną Laurentien i trójką ich dzieci, Elois, Clausem-Casimirem i Leonore.

©️ RVD / Jeroen van der Meyde

©️ RVD / Jeroen van der Meyde

©️ RVD / Jeroen van der Meyde


Belgia

9 października królowa Mathilde wygłosiła przemówienie w czasie "Connecting the Dots: One Planet, One Health, One Future" organizowanego przez Instytut Medycyny Tropikalnej (ITM).

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Hiszpania

8 października król Felipe i królowa Letizia udzielili szeregu audiencji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

9 października królowa Letizia pojawiła się na Dniu Zdrowia Psychicznego.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Monako

Książę Albert, księżniczka Caroline, Louis i Marie Duruet oraz Camille Gottlieb pojawili się na przyjęciu Secret Games.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Charlotte Casiraghi wystąpiła w programie telewizyjnym "Le Parole della Settimana".

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

8 października Charlotte pojawiła się na charytatywnej zbiórce pieniędzy dla Montblanc (RED).

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Szwecja

Rano 7 października obiegł nas zaskakujący komunikat ze Szwedzkiego Dworu Królewskiego: król Carl Gustaf zdecydował się na wprowadzenie zmian, o których dyskutowano już od dawna. Pozbawił pięcioro swoich wnucząt, dzieci Carla Philipa i Sofii, Alexandra i Gabriela; oraz Madeleine i Chrisa, Leonore, Nicolasa i Adrienne; predykatu "Jego/Jej Królewskiej Wysokości". Dzieci przestały również należeć do dworu królewskiego, choć nie straciły tytułów księstw przyznanych im po narodzinach i nadal należą do rodziny królewskiej. W związku z powyższym w przyszłości nie będzie oczekiwać się od nich wypełniania królewskich obowiązków. Lista sukcesji do tronu nie uległa zmianie. Ponadto poinformowano, że od teraz to król, królowa, Następczyni Tronu i jej mąż są głównymi przedstawicielami Szwecji, zarówno w kraju, jak i za granicą. Książę Carl Philip, księżna Sofia i księżniczka Madeleine będą kontynuować swoją pracę z organizacjami charytatywnymi i fundacjami oraz wykonywać oficjalne obowiązki w zakresie ustalonym przez króla, jednak liczba ich obowiązków stopniowo będzie się zmniejszać.
W związku ze zmianami opublikowano nowe zdjęcie króla, księżniczki Victorii i księżniczki Estelle, a Carl Philip i Sofia oraz Madeleine za pośrednictwem swoich kont w mediach społecznościowych odnieśli się do ujawnionych zmian.

Sandra Birgersdotter /Kungl. HovstaternaPost udostępniony przez Prinsparet (@prinsparet)


8 października król Carl Gustaf, królowa Silvia i księżniczka Victoria spotkali się z minister spraw zagranicznych.

Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna

8 komentarzy:

 1. Skoro blog o Holenderskiej RK zakończył działalność,to napiszę to tutaj: W dniach 28-30 października polska para prezydencka złoży wizytę w Holandii. Może przy okazji spotkają się też z parą królewską Holandii.

  OdpowiedzUsuń
 2. A komunikat Harry'ego pojawił się na jakiejś oficjalnej stronie? Może coś przeoczyłam, ale na oficjalnej stronie BRK nic nie widziałam na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na oficjalnej tak, ale nie na stronie BRK tylko osobnej pary książęcej, która powstała prawdopodobnie by publikować oficjalne oświadczenia:
   https://sussexofficial.uk/

   Usuń
 3. Stylizacje Mary z Paryża mnie zachwyciły.

  Meghan i Harry dobrze robią. Podsłuchiwanie prywatnych wiadomości jest okropne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne stylizacje Mary z Paryża.
  To okropne co robią media, każdy człowiek ma prawo do prywatności.
  Zaskakujące informacje ze Szwecji i Danii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podsłuchiwanie i publikacja prywatnej korespondencji jest karalna, ale obawiam się, że pozwami sądowymi nie zmienią treści artykułów.
  Ogólnie dużo w tym tygodniu pojawiło się zaskakujących informacji, niekoniecznie pozytywnych, jak to ze Szwecji. Czwórka dzieci Mary i Frederika może mieć wspólną cudowną przygodę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poziom niektórych komentarzy zamieszczanych na tym blogu zaczyna dramatycznie się obniżać i z pewnością nie spełnia wymogów uprzejmości i kultury. Ja się zastanawiam, czy Autorki już nad tym zupełnie nie panują, czy mają baaaaaaaaaaardzo dużą tolerancję na braki w kulturze osobistej?

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.